1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 768173 inlägg · 7967 ämnen

« · 2026062 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
spolaisen: Totala kostnader eller totala löneutgifter?

Hur ser klubbarnas totala omsättningar ut?

Det vore rimligt att bedöma löneutgifterna utifrån den totala omsättningen.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Peja:
SHLs totala kostnader
Färjestad 98,5 miljoner
Brynäs 97 "
Frölunda 94 "

Färjestad har inget lag i SDHL
Frölunda sist i SDHL

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Makita: Skulle självklart få enorma ekonomiska konsekvenser för föreningen om Brynäs åker ner i Allsvenskan.

Men fortfarande, om damlaget inte är en minusaffär sett till det inkomstbortfall (främst sponsorer) och utgiftsbortfall som det skulle innebära att lägga ner damlaget, så finns det inga ekonomiska argument för att lägga ner det. Och då har vi inte ens kommit in på goodwill.

Om de ekonomiska argumenten inte håller finns ju inget vettigt argument för att lägga ner damlaget. Att Brynäs bara skulle kunna ta bort det och räkna med samma ekonomiska sponsorstöd tror jag inte en sekund på, GGIK innebandy provade det för några år sedan och det accepterades inte av deras sponsorer, och då är de ändå en väldigt liten aktör i jämförelse med Brynäs.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Makita: Nu har ju föreningen Brynäs valt att ha ett damlag, vad är problemet? Det är ju liksom ingen annan som bestämt detta utan det är Brynäs IF, precis som de valt att ha ett herrlag och pojklag och satsa på En Bra Start....Varför ska damerna starta en egen förening när de redan har ett lag ??

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Peja: och dessa sponsorer stannar kvar om Brynäs plöjer ner pengar i damlaget och samtidig åker ner i Allsvenskan.
Är det inte orättvist att spelarna i random div 2 klubb tvingas arbeta samtidigt som de spelar hockey varför har de så dåliga löner de lägger ut lika mycket tid som damerna och publiksnittet i många fall är inte lägre.
Varför startar inte damerna en egen förening där de kan sätta sina egna löner de borde de kunna tjäna på med tanke på det enorma intresset.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
{8399}: Jo är rädd för att det är orealistiskt tyvärr, men drömma lite måste man få göra:-)

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Sama: "Simon har gjort 11 poäng på 44 matcher i Sotji, är inget att hurra högt för egentligen."

Simon är ju en defensiv back så poängen har väl inget med saken att göra.
Simon har ett poängsnitt i SHL på 0,18 poäng och nu 0,25 i KHL. Han ligger 10:a i Sotjis interna poängliga.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
xxx BIF xxx:
Hockey
Sverige.se
googla
Vilken SHL klubb har högst lönekostnader

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Sama: Ja för han brukar ju vara en poängspruta i vanliga fall? Man kanske inte ska kolla på poängen när det gäller en defensiv back..

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
xxx BIF xxx:
Frölunda SM-guld förra säsongen, Frölunda håller uppe koncentrationen på representationslaget, och har mindre utsvävningar på annat än SHL-hockeyn kanhända.....................

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
spolaisen: Som jag har sagt till dig några gånger tidigare, så klistrar vi inte in hela texter som andra har skrivit här. Ange länk istället. Att dina inlägg blir borttagna när du klistrar in texter från andra hemsidor beror alltså inte på vad informationen är, utan hur du framför den i ditt inlägg.

Det är fritt fram att dela informationen genom att ange länken.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
spolaisen:
Har du siffrorna kvar?
Isf vore jag tacksam om dessa kunde skickas mig chatvägen.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
xxx BIF xxx:
möjligt att siffrorna stämmer i och med inlägget försvann

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
xxx BIF xxx:
Varför togs hens inlägg med siffrorna bort?
Var ju hur relevant inlägg som helst!

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
{8399}: Simon har gjort 11 poäng på 44 matcher i Sotji, är inget att hurra högt för egentligen.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
spolaisen:
Om siffrorna stämmer vore det riktigt intressant att veta hur stor del som är herrlaget (spelare och tränarstab i båset.) och vad som är annat.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
willyyoung : Bertilsson? Är det inte orealistiskt? Nog lär han väl köra mer än ett år i KHL?

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
{8846}: Skulle tro att en del av Brynäs större sponsorer tänker att de sponsrar både herr- och damlaget. Om Brynäs skulle lägga ner elitsatsningen på damsidan skulle förmodligen flera sponsorer hoppa av, och det intäktsbortfallet vore antagligen större än nuvarande utgift som de utgör.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
spolaisen:
*99 procent av männen säger att de kan leva på att spela hockey, medan bara 7 procent av kvinnorna kan det.

* 40 procent av kvinnorna har ingen fast ersättning från hockeyn.

* Bland kvinnor som har en fast ersättning från sina klubbar är snittbeloppet 5334 kronor per månad, bland männen är snittlönen 120 896 kronor

Tror inte det kommer att påverka klubbens ekonomi nämnvärt faktiskt.

Källa Expressen

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
willyyoung :
Bör också finnas en del intressanta namn i Strömsbro, Hagaström, Huge och Valbo

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
{8846}:
Vi bör i alla fall ha råd med f d brynäsjuniorer, nu när mer kapital ska plöjas ner i brynäs damverksamhet,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
{8992}:Hade väl varit ett gäng som kan konkurrera men att landa det laget....
Tror mer på detta:
Bertilsson-Carlsson
Sigalet-Ingman
Kihlström-Andersen
Erson-Norin

Rödin-Scott-Danielsson
Desch-Sallinen-Dahlen
Molin-Ölund-Ikonen
Mannberg-Asklöf-Biomqvist/Rohdin
Alcen-Solem-Westfält

Lindbäck-Ersson

In: Bertilsson-Carlsson-Dahlen-Ikonen-Lindbäck
Ut: Lindelöf-Lundgren-Söderström-Brodecki-Rohdin/Blomqvist-Forslund-Zetterberg

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Jag är lite inne på Lööke till nästa säsong till förmån av någon spelare som får lämna nästa säsong.
(Tänker främst i en 3dje lina)

Kanske tänker helt fel här. Men Lööke är ju fostrad i Brynäs, bra ålder och utvecklingsbar. Tror han skulle kunna göra ett bättre jobb än en del spelare i Brynäs till en rimlig slant.

Såg förövrigt att snittlönen i SHL är ca 120k/mån
Så nu har man ju ett riktmärke, huruvida vissa brunkare är överbetalda eller ej.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Peja: "Min poäng är att Brynäs måste bli attraktiva för de eftertraktade spelarna igen, som man var för Ekholm när han skrev på - han kunde också välja mellan samtliga SHL-klubbar."

Visst är det så men finns fler exempel än Ekholm egentligen? Det känns lite som att det blev Brynäs för att det inte är så långt till Mora här faktiskt..

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
ellis:

J Dahlén??
Tillbaka i Timrå efter en sejour i NHL/AHL, två hjärnskakningar...............njaa

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Såhär vill jag ha laget nästa säsong, några drömnamn.

A.Lindbäck - Eriksson
Ersson

C.Genoway- Lundgren&Norin
S.Bertilsson - Kilström
Sigalet
L.Carlsson - Söderström&Lindelöf
Ingman
Andersén
Ersson
Junis

Rödin
Scott
M.Strömwall - Boqvist
Molin
Sallinen
T.Kelleher - Brodecki
J.Nilsson - Descheneau
Danielsson
J.Dahlén - Rohdin&Forslund
Ölund
Mannberg
Blomqvist
Alcén
Asklöf? Låna ut
Solem? Låna ut
Westfält? Låna ut

Laguppställning:
Ersson - Lindbäck

Carlsson - Bertilsson
Rödin - Scott - Kelleher

Genoway - Sigalet
Strömwall - Nilsson - Dahlén

Ingman - Andersén
Danielsson - Sallinen - Molin

Ersson
Blomqvist - Ölund - Mannberg
Alcén

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Peja: Jag skulle inte tacka nej till J Dahlén. Samtidigt ska vi inte övervärdera honom.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Peja:
Dahlén kanske vänder åter till ÖIK, Östersund, där pappa Ulf spelade en gång i tiden

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
munkas: Frågan är vilken klubb DU väljer att supporta Munkas?? Är det inte dags att du hoppar över till Örebro snart?

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
munkas: Vet inte om Dahlén är fäst vid Timrå som klubb eller Sundsvall som stad, eller båda delarna, men Brynäs kan ju erbjuda en närhet till Sundsvall som ingen annan SHL-klubb kan (eller är jag ute och cyklar nu, dålig på avstånd mellan städer norr om Sundsvall?).

Brynäs bör kunna erbjuda honom en marknadsmässig lön, men i slutändan kommer det nog handla mycket om hur man värderar hans allsvenska dominans. Om bedömningen är att han kan gå rakt in i en toppkedja bör lönen vara därefter. Jag tror inte att Timrå går upp, gillar den klubben, men har väldigt svårt att se det hända den här säsongen.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
ellis: Min poäng är att Brynäs måste bli attraktiva för de eftertraktade spelarna igen, som man var för Ekholm när han skrev på - han kunde också välja mellan samtliga SHL-klubbar. Fler utfyllnadsspelare på fw-sidan behövs inte till nästa säsongs trupp oavsett om de kommer från Allsvenskan, SHL, AHL, DEL eller vad som helst., det tror jag att alla är överens om.

Sen kan jag delvis förstå att BZ/Dacke värvade in fler utfyllnadskillar från allsvenskan än Sundlöv gjorde under hans sista år som sportchef, eftersom J20-laget inte längre levererar i samma omfattning som när de tidiga 90-talisterna/sena 80-talisterna spelade där. För att ta några konkreta exempel: Simon Löf, Jonathan Carlsson, Alcén och Sandin funkade utmärkt som utfyllnadsspelare när de var J20-spelare, om det hade varit nu hade Brynäs antagligen budgetvärvat från allsvenskan på de positionerna istället.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
ellis: Det beror på. Om Dahlen vill ha mycket pengar går han till Örebro. Om han gillar kort säsong och åka runt till skolor och träffa kids så väljer han Brynäs. Det lutar åt Örebro.

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
ellis:
Köp av klassback, Viktor Lööf, Jokerit

Sv: Skellefteå AIK - Brynäs IF 2020-01-18
Peja: Dahlén kommer aldrig Brynäs få.

Sv: A proposito de nada
Chris11: Stämmer det verkligen? Isåfall är det ju sjukt!

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Visst är vi bra. Alla vill spela hos oss. MoDo är världens bästa klubb.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Fast nu vill jag inte se honom i Brynäs även om han är lite bättre än mig och kan äta mig som ett litet mellanmål. Är det kriterierna för att få signa i Modo?

The heart of hockey...

Sv: A proposito de nada
{7981}: Kousal drack bara pilsner han. De fick sanera lägenheten efter att han lämnade Brynäs

Sv: A proposito de nada
bradberry: Det är inte lätt att ta sig in i den innersta kärnan i Brynäs och göra avtryck, behagar man inte den inersta kretsen så åker man ut och det gäller spelare som ledare...

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Belov äter dig som ett litet mellanmål. Nu är han MoDoit och måste ju då vara lite bättre än dig ;-)

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ja jag har inte tagit det ur luften om du trodde det. Jag vet att det var så för jag har hört det från säker källa... Lite klyschigt med ”säker källa”-snacket men det får räcka så...😊

Sv: A proposito de nada
bradberry:
Vad grundar du det på?
Han stod upp fysiskt och verkligen gick på mål. Något vi saknar idag..

Sv: A proposito de nada
{7981}: Lägg ner Kousal-snacket! Han var energiläckage i gruppen. En diva...

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Förra året hade vi 3st 4e kedjor. Nu har vi 2st tredjekedjor samt en 6e kedja #framsteg

Sv: A proposito de nada
{7981}:
När kousal och sallinen kom i gängorna sista matcherna så blev kedjan
Kausal - sallinen - Rudolf bra.

Hade önskat se dessa i år om Kousal och sallinen skakat av sig skadorna 100- % igt.

Tror de kunnat varit minst lika farlig som vår ”2dra” nu.

Svårt att säga vilken som är vår 2dra nu förresten..

Sv: A proposito de nada
munkas: inte många! Den jag kan komma på är Ikonen som konfrontera DIF. Men jag kommer inte ihåg hur han var säsongen han kom.
Sedan blir det ännu svårare att värva en bra spelar när BIF riskerar att missa slutspel! Hade sett att man hade haft båda Rudolf och Kousal kvar då Boken var osäker! Och skippat Zetterberg.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Sen blir det ju inte lättare att värva heller när man tidigt gått ut med att det ska vara en spetsspelare för topplinorna man ska ha...
När värvade Brynäs en toppspelare under säsong senast? Brynäs alltså, inte Växjö.
Otroligt naivt av Sundlöv att leta ersättare för Boqvist under säsong. Stort minus på den.

Sv: A proposito de nada
munkas: nja! En seger säger inte så mycket! De har väl 10 torskar innan!

Sv: A proposito de nada
Linköping blandar sig in i racet också. Går mot 3 pinnar borta mot HV och Junland på g in i laget. En outsider!

Sv: A proposito de nada
Peja: har HV-LHC på i bakgrunden och i en av periodpauserna intervjuade Sanny en agent. En av frågorna var om marknaden var död nu. Och svaret var att det mest fanns breddspelare för 3e och 4e linan att få in.
Så MS måste nog leta ordentlig på utländska marknader AHL eller KHL om det är någon som blir släppt

« · 2026062 · »