1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 767623 inlägg · 7967 ämnen

« · 2031913 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
Berge: Tror nog nästan kontraktet med Zetterberg kommer brytas, inte haft bästa säsongen sedan han blev utlånad till Västerås. Skulle man värva Lööke ska det vara för tredjekedjan.

Tycker nästan man ska släppa Brodecki, han får stundtals ut ytterst lite. Något sånt här skulle vara ett av mina drömscenarion.

Lindbäck-Ersson

Bertilsson-Hedberg
Andersen-Lucas Carlsson
Ingman-Sigalet

Extra: Norstebö/?


Dahlen-Jacob Nilsson-Wedin
Rödin-Scott-Danielsson
Molin-Sallinen-Lööke
Persson-Ölund-?
Mannberg, ?

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
Det krävs en rejäl jävla rensning av laget till nästa år!!

Dessa vill jag inte att Sundlöv ska förlänga med till nästa år:
Jocke Eriksson
Eric Norin
Niclas Lundgren
Jacke Blomqvist
Jocke Rohdin
Adam Brodecki

Dessa är osäkra pga skador:
Marcus Ersson
Lukas Kilström

Bryt med:
Alexander Lindelöf
Lukas Zetterberg
Jaedon Descheneau

Låna ut:
Samuel Asklöf
Marcus Westfält
Samuel Solem


Tyvärr lämnar Söderström.
Förläng med Emil Molin och Linus Ölund.

Då finns dessa kvar med kontrakt:
Samuel Ersson
NY

Josef Ingman
Jonathan Sigalet
Niclas Andersén
NY
NY
NY
NY
NY

Anton Rödin
Greg Scott
NY
NY
NY
NY
Emil Molin
Tomi Sallinen
Nicklas Danielsson
John Persson
Linus Ölund
Daniel Mannberg
Johan Alcén

Som nya spelare hoppas jag på dessa då vi har som målsättning att nå semi (minst) nästa år:
Anders Lindbäck
Lucas Carlsson - låna likt Ölund i år.
Christian Djoos - Drömmen
Simon Bertilsson - Ännu mera dröm
Mattias Nörstebö
Johan Ivarsson
Jacob Nilsson
Jonathan Dahlén
Jesper Olofsson
Emil Larsson

Laguppställning:
Anders Lindbäck - Samuel Ersson

Christian Djoos - Jonathan Sigalet
Simon Bertilsson - Lucas Carlsson
Josef Ingman - Niclas Andersén
Mattias Nörstebö - Johan Ivarsson

Anton Rödin - Greg Scott - Jonathan Dahlén
Emil Larsson - Jacob Nilsson - Emil Molin
Nicklas Danielsson - Tomi Sallinen - Jesper Olofsson
John Persson - Linus Ölund - Daniel Mannberg
Johan Alcén

Tyvärr rätt orealistiskt lag. Berra stannar väl i KHL. Djoosen lär få nytt där borta. Varför skulle Dahlén gå till oss? Larsson klar för Örebro? Känns som Nilsson iaf kan bli verklighet då jag vet att Sundlöv gillar honom. Även Olofsson. Nörstebö bör vara av intresse då han varit en av allsvenskans bästa backar. Ivarsson en elak jävel. Bra att ha i laget.

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
{8399}: nja, tror inte han pallar med tempot i SHL. Hellre Forsberg isf.

Ska någon plockas från Modo vill jag antingen se Jonsson som ersättare för Ölund eller Blomqvist, eller Tambellini istället för Desch.

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
luckyluke: Patrik Karlkvist från Modo då? Skulle han inte kunna gå in och ta en plats?

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
Berge: Tycker även Linus Karlsson som nyligen gick till Karlskoga (där han gjort 11p på 7 matcher) från Karlskrona är ett intressant namn i allsvenskan som inte så många pratar om. Dessutom varit i Karlskrona samtidigt som Sundlöv tror jag (3 säsonger sedan), så viss koppling finns.

Är en rightare med bra size och förmåga att göra poäng, rutin från juniorlandslag och draftad i 3e rundan, vilket bör ge en indikation på att han har några bra kvaliteter iaf. Dessutom bra ålder, född 99.

Han hoppas jag brynäs kan norpa åt sig till nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Du är ju ofta saklig och vettig, men ibland får man känslan av att du vaknar på fel sida av sängen :)

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
Berge: Leduc är riktigt bra. Är som en bättre Ingman med bättre offensiv uppsida. Hoppas MS har koll på honom

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
vedevåg: Ersson, förutsatt att hans öga läker så pass bra så att han kan fortsätta spela, tycker jag man ska förlänga med. Han är billig, relativt ung, utvecklingsbar och man får inte hjärtat i halsgropen när han har pucken i defensiv zon.

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
vedevåg: Precis, därför ska alla dom du nämde i ditt inlägg inte få förlängt kontrakt om vi vill lyfta till en högre nivå nästa säsong

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
vedevåg:
Ersson tycker jag började visa såväl defensiv Som offensiv kompetens. Tycker han började utvecklas till en riktigt bra SHL-back, i min mening Brynäs bästa back efter jul. Därför är det riktigt synd att den här hemska skadan kom.

Lundgren och Norin kommer nog försvinna. Likaså Söderström. Lindelöf kommer antagligen gå tillbaka till allsvenskan.

Kvar finns då Kilström (beroende på skada) Sigalet, Ingman och Andersen.

Då behövs offensiva backar av klass. En utpräglat offensiv back bör plockas in, sen en back från allsvenskan och förhoppningsvis får vi tillbaka Bertilsson

Min dröm är följande

Lucas Carlsson/Djoos - Sigalet
Andersen - Ingman
Bertilsson - Leduc/Björk från Malmö
(Kilström beroende på löneutrymme och skada)

Rödin - Scott - Danielsson
Molin - Sallinen - Dahlen/Lööke/Forsberg (Karlskoga)
Brodecki - Ölund - Zetterberg
Persson - Blomqvist - Mannberg
Westfält (ny)

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
Sama: Någon skrev tidigare i nåt forum att Bif har backar som antingen är bra framåt eller bakåt. Bra offensiv, sämre defensiv eller tvärtom.
Ligger mycket i det.
Tex:
Norin bra kreativ offensivt, sämre defensiv.
Ersson och Lundgren ok defensiv, sämre offensivt.
Vi behöver få in mera kompletta backar off/def.

Sv: A proposito de nada
mk:Även mitt svar till Samsung fanns ju med i inlägget som var en replik till dig, allt hänger ihop. Det går ju inte bara att plocka ut ett inlägg i en konversation och utifrån det komma dragandes med (det barnsliga) läsförståelse kortet.
Jag kan inte annat än att uppmana dig att inte själv ta allting så bokstavligt utan faktiskt även hänga med i det underförstådda.
Peka inte med pekpinnen om du inte vet hur en pinne skall pekas.

Sv: För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
vedevåg: Kallar du att missa en pass med en halv meter och förlora 4 närkamper av 5 i egen zon för kreativ? Norin ska ej ha förlängt kontrakt.
Ingman har kontrakt dessutom kontrakt nästa säsong.

Annars instämmer jag :)

För dåliga spelare eller systemfel eller en blandning?!?!
Hej!

När man ser hur laget uppträder efter att Ove tagit över, så undrar man om det ”bara” är usla spelare vi besitter i laget(med vissa undantag) eller om det faktiskt är för dåligt ledarskap tidigare som gjort att det sett så bedrövligt illa ut? Under de sista matcherna( Luleå h, Dif h och delvis Mif b) så har vi spelat riktigt bra jämfört med tidigare. Vi kunde lika gärna vunnit både mot Luleå och Dif hemma!
Visst behövs förstärkningar, men jag anser att man långtifrån fått ut vad man borde ur denna truppen!
Försvarsspelet tex var ju mkt bra mot Dif och Luleå. Behåll Ingman och Norin. Dessa är kreativa, och ge ej nya kontrakt till Ersson och Lundgren. Och värva sen in 3 klassbackar istället.( Söderström lär väl dra). De nya ska vara backar med bra storlek o fysik!

Med rätt tränare så spelar vi snabbare förstapass, enklare och med tydlig spelidé i försvarsspelet i egen zon.

I anfallet har vi alldeles för lite spets! Där finns flera kontrakt som ej ska förlängas! Blomman,Rhodin. Där måste riktig spets in. Tyvärr har vi några på kontrakt som blev felaktigt skrivna som borde lösas bort, men kostar!!
Förläng med Molin och Brodecki

Jocke E tveksamt att förlänga med!?
Men inte huvudproblemet i dagens lag!

Men tror mycket beror på att vi inte har en tydlig spelidé och vi måste tydligen ha en tuff tränare som eldar på och spänner ögonen i spelarna !,

Sv: A proposito de nada
{8399}: Du kan ju inte blanda in Lemp i dina inlägg.
Jag läste ditt original inlägg igen där du svarade med saxat från Lemp.
Jag står för min åsikt.
Är den fel, så får den vara det.

Slut från mig i denna frågan.

Sv: A proposito de nada
mk: Då kanske du kan ta och läsa mitt inlägg igen också så kanske du förstår att jag förstod vad Samsung menade. Hur är det med läsförståelsen?

"”Fast egentligen har väl inte Samsung påstått att det är klart, bara medgett att Sundlöv inte gett upp möjligheten att få hem honom.”

Jo Samsung skrev ju att Sundlöv kommer att lösa Jesper innan trading deadline. Se citat nedan. (må så vara att Samsung menade om och inte när men han skrev när).

”Folk kommer inse Sundlövs storhet när han löser Jesper innan trading deadline”"

Sv: A proposito de nada
{8399}: Nu var det ju det här med läsförståelse och underförstått läsande igen😄😄

Om du läser Samsungs inlägg igen och inte läser det så bokstavstroget, utan läser med en annan vinkel så förstår du vad Samsung menar.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Hade Sundlöv först ersatt Boqvist med en kompetent ersättare på försäsongen och sedan avslutat säsongen med både Jesper och ersättaren så hade det varit en indikation på Sundlövs storhet.
Om Boqvist nu ansluter de sista 10 matcherna så betyder det ju bara att Sundlöv missat att ersätta Jesper i 42 matcher.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Fast vari ligger den storheten? Kommer han hem så gör han det och annars gör han det inte? Har inte så mycket med Sundlöv att göra - han och Brynäs har ju varit rätt så tydliga med att de helst vill ha honom i laget.

Sv: A proposito de nada
Lemp: ”Fast egentligen har väl inte Samsung påstått att det är klart, bara medgett att Sundlöv inte gett upp möjligheten att få hem honom.”

Jo Samsung skrev ju att Sundlöv kommer att lösa Jesper innan trading deadline. Se citat nedan. (må så vara att Samsung menade om och inte när men han skrev när).

”Folk kommer inse Sundlövs storhet när han löser Jesper innan trading deadline”

Sv: A proposito de nada
Lemp: Haha helt rätt :)
Jag känner ju bara nån som känner nån som känner nån vars syster har legat med hans kusins tremänning ungefär =)
Känner absolut inte Fitzgerald oco :)

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ända jag hört är att det fanns en försiktig optimism kring att få hem Jesper denna säsong ungefär likt Lundeström.
Jesper har 1 mål & 0 Assist på 6 matcher i Binghampton som ligger sist i sin division i AHL. Vantrivs?
Minns när Kolan spela där för 10+ år sedan och hade sambon & Gävlebon Th*r*s* Sundin med sig.. Binghampton gör ingen lycklig på fritiden :-)
Avsluta säsongen med 10st kniven mot strupen matcher och ett ev landslagsläger kanske med förmatcher till VM?
Vad talar emot? Mycket. Nhl. Försäkringar. osv..

Sv: A proposito de nada
Huge: Sen efter den kommentarern frågar Dallemas "gissar du från hjärtat eller har du nå insider på de? Vore ju sjukt bra med Jesper tbx"

Och då svarar Samsung. "Nej jag har såklart hört att Sundlöv inte gett upp Jesper.
Men Devils som bestämmer och har sista ordet."

Kanske är så att du vet att Samsung känner Devils GM, men min tolkning av beskrivningen är att Samsung hävdar att man fortfarande försöker men att Devils bestämmer och därmed får vi se.

Sv: A proposito de nada
Lemp: ”Folk kommer inse Sundlövs storhet när han löser Jesper innan trading deadline”

Vad är det om inte ord där Samsung visst menar att det redan är klart att Sundlöv kommer att lösa Jesper innan deadline.
Bara oklart VILKEN deadline som avses, han säger inget om det...

Sv: A proposito de nada
{2064}: Stämmer, men Boken har väl varit aktuell för Brynäs BARA om både Devils och Boken själv hela tiden varit inne på att han skulle lånas hem till SHL.
Om nu Devils vill att han ska stanna och är tveksamma till att låna ut honom (vilket hela tiden är vad dom sagt) och även han själv vill stanna så måste ju Sundlövs storhet vara bekräftad om han lyckas med konststycket att få hem honom på lån.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Fast egentligen har väl inte Samsung påstått att det är klart, bara medgett att Sundlöv inte gett upp möjligheten att få hem honom.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Jäklar vad du gjorde min dag nu med påståendet om att Jesper kommer hem....hoppas verkligen att du har rätt denna gång!!!

Sv: A proposito de nada
Sama: Hade det funnits den tillräckligt talangfulla back du isf velat se så är jag rätt säker på att de ansvariga som bedömer junisbackarnas möjligheter att hävda sig i A-laget, redan hade gett denne chansen.
Svårare är det nog inte.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det har du rätt i, men jag personligen hade nog sett att man hade stensatsat på en talangfull spelare från j20, för att sedan få loss cash till lite bättre backar med lite mer rutin, för dom pengarna man har lagt på Norin och Lindelöf sammanlagt hade man kunnat få en rätt bra back

Sv: A proposito de nada
Sama: Håller med om att Brynäs kunde värvat bättre allsvenska backar, men Norin och Lindelöf är ändå ganska mycket bättre än J20-backarna. Förra säsongen levererade Lindelöf massvis med poäng i allsvenskan som är en brutalt mycket bättre liga än J20. Brynäs kanske bästa J20 back förra säsongen gick till Västerås inför den här säsongen, nu är han utlånad till div1. Spelare som Edefalk och Kedbrandt har inte heller lyckats etablera sig i allsvenskan den här säsongen.

Sv: A proposito de nada
{8783}: Utan tvekan! Investeringen av Norin / Lindelöf m.m är bortkastade pengar, nu gjorde ju Lindelöf en helt ok match sist men Brynäs har fortfarande inte fått valuta

Sv: A proposito de nada
Samsung: Fast det vore väl absolut inget bevis på Sundlövs ”storhet”? Boqvist har ju varit aktuell för Brynäs i princip hela säsongen. Det är väl snarast så att det kvittar om vi får in Boqvist i ett sent läge. Molin (som löste pp-knutarna) och Brodecki, bra förvärv absolut men om Sundlöv skulle få in en annan ”impact player” i det här läget då skulle det vara en positiv överraskning.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Dina inlägg handlar ju till 99% mest om goda "råd" till och kritik mot Sundlöv kring vad han borde och inte borde ha gjort, hur dåliga värvningar han gjort osv osv. Och det gör du utan att ha en aning om vilka förutsättningar Sundlöv haft när det gäller ekonomi och val av tillgängliga spelare på transfermarknaden, när du sitter därhemma i soffan.
Du talar om brist på intellektuell stimulans när du läser andras inlägg, kanske läge att istället nagelfara dig själv och försöka stimulera oss andra med lite mer intellektuella skriverier än bara dessa goda råd med facit i hand...

Sv: A proposito de nada
{8783}: Men Solem, Westfält och Bjurström har ju inte motbevisat Brynäs i allsvenskan den här säsongen. Det är snarare tydligt att det finns andra allsvenska talanger som vore mycket bättre att kontraktera än dessa tre, typ Hugo Gustafsson i SSK. Jag tror fortfarande att Westfält och Bjurström kan bli SHL-spelare, men att de kanske behöver några år i lägre serier först.

Det som är synd, men som ingen pratar om, är att både Adam Boqvist och Rasmus Sandin har funnits i Brynäs juniorverksamhet de senaste åren. Tänk på dessa gossar hade haft mer tålamod och spelat i Sverige några år till. Tänk om vi hade haft Boqvist, Sandin och Söderström i samma backuppsättning. Hade kanske varit Brynäs mest talangfulla backuppsättning någonsin. Det grämer jag mig mer över än att Solem, Westfält och Bjurström inte är kvar.

Däremot tycker jag att Brynäs har satsat på fel målvakter de senaste åren. Jonas Johansson fick ju aldrig chansen under samma tidsperiod som Felix Sandström fick nästan obegränsat många chanser och Samuel Ersson borde förmodligen fått plats bland två målvakter istället för att flytta till Västerås. Som tur var hade Ersson den goda smaken att vilja komma tillbaka till Brynäs. Samtidigt gjorde tiden i Västerås honom gott, på alla sätt och vis, verkar det som.

Sv: A proposito de nada
Dallemas: Nej jag har såklart hört att Sundlöv inte gett upp Jesper.
Men Devils som bestämmer och har sista ordet.

Sv: A proposito de nada
Samsung: gissar du från hjärtat eller har du nå insider på de? Vore ju sjukt bra med Jesper tbx

Sv: A proposito de nada
{8992}: Tror inte Micke är intresserad av att knyta upp en back resten av denna säsong för dyra pengar, utan han letar nog efter något för resten av säsongen plus nästa.
Tar han in någon back för bara resten av säsongen så kommer det vara någon överflödig SHL back eller liknande för att fylla ut utan att spendera dyra pengar.
Det är nog vad vi kan förhålla oss till.
Får Sundlöv hem Jesper eller får in något likvärdigt innan 15e så tror jag Jaedon gjort sitt i Brynäs, något tyskt slutspels lag tar över hans kontrakt helt.
Varför inte tillbaka till Dusseldorf där han gjorde succe, just nu på slutspelsplats men bra tight.
Tänkbart scenario.

Sv: A proposito de nada
lapad: Det var visst Adam. Ber om ursäkt

Sv: A proposito de nada
{8992}: Jesper klev av nattens match skadad

Sv: A proposito de nada
Samsung:
Härligt såklart att Jeppe kommer hem. Men till vadå? 10 matcher. Blir inget slutspel för oss. Lite väl sent kan jag tycka.

Sv: A proposito de nada
Samsung:
Vore det inte rätt bra med en back också..?

Sv: A proposito de nada
Samsung: Oj nu blev jag hoppfull, stort tack för att du delar med dig :-)

Sv: A proposito de nada
Peja: Folk kommer inse Sundlövs storhet när han löser Jesper innan trading deadline.
Kom ihåg vart ni läste det först :P

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Det där var känsligt men det är inte någonting fel med det. Jag önskar bara att du inte slänger dig med egna förkortningar och helt enkelt bara kollar igenom vad du skrivit så att det blir lite lättare för läsarna att förstå vad du vill säga, det är ju bra för alla parter.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Fast mina inlägg är aldrig riktad till någon barnunge som inte orkar läsa historiken för att förstå sammanhanget, och kommer aldrig att bli, utan det avses som svar direkt riktad till den som skrivit inlägget jag besvarar - och ev någon annan som vill bidra i dialogen.

Förövrigt önskar jag att just du bläddrar förbi mina inlägg då du mycket sällan bidrar med någon intellektuell stimulans, där du påvisar för eller motargument.
Mest spydigheter och svar som aldrig tillför något mer än troligtvis för dig själv.
Jag vill vara tydlig med att för mig är du inte ens luft framöver. Du bara råkar finnas där, konstant. Ibland med en konstig obehaglig odör, så vänligen bara bläddra förbi som jag försöker göra med dina inlägg,

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Helt obegriplig text som vanligt, kan du inte läsa igenom innan du publicerar?

Sv: A proposito de nada
Peja:
Varför vänta till pågående säsong? Ffa om han är kunnig i sin roll att bygga lag?
Han kunde bryta kontrakt likväl i april, maj, juni på samma sätt som han kan det efter denna säsong.
Och han missade boqvist ersättare, och värvat bättre spets än Molin och brodecki hade han kunnat valt att gjort och det redan i våras,
liksom en back som ingmann från ha kunde ersatts med spetts, ffa då det fanns chans om än liten att Söderström kunde blivit kvar på andra sidan.
ja Molin lyfte pp. En bättre spets hade kunnat gjort samma OCH bidragit i 5mot5spelet.
Sundlöv kunde också ha gjort plats för spets i stället för Mannberg och betalat extra för JP nu men haft den platsen fri i höst för spets om JP inte levererar som spets..

Sundlöv har ju själv målat in sig i eget hörn..

Sv: A proposito de nada
{8783}: Svårt att dra slutsatser, det finns massor av exempel på juniorer som inte tar steget och vad det beror på är svårt att säga. De flesta har det inte i sig.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Det har du alldeles rätt i, men lite mer hade jag nog hellre sett att vi satsat på våra juniorer före de katastrofala HA värvningar vi gjort.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag tänkte främst på Solem, Westfält och just nämnda Bjurström som alla tre visade fram fötterna tidigt, men fick som jag ser det inte rätt inskolning, omgivning och förtroende för att växa ytterligare. Lätt vänder spiralen åt fel håll när man är ung och vill mer än omgivningen tillåter. Det finns säkert fler i kölvattnet av dessa som jag inte har koll på som bor lite långt från händelsernas centrum.

« · 2031913 · »