OlliJanne: Inte ens gått på det idag, ska regna fram till 13.. Men antingen tror man att jag är så dåligt insatt att jag faktiskt tror Lander spelar med MPS och EP, eller så var det en felskrivning 😉
OlliJanne: precis! Även om jag tycker att en sån som Forsmark stundtals gör det riktigt bra så behöver han nog en 10-15 matcher för att slipa bort juniormisstagen. Edfeldt spelade enkelt och utan krusiduller igår när han kom in, men ingen av dom är mogen för att lyfta 15-20 minuter speltid, än. Risken är att sånt hellre sänker dom än lyfter dom.
{9908}: är det jag som missat nåt eller är det kroat-fylla på dig? Du hyllar kedjan Pääjärvi - Lander - Pettersson men så vitt jag kunde se är det väl fortfarande Hanzl som centrar den kedjan?
{9908}: Rött o vitt, funkar bra i Kroatien va? Håller med om matchanalys. Modo var bättre första ~10 min första perre, första ~5 min andra perre och trycke ner oss med 6 utespelare sista 4 min. Övriga matchen var vi lite bättre delvis och tydligt bättre stundvis. Borde ha gjort 2-3 mål till på frilägen och spelövertag innan deras slutforcering.
2,3,4 linorna o JJ får med beröm godkänt. Backarna får ett Ok. Var de jämnokej över alla backpar? Kändes lite upp o ner.
OJ har definitivt imponerat på mig. Tycker han och Hållander är väldigt lika i stil och fysik men just nu har OJ något bättre självförtroende.
KulltorpsOlli: Vad gäller Lundin så tycker jag det är fastställt att det är center han skall vara. Han har en helt annan trygghet i spelet då och spelar med en helt annan självklarhet!
Olli Nomadinen : Håller med tidigare talare om att vi har sparkapital i laget. Kul också att se OJ:s utveckling även om han har mycket kvar att utveckla. Förutom att andrafemman driver laget just nu, på ett fantastiskt sätt, så vill jag lyfta Albin Lundin. Det känns det som att han tagit ett stort steg till en SHL nivån, där han dominerar sargerna med sin tyngd och sitt lugn, och han hänger med i tempot.
Snyggt Tifo igår. Mitt unga liv bedrevs en hel del i Tallnäs med omnejd. Ungdomsgården, Bittens pizzeria. Hockey på grusplanen. Majbrasor. Många fina minnen.
DHL, har ju mer varit som PostNord av 2019 års kvalite. Jag tror de blev lite väl uppskrivna på försäsongen och nu är det lite låsning. Klassisk prestationsångest. Det släpper snart, då jäklar i min lilla låda.
Olli Nomadinen : skulle nog säga att första perioden var Modo jävligt bra men det är ju ett samspel. Ett lag som spelar bra får ju motståndarna å se sämre ut. Men ni vann ganska lätt tillslut
På plats var det här ett jävla lidande i drygt 1 1/2 period. Frustrerade och nervöst på ett vis som gjorde det svårt att ägna fokus till att sjunga med också. Det var inte det att Modo var bra, verkligen inte, men vi var så in helvete stelbenta och duttiga. Sedan hände nåt, vi fick två snabba, välbehövliga. I tredje var det ett lag på banan, helt plötsligt såg man lite av det från Frölundamatchen igen. Rejäla beslut, utnyttjandet av ytor. Modo var flera nummer mindre och 4-2 var i slutändan klart i underkant
Rip Kirby: Nu när jag kommit över hjärnblödningen från igår och man sansat sig lite så får vi ju ändå konstatera att alla poäng vi tar medan vi spelar med ett skadeskjutet och ineffektivt lag är ren bonus. Vi kommer vara ett annat lag längre in i serien.
Wikegård gav oss några välförtjänta kängor efter igår men han lyfte ju några positiva saker också. Det är en oerhörd styrka att spelare som Pääjärvi och Lundin kan/orkar bära det här laget och hålla oss flytande i dessa svåra tider.
{297}: Glöm dock aldrig bort att Modo är ett mycket mer spelande lag än vad Timrå är. Det är ett ganska så välkänt faktum, t.o.m utanför länets gränser.
KulltorpsOlli: Det där med dålig is och att det bara drabbade Modo har en väldigt logisk förklaring. Eftersom i princip allt spel förlades i modos zon så blev isen uppåkt i deras zon men den låg spegelblank i vår zon 😂
Kom fram pissent till 🇭🇷 igår. Hann se 2 perioder innan jag fortsatte nu på morgonen. Farsan hade ju delvis spoilat resultatet med, då jag bad om radiotystnad, men likt förbannat landar man till att han skickat en video på klacken. Så jag förstod att det gått bra.
Men jag vet inte om det är för att jag kunde se matchen i lugn och ro, utan live-momentens affekt och adrenalin, men inte fan såg detta så illa ut? Absolut ett steg i rätt riktning. Tycker många gjorde rejäla insatser, speciellt de 3 lägre kedjeformationerna. Första 10 minuterna var en smärre katastrof stundtals, sen tycker jag vi åt oss in i matchen och var BETYDLIGT mycket bättre resten av matchen. Lite sämre kortare perioder, men det blandades ju med total köttkvarn i Modos zon. Så på stora hela en otroligt välförtjänt vinst.
Nu mötte vi ett förmodat bottenlag, men Timrå kommer med stukat självförtroende och ska prestera med ALL press på sig. Vi har liksom inget att vinna en sådan match egentligen. Modo har 4p på 2 matcher, som nykomling. Allt att vinna. Tycker på riktigt det är urstarkt. Och att man hämtar upp underläge 2 gånger? Nä alltså jag är djupt imponerad.
Vi har ju tyvärr en ihållande situation med förstalinan. Men igår såg det mycket bättre ut. Fan att den inte går in någon jävla gång. Hade varit så fint om Jontes pass till Lander i slottet hade genererat mål. Snacka om axlar som släppt. Menmen, fortsätter det så här kommer målen. Defensivt är det fortfarande rörigt där dock. De behöver snarare träna på backcheck än anfallsstrategier, för det senare kommer klicka rätt snart skulle jag tro.
Men alltså formation Pääjärvi - Lander - Pettersson.. När t.o.m. EP kämpar som en rabiessmittad hund.. Ser ut som total harmoni! Fan vad bra de var. Barre - Lundin - Mieho också en magisk insats. Hjärta matchen genom. JJ såg ut som det var match 7 i ett slutspel, flög och flaxade som livet hängde på det. Fin han är!
Lång text men sett en del panik bland fans efter matchen, att det inte är tillräckligt bra. Nej, kanske inte i en perfekt värld. Men detta var faktiskt starkt, och ett otroligt steg i rätt riktning. Och oavsett, 3 poäng! Det viktigaste är att ändå ta poängen, när allt inte klickat än.
Avslutningsvis så gick jag självklart och handlade frukost i de rätta färgerna ❤️🤍
The great one: Skulle ändå önska lite mer flexibilitet från ante. Förstår inte varför DHL ska vara nån sorts helig ko, respektive spelare kanske skulle få igång sin produktion i andra kedjeformationer.
Angående gårdagen så återigen gör ju OJ en riktigt bra insats. Stark i närkampsspelet, vinner mycket puckar efter sargerna. Stark skridskoåkning och avig i spelet. Trodde inte han skulle ta plats direkt efter fjolårets insats i HA, men snacka om att musklerna han byggt på sig i sommar givit resultat. Kul att se.
Söderöver: Du har rätt. De andra kedjorna fungerar bra så förstör inte dom, prova ett nytt backpar ihop med DHL. T.ex 4 e kedjan klarar av att ha Forsmark i backlinjen.
{9037}: "Alla kommer spöa M0d0 framöver. Hur faan kunde LHC torska med 7-4 mot detta säckgäng är en gåta till fångarna på fortet. Plats 14 - M0d0." Det kan jag berätta för dig timrågogodancer. För att MoDo va mycket bättre. Precis som MoDo va bättre än timrå stora delar av matchen igår. Mycket bättre till och med första 15min. Så behöver du inte ligga och fundera på det hela nätterna.
Jag tror det lossnar framåt för DHL när som helst!
Lander är någon cm från att näta idag.
Dahlén samma på en handledare på bortre.
Hållander har friläge där pucken studsar upp i suspen på keepern.
Det är så nära!
Det som är ordentligt besynnerligt är deras usla försvarsspel.
Jag skulle inte sära på dem för att få ingång produktion utan snarare för att sluta släppa in svinenkla mål i röven…
Dahlén ser som andra här säger direkt halvhjärtad ut i defensiven. Petar lite med klubban 2m från sin gubbe och ser strykrädd ut när han tror det ska bli kontakt fast hans gubbe redan passat pucken vidare.
Lander gör vad han kan.
Hållanderkan bli extremt puckstirrande och glömma sin gubbe som på modos 0:1 mål…
Offensiven kommer men frågan är om försvarspelet kommer…
Ihop med 2 riktigt bra backar kanske den kan köra lite mer tätt där Lander får ett bra samspel i defensiven med dem och 29-54 kan fokusera på att vara snabba ur zon vid omställningar.
Våra backar är inte så jävla grymma att dom kan täcka upp Dahlén och Hållanders brister nu dock…
Jag vill inte spontant splittra dem ändå.
De övriga kedjorna visar prov på kemi nu som är härlig.
2a kedjan med 91 är poängsäkra.
3 med Lundin Hartmann Mieho är sjukt tunga att möta när dom pumpar på forechecking!
OJ Boyce och EA är ettriga och härliga med!
Nja det är svårt men jaga backar till laget och matcha bra sådana med
OlliJanne: Pääjärvi har tamefan haft en klubba, en fot eller en kropp på varenda mål som Timrå gjort, förutom det Hanzl kokat ihop. Det är hög tid att ära den som äras bör. Pääjärvi är kungen, dalle och Lander kan betala hans lunch. Hållander, vad fan är det vi köpt där? Börja leverera för helvete.
{7043}: ok, hade missat att han blev av med ett mot fiskrenset och trodde han fick två idag. Hoppas han gör hattrick i nästa match så det ser bättre ut i statistiken 😉
OlliJanne: Ericon fick tydligen ena målet mot Frölunda vid sargstudsen. Emil.P fick ena målet mot Modo då den styrdes in via en Modoits skridsko in i mål.
{297}: hoppas på 3 poäng mot Oskarshamn på torsdag som sagt. Då tror jag de mentalt är körda redan nu faktiskt. Skulle vara så fruktansvärt gött att bli av med OINKs! Upp med Löven istället så vi får lite mer klassiska Norllandslag i SHL.
Zäta75: Det sägs ju att Dahlén genom en förändring i träningsupplägget har bytt ut ungefär samma vikt i fett mot muskler så borde han väl kunna stå emot mycket bättre än vad han nu visar upp. Någon större närkampsspelare varken har eller kommer Jonathan Dahlén bli.
I övrigt om att spelet låst sig tror jag det bästa är att undvika att fokusera bara på det som "Timrå IK's stora sten att välta". Då kan risken finnas att det växer sig större än vad det är. Det är ju trots allt "bara" medierna, som Wikegård efter matchen ikväll, som bara älskar att foka sönder allting. Ta det lugnt, var den där gåsen där vattnet bara rinner av, även om soporna på SVT's Hockekväll kräver svar. Vaddå, vi har ju fått igång en kedja som producerar. Räcker inte det? Det är ju för faen bara september. Det är låångt till att det ev..ska spelas om medaljer.
Tålamod, tror jag att vi får använda oss av mycket här. Lika bra att börja vänja sig redan nu.
Ni måste inte roasta vårt utbud lika hårt som Timrå IKs men tänkte bah påminna om att vi har två olika tishor till salu. Alternativ 1: Ifrån Medelpad kommer vårat lag - Kommentar överflödig men att gå med en tröja som bär en av våra ... | Läs mer