1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736877 inlägg · 7967 ämnen

« · 2197625 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{8399}:
Är det curling du är inne på?

Sv: A proposito de nada
Tro om det blir all-time low i tv siffrorna i finalen?

Sv: A proposito de nada
Costanza: Tänka sig vad alla skäms för den hjälp de får från kommunen, det anses fult att få dessa pengar. Det är som med socialbidrag som ingen vill skylta med.

Sv: A proposito de nada
SnowKing: Jag förstår absolut, det är ju faktiskt en stor del i lyckad ironi att den som läser skall få fundera lite, det skall inte vara helt uppenbart att det är ironi vid första ögonkastet. Jag lägger ned ironin helt enkelt.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Men amorteringen anpassas väl till er betalningsförmåga emellanåt. 😉

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Nä, du kanske tänker på er själva som fick köpa Gavlerinken för en spottstyver. Här snackar vi tuff amortering i vår årliga omsättning på 93 miljoner, sen att det finns ett driftsbidrag på 9 miljoner som kommunen hjälper till med varje år är en annan sak.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Men den var väl en gåva från kommunen?

Sv: A proposito de nada
Pettisbif:
Inte bara hans ironi... OM man vill bli förstådd på ett dylikt forum bör man avsluta inlägget med en liten blinkande smiley... Åsikterna går så otroligt isär så det är ganska ofta som det är omöjligt att avgöra om skribenten verkligen menar allvar eller om hen skämtar. OBS... detta är endast viktigt ifall man VILL bli förstådd!

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Jag tror nog att väldigt många har svårt att förstå din ironi. Som rätt många gånger är svår att se...

Sv: A proposito de nada
{7981}: Jo, såg en post med MoDos tillgångar i bokslutet och där var runt 300 miljoner.

Sv: A proposito de nada
Costanza: äger Modo sin arena?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Bokslut i morgon om jag inte har helt fel.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Vi har några sparkade tränare att avlöna 🙂

Sv: A proposito de nada
Costanza: Ja verkligen, sjukt!

Sv: A proposito de nada
{8399}: Hur kan Brynäs göra 20 miljoner i förlust när MoDo gör plusresultat? Sjukt..

Sv: A proposito de nada
Costanza: Sjukt men det sägs att han ligger runt 150k numera men det är ju sjukt det med. Det är även sjukt att Modo lirat i HA nu ett halvt decennium.

Sv: A proposito de nada
{8399}: 220,000 i månaden till Nicky D är dock sjukt...underhållningen på Cmore är inte såå jävla bra.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Inte konstigt men sjukt då läktarna varit tomma.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Varför är det så konstigt?

Sv: A proposito de nada
mk: Jag såg att Björklöven kommer att göra ett plus ekonomiskt denna säsong...sjukt

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Om nu Brynäs ska lyckas vara kvar i SHL så är det viktigt att nästa tränare blir någon som kan utveckla spelare. Inte bara förvalta.

Jag var inte positiv till PA när han presenterades. Men sen så köpte jag vad som sades från Brynäs och PA.
Men det visade ju sig att magkänslan var rätt..

Vad som gick fel vet ju inte vi iaf.
Vad som fattades i Brynäs som PA påpekade i senhösten?
vet man väl inte heller.

Men vad som kommer hända med nya spelare och våra yngre är ju omöjligt att veta.

Allt beror på vem som tränar. Hur kommer han resonera ang spelare. Sen så måste man ju förtjäna sin plats oxå.

Jag hoppas att man hade gått på hårt på att köpa loss Johan Hedberg. Det är en sådan typ av tränare som behövs.
Egen erfarenhet, modern i tänket.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Nu garderade jag genom att skriva 20-60k, skrev inte bara 20k. Rookiekontrakten är som lägst och hockeyallsvenska värvningar tenderar att vara lite dyrare.

Tror i grunden att vi är överens. Det krävs billigare rollspelare om vi ska kunna säkerställa spets. För tillfället har vi flera dyra rollspelare på kontrakt vilket försämrar den möjligheten. Har som sagt redan beskrivit min syn på värvningen av Eklind. Min förhoppning är att man kan bryta kontrakt, går det inte så är man fast med den här truppen ett år till.

Min önskan är att man så fort som möjligt kan bygga två kedjor av ren spets. En tredjekedja med utvecklingsbara spelare som kan bidra offensivt, som även är relativt billig och en fjärdekedja som är billig men har egenskaper för att vara bra i egen zon och vara tuffa att möta. Lyckas man med detta har man i mina ögon ett ekonomiskt hållbar struktur på forwardsidan.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Nej

Sv: A proposito de nada
magr: Ironi, har du hört det, vad det är liksom? Det är väl klart som fan att inte Magnus kan hjula.
Det jag kan säga är att en av anledningarna till att Zetterberg gick till Brynäs var att Magnus var tränare så ogillandet var i alla fall inte ömsesidigt.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Tränare som har snurrat runt i ett antal lag är nog inget att sträva efter. Josef blev headhuntad av en person som visste att han hade hockeyerfarenhet, han hade intellekt, han var lugn o han lyssnade på spelarna och han såg varje individ. Det är så vi ska hitta en HC. Det har diskuterats mycket om avdankade spelare mm, men med rätt tränare som kan se varje spelare så kan vårat älskade Brynäs få en nystart. Tror det finns ett antal guldkorn typ Josef o Nisse som kan ge oss en bra säsong.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Stephan Lundh?

Sv: A proposito de nada
#33: Nej!

Sv: A proposito de nada
Vad sägs om Jörgen Jönsson som HC nästa säsong?

Sv: A proposito de nada
Lemp: Tror du Eklind med manager låter sig signas för 20papp?
Och även om så skulle vara blir det billigare och ffa bättre att i november tvingas värva en Terry Broadhurst a like för 130papp på det?

Det jag besvarade var ditt inlägg: ” Risken är snarare att Eklind och våra unga spelare blir bänkade till förmån av Mannberg, Pettersson, Alcen etc som det blivit de senaste åren.”

Nu har vi ju mannberg och alcen på kontrakt och ändå är Eklind en bra värvning just i år men det finns risk enligt dig att nämnda spelare går före. En ny spelare borde väl garanterat peta ner dessa annars är värvningen inte bara dum utan extremt idiotisk.
Så ska han utvecklas måste han peta redan kontrakterade spelare eller sitta på bänken - eller beredas plats fast han inte förtjänat den.
Då var frågan, om man inte ska riskera att Eklind hamnar på bänken så måste han kanske prias in. Och om han ska prias in, ska man då låta ölund som utvecklingsbar spelare gå i första för att scott i dag abonnerar på platsen - eller vart drar man gränsen? Detta svarade du på men du förstod inte syftet med min fråga och det var därför jag tog om den.

Och nej alla måste inte bli som dessa, men poängen var att det kanske inte är i Bif en spelare som är för gammal för j20 ska vara i, ffa just i år, och utvecklas, för han kan inte vandra mellan j20 och shl-laget som dessa kunde.
Och det var därför jag sa att ersson var ett bra exempel på hur spelarutveckling bör gå till. Han ansågs troligen vara för bra för j20, men för dålig för att konkurrera ut befintligt målvaktspar, så han gick till ha och kom tillbaka då han höll måttet.

” Och skulle det vara så att våra juniorer inte är tillräckligt bra så ska dom inte få stanna, men hur ska vi någonsin veta det om dom aldrig får chansen? Och har Birgersson gjort bort sig när han får chansen? Har Kvist gjort det? ”

De blur väl uttagna på träning om de anses vara bättre än någon annan. För att vi inte ser dem betyder det ju inte att ingen annan gjort det över en säsong.
Kvist var duktig periodvis och vart dock petad av en anledning.
Birgersson resonerar jag som med Eklind. Hade Brynäs haft två riktigt bra förstalinor spikade och spelare som mannberg, alcen, kvist, gunler osv osv redan varit under kontrakt utan det var luckor i 3 och 4de så ja då kunde jag absolut tyckta att Birgersson och Eklind kunde få bli forward nummer 13 och 14 och slå sig in i truppen. Men där är vi ju inte. Vårt lag är byggt som det är och då behövs spets och inte utvecklingsbara spelare.
Nästa år blir det fan så mycket viktigare att lyckas med spetsen än ha-värvningarna när hela laget görs om, så att ta in spets i år skulle kunna underlätta värvningen till nästa års viktigaste platser.

Sv: A proposito de nada
{8399}: "Jag hörde att Magnus julade av glädje."

Om du ska agera dyngspridare så kan du börja med att redovisa dina källor istället för att kräva andra på svar.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Har hellre en utvecklingsbar ”chansvärvning” på 20 000-60 000 istället för en överbetald etablerad rollspelare på 120 000+. Dom kommer förhoppningsvis bli bättre oxå.

Såklart juniorerna måste förtjäna sina platser och dom kommer oxå starta längre ner i kedjehierakin innan de visat något annat. Det handlar inte om att sätta Ölund i förstakedjan, aldrig något som hävdat det. Nästintill tramsigt att hävda att Scott skulle stå i vägen för någon. Det handlar inte om att offra spetsspelare för att spela juniorer, det handlar om att inte värva spelare som Mannberg, Alcen, Pettersson osv.. Det kanske är bättre med Birgersson i fjärde istället för Pettersson? Kanske bättre med Kvist i fjärde istället för Alcen? Bara där har man tjänat över hundratusen i månaden man kan lägga på spets.

Sen måste alla juniorer inte bli Larsson, Elias, Lindblom, Järnkrok. Ibland duger det med att de blir dugliga SHL-spelare som är prisvärda. Och skulle det vara så att våra juniorer inte är tillräckligt bra så ska dom inte få stanna, men hur ska vi någonsin veta det om dom aldrig får chansen? Och har Birgersson gjort bort sig när han får chansen? Har Kvist gjort det?
Tycker inte jag, men ändå är dom bänkad till förmån för dom andra.

Sv: A proposito de nada
mk: ”Kanske ska ta över J-20 då Sjödin tackat nej.”
Låter kul. Grattis och kul för dig om det blir så!

Sv: A proposito de nada
Dunken: Kanske ska ta över J-20 då Sjödin tackat nej. Ska till Österrike.

Sv: A proposito de nada
Dunken: vore ju helt otroligt med ännu en brunkare?

Sv: A proposito de nada
Ta det för vad de är men det MÅSTE ha varit Karl Fabricius jag såg vid hallen igår.

Sv: A proposito de nada
Lemp: ” Risken är snarare att Eklind och våra unga spelare blir bänkade till förmån av Mannberg, Pettersson, Alcen etc som det blivit de senaste åren.”

Varför blir det så?
Det är ju just det som är problemet med att ta in ev ”utvecklingsbara” chansvärvningar.
Får de inte istiden har de väl inte just nu vad som krävs i för att ta en plats i Bif.
Att sätta bästa laget på isen varje match måste vara överordnat enskilda spelares personliga utveckling.
Vad blir det här näst? Ska vi sätta en Ölund i utvecklingsbar ålder i förstalinan då scott hindrat honom utvecklas till spetsspelare i två år nu?
Vart går gränsen annars?
Platsar de inte var det ju inte i Bif de skulle utvecklas just i år utan det blev en till värvning som tar upp en plats i truppen (om de nu inte lyckas bli utlånade.)
Hanteringen av Erson är vad jag kallar spelarutveckling, han var för bra för j20 och vi hade för bra målispar för att han skulle få istid i shl. Då gick han till ha.
Larsson, Elias, Lindblom, järnkrok osv klarade ju att ta steget för att de hade j20 i ryggen när de började köra shl-matcher.
Eklind är för gammal för j20 har därför på sig att antingen tillföra i shl och utvecklas utifrån den plats han spelar till sig i laget eller sitta på hyllan och inte utvecklas lika fort.

Sv: A proposito de nada
After work ide:
superduper klubbturnering på sommaren mellan NHL-lagens spelares viktigare moderklubbar ( de som har 5-10 st spelare som lämnat Europa/NA för NHL). Låna tillbaka NHL-spelarna till resp klubb för detta. Tillfälliga lineups i BIF mm med dessa spelare och ge överskottspengarna till NHL-pensionsfonder eller nåt (mutor). Lite svarta mot vita men mot andra lag. Realistiskt - hmm... Naivt - YES. Roligt - YES. Ett sätt för NHL att bygga lite mer cred/acceptans - ja. Djävligt kul för alla inblandade supportrar och därmed öppnar upp inkomstkällor för alla möjliga.


Skål!

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Ja, har vi nån eller några stora spelare på G underifrån så kan det bli konkurrens. Om man bereder plats för lovande juniorer och om man inte plockar bort våra dyra breddspelare istället så att en Eklind spelsr ändå. Vi har inte så många stridsvagnar a la Edström i Rögle i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
#33: Jag är helt med på detta och det bör vi försöka ha om det är möjligt.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Hade vi inte nästan som regel förr att 4:e kedjan var juniorer från de egna leden?
Hade inte det varit något att ta upp igen? Kvist, Birgersson och Ljungkrantz i fjärde. De är billiga, har chansen att visa upp sig och får ta ett riktigt ansvar. Sedan kan man även ha en juniorback tillsammans med en etablerad ”pappa” om man känner sig osäker bakåt. Billig fjärdekedja med stor potential. 😊

Sv: A proposito de nada
Lemp: Absolut! så kan det förstås bli....vi måste börja våg satsa på spelare med utvecklingspotential mer.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Risken är snarare att Eklind och våra unga spelare blir bänkade till förmån av Mannberg, Pettersson, Alcen etc som det blivit de senaste åren.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Risken är förstås att Eklind tar istid från unga killar från vår organisation utan att han för den skull gör speciellt mycket avtryck.

Sv: A proposito de nada
{2064}: Ja det kommer blir ett stort problem att få tag på en tränare. Därför vore det perfekt att få in en sportchef som Boumedienne som kanske har lite andra potentiella namn än den vanliga ankdammen.

Hade man varit aktuell som tränare för Brynäs hade man krävt en klausul att om man för sparken så ska återstående summa för kontraktet betalas ut inom 30 dagar. Sen är man fri att ta nya jobb. Det hade satt lite press på Brynäs som arbetsgivare.

Hade det funnits pengar så borde Brynäs försökt köpa ut Martin Filander från Oskarshamn.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx + Huss:
Man får ha flera tankar i huvudet samtidigt. Hur mycket är det realistiskt att kunna förändra truppen tom 15 feb. Vilka spelartyper förstärker nu och hur funkar det med hur laget skall se ut om tre år.
Med mera. Med mera.
Eklind är en pusselbit bland flera. Vad behöver han för att prestera och kan vi ge honom de förutsättningarna. Vilka blir bättre av att han kommer in? Är han den pådrivande kraften som bidrar till att draken lyfter i motvind?

Huss funderar på tränare.
Spelet är rätt givet. Uppdrag: spela efter resurserna.
Se till att spelarna har kul på jobbet.

Då blir det kul på läktaren också.

Sv: A proposito de nada
magr: "det var känt att han inte alls gillade Z sedan tidigare."

Jasså? Varifrån kommer de uppgifterna?

Sv: A proposito de nada
Lemp: Jag hoppas verkligen att ett par spelare kan hitta en ny arbetsgivare till nästa säsong, inte för att jag inte vill se dem i Brynäströjan utan för att det finns för många av en viss kategori spelare i laget.
Sen är det inte fel med lite nytt friskt blod heller, spelare som kommer underifrån med självförtroende och en stark vilja att utvecklas och avancera i sina karriärer.
Hunger och viljan att utvecklas skall inte underskattas.

Sv: A proposito de nada
LKV: Tycker det finns två sidor av den här värvningen.

Första är att det är denna typ av värvningar Brynäs ska göra, såg kvalet med Mora och han imponerad verkligen. Kanske hade behövt ett år till i HA innan han tog steget, men han kan göra nytta i tredje eller fjärdekedjan med sin tyngd.

Den andra sidan av myntet är att truppen redan är väldigt fylld av rollspelare längre ner i hierarkin. Om tanken är att man ska bryta kontrakt är den här värvningen klockren, om man inte blir det tyvärr bara utfyllnad som vi redan har för mycket av.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
ja, jo men nä, inte med Eklind

Köper ditt argument dock i grunden.
Har vi dåligt målvaktspar - byt upp en eller båda.
Har vi bra 1sta lina som äger spelet men inget bakom att avlasta med- värva den linan till 2dra då
Klara inte backarna snabba omställningar emot sig, värva sådan som klarar det.

Men vi kan inte sakna bara en enda ”tung spelare” på en position när vi har 4 linor - tyngden måste vara en bonus på den spelarkompetens som vi saknar. I annat fall saknar vi ju tyngd i laget för vi vill köra fysiskt - vilket då sallinen inte uppfyller. Behövs en sallinen fast med tyngd, så varför förlänga med honom? Värvningar går inte ihop alls.

Så ja, jag håller med dig. Laget måste förbättra sina största svagheter först.
Eklind har inte den spets vi behöver för att laget ska bli bättre, då hade han åtminstånde gått i moras förstalina. Det spelar ingen roll att han har den tyngd vi behöver framför motståndarmålet om vi fortfarande inte har laget att förlägga puck dit, utan står som myskoxar runt eget mål.

Nu kan han ju teoretiskt bli länken till rödin scott och då blev det ju bra, men Bif måste ju säkerställa att det inte kan bli sämre med den man värvar, vilket det verkligen kan bli att byta en desch eller en Palve mot en Eklind.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Bor och jobbar i fagersta, Magnus är ofta här på somrarna känner farsan och en massa andra personer man har kontakt med, vet att det är populärt att vara skeptiska mot alla här men jag skulle aldrig gå in här och medvetet sprida lögner.
så chilla ett par hekto.
Även Micke Holmqvist var tränare i FAIK inte långt innan han gick till Brynäs så kul med lite Fagersta kopplingar i Brynäs även om det gick som det gick med Magnus

« · 2197625 · »