1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 737013 inlägg · 7967 ämnen

« · 2021559 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
magr:
Blota järnet!

Sv: A proposito de nada
Bränna bocken (offra till hockeygudarna) eller ställa upp den på vinden?

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: Var Sanny och Madhawk som spånade i lämpliga kandidater. Nämnde honom som väldigt kompetent och snart förmodligen i SHL men alldeles för grön för att ta sig an Brynäs just nu.

Detta spånande räcker ju för att folk börjar tro att det är på gång. Så fungerar medieflöde 2020...

Sv: A proposito de nada
Steenm: Apropå Söderström, tog vi ens nån poäng när han var borta?

Har förresten hört rykten här i Västeråstrakten att man kanske är och rycker i Paananen (Västerås tränare). Vet dock inte hur mycket sanning det ligger i det, men som sagt ett rykte är det iaf.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
Karlskrona hade ett bra spel med Ove Molin i rollen som tränare.
Roligt att se matcherna mellan Brynäs och Karlskrona, som hade ett rakt enkelt bra spel...med en hel del tunga pjäser...

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Ikväll tror jag faktiskt att Brynäs tar detta med 3-1.
Har en positiv känsla, även fast det saknas ett par spelare.

Dock rejält positivt att Soda är tillbaka, välbehövligt!
Forza Brynäs, det är upp till bevis nu. 🖤💛❤️

Sv: A proposito de nada
Någon som vet vem Peter backe är???

Sv: A proposito de nada
{8356}:
Ja, nog önskar man sig mer energi från nye Headcoachen.

Sv: A proposito de nada
Jag är positiv till att man inte tagit in någon chanstränare i panik och låter Ove och Honken styra skutan tills man hittat någon. Jag är också positiv till att Ove kan göra detta väldigt bra och har fått ett bra intryck i de intervjuer man hört/läst.

Något som dock oroar mig och som jag är lite trött på är att det snackas så otroligt mycket om ”hur tuffa dagar det varit sen kompisen Mange fick gå” ”vi har varit ledsna” ”Det är tufft att se Mange må dåligt”
Mange var säkert en kalaskompis och grym människa men han har inte dött, dags att gå vidare nu och istället ta energi. Liknas ju knappt en omstart om det fortfarande pratas om hur synd man tycker om Mange 4 dagar efter avskedet fallit.

Skärpning och framåt Ove/Honken!

Sv: A proposito de nada
Peja:
Jag tror inte klubbledningen vill åka ner i Allsvenskan och jag vill inte heller att Brynäs parkerar i Allsvenskan, som Modo. Trots allt hockeykunnande som fanns/finns i Modo så har de idag en plats i Allsvenskan. Måste svida något oerhört.
Själv förstår jag inte varför jag blir så förbannat sur, sedan blir man påmind om varför, surheten brukar infinna sig efter brynäsförluster. Jag kan inte likna detta för konspirationsteorier, vi har alltid en verklighet att förhålla oss till och i dagsläget har vi ett utsatt läge. Vi hade tidigare ett J20 att hämta talanger ifrån.. Vi hade tidigare ett Almtuna att luta oss emot,,Idag har vi bränt oss på VIK-leveranserna, som inte levererat utan istället blivit en belastning för hela föreningen...Det går inte hur länge som helst att agera som de där tre aporna, som varken ser hör eller säger.....

Sv: A proposito de nada
Sama:
PK-samhället i ett nötskal. Du får på nöten oavsett vad du säger, säger man inget så blir det skäll för det. Och så alla dessa kanaler för gnäll. Ja, inte HS förstås...
En sak är säker, levererar man resultat höjs ribban för vad man kan säga. På plats 11 är trovärdigheten låg.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: hahaha. Mer av sådana spelare åtminstone i hela ligan. Alla ser ju rädda ut av att säga fel.

Sv: A proposito de nada
Sama:
Per Ledin är ledig?

Sv: A proposito de nada
Steenm: Vore iskallt om nån spelare/ledare sa nåt out of the ordinary.

"Grabbarna vill krossa snorungarna"

"Den där jävla Rönnberg ska få se på riktig Gävlaranamma"

"Ska jag vara riktigt ärlig så möter vi ett jävligt dåligt lag och jag förväntar mig att vi vinner mot bondjävlarna"

Allt detta jävla rabblande om att dumpa puckarna, jobba hårt, vi är revanschsugna, störa framför mål är en självklarhet, att små detaljer avgör och att vi möter ett bra lag är en självklarhet, för mycket klyschor för att bry sig olm att läsa alla pre-game artiklar. Samma tråkiga svar samma gång

Sv: A proposito de nada
Steenm: Sociala medier är nice men det är så snuttifierat, det JAG saknar är en bra uppdaterad hemsida med intressanta införtexter och massor av intressant statistik.
Brynäs hemsida håller ju knappt division 1 klass.

Sv: A proposito de nada
JanT: Passar han verkligen in i Bulan-hockey som han spelar just nu med dagens Luleå? Man bor i princip i motståndarnas zon match efter match och snittar flest passningar i offensiv zon/60min bland alla lag i serien.

Sv: A proposito de nada
Visst har vi blivit duktiga i sociala medier de senaste åren, men det kan inte bara vara jag som är DÖLESS på allt jävla snack från tränare och spelare som vi matas med dag efter dag efter dag!?

"Vi har gjort de förändringar i spelet vi behöver göra"
"Vi kommer göra allt vi kan för laget för att ta poäng"
"Vi har jobbat hårt med ditten och datten"
"Full fart och otroligt hårt jobb"
"Vi går in i det här med ett jäkla sug och jävlar anamma"
"Vi är väldigt revanschsugna"

Mer verkstad, mindre snack. Tack!

Hursomhelst ska det bli kul att få se Söderström i Brynäströjan igen.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kan tänka mig att Mannberg fått ett sockrat erbjudande från Lule och Sundlöv kände sig tvingad att agera. Han passar ju perfekt in i Bulans hockey. Kanske även i den hockey vi ska spela nästa säsong?

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Sama/{8399}: Glöm inte Mannberg. Jag tror han ikväll vill visa oss fans att han blir att räkna med i våra planer och att det var rätt att förlänga honom.

Till hela Brynäs säger jag ... tänd ikväll upp första ledljuset på ny utstakad stig och visa att vi nu vet vart vi ska gå.

Sv: A proposito de nada
Ovanligt laddad för match ikväll!

5-1 vinst, så är det!

Sv: A proposito de nada
munkas: Vi hade en sportchef som förlängde med Sunkan som hade 0 kompetens i rollen. Skönt att dom städade lite här och var.

Sv: A proposito de nada
Huge: Nä, 3-årsplanen har aldrig känts realistisk. 90% av jordens befolkning tyckte att förlängningen av Sunkan kändes mycket märklig och oroande. Rätt tränare måste väl ändå anses som viktigt i en plan som skall resultera i guld? Nu har kaptenen för 3-årsplanen gått på grund och lämnar skeppet redan efter 4 månader. Det är såklart ett stort misslyckande och egentligen tillräckligt för att kasta den planen i soporna och istället arbeta fram en ny. En plan med lite tanke bakom, som inte grundar sig på att Brynäs minsann är en väldigt framgångsrik klubb med massor av guld på meritlistan och spelar rolig hockey med fart och fläkt. I nuläget är vi, rent krasst, en klubb med dåligt A-lag utan tränare och noll attraktionskraft.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Om föreningen bara jobbar hårt på att bli bättre och det även går i rätt riktning så är det ingen katastrof om inte målen uppfylls.
Än så länge så har det barkat åt fel håll men om nu bara Brynäs gått åt rätt håll under denna treårsperiod tid när vi summerar så är det ju trots allt bra.
Se målet som ett berg som skall bestigas och har Brynäs inte kommit till toppen utan bara halvvägs till toppen om tre år så är trots allt utgångsläget bättre när år fyra startat (då finns bara halva berget kvar att bestiga).
Någonstans vill man ju trots allt tro att Campeses snack om större omsättning framöver faktiskt också kan betyda högre spelarbudget och på så vis bättre verktyg att bygga ett starkt lag med.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Sama: Vi spelar ju bättre mot starkare motstånd, och med tränarbytet på det så tror jag vi tar hem 2p. 2-1 efter OT, VS och Scott målar.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Ja, och det komiska med allt gnäll och raljerande över 3-årsplanen är att dessa yrkesgnällare verkar tro att det är nån sorts naturlag som säger att alla målsättningar alltid måste bli uppfyllda, blir målsättningen inte uppfylld så har den per automatik varit värdelös och onödig redan från början.
3-årsplanen har känts realistisk, det där om 4 guld på 10 år måste man ta mer som en optimal vision, typ ”blir det så, fine. Om inte, ingen katastrof....”

Sv: A proposito de nada
{8399}:
”Vädigt mycket fokus här på målen men de kan förstås missas och revideras med tiden, ingen katastrof.”

Ja ser man det bara så så,
då är det ingen katastrof om herrlaget åker ner i HA heller.
Klubben lär ju finns kvar med både dam, herr och junislag ändå, som vi kan följa både på plats och i massmedia.

Det är för mycket av sådana supportrar i klubben, så de som vill sätta krav på årsmötet försöker inte ens då de är i minoritet mot alla axelryckare som närvarar.

Sv: A proposito de nada
pekka85: En kaxig målsättning funkar om man uppfyller den (typ Jonssons 2012). Inte lika kul om man bommar grovt. Men missade målsättningar är vardagsmat i alla branscher och ingen katastrof.

Men nog säger Campeses nya mål en del om självuppfattningen och själv reagerade jag med att föreningen självklart visste nåt som inte jag visste. (Kan ju fortfarande vara så.) Bara märkligt att det var nån utifrån som ansvarade för att formulera en så skev självbild.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Det är ju komplett vansinne att planera förluster innan serien startat. Är man med i högsta serien måste planen vara att vinna varje match man ställer upp i. Vinner man varje match så vinner man serien, slutspelet och tar guld.
Om man inte har denna plan kan man ju lägga ner verksamheten omgående. Ska man lulla runt och dega sig fram till det år man planerar vinna? Risken är då stor att man ramlar ur högsta serien och allt går åt h-e.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
SWEATT: Folk måste verkligen öva läsförståelse.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
{8399}: Det tror jag med! Viktigt att inte bara ställa skridskorna på isen ikväll utan att man visar revanschlusta och Gävlaranamma! Tror på 3-2 idag.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja, det håller jag med dig om. Tror inte pressen påverkat i år. Det jag menade och som jag VET kommer hända är att allt eftersom åren går och gulden uteblir kommer media, fans och sponsorer att obönhörligen referera till Brynäs målsättning. Jag kan bara se kvällstidningarnas nästan spydiga kommentarer om ett par år. ”Ni skulle vunnit 2 guld vid det här laget, vad gick fel? Så pressen kommer bara öka över tid när framgångarna uteblir.

Tror tyvärr att experterna har rätt i att Brynäs har dålig självinsikt. Precis som du skrev skulle man börjat i rätt ände. Få igång juniorverksamheten, scoutat en bra tränare, spikat en spelidé utifrån material, frigjort sig från långa kontrakt med dåliga spelare osv osv. Sen kan man gå ut med mål och visioner.


Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Charliejfz: Jag tror att tränarbytet blir succé, 4-1 till Brynäs tre mål av Rödin!

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Charliejfz: Ikväll kvittar. Framöver ska vi vinna 4 SM-guld på 10 år så det är lugnt.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
{8399}: Blir intressant att se hur bytet av tränare påverkar ikväll och framöver.

Sv: A proposito de nada
Vädigt mycket fokus här på målen men de kan förstås missas och revideras med tiden, ingen katastrof.

Sv: A proposito de nada
När kommer laguppställningen ut? Lite nyfiken på hur laget formeras

Sv: A proposito de nada
spolaisen:
Ha ha ha, du måste skoja, eller hur?
Inte kan du seriöst mena det du skriver - att fast man kommunicerat 3årsplanen så har bif allsvenskan som mål?

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Kan du förklara för oss andra, vad dina inlägg handlar om egentligen? Du har antagligen satt ett nytt rekord i antal inlägg här inne. De flesta av dina inlägg är irrelevanta och du upprepar samma saker. Kanske dags att ta en paus?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Kan bli svårt att värva ihop ett bra lag med spelarkontrakt på 2-3 år med ambitionen att bli bra om 5 år typ. Tror inte många spelare känner att dom vill skriva på då.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: tror du att jorden är platt och på chemtrails med?

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: tror inte på planen heller MEN såga den då efter fakta inte bara hur du på bästa sätt kan komma på hur dina klagomål ska låta spydiga. En årsplan i en sport där säsongen går över åren så fattar väll även du att man räknar säsonger. annars ska vi ta guld under sommaren då det var på årsmötet man presenterade planen.

försök komma med konstruktiv kritik istället så kanske folk kan ta dina argument seriöst istället för att se det som trollande

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Så du tror att Brynäs klubbledning vill åka ner i Allsvenskan? Av alla konspirationsteorier du har framfört de senaste veckorna är nog denna mest långsökt av alla.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Pejan nu ska jag måla fan på väggen...

Kan vara så att intentionerna från klubbledningen antyder en anpassning till allsvenskan, därav inköpen från just allsvenskan. Bif har i dagsläget inte kapital till annat än billigare spelare från lägre division..
Brynäs strategi kan vara ett besök i allsvenskan för att på så sätt bygga upp något nytt för SHL.
Brynäs som är måna om att framföra storhetstiden, kan med hjälp av spel i allsvenskan börja vinna matcher igen, publikintresset tilltar .....
Inte så stor skillnad i att kolla en match i allsvenskan i jämförelse med SHL..
Finns viss spänning att se matcher i div 1 också........
Brynäs lånade ju ut Zetterberg till VIK, med honom i Bif nästa säsong i allsvenskan, så har vi den målgöraren som behövs.....

Sv: A proposito de nada
Huge:
”finns det nån sorts tidsmall där man vid en viss tidpunkt kan läsa av och se om man ligger i fas eller inte?”

Arbetar man mot mål, bör man ha delmål och stämma av mot ja, men också däremellan kontinuerligt utvärdera vart man ligger.
Både mätvärden och tidsaspekter mm bedöms. Ofta sätts delmål utifrån överlämningspunkter, hur proaktivt det går att agera och rimligheten i att kunna arbeta igen det man kommit efter, helst med stöd i riskanalys och konsekvensanalysverktyg.

Som nu med lite tid kvar till fönstret stängs och 9poäng ifrån att knipa chansen att ens kunna spela sig till målet kvartsfinal, så bör den mest okunnige se att man ligger efter i arbetet att nå 19/20-målet, och detta framförallt då risker för skador/avstängningar med redan svag trupp föreligger, prognosen pekar åt ogynnsamt håll och vi har lite tid kvar att kunna agera proaktivt på för att ta in behövliga spetsspelare.

Betyder det att det nu är kört iom att vi ligger efter - nej, men sundlöv/dackell har satts bifs herrlag i en riktig dålig sits pga att man inte agerat proaktivt tidigt. Målet var trots allt MINST kvartsfinal 19/20, och där har vi inte varit i närheten av i större delen av säsongen, bortsett inledningsvis.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Jag tror inte att den här säsongens misslyckande (hittills) beror på pressen, tror det handlar mer om grundläggande fel som man gjort i lagbygget.

Klubben vill spela en viss slags hockey, men saknar spelarmaterial för att göra det, samtidigt som man har byggt en förväntan inom spelargruppen på att spela den typen av hockeyn. Spelare har kommit till Brynäs för att göra det. Och tränaren man hade anställt förespråkade egentligen en annan hockey och har aldrig visat att han kan få ett lag att spela en spelförande hockey. Det blir lite "José Mourinho i Barcelona" över det hela, alla fattar att det aldrig skulle funka.

Allt blir väldigt fel när det finns en diff mellan klubbens taktiska upplägg, tränarens taktiska upplägg/kompetens och spelargruppens kompetens att spela den hockeyn.

Om Brynäs trodde att den här spelargruppen skulle kunna spela en possession-hockey har man förhoppningsvis fått en reality-check nu.

Det måste in en tränare som förespråkar och vet hur man bygger den hockeyn som klubben vill spela. Och han måste naturligtvis få ett spelarmaterial som klarar av att spela den hockeyn.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Sen undrar man ju HUR brynäs skall bli detta topplag de planerar att bli. 3 årsplanen verkar bestå av att ge ledare och de spelare de vill satsa på långa kontrakt så att det skall bli kontinuitet i lagbygget.
Sen undrar man ju hur de tänkte när de anställde oprövade tränare och en oprövad sportdirektör för att utföra uppdraget.
En god idé hade varit att först ta in kompetent folk, värva ihop ett starkt lag, fixa finansiärer och sedan sätta målet att bli ett topplag.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Absolut.
Men man ska inte underskatta t ex Jönsson betydelse. Den spelarkarriären han hade visar att han inte accepterar något fuskande.

Sv: A proposito de nada
Tjurn : Men visst kan man ifrågasätta den helt orealistiska plan man satt upp?! Det är ju inte bara många av oss soffexperter som tycker det utan även de ”riktiga” experterna. Tror personligen endast att föreningen tar skada av en sådan målsättning eftersom den inte kommer uppfyllas. Det sätter bara press på föreningen i sin helhet, något som jag upplever att Brynäs inte klarar av. Nå topp tre inom 3 år och ta 1 guld inom en femårsperiod tycker jag hade varit rimligt.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Nytt datum, 2020-01-09 !

Ingman missar, Emil Molin osäker och Victor Söderström är tillbaka !
Troligt att Solem spelar från start.

« · 2021559 · »