1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777560 inlägg · 7967 ämnen

« · 1926421 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Man kan säga som så att vår målvakt har en viss press på sig att prestera ikväll...

Ett höstlöv som seglar in och han är förmodligen rökt hos fansen för all framtid...

Sv: A proposito de nada
Huge: Du har sån extrem övertro på branschfolk. Tror du inte det finns mindre begåvade hantverkare Eller varför inte politiker? Om en politiker tagit ett beslut så är det omöjligt för en privatperson att fatta ett bättre beslut? Eller som i detta fall en sportchef? Att man inte befinner sig i branschen kan bero på många orsaker. Tror nog heller ingen här inne på riktigt försökt att bli sportchef. Det fråntar oss givetvis inte rätten att tycka det tas konstiga och felaktiga beslut. Du sitter mest och gnäller på folk som gnäller över i deras tycke felaktiga beslut. Vilket ändå måste vara det minst konstruktiva. Om man räknar bort mitt eget inlägg.

Sv: A proposito de nada
Huge: AIK:s budget är bara en bråkdel av Brynäs dito. Att de skulle lägga ett "bra bud", med SHL-mått mätt, framstår som helt osannolikt. Brynäs har självklart alla möjligheter att matcha eventuella bud från allsvenska klubbar.

Sv: A proposito de nada
Huge: Har även läst vad han sagt tidigare.
Då uttalade sig Dackell om att en spets ska in om man hittar rätt spelare.
I nuläget är det inget som tyder på att någon spets finns tillgänglig på marknaden och att vi då ska kunna värva två känns väl sådär troligt.
Att då göra sig av med en målvakt som tillsammans med försvaret har hittat rätt i spelet känns då bara fel.

Sv: A proposito de nada
Honken: Har också spekulerat i dina banor. Allt det Dackell nu förklarat utåt i artikeln stämmer nästan exakt med vad jag själv spekulerade i häromdan, när det gäller hur man förmodligen resonerat kring målvaktsfrågan. Om det varit en ren lyckträff från min sida eller att jag tänker likadant som erfaret och kunnigt yrkesfolk, förbjuder mig min ödmjukhet att avgöra... ;-)
Det som verkar ha kommit bort helt och hållet i debatten är vad Karhunen själv har velat. Han kan ju mkt väl ha velat haft ett fixerat datum där vi måste bestämma oss, för att slippa osäkerhet om vad han isf skulle göra under resten av säsongen.
Inte osannolikt att ex AIK, som verkar vara i stort behov av en ny målvakt då dom dessutom ligger i topp av AS och förmodligen kommer att kvala i vår.
Har dom lagt ett bra bud på Karhunen samtidigt som han känner att Brynäs gett indikationer på att man nog kommer att satsa på Rautio när det kommer till kritan, ja då blir ju Brynäs beslut än mer begripligt än vad det vid en första anblick har varit.

Sv: A proposito de nada
Qvarre: Risken är att Brynäs stressar tillbaka Jocke om Rautio gör dåliga matcher... och att han då går sönder igen.

Sv: A proposito de nada
Pilen32:
Nu känns det som att luften gick ur mig och att den positiva känsla jag haft den senaste tiden förbyttes mot ett mörker.
Rautio har ju redan visat att han inte håller för denna nivå förutom några enstaka matcher då och då. Han har ju dessutom en tendens till att inte kunna stå speciellt många matcher i följd.
Vi får hoppas att Jockes knä håller och att han snabbt kommer i form men jävlar vilken chansning av ledningen.

Sv: A proposito de nada
Äh nu har iaf jag gnällt av mig här hemma och ska försöka stötta Rautio för en gångs skull. Vem vet, kanske är det vad som behövs för att han ska växa. Stöttning även efter ett misstag istället för att stora motorsågen kommer fram direkt. Känns inte som han fått den positiva pushen innan. Han har nog inte fått det av mig i alla fall :) Nu står vi med dom målvakterna vi har och får gilla läget och stötta honom så vi slipper höra att han läst mycket dåligt om sig själv den dagen han lämnar Brynäs. Kändes ju sådär i magen då Felix uttryckte det.

Sv: A proposito de nada
munkas: Förhoppningsvis kan Jocke spela bättre än halvskraltigt. Men som sagt, för att detta draget inte ska betraktas som idioti så måste laget förstärkas på riktigt i form av värvningar samt att Jocke E håller och spelar på en bra nivå.

Sv: A proposito de nada
Makita: Solklar kommunikation om du läser lite noggrannare vad Dackell säger.
Visst, det fanns redan pengar till en spetsforward även med 3 målvakter kvar på kontrakt men iom att Karhunen försvinner så lösgörs ännu mer pengar som kan användas till både en ny spetsforward OCH till ev ny/nya spelare om det behövs senare under säsongen.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Tyvärr går väl ett långt slutspel och halvskraltiga målvakter sällan hand i hand. Finalen -16 är undantaget som bekräftar regeln.

Sv: A proposito de nada
Hade såklart också helst sett att Karhunen stannat. Men om nu Dackell skulle landa en värvning värdig att kallas spetsvärvning så kaaaanske det inte är ett dumt drag.

Låter det inte som att Dackell säger att Karhunens farväl betyder att Brynäs kan/vill ta in en spelare till utöver den utlovade ersättaren för Kristo?

Dock så har ju Dackell nu bundit sig rejält till löftet att verkligen förstärka laget på riktigt, annars kommer beslutet angående Karhunen kunna kritiseras än mer än nu.

"— Vi har sagt sedan tidigare att vi haft pengar för att ta in en spelare som ska göra skillnad offensivt. Sedan är det även en ekonomisk uppsida på att det är just Tomi som lämnar, vilket då innebär att vi får mer kraft till att kunna göra ytterligare något under säsongen. Vår bedömning är att det gynnar oss mer, sett över hela säsongen och förhoppningsvis ett långt slutspel, att göra på det här sättet."

Sv: A proposito de nada
munkas: Eller att Rautios lön helt enkelt är väldigt låg jämfört med Karhunens.
Bengtzén ville ju inte ha Rautio inför säsongen, men det ändrade sig ju rätt snabbt, med sörsta sannolikhet för att Rautio inte krävde mycket i lön.
Han visste väl själv om att det är hans sista chans i SHL nu.

Sv: A proposito de nada
dAVydov: Facit är ju att Brynäs behåller en sämre målvakt och släpper den bättre, det är ju 98% överens om iallafall.

Sv: A proposito de nada
I princip är väl alla överens om att vi föredrar finnen, men frågan är väl om något är skrivet i finnens kontrakt som förhindrar att han kan vara kvar när JE är tbx. Detta borde dock ha förmedlats, det enda man säger är att vi inte kan ha 3 målvakter.

Sv: A proposito de nada
Huge: Tycker du inte det är en märklig kommunikation ifrån Brynäs.
Brynäs går ut med att det finns pengar för en ersättare till Kristo.
Sedan uttalar sig Dackell att det ska in en spets fast det var ett politiker svar, om vi hittar rätt spelare.
Nu sparkar vi Karhunen för att kunna frigöra pengar till nyförvärv som kanske kommer om Brynäs hittar den rätta spelaren.Pengar som borde finnas enligt tidigare uttalande.

Sv: A proposito de nada
Helt jävla värdelöst, Brynäs! Ruskigt pinsamt. Så jävla skoj det ska bli med hockey ikväll! Far åt helvete.

Sv: A proposito de nada
John: min tanke efter den matchen var .. att nu säkrade DR 3 nya år i vännskapsföreningen .

Sv: A proposito de nada
munkas: Det är väl ingen härinne som har insyn i verksamheten och hur den styrs och sköts, varken du eller någon annan ;) Uttrycker bara min frustration över det hela...

Sv: A proposito de nada
Huge: Inte ens du kan väl försvara detta märkliga beslut? Just ja, vi vet ju inte exakta förutsättningarna... jada jada jada

Sv: A proposito de nada
munkas: Ja, och det märkliga är att ingen av alla dessa 99% jobbar på hög nivå i nåt av alla dessa elitlag utan istället hänger på sociala medier och slösar bort sina enorma kunskaper därinne genom att bara komma med ”goda råd” från läktaren eller soffan. Märkligt....

Sv: A proposito de nada
Rautio gjorde en stormatch mot Örebro så han får va kvar...

Sv: A proposito de nada
Leonardo: Mm, läser man runt på olika sociala medier så är väl kommentarerna till 99% enhälliga. Tänk att det finns så jäkla många hobbytyckare där ute i landet som inte förstår sig på hur en elitförening ska skötas... De enda förklaringarna jag ser möjliga till detta märkliga beslut är att Kharu hatar Brynäs alt har en månadslön på 800 000.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: En kan ju hoppas att det var försvarsspelet som ställde till det för honom tidigare. Men man är ju lite skeptiskt än så länge.

Sv: A proposito de nada
Leonardo: Du glömde klubbens notoriska snålhet.

Sv: A proposito de nada
{8305}: Han är ju inte så långt efter den här omhuldade Svedberg i räddningsprocent...

Sv: A proposito de nada
John: Ja om ett missat slutspel väger upp det dom ”sparar” i lön.
För beslutet kan omöjligt vara baserat på sporsliga grunder.....

Sv: A proposito de nada
Bara att hoppas på att Rautio överraskar och tystar allas våra munnar i afton då. Större mirakel har ju inträffat.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Man blir helt mållös. Det verkar inte finnas någon nedre gräns för dåliga beslut. Det är nästan så att man hoppas att Brynäs åker på en stortorsk så kanske någon vaknar

Sv: A proposito de nada
Lindström: Klassiskt Brynäsdrag och märkligt agerande men kontrakt och kamraderi verkar styra....

Sv: A proposito de nada
{6984}: Spelat 500:- på 3,4,5-1
Allt annat är ett mirakel...

Sv: A proposito de nada
Makita: Klart han är otrevlig. Man förlorar hellre matcher än umgås med den fan 😉😉

Sv: A proposito de nada
munkas: Det blir all in på Frölunda ikväll. Funkar inte jinxen så får man väl sko sig på eländet

Sv: A proposito de nada
Makita: Skulle va intressant att få se lönekostnaderna för Rautio och Karhunen.
Måste skilja väldigt mycket om detta beslut ska va försvarbart.

Sv: A proposito de nada
Petrov: Karhunen är säkert en otrevlig jävel och illa omtyckt av sina lagkamrater.
Att något annat lag ens kan tänka tanken på att ta in en sådan personlighet i laget.

Sv: A proposito de nada
mattiask: Kvalserien kan snabbt bli en realitet det vänder snabbt se Rögle.
Att Brynäs form snabbt kan vända med Rautio i mål är inte otänkbart.
Ser man bara på målskillnaden så får vi nog vara tacksamma att vi ligger där vi ligger.
Tre lag har släppt in färre mål än Brynäs och ett lag har gjort färre med mål.
Jag tillhör dem som tycker en bra målvakt är oerhört viktigt och att en bra målvakt tillskillnad ifrån en mindre bra ger trygghet och stabilitet till försvarsspelet.

Men måste man spara pengar så måste man och givitvis kommer man gå till slutspel med detta lag att man behöver någon som räddar puckar och någon som gör mål är bara små petitesser i sammanhanget och gnäll ifrån fansens sida som inte förstår bättre.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Det är ju likadant hela tiden. Emellanåt så görs det uttalanden som får en att tro att nu skall vi en gång för alla agera professionellt framgent. Sedan kommer det sånt här och rullgardinen går åter ner. Naturligtvis skall man inte underskatta gruppdynamiken, verkligen inte. Men att ha med i motiveringen, att man väljer en målvakt som underpresterat framför en bättre, för att han är omtyckt. Det är Åshöjdens BK.

Sv: A proposito de nada
Frågan är ju varför man släpper honom innan JE är spelklar. Visst han är frisk men kan ju inte spela match utan istället måste man skicka med J20 målisen som backup. Nu kanske han är bra men skulle nu Rautio skada sig så står vi utan ordinarie målis tills han blir frisk och JE spelklar. Nackspärr för ett litet tag sen, kan ju komma igen med lite otur.

Sv: A proposito de nada
Bra Brynäs skeppa iväg en målvakt som spelat bra... Händer bara i Brynäs IF!!!

Sv: A proposito de nada
Peja: Lugn snart kommer det att Dacke signat Rautio på 3 nya år...
Jocke kommer att spela 3 matcher innan knät pajjar igen, i mål då mr.88% och en J20 målis...
Huuuuuuaaa…...

Sv: A proposito de nada
Petrov: Övertron på Rautio är slående - och har varit så i många år.

Sv: A proposito de nada
Soffdomaren: Jo det är sant men när Frölunda får höra att inte Karhunen är med så kan det vara de som blir inspirerade.

Sv: A proposito de nada
Soffdomaren: Tja hittills i år en match av 11.
Med tanke på den usla forwards sidan där det produceras ungefär två mål i snitt så krävs det en målvakt som storspelar och inte släpper in några höstlöv.

Sv: A proposito de nada
Dagar sedan man sist tappade allt förtroende för Brynäs ledning:

0.

Sv: A proposito de nada
Spajderman: Visst nu har Rautio fått platåskridskor så inte alla puckar över 30 cm går in över hans axlar.
Utöver det har han fått en Torspo 300 fastsatt i bak så kan inte står 45 cm inne i mål......

Sv: A proposito de nada
Spajderman: Kunde man inte provat hur det går för JE både skademässigt och vad gäller form. Känns som ett onödigt risktagande. Funkar inte målvaktsspelet så kan de göra hur många spetsvärvningar framåt som helst utan att det hjälper.

Sv: A proposito de nada
Lindström: Nja Kvalserien ska vi inte vara oroliga för.
Däremot blir jag jävligt irriterad på att vi aldrig kan gå samma väg som de flesta andra lag genom att ha ett riktigt stabilt målvaktspar.
Hade vi haft en fulltränad JE samt en bättre målvakt än Rautio som dessutom vore Svensk (tjänat mindre än Karhunen) så hade jag inte varit besviken.
Titta målvaktsparen som Frölunda, FBK, Växjö med flera har.
I min bok är det klart starkare målvaktspar än vad vi har.
När vi äntligen fått fram en målvakt som Karhunen nu, som bevisat hur bra han faktiskt kan vara - då skeppas han.
Inget ont om Rautio, men i min värld så gör Rautio kanonmatcher lite här och var. Han är ingen som spikar igen kassen 4-5 matcher i rad.
Nu ska väl iofs JE stå de flesta matcher MEN man ska ha två saker i beaktning. HUR kommer hans knä reagera på fullt matchspel? Med allt vad det innebär och hur lång tid tar det innan man ser att han är ikapp spelmässigt?
Hur mycket har de faktiskt tänkt att JE ska stå?
Är det då värt att ha en målvakt bakom där som står på 88% i räddningsprocent?
Garanterat finns det Allsvenska klubbar som hade nappat på Rautio.
Därav tycker jag det är tråkigt att vi inte går efter det sportsliga utan tar den enkla vägen ut även om jag som sagt inte vet vad som står i respektive kontrakt.

Men på ett sätt hoppas jag att en annan SHL-klubb nyper Karhunen och han gör braksuccé så vi någon gång med riktigt öppna ögon får känna att vi kanske tog fel väg.

Sv: A proposito de nada
- Vi kräver mer i Brynäs än vi presterat.
Dackel i tränarfrågan. Gäller de alltså enbart i tränarfrågan? Sportsligt har de inte varit någon solid tid för Rautio. Ska dock klarläggas att Rautio känns som en vettig andramålvskt som kan gå in och göra det tillräckligt bra... men då ska ju eriksson spela sig i form också

Sv: A proposito de nada
Petrov: Mm jag med. Men man får försöka komma ihåg att Rautio faktiskt kan spela riktigt inspirerat ibland med :)

Sv: A proposito de nada
Lindström: Jävla blaj. Vänskapsföreningen IF.

Fuck...

« · 1926421 · »