Silly Season inför säsongen 2006-2007
På tal om forum som kräver inloggning - för att kunna ta del av debatten fullt ut här på HS krävs väl att man reggar sig, eller?
Kul att ni hittat hit och vill diskutera Hockey och Jonte, men nån måtta får det fan vara - det är väl ganska uppenbart att ingen egentligen vet 100 vart Jontehelvetet hamnar, så lägg ner nu och sluta göra personangrepp helt i onödan (ni som gör det ta åt er) hoppas innerligt nu att Jonte hamnar i NHL eller nån annan klubb så ni alla kan lära er en läxa och hålla käften i fortsättningen, tack på förhand och skit ner er och glöm inte att använda den "säkra källan" som blöja när det hela är över.
I ST Nubben förnekar Nubben idag att Pirjetä skulle vara på väg till TIK. Då vi redan har fyra centrar är han ett alternativ enbart om Hahl skulle försvinna till NHL.
Saxat ur ST:
"– I dagsläget har vi en forwardsplats kvar att fylla, men han är ju ingen forward och vi har redan fyra centrar: Hahl, Fredrik Warg, Peter Regin och Johan Andersson.
Och den där extra forwardsplatsen är som bekant vikt åt Jonathan Hedström.
– Det är en liten chansning. Men jag har inte råd att skriva kontrakt med någon nu i fall Jonte sedan kanske kommer loss och väljer oss."
Var som jag misstänkte också angående Lasse. Att han skulle bli intressant först om Halh försvann. Synd, hade varit häftigt att ha honom i laget också. Men det är väl så där som man säger, mycket vill ha mer :)
Nu håller jag i alla fall tummarna att Halh stannar. Han känns på något sätt lite bättre, lite häftigare.
Timrås finnar
2006.06.17 | Robert Pettersson
.
Det finns folk i Timrå som är av uppfattningen att Riku Hahl kan bli poängkung i Elitserien.
Men det är väl så. Folk imponeras fortfarande av att någon spelat i NHL och att det per automatik innebär att man producerar stora mängder poäng.
Själv har jag egentligen aldrig imponerats av Riku Hahl. Inte ens som den defensiva center han är. Tycker att han är relativt medioker spelare som då och då, men inte alltför ofta, kommer in i ett stim. Som i VM. Där var han rätt vass. Men jag tvivlar starkt på att han för första gången i livet kan hålla den formen en hel säsong.
Senast i raden av finländare påväg till Timrå ska tydligen vara Lasse Pirjetä.
Där skulle Timrå ha en stabil kille att luta sig mot. Ingen superstjärna för all del, men en bra mycket mer rimligare förstecenter än Riku Hahl.
Men det gäller att killarna kommer in i laget på rätt sätt. Nåt som förvisso är A och O i varenda spelarvärvning.
Men Pirjerä visade i Kloten att han kan vara riktigt usel när han kommer fel in i laget. Han gjorde bara ett mål på 16 matcher.
Lagets tredje finska anfallsvärvning, Timo Pärssinen, visade ju också under fjolåret hur viktigt det är att han kommer rätt in i laget. Pärssinen, som har potentialen att vinna poängligan i vilken europeisk liga som helst, var en av ligans största besvikelser alla kategorier.
Bedömer ändå Pirjetä, om han kommer, som det säkraste finska Timrå-kortet. Pärssinen som det med klart högst potential.
Medan Riku Hahl bara.... är.
I bästa fall gör han hyggligt defensivt jobb och runt 20 pinnar.
Kan säga såhär.. Pirjetä valde till 100% Malmö för han ser ljushet i framtiden. Å att han har med stor sannolikhet fått reda på vilka fler som kommer komma/ aktuella till Malmö.. för helt klart såg Timrås trupp starkare ut det måste jag medge..
Men jag förstår inte hur någon kan se en ljus framtid i Malmö ;-)
Pärssinen har ju som han säger kapacitet att vinna vilken poängliga som hellst i Europa om det går bra för honom, men de två senaste säsongerna har inte övertygat (med Pärssinen mått mätt) då han gjort 25p på 43matcher i Zug och 18p på 34matcher i HIFK. Men även där är en spelare som jag säger att jag tveklöst skulle tacka ja till om chansen fanns att han skulle skippa sitt kontrakt och gå till modo.
Robert brukar gilla att skapa snack med sina bloggar/artiklar genom att vara lite extrem, men oftast kan man förstå hur han tänker, även om jag i fallet Hahl inte håller med 100%.
eloff: Den som tror att Riku ens kommer att ligga tio i topp i poängligan får nog tänka om. Han är värvad för sitt utomordentliga tvåvägsspel, men han ska nog även kunna skrapa ihop en och annan pinne mittemellan Jonte och Timo. Att det är en bättre värvning än Lasse råder det inga tvivel om så den där krönikan är bara att ta med en nypa salt.
Du borde nog bekymra dig över hurvida SAIK skall klara nytt kontrakt eller inte till vintern i stället för att oroa dig över TIK och dess supporters.
JApp och undertecknad har hela sändningen från Canal Plus inspelad på band.
SÅ det kan hända att den plockas fram under regniga höstkvällar när man vill bli på gott humör.
Kalla varandra efterblivna/idioter/tjockis är ju inte direkt så hög nivå.
Vad har det med saken att göra att ÖB finns i de flesta städer? Det var en jämförelse som passade alldeles ypperligt in på SAIK med tanke på hakan, greken m fl i er trupp.
Du har svagt minne... Vad säger du om de sex punkterna som du redogjorde för oss om igår då?
Jaså har han skrivit på för oss?! Det var inga dåliga nyheter! Undrar vad det står på löpen imorgon... Jon!
Sedan har SAIK haft mer importer än Timrå genom åren. Igor Yevdokimov, Alexander Vinogradov plus några ryssar till. Timrå har haft Andrej Chistjakov och Dmitri Starostenko.
Läs på lite bättre nästa gång innan du utkristalliserar oss som huliganer - tack!
Jag är så torrlagd som man bara kan bli. Har inte druckit en pilsner på över en vecka då vi hade en premiärfest för uppsättningen av Hamlet.
Jag drack inte ens när Sverige slog Paraguay utan firade med mjölk och sockerkaka. Så ta reda på lite fakta först!
Stämplingsdagar? Har aldrig ånjutit sådan lyx heller då jag inte är fackligt ansluten.
Pilutta dig!
Storsint är jag oxå men bara mot storsinta människor och i den skaran ingår inte du. Har vänner både bland lulingar, gårdare, frölundaiter, brynäsare, leksingar m.m.
Om jag inte vore storsint skulle knappast någon vilja umgås med mig!
Brusa? Jag undrar vem som brusar upp? Har inte skrivit ett skit i erat Forum eller på eran HS-sida om Jonte. Men du är ju här titt som tätt smygtikare där!
Så slår fast, en gång för alla, att Slovenien och Slovakien inte är samma land!
Vilka vidlyftiga planer han har den där Westman. Det är nog en jävla tur för SAIK att han bara är sportjournalist på Västerbottens Folkblad och inte sportchef hos de svart/gula.
Tur att Pea Israelsson och Peo Larsson ser lite nyktrare på saker och ting annars skulle fallet bli blytungt vill jag lova.
Snacka slutspel som nykomling är inget särskilt vidare smart drag. Så gjorde Linköping och rasade ur.
Vore tråkigt om uppstickaren Skellefteå inte fick leka med stora grabbarna i finrummet Elitserien mer än 1år.
Släpp plattan nu. Nu går det alldeles för fort i kurvorna. I den här stilen är snart avåkningen och ekipaget mörbultat ett faktum.
"Skellefteå AIK har tagit nämnde Lintner och finske Antti Virtanen och bomben om ”Jonte” Hedström kan komma vilken dag som helst."
Är du inte läskunnig eller orkade du bara inte scrolla igenom hela krönikan?
ernie eagle:
Nu skrev han ju att SkAIK skulle vara med i slutspelsjakten om man fick Jonte också. Inte enbart för att man fick Lintner.
Lägg ner och avvakta så får vi se vad som händer istället!
Står ju inget matnyttigt om Jonte alls i den krönikan, bara samma spekulationer som går att läsa i våra lokalblaskor ang. Jontes vara el. inte vara i TIK-dressen. Enl. ST:s krönikör häromdagen är ju Timrås sista forwardsplats vikt åt Jonte. Vilket inte automatiskt (bara för att det står i tidningen) medför att jag tror att det verkligen helt klart blir så.
Blir spännande att se hur det verkligen blir!
"Nu är det bara att invänta det alla redan drömmer om; Jonathan Hedström i AIK-tröjan. Sant eller falskt?"
Om vi ska börja tro på sånt där, vad ska vi då säga om expressens två artiklar som klargjorde att Jonte var klar för Timrå? Journalister är precis som oss, skillnaden är att vi skriver våra önsketänkanden, beaktanden och drömmar på hockeysnack. Dom publicerar sina i tidningar och åtnjuter automatiskt högre trovärdighet.
Känns som om det vore skönt om den gode Jonte bestämde sig, eller att det blev offentligt någon gång. Har svårt att tro att någon av klubbarna är vidare sugen att vänta allt för länge på honom. Den klubb som inte får hans namnteckning kan få det svårt att hitta en ersättare för honom.
Att han skriver positivt om AIK är inget han gör varje dag bara för att han känner för det.
1. Det är flera större, bättre och mer hemmakära spelare än Jonte som "svikit" sin klubb tidigare (det händer mycket på ett årtionde) 2. Om hjärtat nu bultar så kraftigt, varför var han då inte med och spelade upp SAIK? 3. Och barn på dagis... 4. Det är även Johan Backlunds, han har dock ingen i TIK. 5. Jag är allergisk mot getingar! 6. Vi får väl se efter 10-15 omg...det är då tabellen brukar sätta sig nämligen...
85 kilo fördelade på 179 cm är relativt hårt med kraft bakom och knappast nåt för GI-viktkoll.