1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758698 inlägg · 7967 ämnen

« · 2070010 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Blå grottan:
Känslan kring Jaedon är att han varit på vippen att ryka under förra säsongen då det skrevs ganska ofta från experter bla mrmadhawk att han kunde försvinna. men pga marknaden och inte hittade någon ekonomisk lösning så har man behållit honom.

Och av vad det låter som på Sundlöv så var bilfärden till Arlanda väldigt givande, i intervjun innan han åkte hem så hade typ sagt "vi får väll se om jag kommer tillbaka nästa säsong" till GD om det var på skämt eller inte vet jag inte

Men bilfärden så känns det som att Sundlöv ändå kände att det Jaedon kändes förtroendeingivande att han verkligen inte kommer kasta bort en säsong till utan verkligen komma förberedd och bevisa att han klarar SHL, och att Sundlöv då kände att det kan bli bra denna säsong

skulle denna teori stämma så tror jag Jaedon får en ärlig chans i år igen, men att han snabbt kan ryka igen om det inte blir någon förbättring.

men som sagt är bara en teori utifrån små signaler i media och kommentarer från de inblandade.

Sv: A proposito de nada
Peja: i får se hur det blir men jag tror att spelare kan lära sig om de får hjälp av bra tränare.

Sv: A proposito de nada
Peja: Men här har vi ju en perfekt uppgift åt Dacke: utnyttja honom till att specialgnugga Desch i defensiven. Det var verkligen något Dacke behärskade.

Sv: A proposito de nada
Peja: Men samtidigt är det som Grismöbel säger, man skämtar inte bort så pass mycket poäng från tyska ligan. Chansen finns att Desch börjar leverera mer poäng.

Sv: A proposito de nada
DNo: Jag skulle nog sätta någon snabbare spelare bredvid Berglund-Molin. Antingen Desch, Mannberg eller flytta ut Ölund på en kant bredvid dem.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Nej en bra tränare gör inte att en spelare går från total virrpanna i spelet utan puck till en kompetent positionsspelare. Det fanns många andra (alla andra forwards) som lyckades åstadkomma ett okej positionsspel ifjol och det var inte så att Brynäs spelade utan tränare heller. Desch fick naturligtvis instruktioner av Sundquist och Molin, men klarade inte av att följa dem.

Håller helt med att Deschs spelartyp behövs i Brynäs och just därför är det så olyckligt att just han inte håller SHL-klass.

Peter Andersson kommer att lägga om Brynäs spel helt och det kommer att bli väldigt svårt för de som ska spela med Desch att komma in i det nya spelet om han åker omkring som en virrpanna på isen. Det är just därför som man absolut inte bör ge honom chansen i någon av toppkedjorna, eftersom det kan sprida en stor osäkerhet i hela kedjan, och vi behöver få ut maximalt av toppkedjorna. Vi kan inte slösa bort Patrik Berglund i 5mot5 genom att göra honom till en städgumma för Desch. Som Huss är inne på är det svårt att få in Desch i en lägre kedja och just därför tror jag att han kommer få sparken inom 10 omgångar. Men det krävs nog att publik tillåts i de europeiska ligorna för att de ska ha råd att ta över hans kontrakt.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Gillar backsidan, föredrar dessa kedjor.
Rödin Scott Danielsson
Berglund Molin Pettersson
Birgersson Ölund Mannberg
Alcén Sallinen Persson
Solem Descheneau

Sv: A proposito de nada
Peja: Positionsspelet utan puck kan ju få ett lyft i och med att vi fått in en kompetent tränare och även fysiken kan ju få ett rejält lyft av samma anledning.
Desh är nog ännu en i raden som underskattat hur hårt man måste träna för att lyckas i SHL men snacket med Sundlöv tror jag kan ha gjort Desh att rannsaka sig själv.
Killen har nåt som är en brist i Brynäs och det är målsinne och används han rätt, dvs som en spelare som gräver fram puckar nära mål och finns tillgänglig som passningsmottagare i slottet så kan det nog bli bra.

Sv: A proposito de nada
bradberry: man kan ju köra ut scott som vinge oxå

Sv: A proposito de nada
Bertilsson Hedberg
Nyberg Sigalet
Björck Berglund
Ingman Andersén
Lindelöf

Rödin Scott Danielsson
Berglund Molin Descheneau
Pettersson Ölund Persson
Birgersson Sallinen Mannberg
Alcén Solem

PP 1
Danielsson Berglund
Scott Molin Rödin

PP 2
Björck Hedberg
Descheneau Sallinen Ölund

Känslan är att vi har överflöd på kvalitativa backar men att kvaliten väger över åt det defensiva. Frågetecknen bland forwards är om Descheneau är redo att ta ansvar för den roll han ev. kommer få. En unik möjlighet för honom mot bakgrund av den säsong han gjorde förra året. En andra fråga är om Sallinen verkligen gör sig i en fjärdekedja. Känns som att kasta pärlor på svin... Han kanske kan se en PP-roll som plåster på såren...(?)

Sv: A proposito de nada
bifsydväst: Hackande och hackande. Jag tycker inte att han platsar baserat på vad han har visat på isen. Att Brynäs sa att han inte var tillräckligt bra tränad var inte heller särskilt förtroendeingivande, med tanke på att han har spelat hockey på heltid under ett antal år. Jag känner div1-spelare som har ett jobb vid sidan om som är tillräckligt bra tränade för SHL, så att Desch inte var det är inget plus i kanten för honom. För mig räcker det faktumet för att kunna konstatera att han inte var tillräckligt bra scoutad och att det var en felrekrytering.

Att Desch helt plötsligt skulle återvända till Sverige i topptrim kan man ju hoppas på, men hur troligt är det? Och även om så var fallet, så var hans största problem förra säsongen positionsspelet utan puck, framförallt i försvarsspelet, och det kommer inte bli bättre av att han är i bättre fysisk form.

I den bästa av världar kommer Desch i superform, fattar helt plötsligt den taktiska biten i SHL och höjer sig under Peter Anderssons ledning, men realisten inom mig tvivlar på det. Realistiskt sett tror jag att Desch blir den första att få sparken nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
bifsydväst: Enig . Håller alla tummar å tror med en bättre tränarstab att han kommer leverera på en annan nivå . Man skämtar inte bort över 50 poäng på en säsong i Tyska ligan .

Sv: A proposito de nada
Peja: Tråkigt med detta ständiga hackande på Desch.
Vet någon av er hur mycket han tränar nu? Vilka krav Brynäs har ställt på honom? Hur han kommer användas nästa säsong?
Man såg ju en tydlig förbättring i slutet av säsongen på han form, vad säger att han inte bygger vidare på det?
Nu har haft sin första säsong i Sverige och den gick sådär men jag personligen tror stenhårt på honom till nästa säsong!

Sv: A proposito de nada
Peja: Kan tänka mig att en osäkerhet finns ang Covid-19, Lettland stängde ner ganska hårt och har precis börjat släppa in folk utifrån. Svenskar måste fortsättningsvis sitta i 14 dagars självkarantän men jag vet inte vad som gäller Ryssland.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Jag tror fortfarande att Sallinen kan hamna i Riga. Att hans KHL-klausul har gått ut är ju inget hinder om Brynäs ändå vore villiga att bryta kontraktet för att bli av med lönekostnaden.

Riga är ingen särskilt rik KHL-klubb och har säkert också drabbats hårt av covid-19. Just nu har dom 1 back och 4 forwards på kontrakt, samtliga inhemska lettiska spelare. De är med andra ord långt ifrån klara med sitt lagbygge och det kan mycket väl vara så att de är överens med Storm och Sallinen, som ju uppgifterna hävdade att de var, men att allt kontraktsskrivande är lagt på is just nu.

De betalar inte ut drömlöner i Riga, men det är ju nära hem till Finland och ett bra skyltfönster att spela där. Om man presterar i Riga kan det mycket väl bli ett fetare kontrakt i någon annan KHL-klubb.

Förslagsvis gör den osäkra ekonomiska situationen att Riga avvaktar.

För Brynäs del vore det fördelaktigt att bryta med Sallinen och lägga pengarna på en ytterforward.

Sv: A proposito de nada
HitTheLights: Ja jäklar jag glömde Molin

Berglund är given i andra, sen Ölund, Molin, Sallinen (konkurrenssituation) och Desh, Pettersson, Persson också konkurrenssituation. Här får det nog testas och se vilken enhet som har kemi.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det är inte upp till Sundlöv att sätta ihop kedjorna. Kommer Dech överhuvudtaget att klara Peter Anderssons fyskrav för att få gå på is med laget?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ölund före Molin i andra alltså? Skulle nog vilja påstå att Molins offensiv är mil bättre än Ölunds och borde passa bra tillsammans med Berglund.
Berglund - Molin - Pettersson/Persson/annan kanske?

Sv: A proposito de nada
{2064}: Det är tydligt att Sundlöv avser att ge Desch chansen i andrakedjan då han tror på 20 mål.

Berglund - ölund - Desh

Sv: A proposito de nada
Makita: Det känns som ett måste givet att vi har så få producerande ytterforwards. Jag undrar var JD hamnar nu? Han är inte tillräckligt bra för att spela i en av de två producerande femmorna men samtidigt helt bortkastad i någon av checking linorna.

Sv: A proposito de nada
Makita: Jag hoppas verkligen att vi får behålla Sallinen, då har vi en fantastisk centersida måste jag säga.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Verkligen, dylika ”gerilla-värvningar” borde resultera i prygling och stupstock på lämpligt torg i Gefle stad. Tvi vale!

Sv: A proposito de nada
Davey85: Berglund kan tänka sig att spela på en kant enligt P Andersson och då är centersidan som vanligt.
Men han är av naturliga anledningar långt ifrån klar med hur laget ska formeras.

Sv: A proposito de nada
Vad tror ni om Sallinen? Sundlöv svarar ju ganska vagt på frågan om nån måste lämna ifall vi värvar. Vi kan ju faktiskt inte kallt räkna med att nån vill gå in och ta över.


Om han blir kvar, hur skulle man formera laget tycker ni?
Köra ut Ölund på en kant igen? Få Sallinen att centra en fjärdekedja?

Sv: A proposito de nada
{2064}: Men viktigast är att Brynäs lär sej värva ”reguljärt”, som alla SHL-lag gör. 😂😂😂

Sv: A proposito de nada
ellis: Nej det är klart. Brynäs är en förening som måste stå över monetära behov. Klart ovärdigt. Dessutom borde alla spelare spela gratis då äran att ta på sig tröjan är nog.
Brynäs borde ha statligt kulturbidrag istället för att roffa åt sig pengar från företagares surt förvärvade kassor.


Sv: A proposito de nada
Huge: Ja Napp och Nytt på 70-talet var ju en bibel när man växte upp. Jag, brorsan och en kusin kunde dem mer eller mindre dem utantill och hade frågesporter på smådetaljer i dem 🙂. Lyckostund var när vi en gång stannade till på Logården i Storvik och fann att de hade en hög med flera tidigare årgångar bara liggande som vi fick ta gratis... Några veckors lycka säkrad. Nåväl, får baxa mig själv back on (hockey) topic...

Vet någon om BIFs träningsmatcher sänds någonstans?

Sv: A proposito de nada
Mattson:
Ja alla lag har bittra förluster i bagaget så det är väl inget märkvärdigt med det tänker jag.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: "De tyngsta och längsta med grejor från Svängsta"
Tidningen "Napp och Nytt" var ju en bibel för alla fiskeintresserade (kanske även idag)
ABU444 var drömrullen minns jag, öppen haspelrulle. Alltför dyr dock så jag köpte en superbillig kopia på EPA vid Stortorget i Gävle, om nån minns var det låg.
Laddade den med nylonlina storlek 0.40, inte så lyckat.
När det inte blev trassel så lyckade man som bäst kasta sitt 20g Atom ungefär 5 meter ut i vattnet...
Pollenkungen Gösta Carlsson från Ängelholm var ju också lite av ett original.
Förutom lanseringen av hälsopreparatet "Cernelle" så påstod han ju också att han hade sett ett flygande tefat landa nånstans i Ängelholms utkant. Landningsplatsen är väl lite av en attraktion än idag, om jag inte har helt fel.
Minns att Rögle då hade värvat en rödhårig och ettrig transatlantmålvakt som hette Tom Haugh.
Eftersom det även vid den tiden var knäpptyst när Brynäs spelade hemma så fick man nästan hörselfel när Haugh coachade sitt lag från kassen med att skrika "TACKLE, TACKLE, TACKLE!!!!!" så det ekade mellan väggarna.
Sen hade dom ju Uffe Sterner i sitt lag också, en av Sveriges absolut bästa centrar genom tiderna.
Mina första riktiga grillor hette "ABC Uffe", med Uffe skrivet på bakplösen.
Ja, det var tider det.... :-))

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Ja, hockeymetropol är väl synd att kalla det. Men lite hyfsade lag finns det =)

Sv: A proposito de nada
Tarasov: Håller med.

Apropå ingenting - 1999 års SM-final 5 på C More Hockey nu. En period kvar. Den vill du inte missa.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Känslan från sidlinjen är ni faktiskt kan vara på väg uppåt, var lite tveksam till Sundlöv när det gäller värvningar men han besitter hederlighet och ödmjuket(iofs inget jag egentligen vet men det är mitt intryck). Känslan är att han byggt en ledarstab som kompenserar för hans brister.

Tror att ni definitivt kan vända till nästa säsong, hur högt det räcker har jag ingen aning då det är svårt att bedöma de andra lagens slagstyrka men ni känns bätte om man tittar på in/ut. Tränarsidan känns definitivt bättre.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Aha OK, kommer ju världskända fiskerullar m m därifrån också. Det är väl de jag främst tänker på vad gäller Blekinge och roliga aktiviteter... 🙂 Ishockeyn från Blekinge lite i skymundan (för mig alltså).

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:
Pollenkungen hjälpte Rögle som redan nämnts... Team Boro med flera kända spelare höll till i Landsbro!

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det verkar vara svårt att ha ett elithockeylag i Karlskrona. KHK som gick i konkurs nu bildades 2001 efter att Karlskrona IK (KIK) gick i konkurs. KIK bildades 1970 efter en sammanslagning mellan flertalet lokala klubbar. KIK gick adrig till elitserien men var riktigt nära 1980, en rolig detalj är att Håkan Loob har spelat där.

Så det finns lite hockeytradition i Karlskrona men det finns också en tradition av konkurser, verkar det som.

Med facit i hand borde KHK ha tackat nej till SHL-platsen med hänvisning till att de inte kunde klara arenakraven utan att riskera konkurs.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Pollenkungen va väl Rögle...?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Blekinge har en del hockeykultur. Utöver KHK så har man ju Mörrum, Olofström och KRIF.

Sv: A proposito de nada
Tycker synd om KHK som blev lurade att bygga ut hallen men formuleringen/rubriken i AB ”Förbundet är ansvarigt för hockeyns död i Blekinge” känns lite som att chockrubriksätta att cricket-kulturen i Årsunda gått i stöpet...

Kanske en elak och okunnig kommentar men jag visste inte att det fanns en hockeykultur att ta död på i Blekinge.

Huge - help me out: var det i de trakterna ”Pollen Kungen” och Team Boro höll till på den tiden? Eller bildar de 3 trakterna någon slags hockey-Bermudatriangel om man plottar den på en karta?😃

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: Du ska vara glad att inte denna kommentaren kom för ca 5 år sen.
Då hade du fått en antal inlägg som varit värre att ta sig igenom än Palmeutredningens alla sidor🤣😜
Men som tur är så har Huge svalnat lite. Så då kommer du nog bara undan med en varning😄

Sv: A proposito de nada
{8399}: Med största sannolikhet Leksingar.

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: Självklart så är det ett trollkonto likt MR X.. konto

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja så kan det förstås vara. Får för övrigt väldigt bra intryck av PA av denna intervju.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Värvades inte Nyberg efter den inspelningen? Tror Brynäs hoppas mycket på honom som spelförande back.

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: Dr Huge och Mr ellis.

Sv: A proposito de nada
Huge: Det skulle ju kunna vara så att ellis är huges andra konto. Han har ett konto där Brynäs gör allt bra (huge) och ett där dom gör allt fel (ellis) 😜

Sv: A proposito de nada
Sitter och kör en pod med PA i repris just nu. Den där han talar sig varm över Söderström. De kom ju in på drömvärvningar och han drog då upp en spelande back typ VS. Verkade engagerad i ämnet. Sade att man kollar av marknaden efter den typen. Kanske är så att man inte har gett upp den trålningsaktiviteten ännu. Dock antar jag att det kräver att man kan bryta kontrakt med någon/några befintliga spelare.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Jo, jag börjar mer och mer tro att det är ett trollkonto. Jag tror inte jag sett honom skriva en enda positiv sak om Brynäs faktiskt.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Parodiskribent!

Sv: A proposito de nada
ellis: parodikonto?

« · 2070010 · »