RunarUp: Hoppas innerligt att man tar krafttag i SHL framöver. Att främja för underhållande och hockey och för att släppa fram lirarna. Alldeles för mycket screeningar som tillåts i olika situationer, utan att pucken är i närheten.
I dagens läge så främjar det för lagen att kunna spela en destruktiv hockey och att dra ner tempot.
Svensk ishockey = Åk med pucken igenom mittzon, flippa ner den i sarghörnet, bli interferad och låst på vägen dit, grötig duell i sarghörnet, försvararna vinner puck och vänder spelet.
{469}: Vill vi att hockey ska ha publik om 20 år krävs krafttag mot spelförstörande moment. Jävligt svårt nu att få med nytt folk på hockeytåget. Då jag introducerade en helt sport-ointresserad till hockey var hans största fråga om dom bara ska vara i sargerna hela tiden. Nu hade vi tur och Timrå vann matchen med ett sent mål så han fick lite feeling ändå, men faktumet kvarstår att hockey blir tråkigare och tråkigare att titta på.
Enda gången man ser något snyggt är då nån råkar få ett friläge. Klapp-klapp spel är nästan helt borta för varenda jävla klubba är låst från att spelarna kommer in från mittzon.
Vill bara skryta lite att nu är vi ännu en GULD medlem här inne... hoppas jag inte jinxar nåt nu bara men jag kände att så mkt tid jag lägger på klubben kan ju detta med medlemskap guld vara ett bra sätt att sponsra. Jag bor inte i ... | Läs mer
Alldeles för mycket screeningar som tillåts i olika situationer, utan att pucken är i närheten.
I dagens läge så främjar det för lagen att kunna spela en destruktiv hockey och att dra ner tempot.