Villervalla: Så kan det vara. Några byten åtminstone, eller nån minut i PP kan vara värt tillsammans. Annars är inte Pääjärvi och Lander så pjåkiga heller. Tänker att Lundmark och Annerstedt kan avlasta varandra främst nu i början.
Söderöver: Jag delar din bild av Hartman, jag upplever inte att han "brinner för det" på samma sätt som för något år sedan. Han tar inte i de sista 10% som krävs, jag upplever att han i stora delar kör på 90%. Jag tror inte heller det vore fel för honom att testa något annat än Timrå.
jk: Jamen exakt så, tycker det är lite stelbent att inte låta honom testa iaf. Smörgåsen : Absolut, men lite som jag skrev till jk här ovan, stelbent att inte låta han testa, Pääjärvi gör ju mkt bra, men tycker inte att han är 2:a lina gubbe som han spelat hittills.
Cobbel: tycker absolut man bör testa Westfält högre upp. Han har spelat bra och målat, men junisarna borta så borde det vara en enkel biljett upp i hierarkin
JanneH: Lundmark, Lander, Pääjärvi bildade kedja i slutspelet ifjol, så helt förvånad blir iaf inte jag. Men ska man se till vad Pääjärvi presterat hittills så borde man hitta en annan gubbe än honom där.
JanneH: Barre med EP och Dahlén har man ju testat förut utan att det burit frukt. Tycker man istället borde ridit på energin som Lundmark kommer in med och eller för den delen låta Westfält få testa lyckan högre upp i hierarkin med tanke på hur fint han spelat på slutet.
Rip Kirby: Barre med Dahlén och EP kan funka men Lundmark, Lander och Pääjärvi??? Den såg man ju inte komma och förhoppningsvis ser vi en lite annorlunda formering till på torsdag
Jadu: vem ska skjuta mellan Lander, Lundmark och Pääjärvi? Känns som ett man borde försöka få igång det där straffskottet Heiki hade mot DIF. Nu känns det som tre sargkrigare i samma kedja, underlig balans
Lundmark tillbaka i träning och man kör honom tillsammans med Lander och Pääjärvi. Två spelare från J20 finns med, Edwin Annerstedt (f) och Adrian Thun Hansson (b). Det framgår inte exakt hur man matchar på träningen men borde betyda att Hartmann går in på Genborgs plats tillsammans med Dahlén och Pettersson. Det blir nog bra det här hörrni!
DenRöda: En liten annan diskussion om "ersättare" för Dahlén. Skulle varit intressant att ta hit Alex Barré-Boulet faktiskt. Dyr, men har absolut potentialen att göra 50p. Har varit på tapeten för ett SHL-lag tidigare. Är både center och högervinge. En annan jag tänkt på är Ville Koivunen. Jävligt spännande spelare det också. Varför inte båda? Försöka rocka loss lite extra sponsorpengar för att få till en kedja bestående av: Genborg - Koivunen - Barré-Boulet.
NickNack: I Timrås U16 känner jag inte till så mycket förutom ett par som är egentligen U15 som sticker ut. I Sundsvall känner jag till lite bättre och de har också några som sticker ut, och även yngre där också. Qskar Vesterlund i Timrå (U15) är en riktigt stor talang, samma med Wilton Nordlöf i Sundsvall (U15) men han måste bli mer lagspelare vilket funkar bättre när han är i U16. En annan i Sundsvall som sticker ut är Elvis Lundström som mest spelar U16 med några inhopp i U15 fast han tillhör U15 egentligen vad jag förstått.
Villervalla: Som du säger. Jocke har jävligt mycket kunskap. Jag tror att han kommer växa in i den rollen perfekt.
Visst är det tråkigt talanger lämnar. Från denna kull var det dock bara en spelare i jämförelse med tidigare år när det varit 4-5st per kull. Jag tror att det alltid kommer vara så ändå. Just i det här fallet så ville Manne klippa navelsträngen och flytta hemifrån tidigare. Blir ett häftigt äventyr för honom.
Jag tror att vi har 4-5 spelare från den kullen som har potential att bli draftad faktiskt. Och de spelarna kommer gå hockeygymnasium i Timrå.
Cobbel: Osmakligt tidigt vet jag inte, det är ju nu som intag till NIU görs, men Timrå måste bli bättre att behålla inga förmågor.
Ja, kanske men vem ska man ta in annars, någon som varit föräldrar tränare, nä det tror jag inte på. Man kanske skulle kunna tänka sig någon som är lite yngre men det har man ju även. Det är nog fråga om duglighet och kunskap som är nyckeln där men om Jocke N har det, det har jag ingen aning om. Det lilla jag pratat med honom lät det bra iaf men då var han helt grön på uppgiften.
Villervalla: Som sagt, SAIK har legat på där osmakligt tidigt. Lite så som de är känd för att göra. TIK gör sitt bästa för att få behålla dem nu.
Det enda som känns med det här är väl att man tar in ngn som spelade hockey för 100 år sedan i klubben och utan tidigare erfarenhet av jobbet som sportchef. Hur går planen där?
Montén Python: exakt, men ska det satsas på juniorer kanske det behövs utlåning också. Även om Värmhed, Johansson och Edfält inte tog chansen när de lånades ut.
Villervalla: ja fortsätter det så är får man nog ligga ikväll... om man bortser att jag är hemma på Alnö och firar farsans 90 årsdag och frugan är kvar i Hässelby