cloon: Ja och det är väl där min största kritik ligger angående JJ med. Han ser rejält osäker ut i mål. Sådant smittar givetvis av sig på resten av laget med. Tycker han nästan sett lite skotträdd ut, motsatsen till i serien där han osade pondus och allt kändes så självklart på nått sätt. Nu har det kommit tveksamma returer etc som gjort det ännu mer osäkert i försvaret.
cloon: Säger inte att han gjort någon exceptionellt bra match, säger inte att han varit bra. Men på varje tabbe JJ gjort så kan jag räkna 2-3 försvarstabbar som ställt till det.
Framförallt är det osäkerheten i egen zon som är vårat problem. Man såg ju tendenser till det redan i grundserien. Hur vi kladdar och dräller med puck. Eller att vi blir helt passiva och inte förmår varken täcka eller styra bort puckar.
Vill bara förtydliga att ingen förening ”godkänner” någonting. Alla har önskemål. Vi har försökt byta till oss så mycket vi kunnat, samt önskat hemmapremiär. Alla önskemål går inte i mål, mycket på grund av så kallade ... | Läs mer