Men vilken otrolig match! Jag är alldeles svettig! Vet inte vad jag ska göra med all spänning i kroppen nu. En blivande klassiker, helt klart! Vilken insats av laget! Vilket drag på klacken! Och vilket lysande resultat!
Fy fan så tungt. Luleå gör en heroisk kämpainsats och är så nära att ta hem det. Men TIK var ändå det något bättre laget sett över hela matchen så det är bara att lyfta på hatten och gratulera er.
Chief: Fantastiskt! Fantastiskt! Och så jävla kul att Åkerblom avgör igen! Nu kör vi över Luleå på onsdag! Tack alla som hjälpt till med rapportering när SR la ner!
hassebasse: Det blir nog en tung resa hem för dom! Vilken match! Dom Rödvita var starkast ! TIMRÅ IK ÄR DOM BÄSTA! Fattar du det Bork! Och vi ger aldrig upp!
jag säger bara OMFG!!!!!! om denna match, Luleå spelade så jääääääääääääävla fult också har dom den där jävla Hento som envisas med att stoppa allt... blev endel glädjescener vid målet... :)))) FAAAANN VILKEN SKÖN VINNST !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
timraande: Vi är Timrå och vi ger aldrig upp fick liksom ytterligare en dimension i kväll. Tungt för Luleå, vi skänker dem en tanke, samtidigt som vi JUBLAR åt Timrås fantastiska insats idag, i slutspelet, den här säsongen!
dr-nix: TIK spelar minst lika fult själva och så håller de på och filmar hela tiden. Men grattis till segern, den var trots allt rättvis. Men ni hade trots allt en hel del tur kom ihåg det. Jag tror fortfarande Luleå kan vända det här för någon gång måste även vi ha marginalerna på vår sida.
Klassiker 1 Timråseger i den sjätte periodens trettonde minut. 112.17 stod det visst på text-tv.
Klassiker 2 Text-tv? frågar sig vän av ordning. Det borde du väl ha sett på anslagstavlan i Ishallen?
Ja, nu var det så att min skjuts ville åka hem, så jag hängde med dem för att inte bli strandsatt därute mitt i natten. Vi gick när klockan stod på 110.56. En minut och tjugoen sekunder till och jag hade fått se målet. Det är så otroligt typiskt, men jag är ändå glad att Timrå vann och på onsdag ska jag stanna hela matchen!
Vilken match! Jag trodde aldrig att det skulle ta slut. Men känslan när Åkerblom satte pucken i mål, den var helt otrolig. Nya tag på Onsdag! Roligt att se att allt var slutsålt i kioskerna, det fanns bara hockeypulver och sura granater kvar...
..och sällan har man sett så glada Timrå-spelare efter en vinst!! Dom var ju helt överlyckliga.. med all rätt!! Och vågen gjorde comeback.. trevligt.. :)
frisyren: Eftersom jag saknar körkort går jag med dem jag får åka med. Det känns oerhört jobbigt med tanke på att det var så nära, men vad gör man? Det var ju i princip så att om jag stannat, måste jag ändå hämta jackan i bilen och då hade jag missat målet i alla fall. Det gick ju fort att komma ut från parkeringen i alla fall.
Sedan vill jag tillägga att jag tycker det är rätt dåligt att det inte är fullsatt när Timrå IK spelar sin första slutspelsmatch i Ishallen på 28 år.
Luleå har lyft grishockey till en nivå Löven bara skulle kunna drömma om. Ulf Rådbjer borde läsa regelboken, maken till blindstyre har jag aldrig sett, åsså snackar han om en annan nivå i slutspelet, men hallå: vi har en sport med en regelbok som gäller från junisar upp till landslag, det är bara att döma. Är man rädd för att blåsa sönder en match ska man stanna hemma i Tumba. Maken till skitstövlar =Luleå har jag aldrig sett i en hockeyrink, och Rådbjer såg visst inget heller! Fyrans nyheter hade den oprovocerade käftsmällen på Robban i två vinklar, Taavola: Är det hockey, som du ser det?
Jag lyfter på hatten åt er Timrå supporters det var strongt gjort när båda lagen hadde chanser att avgöra tidigare men ni hadde marginalerna med er även ikväll eller kankse man kan säge i nattine förestälningen i ladan!
Nu har ni ett guld läge att ta er vidare men det gäller att knyta ihop säcken nu för eran del vi vet av erfarenhet man ska inte ta ut något i förskott utan det gäller match för match!
orion: Nu är det bara som så att i Sudden Death så tar inte Rådbjer ut för någe så han inte risker att han avgjör matchen utan det är spelarna som ska avgjöra så enkelt äre! Sedan så tyckte nog jag att det fanns Timrå spelare också som gjorde saker som skulle renderat i utvisning också!
dr-nix: Lapp på luckan på västra var det iallafall. Jag tror att det var fullt, inte lika fullt som mot Nyköping men då var det ju å andra sidan 5 500...my ass!
Trångt men inte outhärdligt skulle jag beskriva det!
Det måste kännas underbart att ha vunnit denna match, som vi alla kommer att kunna berätta om många år från nu. Det känns skönt att det inte finns några bortförklaringar. Vi kunde ha vunnit. Men ni vann. Sånt är livet, bara.
orion: ja fy fan vilket spelförstörande spel dom lirade idag Luleå..... gick bara in för att grisa ner TIK med massa oshystheter o domare Rådbjer måste ha tappat pipan på isen.
NallePhu: Vem snackar sudden? Jag har för mej att det var tre hela perioder före sudden, am I wrong? Det är ju där man sätter nivån, egentligen finns det bara två: Efter regelboken eller träspritsögon!
BlackBay: Det kallas för slutspelshockey på bortaplan när man grisar tur att ni inte mött överstegrien himself Mats Lusth då kan man börja diskutera grishockey
Sven Savage: Är du ödmjuk eller är du!!! Synd att vi inte grisade i några minuter till så hade det varit rekord, vi i Timrå är ju inte bortskämda med förstaplatser, så du vet!
Tack Timrå IK, laget i mitt hjärta för en fantastiskt genomförd match! Tyvärr endast sedd på anal+. Det är nästan så att om de tar smguld ska jag nog fanimig tatuera in laguppställningen på ryggen!
orion: Har du nu först upptäckt att nivån på domslutenhöjts som dom alltid gör i slutspelet, Den nivån som finns i grundserien finns liksom inte i slutspelen dommaren vill inte avgjöra till någon fördel då äre bättre att spelarna avgjör. Vänta bara vid en ev 7:e och avgjörde match då existerar absolut inte ens visselpipan på huvuddommaren så har det alltid vart dom senaste åren i slutspelen men då kan jag väl Hälsa dig välkommen till slutspelet 02/03
NallePhu: Tänk om lag som Luleå skulle lära sej åka skridsko fort som fan, låta "pucken göra arbetet", som salig Rolle Stoltz brukade säga, klubban i isen, det är ju där pucken finns, jag säger bara: fy fan vilket skitlir ni håller på med! Vilken publik vill man ha, steroidätare eller vanligt folk?
NallePhu: Det här är ingen kritik mot dig, men det där snacket om att domaren inte ska avgöra matchen blir jag så trött på.
Genom att inte döma för solklara utvisningar avgör han ju matchen! Bara för att de blir sudden death slutar väl inte regelboken att gälla?
Jag tycker i och för sig att Rådbjer var hyfsad idag; han höll i och för sig en hög nivå, men han var konsekvent i sin bedömning. Att Timrå blev förfördelade i den här matchen beror nog på att de kanske inte har någon större vana vid att spelar "smustsig" slutspelshockey.
NallePhu: Skrev ett inlägg i allmänna snacket natten till idag om detta. Tycker ett tvådomar-system enligt NHL-modell skulle vara jäkligt bra i Sverige. Tror att ojämnheterna skulle bli mindre när det gäller bedömningsnivån. Tror dessutom att TVÅ huvuddomare skulle våga vara rakare och mer rakryggade - även i ett slutspel.
Sen tycker jag det är synd om den normalt så duktige Uffe Rådbjer (han har en känsla för att kunna hantera spelarna som få andra domare har) går ner sig i jag-ska-inte-avgöra-matchen-fallgropen. Trodde han var större än så!
Hockey ska spelas tufft, jävligt tufft, men inte fult!
Vilken slags hockey vill vi ha? Är jag en nostalgisk dinosaurie som tycker att Sovjet spelade hockey, och Kanada grisade och trasade sönder det, vann ofta, men i mitt tycke är kombinationer och spelsinne det vackra, klapp klapp...jag vet att det finns dom som älskar det brutala mer, tuffa tacklingar och slagsmål. Jag köper inte den hockeyn. Röda örnar kanske är en sinnebild för brutalitet, broccolitallar för nåt annat!