1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 762952 inlägg · 7967 ämnen

« · 2290454 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Tycker exakt som du.
Bra skrivet👍

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: när var jag sur? Haha skrev gubben skriver så till alla ta inte illa upp vännen

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Det var väl precis det jag skrev, Vegas fick välja bland de spelare som var tillgängliga. Läs om, läs rätt….

Sv: A proposito de nada
Markström: Och där säger jag inte emot dig… Du får nog öva på humöret, man behöver inte hugga så fort någon inte håller med dig

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: kelleher är mycket bättre än Danielsson Pettersson Eklind Molin olesen osv ja ser gärna han i Brynäs

Sv: A proposito de nada
Markström: ” 2021-12-03 12:38
Tigerhjärta: kelleher är en målskytt”

Detta är ett inlägg du skrivit ett tidigare tillfälle. Du anser uppenbarligen att han är en sniper.
För övrigt, lägg ner ”gubben” snacket. Larvigt med översittarfasoner i ett forum, skärp dig.

Sv: A proposito de nada
Ser gärna finska backen och en sniper istället för den lettiska backen vi behöver tyvärr en målskytt som kan avgöra matcher

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: ja sa ge oss Kelleher eller en sniper när sa jag att Kelleher är en sniper läs noga innan du kommenterar gubben

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Kelleher är riktigt fin i powerplay. Lite av en Ryan Lasch-light. Skulle definitivt bidra mycket där om han används rätt, dock har ju Palve hans position i en av uppställningarna.

Sv: A proposito de nada
Markström: ” ge oss kelleher också eller en sniper som kan avgöra en match”

Förstår fortfarande inte hur du kan referera Kelleher som ”sniper”. Killen gjorde som bäst 13 mål i Oskarshamn för ett par säsonger sedan. Högst mediokert för att bli kallad målskytt!

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:
Jag brukar dela mycket av det du skriver, men ska vi bygga om på alla platser som kan frigöras till nästa säsong så får vi en väldigt ny trupp som inte bara ska ta till sig en spelidé utan också spela ihop sig på isen. Ju fler nya ju svårare att få ihop det!
Sedan pratar man ofta om ”mognande” i gruppdynamiken! Ju fler nya ju längre tid innan alla lär känna varandra, pissa revir så man vet var man har varandra (vågar prata rakt och ärligt) Informella ledare mm kan ta mycket energi! (Det KAN vara en anledning att ett lag som färgestad hade en tung start men går åt rätt håll nu!)
Sen ska också Alcen och Grahm hitta rätt! Ju fler platser som måste scoutas ju större risk att man inte hinner med tillräckligt många och tar in fel till fel position som följd.

Jag tycker därför att man MÅSTE ha en del kvar för att få en bra start nästa säsong - och då måste vi spara de som garanterat kan leverera (inte chansa på utvecklingsbarhet bland dessa)
Och där är scott och sallinen fortfarande kort att lita på menar jag!
Frågan är till vilken roll bara och vad de får runt sig!

Så det är svårare att hitta två nya till rödins lina som hittar varandra, håller måttet och har kemi, än att hitta en Winge till scott och rödin så den linan vet var de har varandra på och utanför isen!

Men eftersom vi inte vet vad vi skulle kunna ha fått istället för scott, palve och ev sallinen så är det ju bara spekulationer från alla! Så du kan absolut ha rätt och jag fel! Det kan vi ju bara ha konkreta åsikter om först då laget, eller iaf linorna, är spikade!

Sv: A proposito de nada
Davey85:

Du har rätt på samtliga redovisade, som ska ut..

Ett tillägg byt kapten.
Ölund skulle fungera bättre i den rollen.
Rödin skulle bli bättre i rollen som spelare om han slapp undan frågorna från näsvisa c-more journalister, vilka endast är ute efter att sätta åt honom.
Blomkvist var utomordentligt bra i rollen som kapten, han tog inte svåra frågor från kommentatorer personligt..

Sv: A proposito de nada
Honken72: Lite så är det såklart. Vissa klubbar hade redan starka band med KHL-spelare som återvänder till sina svenska klubbar nu. Brynäs har inte massa spelare i KHL (däremot i NHL). Och Brynäs vill nog till skillnad från t.ex Djurgården bara värva spelare som eventuellt kan bli kvar nästa säsong, inte en Gelinas som redan är klar för Bern till nästa säsong. Man får lite Petri Kokko-vibbar av Suhonen, även om jag vill minnas att Kokko var äldre.

Sv: A proposito de nada
Honken72: ge oss kelleher också eller en sniper som kan avgöra en match

Sv: A proposito de nada
Peja: Visst är det så. Men vi måste tänka på att Brynäs var näst sämst i SHL förra säsongen. Det är ingen lätt uppgift att få in stjärnspelare. Lite som att sälja biljetter till Titanic när hon redan börjat sjunka.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Haha, älskar den här typen av detektivarbete!

Sv: A proposito de nada
Honken72: Svårt att säga hur bra dessa grabbar är. Deras CV:n är långt ifrån vissa KHL-toppspelare som vi har sett gå till andra SHL-lag på sistone.

Sv: A proposito de nada
Jugge: ” är väl inte riktigt samma sak va? En nystartad klubb som fick välja exakt vilka spelare de ville ha av dom som var tillgängliga.”

Nä, din liknelse med kontinuitet hos ett företag var mycket bättre…eller inte.

Om ett företag hade missköts som Brynäs hade dom gått i konkurs.

Att vegas fick välja och vraka är väldigt långt från sanningen. De fick plocka spelare som andra klubbar inte ville ha kvar.

Det gick ju ganska bra för dom att få ihop det i slutänden. Men att alcen ska lyckas med samma sak håller jag som osannolikt.

Sv: A proposito de nada
Markström: Då kanske Alcen gjort sitt jobb i alla fall…. igen… 😉

Sv: A proposito de nada
Zaar hem ge oss Kelleher nu då alcen

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: nej utan till alla här inne

Sv: A proposito de nada
Markström: Var frågan riktad direkt mot mig? Isåfall har inte jag någon som helst insyn, jag vet inte

Sv: A proposito de nada
Mattson:
Jag misstänker att det är så...
Den som lyckas med bedriften att behålla rätt halva av laget och sen med fingertoppskänsla, erfarenhet och en hel del tur få till resten kanske ligger bra till nästa säsong!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: är de nån sniper påväg in också eller

Sv: A proposito de nada
Huge: ”..tycker soffcoachen med noll kunskap och erfarenhet av att bygga och leda ett hockeylag.”

Fast hans kunskap har ju i ärlighetens namn bevisas, om inte bättre så iaf, likvärdigt med senaste årens sportchefer på Brynäs herrsida. Dvs de du tyckt varit kunniga!
De (SC) har värvat och tittar uppåt från en säsong till en annan medan han ifrågasatt lagbygget - och det faktiskt har gått nästan konstant nedåt sen silveråret (svårt att gå sämre i år än i fjol)
Men hur som så har han haft rätt där du haft fel eller inte haft en åsikt (oftast har du iaf argumenterar emot honom).
Så ska vi vara ärliga så var det där bara osakligt och osmakligt påhopp och personangrepp!

Du föll lite på eget grepp så att säga!

Sv: A proposito de nada
Luddf: Då hoppas vi främst på lettländaren, finnens siffror är inte direkt super imponerande! Men men, grymt spanat!

Sv: A proposito de nada
SnowKing: Det är just insikten om att det inte går att byta ut för många från årets trupp som gör att man förstår att nästa år inte heller blir en dans på rosor. Ska vi lyfta från kvalstrecket nästa år måste Alcén träffa rätt på den handfull värvningar han kommer att göra. Det innebär att han måste lyckas med det som hans företrädare inte lyckats med på många år.

Sv: A proposito de nada
Luddf: även denna finne följer Brynäs från och med idag

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: är väl inte riktigt samma sak va? En nystartad klubb som fick välja exakt vilka spelare de ville ha av dom som var tillgängliga.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Helvete vilken spaning! Inte bara han, även hans fru följer Brynäs!

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: denna spelare började följa Brynäs på Instagram idag. Följer bara Brynäs i SHL.

Sv: A proposito de nada
SnowKing: Vegas Golden Knights. 🙂👍

Sv: A proposito de nada
SnowKing: Mylingen har säkert en massa exempel på detta… eller inte. Det är väl bara att titta på arbetsplatser med hög personalomsättning. Oroligt och inte speciellt högpresterande heller. Tar en massa energi att lära upp nya personer hela tiden och produktiviteten/prestationen blir lidande under tiden.

Har väl aldrig funnits en klubb på högsta nivå som bytt ut större delen av spelartruppen från en säsong till annan?

Sv: A proposito de nada
Zappaholic:
Efter några år har jag kommit till insikten att bara för att man är allmän sportnörd, varit Brynäsare i snart 60 år så är det inte säkert att man har samma åsikt i alla spörsmål...
Men... det här med att "alla skall bytas ut... avgå alla"

Är det nån som kan visa på nåt exempel att en dylik storrensning har fallit väl ut i nåt annat sammanhang?
Kontinuitet... gruppdynamik???
Skulle va intressant att få se vilken förening som i stort sett ställt ett helt nytt lag på planen och att experimentet föll i god jord!

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Bra med tydlighet. Alla ska bort.

Så Scott och Palves kontrakt är skitkontrakt. Hur är de utformade?

Sv: A proposito de nada
Davey85: Håller helt med. Hedberg kanske kan vara kvar om vi får en par bra backar så han kan utvecklas i lite bättre omgivning. Har JAEG råd att dumpa Bergman? Det är väl nästa frågetecken.
På forwardsidan så tror jag på fortsatt utlåning av Ljungkranz och att Kvist lämnar känns självklart.
Förutom mkt bättre komplement till de två dynamic duos i första och andralinan skulle jag vilja se en satsning på unga talanger utifrån för forwardsplatserna 12-15.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: ” Nej jag vill se en lista med spelare som nu spelar i Brynäs som laget ska byggas kring nästa säsong.”

Enkelt. Jag vill inte se en förlängning med någon, inklusive dom som redan fått kontrakt; palve och scott.

Vi har ju väntat på att en massa skitkontrakt ska löpa ut - då betyder det att man INTE förlänger dom.

Bygg om bygg rätt. Ett bättre läge kommer inte att komma.

Sen om alcen har kompetensen att bygga ett bättre lag är en annan fråga.

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: Jag tror inte det blir några sena panikvärvningar. Kollar man förra säsongen så tror jag Harper och Billins kostade betydligt mer än det smakade. Ingen av dom spelade heller någon avgörande roll i kvalet. Tror JAEG ligger lågt och ser att huvudmålet denna säsong är att inte hamna i kval. Går vi till playin så är det en bonus.

Sv: A proposito de nada
munkas: problemet är inte Scott o rödin.dima o palve..det är tredje gubbarna som är problemet. Att få en tredje länk till dem..Löser alcen o Manner det då har vi två topplinor..
Sen bort med en dyr Genoway som inte hittills gör skäl för lönen o toppback.
Vi måste få in ett hot i pp..som.point.Det har vi inte nu..

Sv: A proposito de nada
Davey85: Zaar till Rögle, HRivik till Leksand?. Alcen har ledigt i helgen!

Sv: A proposito de nada
Förresten. Kommer Skellefteå "göra sitt jobb" ikväll? Mitt tips. 3-2 Saik efter straffar

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Ja, det är ingen dum tanke. Våra junisar har inte rosat marknaden.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Bra sammanfattning och håller med om det mesta. Däremot kan jag tycka att man kan behålla antingen Nicky eller Sallinen till en fjärdekedja(!) eftersom vi tyvärr inte har tillräckligt bra juniorer som vi kan fylla på med, och att båda förmodligen är ganska billiga vid en förlängning!

Sv: A proposito de nada
Min uppfattning om hur man borde agera med utgående kontrakt, och detta är ingen diss eller hat mot spelare.

Backsidan :

- Berglund. Out. Har det tufft i många matcher och har antagligen kostat mycket.

- Bergman. Out. Sitter på kontrakt visserligen, men har inte visat tillräckligt utöver några bra matcher.

- Mylläri. Out. Har svårt med tempot och är inte den defensiva kugge han ska vara.

- Hedberg. Out. Kan va ett risky move, för han kan utvecklas, men tycker att han visar för lite utveckling och tar skumma beslut. Borde varit bättre denna säsongen.

- Genoway. Out. Helt ok, men inte sett till det förmodade priset.

- Björk. In. Men ska vara 6:e back ungefär.

Forwards/Centrar:

- Sallinen. Out. Gillar killen skarpt och han är bra. Men vi måste rucka på nåt om vi ska ta ytterligare steg.

- Gunler. Out. Kommer bli dyrare och tror ändå att han hamnar i AHL.

- Molin. Out. Det tar emot, men han behöver en restart i AS, en skadefri Molin kan kompensera sitt lägre tempo med smartness, men han är inte i slag.

- Danielsson. Out. Samma här, gillar Nicky D skarpt, men han ska vara top6 med sin spelstil, det kommer han inte vara nästa säsong.

- Pettersson. Out. Ganska nyttig, men optimalt sett borde en lovande junior eller billigare alternativ ta hans plats.

- Kvist. Out. Mja..gör bra grejer då och då, skulle kunna bli en fjärdelina, men tycker mig sett brister i defensiven och tempot.

Sv: A proposito de nada
mk: Jag var mest intresserad av att se vilka mylingen vill se förlängning med eftersom han så tydligt är missnöjd med både Palve och Scott.

Jag utgår från att Manner så klart har velat ha dessa förlängningar. Men mylingen kanske ser något Manner missat...

Sv: A proposito de nada
Jugge: VV är väl den enda som man helt givet borde försöka förlänga med. "Guden" vill jag se mer av först, svårt att säga hur bra han är efter bara en match.

På backsidan har man inte visat tilltro till Hedberg i powerplay. Har svårt att se varför Brynäs skulle förlänga med någon av backarna med utåtgående. Genoway är bra men inte tillräckligt bra för sin lön, men om han kan bli kvar på billigare kontrakt som tredjeback så vore det givetvis bra för laget, men kanske osannolikt. Man behöver både få in nya toppbackar och utfyllnadsbackar, gärna några yngre utfyllnadsbackar som kan utvecklas.

Framåt kan jag tänka mig att ha kvar en av Danielsson/Sallinen men inte båda. Det måste in 2 till skickliga forwards som kompletterar toppkedjorna, kanske även en bra tvåvägsspelare med BP-skills. Sen måste fw-sidan fyllas ut av bättre unga spelare än man har nu.

Sv: A proposito de nada
munkas: Scott skulle snitta 30+ poäng denna säsong om hans poängsnitt håller i sig. Jag tycker det är ganska ok, även om jag gärna sett uppåt 40 poäng. Så varför kapa band egentligen. Han är väl drygt 33, det är ingen ålder. Rutin behövs. Finns en hel del andra som Brynäs behöver kapa band med innan det görs med Scott.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: En lista som Zappa ber om är ganska verkningslöst.

Det Vi brynäsfans måste förstå är var vi är i hierarkin.
Sen så har Brynäs inte fått fram spelare på sista 10 åren som inte är tillräckligt bra för NHL. De som är bra nog är alla i princip ordinarie.
Eller så får man inte tillräckligt bra betalt för att komma hem.
Andra lag får hem "sina" spelare.
Kolla på Rögle, nu kommer Zaar oxå. Innan Everberg och flera på det.
Sen har man inte bytt tränare lika ofta som Brynäs heller.
Hjälper till.
Sen fick man mandat och pengar för att bryta kontrakt och köpa spelare.
Alla undrade hur dom hade råd.
Stavas Brännborn...

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Nej jag vill se en lista med spelare som nu spelar i Brynäs som laget ska byggas kring nästa säsong.

Jag tycker Palve och Scott är två fullgoda centrar att ha i laget och bygga talang kring. De måste inte vara våra toppcentrar, var har du fått det ifrån?

Och du nämnde Söderberg och Josefson förut. Har Söderberg presterat bättre än Palve eller Scott? Oerhört marginellt i så fall. Massa utvisningsminuter har han också. Josefson orkar jag inte ens kommentera... han har väl inte spelat en minut den här säsongen?

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Scott har tyvärr inte varit särskilt lysande sen han fick den där smällen mot huvudet förra säsongen. Något hände efter det. Trist. Han är dock fortfarande en riktigt skön snubbe med ett stort brynäshjärta, vilket kan ställa till det lite när det gäller att kapa band..

« · 2290454 · »