roger_sundsvall: Tycker nog Luleå är mycket äckligare. Typ fyra halv-psykopater som dyker och manglar om vartannat.
Den ende med dom tendenserna i Lakers är vår gamle kämpe Ludde Nilsson.
Men jag tror att föraktet mot Lakers är grundat i att laget inte väcker några känslor hos folk utanför Växjö. Menlösa typ, exakt samma känsla som band som Bo Kasper och Coldplay väcker hos mig. Musik som är provocerande muzak och som är så ostörig att man kräks.
roger_sundsvall: Man skräms ju inte av trycket i Livin La Vida Loca arena i allafall. Nej ge oss vinst och ge oss Växjö! FBK, Frölunda och Skellefteå spelar med en helt annan intensitet. Växjö vill spela kontrollerat hela tiden, minimalt risktagande. Lyckas man sätta press på deras backar är nog mycket vunnet.
EXPLORERSMÅLAND: Jennifer Engström från twitter: Timrå har återhämtning/frivillig träning idag (inte match förrän lördag). Hör att Dahlén mår okej och att man är hoppfull för att det inte ska vara allvarligt. Men han ska fortfarande ... | Läs mer