1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777510 inlägg · 7967 ämnen

« · 2581920 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Brynäs kommer att lära sig på vägen. Som sagt, detta är en seniorliga och det krävs hårt jobb varje match.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Ja, det var uppenbart ganska tidigt att Brynäs var sämre än Nybro. Jag trodde deras höga press skulle avta men de orkade hela matchen. Som någon sa på fb, de fick Brynäs att se ut som de gjort de senaste åren i SHL.

Mycket oroväckande hur lätt det var sett till deras trupp.

Sv: A proposito de nada
Kan ju vara så att om dom 25% som säger sig förstå visar det så slipper Brynäs göra en GIF och falla ytterligare en division.

Att någon som följer matcher via text tv sitter och försvarar att vi har en målis som inte bevisligen inte håller HELLER för AS gör att man kanske ska strunta i vad denne tycker /skriver helt.

Det han dessutom missar att att Brynäs inte är NÅGONTING utan sina fans.
Vart ska då pengarna komma ifrån?

Sv: A proposito de nada
Huge: konkret= gripbar verklig fattbar!
När du svarar 75 % och inte kan svara annat än det så blir det väldigt konkret att du inte har en aning om hockey och Brynäs svaga mv spel

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor:

hela laget blir virrigt med limpan i målet..
Nybros andra mål var inte något märkvärdigt skott att plocka..antingen var det något fel på plockhandsken eller limpans syn
Nybros första mål, varför denna stötbrytning av limpan, som gjorde att alla sedan kom på mellanhand..
efter två målvaktstavlor blir hela laget stressat...

Sv: A proposito de nada
{5647}: ”Gudlevskis började rätt uselt för oss med en 7-6 förlust mot AIK i första matchen. Under säsongen växte han rejält.”

Inget ont om Guden, men kan han göra det så bra som han gjorde det i HA kontra SHL, så tycker man nog att Lindbäck borde kunna göra detsamma.
Det är nog lite den chansningen Brynäs valde o göra när de skrev 1 år med Lindbäck. Det finns nog en baktanke att ta in en annan målis om han skulle fortsätta på den inslagna vägen.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Där håller jag med. Jag är emot att man skyller förlusten mot Vitryssland på Tommy Salo också. Visst, varken Salo då eller Lindbäck igår gjorde sin bästa match, men de var bara en av många som inte var på topp. Det är bara lättast att hänga ut en målvakt, för denne står ut så mycket mer än utespelarena.

Men faktum kvarstår för mig. Hittills har Lindbäck varit för dålig. Han måste kliva upp ett snäpp. Gudlevskis började rätt uselt för oss med en 7-6 förlust mot AIK i första matchen. Under säsongen växte han rejält. Det gäller att Lindbäck återstår sin "mojo", för rimligen finns kapaciteten där.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Mot en nykomling som Nybro som mäktar med 13-14 skott bör det räcka med ett mål för att skaka fram förlängning. Sen är det som någon sa, när vann Lindbäck en match åt oss när spelet inte stämmer? Har det hänt?

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Skyller INTE gårdagens bedövliga insats på limpan. Men faktum kvarstår , limpan är ingen målis som gör skillnad en målis som steppar upp när utespelare, som igår , inte gör sitt jobb . En målvakt som kan stå på huvudet när det krävs . Bara inse efter förra säsongen å början på denna . Limpan är INTE den målvakten som gör skillnad .

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Lindbäck behöver lyfta sitt spel det råder det ingen tvekan om men att skylla gårdagens förlust på honom är fantasilöst. Det känns mer som att man inte orkar byta spår att lägga gnället på.
Gör man som hockeylag ett mål framåt så vinner man ytterst få matcher. Så mycket mer analys än det behövs inte.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Ta ifrån han mobilen då

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Gälla sa till GD att han inte trodde på nån Ölund imorgon.

Sv: A proposito de nada
Aaaa: Hoppas Ölis också är tillbaka imorgon. Skulle vara väldigt kul att se hur vi spelar med ordinarie trupp.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Ingen limpan som 1 målis är en förutsättning för ett långt kval . Om vi kommer dit .
Förra säsongen var en lång pina med många tunga frustrerande nervösa matchkvällar . Ska det bli samma i As ?. Vi har samma orsak i målet även denna säsong .

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: jag tror att man måste ha stort tålamod för Lindbäck också, när man kollar på matchen och ser målen som släpps in så får han inte jättebra hjälp av försvaret heller och där hoppas jag att benn kan hjälpa Lindbäck också.

Kommer bli spännande att se hur Gällstedt gör imorgon mot Tingsryd med femmorna då Larsson är tillbaka

Sv: A proposito de nada
Tror inte att förtroendet är jättestort för Lindbäck. Det var en seg förhandling och det blev ett ettårskontrakt. Back-up en billig 18-årig lovande målvakt. Jag spekulerar nu, men det kan väl vara så att man chansar lite här, antingen studsar Lindbäck tillbaka, eller så breakar den unga målvakten, om inget av det sker så har man resurser för att förstärka.

Med tanke på de resurser man lägger på backar och forwards så har jag svårt att tro att man går in i ett slutspel med dessa två mv om ingen chansning slår väl ut (men såklart inte redan nu).

Sv: A proposito de nada
{5647}: Kloka ord. Fattar att det är känsligt med Lindbäck men man hade tillräckligt med anledningar efter förra säsongen att skiljas åt. Det är synd för Lindbäck verkar vara en bra kille men på något sätt symboliserar han det som vi behöver tvätta bort i Brynäs. Gamla meriter och att gamla Brynäsare är bäst lämpade för uppgiften oavsett uppgift.

Sv: A proposito de nada
{5647}: word. Bra att någon utomstående har sett samma sak som 75% sofftyckare har gjort . Är vi så många som följt Brynäs I mängder av år , men trots det är fullkomligt okunniga på ishockey . Men den ena procenten här inne har så klart som alltid rätt . Tur vi har han som kan tala oss tillrätta i vår okunskap.

Sv: A proposito de nada
rafalski:
De flesta läktarcoacherna (ja, inte Huge då) har läst facit säsong för säsong i typ 20 år och insett att Brynäs statusmässigt är ett fd storlag på dekis.
Nu är det ett antal festkvällar i mörkaste Småland och andra suspekta ställen som gäller på matchdagar.

En stor och bidragande faktor till raset (kvalspel och nu degradering) är oförmågan att hitta en sista utpost som tar puckar.

För att ha en rimlig chans att spela upp sig är det topp 2 som gäller i serien. För att spela upp sig till SHL behövs en målvakt (och ett LAG) som är som bäst i april.

Har Alcén/Grahm och deras Advisory Board förmågan att lösa uppgiften?
Är det Lindbäck som skall spika igen kassen i april?

Sv: A proposito de nada
{Stolpskott ribbskott
Bra målvakt som Tex
Täcker hela målet
Några mål där o vi hade varit med
Små marginaler

Sv: A proposito de nada
Grattis Tommy S till en tränarseger. Du fick Brynäs att se ut som det gjort de senaste åren i SHL.

Sv: A proposito de nada
Lunkz: Ja du Huge. Ditt 75%-inlägg kan väl nästan klassas som hets mot Brynäsfans.

Sv: A proposito de nada
Huge: Haha?
Mot vadå?
Jag har ju redan fastslagit att du ingår i de 75% av gnällande sofftyckare som inte kan nåt om hockey.
Mer konkret än så går det väl inte att vara?


Nästan så Lindbäck passar in i ditt inlägg.
Tänkte mest på 75% räddningsprocent , men tror inte han är en sofftyckare , mer en soffälskare.

Sv: A proposito de nada
{5647}: Kul med ett klokt och nyanserat inlägg från någon utifrån. Det uppskattas alltid!

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Några saker.

Ja, målvakter har skadat sig i hockeyallsvenska slutspel. Fyra gånger har Lövens Hutchings varit inblandad då. Nu är han inte kvar och Löven har inte riktigt de fysiska dårarna på forwardssidan längre. Tror inte det är en överhängande risk för skador på målvakter längre.

Vi hade en rätt bra målvakt. Både Löven och DIF hade klart bättre siffror i grundserien, men framförallt Lövens Voutalainen hade svårt i slutspelet. Att vi vann var inte för att vi hade en målvakt som spikade igen, utan snarare att han var tillräckligt bra så vi kunde vinna. Vi var spelmässigt helt enkelt bäst när det gällde.

Men, med det sagt så har inte Lindbäck hittills visat att han kan ta er vinnande igenom ett slutspel. Ni är definitivt det hittills bästa laget spelmässigt, men steppar inte Lindbäck upp så kommer det inte räcka. Hans räddningsprocent är historiskt dålig för att stå i ett topplag.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Med facit i hand så skulle vi inte förlängt med Lindbäck. Hans tveksamma fjolårssäsong borde diskvalificerat honom. Skulle byta ut han mot Rautio alla dagar i veckan.

Sv: A proposito de nada
Peja: Som jag skrivit tidigare så vill jag ha in en David Rautio-typ i målet. Som ligger stabilt runt 90%, sällan gör misstag, men som också kan steppa upp en bit över 90. Det skulle ge backar och försvarsspel en helt annan arbetsro och jag jag tror vi kommer snitta kring fyra mål per match så borde det räcka att ta oss långt, till och med tillbaka till SHL.

Sv: A proposito de nada
Malken: Svårt att jämföra med förra säsongen. Visst gjorde Lindbäck fler misstag då, men det uppstår färre situationer där misstag kan uppstå den här säsongen i och med att Brynäs ofta har ett spelövertag, i motsats till förra säsongen.

Egentligen har väl inte jättemycket förändrats av den här inledningen. Jag har redan från första börja menat att Brynäs antagligen måste ta in en till målvakt under säsongen såvida inte Clara visar sig vara exceptionellt bra. Att gå in med en 18-åring som en av två målvakter i ett slutspel som man hoppas vinna är bara att rekommendera om denne tonåring imponerar något oerhört under serien. Det som kanske har förändrats är att Lindbäck framstår som en ”ok tvåa” och inte en etta, vilket förändrar kravbilden lite på värvningen. Jag tror att det blir en sen värvning och alltså inget som man gör under den närmaste tiden. Samtidigt vet man inte vad som dyker upp på marknaden, säkert planerade man inta ett ta in en back just nu heller, men så dök Benn upp som att alternativ.

Vi får väl se vad Clara kan åstadkomma, men många målvakter har blivit skadade i de allsvenska slutspelen de senaste åren, och jag tror som sagt inte man har planerat att gå in med honom som tvåa där ändå. Men som sagt, vi får väl se vad han kan göra. Det är en bra besparing att ha honom som en av två målvakter så länge som möjligt.

Sv: A proposito de nada
Zxcvbnm: Om Lindbäcks främsta inspiration skulle vara ett chattforum på nätet, ja då har vi riktigt stora problem…

Sv: A proposito de nada
Tyvärr är vår 1a målvakt inte bra nog och det är bekräftat sedan länge.
Det är inte att psyka eller att förnedra utan det är bara ett faktum.

Sv: A proposito de nada
{10065}: alltså det är ju ni som sänker han, från första släppet i träningsmatchen i somras har ni psykak eran viktigaste spelare.

Sv: A proposito de nada
Ikväll är jag besviken på hela Brynäs insats.. men Lindbäck.. snälla söta rara, kan han inte stå på huvudet EN match åtminstone? Lag som vinner SM-guld, lag som vinner VM/OS-guld och lag som vinner Stanley Cup har en sak gemensam: Grym målvakt. Så enkelt är det. Brynäs försvar är uselt idag jajajaja. Men Lindbäck har ju bevisat flera gånger att han släpper in många billiga mål trots bra försvarsspel (se flera matcher förra säsongen). Nä, nu är jag less på Lindbäck. Riv kontraktet och hitta en ny. Tack å hej. /Bitter supporter som troligtvis är glad igen på söndag.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: ingen rår på Bingo Tex

Sv: A proposito de nada
Malken: Eller helt enkelt två målisar som bara står bredvid varandra i målet… Vore kul att se minen på motståndarna under lineupen vid första nedsläpp 😂 Skulle nog bli en hel del raderande och nytt kladd på white-boarden

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Lysande idé, just nu i alla fall, efter några glas vin. Lägger vi Lindbäck i botten med Clara ovanpå - eller vice versa - finns inga luckor kvar. Minns förresten Tjeckoslovakiens Dzurilla som ensam var så bred att han täckte hela målet. 😉

Sv: A proposito de nada
Finns det något i reglerna som säger att man inte får proppa igen målet med 2-3 målvakter (var och en med full målvaktsutrustning) och köra med färre antal utespelare istället? Kamikazi-satsa på Davydov-style kontringar o s v.
🙂

Sv: A proposito de nada
Peja: "Lindbäck känns väl lite som Honken gjorde 2012".

Fakta i målet ;-) är att Anders Lindbäck ligger på 17:e plats i hockeyallsvenskans målvakstliga på 87,3 %. Samtliga lag har minst en målvakt med bättre räddningsprocent och placering i målvaktsligan. Övriga topplag i ligan har också målvakter som ligger i toppen av målvaktsligan.

Jag tycker för all del att Lindbäck spelat bättre än förra säsongen - men statistiken är brutal och jag har svårt att tro att Brynäs går upp med Lindbäck som förstekeeper.

Att ha en riktigt bra målvakt är extremt viktigt i avgörande matcher. Att Brynäs hängde kvar på våren 2021 var ju till stora delar Samuel Erssons förtjänst. Inte en chans att Brynäs åkt ur förra säsongen med Ersson i målet!

Sv: A proposito de nada
{10381}: hur menar du? Dem har vunnit 5 matcher och han har inte vart helt nöjd en enda gång?

Är det fel enligt dig?

Sv: A proposito de nada
Huge: Oj då. Det blev tydligen ett språkligt fel av mig där. Bra. Då känner jag att jag har rätt i mitt inlägg. Du har inga konkreta motargument.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Tycker att Gällstedts uttalanden om matcherna inte riktigt speglar verkligheten. Det kan vara ödesdigert i framtiden 🤔

Sv: A proposito de nada
bradberry: Håller med dig, tror dock man måste lära sig att vi inte kommer vinna varje match. Vi kommer ha matcher där motståndaren har bättre inställning. Vi skulle nog vinna den här matchen om man kollar på den underliggande statistiken.

För mig handlar det om hur vi nu reagerar mot Tingsryd. Blir vi tveksamma och passiva eller kör vi över dom och går in i en vinnande trend igen? Det är de beteendet som är intressant och kommer vara avgörande för oss. Alla lag förlorar, frågan är bara hur man hanterar det.

Sv: A proposito de nada
Makita: Ett stort misstag av Gällstedt att inte låta Clara stå i kväll.

Sv: A proposito de nada
Huge: Alla somnar direkt när man läser vad du skriver

Sv: A proposito de nada
Huge: Gällstedt, Molin, Anders kompisgäng. Ser ut som att Molin och Anders håller för sig och Gällstedt är ensam. Brynässyndromet 👍
Förra året svenskar mot finnar 😂
Sen hjälper det inte med en back med 700 NHL matcher.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Till ekvationen ska tilläggas att Samuelsson är ett par pinnhål vassare än Gällstedt

Sv: A proposito de nada
Danne66: ”anklagar kreativ kritik för sofftyckare”??
Obegripligt. Vad betyder det?
Skrev du det i sömnen?

Sv: A proposito de nada
Peja: Men t.o.m. en soffcoach kan se hur mjuka vi blir efter 1-0. Börjar mysa på isen och slutar direkt jobba klart situationerna.

Det är det som gör en så förbannad. Vi förlorar mer mot Brynäs än mot Nybro idag även om jag inte menar att ta ifrån Nybro något då man gör allt rätt och jobbar skiten ur sig. Men har vi fortsatt koncentrerat och beslutsamt efter ledningsmålet så har vi successivt malt ner dem. Riktigt dåligt…

Sv: A proposito de nada
Peja: Huvet på spiken! Din diskussion angående målvaktsfrågan.

Sv: A proposito de nada
Huge: Jag läser alltid all här. Men det som står ut är att du, som vanligt, anklagar kreativ kritik för sofftyckare. 75% av oss dessutom. Som sagt natti natti.

Sv: A proposito de nada
Stenis: Nybro spelade bra försvarsspel och höll oftast Brynäs på utsida, men Brynäs skapade ändå ganska många bra chanser. Redan i början av matchen hade man en 2mot1a där Lindblom missade avslutet helt, i slutet måttade Vesel en backhand från nära håll, och däremellan hade man också en del kvalificerade chanser. Man borde givetvis ha skapat mer, men om någon kan leta reda på underliggande siffror, så tror jag de kommer visa att Brynäs skapade fler bra chanser än Nybro.

« · 2581920 · »