Tycho: Jag lägger mig inte i den diskussionen... Den grundar sig helt och hållet på ett två år gammalt uttalande från Jonte. Dock verkar många här ha tagit det för en sanning..
Det finns mycket som talar för TIK vad gäller Jonte. Hur det blir vet vi först när/om han signar ett kontrakt med någon klubb.
Efter det att han sagt "jag vill spela med Skellefteå i elitserien" har han spelat med en annan "norrlandsklubb". Haft ett år i NHL och tjänat ihop lite pensionspengar.... Jag vet, genom välunderättade källor, att han trivdes väldigt bra här, Likaså hans fru. Att hans fru kommer från Skellefteå talar nog snarare till vår fördel än nackdel.. Jag har ännu inte träffat en norrländsk kvinna i aktiv ålder som är så lojal mot sin hemstad som vissa på HS verkar tro.. Tvärtom... De flesta damer brukar gilla miljöombyte. Det är karlarna som längtar "hem till byn, mammas köttbullar och barndomspolarna" och Boliden är inte ett alternativ vad jag förstått. Spekulationen är lite löjlig... Lika så Lönediskussionen eftersom han dissade flera storklubbar förr gången han valde TIK.
Jag säger inte att jag kan sia säkrare än någon annan.. Men jag lägger inte alltför stor vikt på ett uttalande som gjordes av herr Hedström för flera år sedan... Familjen "H" har överraskat förut och kan göra det igen... Han har till o med sgt att han inte vet huruvida han skall spela hockey över huvud taget framledes.... Så endast framtiden kan ge facit i frågan.
Jag lägger mig inte i den diskussionen... Den grundar sig helt och hållet på ett två år gammalt uttalande från Jonte. Dock verkar många här ha tagit det för en sanning..
Det finns mycket som talar för TIK vad gäller Jonte. Hur det blir vet vi först när/om han signar ett kontrakt med någon klubb.
Efter det att han sagt "jag vill spela med Skellefteå i elitserien" har han spelat med en annan "norrlandsklubb". Haft ett år i NHL och tjänat ihop lite pensionspengar.... Jag vet, genom välunderättade källor, att han trivdes väldigt bra här, Likaså hans fru.
Att hans fru kommer från Skellefteå talar nog snarare till vår fördel än nackdel..
Jag har ännu inte träffat en norrländsk kvinna i aktiv ålder som är så lojal mot sin hemstad som vissa på HS verkar tro.. Tvärtom... De flesta damer brukar gilla miljöombyte. Det är karlarna som längtar "hem till byn, mammas köttbullar och barndomspolarna" och Boliden är inte ett alternativ vad jag förstått.
Spekulationen är lite löjlig... Lika så Lönediskussionen eftersom han dissade flera storklubbar förr gången han valde TIK.
Jag säger inte att jag kan sia säkrare än någon annan.. Men jag lägger inte alltför stor vikt på ett uttalande som gjordes av herr Hedström för flera år sedan... Familjen "H" har överraskat förut och kan göra det igen...
Han har till o med sgt att han inte vet huruvida han skall spela hockey över huvud taget framledes.... Så endast framtiden kan ge facit i frågan.