Herminator: Han avgår för att få fira jul med familjen nämde han. Inte för att få mer tid med dom. Han har mest jobbat via telefon under dessa år och bara varit borta ett par veckor per år
wap.hockeysnack.com Visst känns Dahlen/Eldebrink optimalt. Men också ett önsketänkande. Jag är övertygad om att Timrå IK är överens med ersättare, något annat är otänkbart. Man gör sig inte av med en av sveriges mest eftertraktade tränare, som dessutom trivs föreningen, om man inte har alternativ. Dessutom såg jag att föreningen förstärker på marknadssidan. Siktet är inställt. Man kan inte låta bli att imponeras över Timrås satsningar, trots i sammanhanget, rätt knappa resurser.
Ambroo: Ja, man fäller nästan en tår. Det känns så jävla dumt. Det blir väl Eje Linström innan det är färdigt. Han blir ju iallafall billig. Jävla svågerpoletik.
Det här känns nästan lika smart som när SCA sålde Båkab( Eon) Nu gnäller dom om elpriset.
Ärligt ! Hur många spelare tror ni följer med Kenta ?
Det måste bli Linkan i Sundsvall. Se bara vilka framgåbgar han har gjort. Jag trodde vi skulle få se heta derbyn mot kovland men han har fört de till höjderna...
Ambroo: Kenta i HV som tränare...(gäsp!) Kapanen i HV...KK som motståndarmålis överhuvudtaget: Fy fan! Han borde ha krigat om förstaplatsen i TIK! (han hade ju den moraliskt mot Mika Kipprusoff)
Helg Ernest: Avgå Nubben? Helt ärligt tillbaka: hur många spelare tror DU följer med Kenta? Om han hamnar i - troligtvis - HV, tror du han kommer att propagera för att klubben kör the Timrå-way? Värva revanschsugna left-overs/talangfulla ynglingar och lira in dom i power-play?
Näppeligen. Ska bli väldigt intressant att se hur Kenta kommer att lyckas i en storklubb. Hans styrka ligger ju väldigt mycket i att förädla råämnen och få ihop en grupp. Klarar han det lika bra med en annan rekryteringsbas vad gäller spelare, och en annan dynamik i gruppen (fler stjärnor) ? Mycket möjligt. Men jag är inte helt säker.
Jag hade, precis som du, gärna sett Kenta ett tag till. Men nu är det som det är. Jag har fullt förtroende för Nubben, till skillnad från dig. Han har stenkoll på vad klubben behöver, såväl spelar- som tränarmässigt. Finns ingenting som tyder på något annat.
Kerstin_k: Känns lite småjobbigt faktiskt. Kapanens sorti var av det osköna slaget, med en hel del ogjort. Jaja. Bara han inte står - och spikar igen - mot Timrå.
Avslutar min streak: och Dagbladet (orkar inte länka) verkar tro stenhårt på att Berglund och Nygårds blir vår nya tränarkonstellation. Känner allt starkare - ja, för fan! Tror att det skulle vara en kanonlösning. Av de alternativ som förts fram känns detta helt klart mest spännande.
Och skadeläget börjar ljusna. Har vi hört den förut? Hursom: Koskinen ev med redan i kväll. Samma sak för Carlsson, Sanny och Sundh som bestämmer sig efter värmningen. Vore ju fantastiskt trevligt om samtliga fyra kunde lira. Nästan så att vi kan köra fyra kedjor då, väl? Om Carlsson/Kokko tar en fjärdecenterroll?
Jaji, det mesta tyder ju på att det blir duon Berglund/Nygårds vi får se i Timrå-båset kommande höst. "Challe" kan vi för övrigt beskåda i motståndarbåset redan på lördag, då jag även vill se en gruvlig revansch för 1-6 i Globen senast...
Det tror jag också. Eftersom han hade planer på att fortsätta med "småkronorna" så kan det ju vara ett tecken. Det som är bra med Bendelin är att han lär ju ge juniorerna chansen! (om dom håller måttet vill säga)
Talangscouten: Bendelin är lika grå och tråkig som en betongklump. Pratar dessutom gotländska så man får äckliga Loob-associationer. Kommer ihåg tråkLHC under hans ledning. Nä, nåt nytt och fräscht ska de va!
fighter: Dom som ger klartecken efter värmningen är nog minst lika friska som dom som redan ska spela. Och ska vi försöka koppla ett seriöst grepp på hela skadescheisse-eländet tarvas det ett par matcher med mycket folk och mindre istid på dom som är slitna. Fan, om alla fyra som ev är med ä r med kommer det bara vara fyra spelare borta. Nästan ingenting.
Tellus: Men gud bevare oss. uscha maken till stressad tränar få man leta efter, Tycker han lyste igenom som tränare under jvm. Matchade en Nicklas Bergfors som var under isen hårt, fipplade med målvakter hit o dit och Missade Modig som är elitseriens bästa målvakt. Nej Tack
Bragd-Birger: En spelare jag kan tänka mig följer med till HV är ju just Warg, trots kusinen i TIK. Sedan håller jag det inte för otroligt att Niklas Nordgren går till HV om Kenta är där.
MEN...jag tror Kenta hamnar i Frölunda. Då finns det stor risk att dessa båda hamnar där. Warg är ju en av Kentas favoriter.
RTS: Är inte heller så pigg på får-Torgny, men det känns inte helt rättvist att bedöma hans elitserietränarkvaliteter efter hur han skötte en junior VM-turnering. Det är trots allt en helt annan verklighet att sköta ett lag hela året jämfört med att plocka med namn och sedan coacha dom i ett fåtal, betydelsefulla matcher.
Rooster23: Att Kenta gillar Warg är uppenbart. Men varför skulle Wargen hänga Kenta i hasorna? Tror att de senaste säsongernas uppsving gett honom tillräckligt gott självförtroende att tro att han kan ta en framskjuten position i ett lag utan att Kenta coachar.
Än mindre troligt att Gunno skulle hänga efter Kenta. Det är ju inte fjuniga rookies vi snackar om. Det är nog betydligt mer avgörande var familj och vänner finns. Dessutom, Knylan antyder väl att Kenta och Nordgren inte direkt är ler- och långhalm. Ingen aning om hur det står till med det, men dom har ju inte direkt varit några siamesiska tvillingar de senaste åren.
Talangscouten: Hehe. Sur, tråkig, torr, snål jämte som jag inte tror är redo att ta över som huvudansvarig i någon klubb än. Kort och gott tror jag inte han skulle vara någon bra huvudtränare än. Alla som vill ha Thornberg eller Dahlén får nog vänta. Jag väntar hemskt gärna!
El Maco: Av Huddinges förstakedja är det väl bara Axelsson som kan antas ha en framtid på högre nivå. Allt enligt namnteorin. Älgekrans? Klasen? Njae. Tippar på att dom - som längst - kan göra en Gusten.
Bragd-Birger: Nej. Men däremot vet Kenta vad han får samt att HV, eller Frölunda, lär kunna betala vad dessa spelare vill ha. Pengar är också viktigt för hockeyspelare, kanske framför allt för Nordgren gissar jag.
DJ Hemp: Låter ganska spännande med Challe och Nygårds.Hoppas att det inte bara blir någon gammal räv som varit i 3-4 (eller mer) klubbar innan.Jag hade gärna sett Uffe D/Calle J (Canal + Calle) som nästa års tränare. Varför . ? jo mycket kunnande,mycke erfarenhet (som spelare då,)troligen en kraftfull anfallshockey med smart försvars spel.(Calle backar,Uffe forwards.Ett grymt kontakt nät skulle Timrå då få i form av Nubben/Calle och Uffe.Och sist men inte minst ett helt nytt tränar par !!!!!! Inte någon Osten,eller Mårts,eller Boork,eller Lillis eller någon annan välkänd profil. Skulle nu inte detta gå så är min önskan att Hockey oraklet Wikegård kan förenas med sina gamla favoriter i form av Timrås fans. Jag tror att det finns en känsla i Wikegårds hockey hjärta att träna Timrå , Varför ??? jag vet faktiskt inte,men känslan är så att den typ av hockey som Timrå vill spela tilltalar ABSOLUT Wikegård,och framförallt draget kring hockeyn,(det är ju något som han kritiserat Dif för,och sist men absolut inte minst att Timrå verkligen har chans att gå hela vägen med det materialet dom förfogar över nästa år .Dom kan absolut även gå hela vägen i år , men jag tror att det blir problem.