1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778027 inlägg · 7967 ämnen

« · 2655301 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Berge: Nordh före Kvist alla dagar i veckan. Målfarligare, bättre passningsspelare och kan sätta in tacklingar. (vet att Kvist har gjort 6 mål och Nordh 5 men per spelad minut måste Nordh vara klart bättre)

Sv: A proposito de nada
Kul med Kelleher tillbaka. Spännande att leka med laguppställning nu:

Rödin - Larsson - Indrasis
Kelleher - Vesel - Robertsson
Kopacka - Ölund - Tärnström
Kvist - Blomqvist- Scott
Lindblom

Med det laget kan man rulla på 4 kedjor och alltid vara ett hot framåt. Kvist kan gå in och nöta vid boxplay.

Ohlsson och Nordh har gjort en bra första seniorsäsong men vid fullt lag får de gå ned och bära Brynäs J20 mot guldet.

Sv: A proposito de nada
Jadu ... kul och läsa vissa kom...

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: jaha, men vi leder serien iaf

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Det är naturligt, topp6 är ju sammantaget starkare än någonsin. Lag som AIK och Södertälje är klart bättre än förra säsongen.

Sv: A proposito de nada
Kikar igenom lite tidigare säsonger av HA. Man måste tillbaka hela vägen till 17-18 för att hitta en seriesegrare med sämre poängsnitt per match än vad Brynäs har nu.

Sv: A proposito de nada
J-S: Även fast jag tycker nivån härinne under matcher kan vara otroligt låg emellanåt så är det ändå skillnad att skriva öppet i GDs live.
Går man in i ett ”stängt” forum likt Hockeysnack så får man skylla sig själv lite.
Däremot finns det mängder med personer som inte har råd eller av andra anledningar inte möjlighet att se matcherna och istället följer GDs liverapportering. Då ska man inte behöva läsa all den skit som vissa supporter spyr ur sig.
Helt otroligt hur vissa individer inte kan behärska sig.

Sv: A proposito de nada
Fy fan på ren Svenska, vilka jävla loosers...
Bort med anonymiteten på sociala medier..
Vore bättre om man var tvungen att regga in med bank id på all social media..
Spyr man ur sig massa hat så då får man också stå sitt kast...

"Hatet mot Brynäs: Värre än Flashbacktrådar"
Det florerar hatkommentarer mot Brynäs.
GD:s sportchef Erik Karlsson besvarade synpunkterna.
Avvägningen mellan vad som ska tillåtas och inte är inte alltid lätt. Professionella spelare ska så klart tåla ett viss mått av kritik, men även där finns så klart gränser. Vi har som ett resultat av det redan minskat mängder kommentarer under match för att dels öka läsbarheten för de som är intresserade av matchen och för att hålla en bättre ton"
Karlsson berättar att över 50 kommentarer inte publicerades efter matchen mot Mora i fredags, där en del inte uppfyllde kravet på en god ton.
I framtiden ska GD fortsätta att hålla uppsikt över kommentarerna, samtidigt som de menar att kritik och frustration också är en del av supporterskapet."
Människor riktar kritik mot Brynäs i GD:s-liverapportering.
I en insändare i tidningen förklarar en person hur den goda tonen i kommentarsfältet är borta.
Det anonyma hatet och kritiken tillåts flöda. Nivån på kommentarerna har blivit otrevligare än de värsta Flashbacktrådarna".

Sv: A proposito de nada
Berge: undrade precis detsamma?

Sv: A proposito de nada
Peja: Tittar på mina barn 14 och 16 och deras kompisar som idrottar. Nog bra att vänta nåt år innan de ska tampas med fullvuxna där det finns en och annan ”dåre” (Larkin, Anton Hedman o s v ) Oavsett hur talangfull och brådmogen man än är.
Förstår att MoDo ville ha någon som skyddade proaktivt Lill Nyllet på den tiden.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Prestationer i J18-hockey avancerar man inte till A-lag på. Där kan man avancera till J20 och därefter kan man bli aktuell för A-laget via bra prestationer i J20.

Det kryllar av bra forwards på Brynäs hockegym så ska bli spännande att se hur de slussas in i A-laget de kommande åren. Jag spenderade en stor del av gårdagen på resa till och från Hovet, det blev en riktigt kul J20-match där Brynäs vann med 4-1 mot Djurgården och därmed klättrade till en andraplats i tabellen bakom just Djurgården.

Sv: A proposito de nada
Berge: Borta. Flyttat till Nacka.
Uppladdat:

500x0-img6315.jpeg


Sv: A proposito de nada
Vad har hänt med Brynäs forum?

Sv: A proposito de nada
På tal om J18. Melwin Larsson. Är det nån som har koll på han? Har han en framtid i A-laget på sikt? Söderhamnare som mig och Noel Nordh 🙂

Sv: A proposito de nada
Huss888: I matchen mot Skellefteå blev han utvisad för osportsligt uppträdande i samband med ett av sina mål. Dvs. han är 16 år.

Sv: A proposito de nada
Huss888: Härligt att han gör mycket bra i J18 men varför ha så bråttom? Han hinner väl med att spela i A laget så småningom tycker jag iaf.

Sv: A proposito de nada
Leo Sundqqvist i J18, i matchen mot Skellefteå gjorde han 3 mål och 1 assist.
Sagt det förut, ge grabben en chans i A-laget.

Sv: A proposito de nada
nittontolv:
Men va bra, då hinner han få några matcher innan allvaret startar..

Sv: A proposito de nada
Scrollvarning!!
Inget om hockey men om Gävle.
Jag blev påpulltad en bok av en kompis som skrivits av Roger Skagerlund. ”Mare Balticum III: Gävle har fallit” heter den.
Det är del tre men man behövde tydligen inte läsa de första två.

Är nog mest en bok för stridspittar som gillar att känna igen prylar, vapen och stridsfordon mer än som jag känna igen mig i området,
Det var mest en ryssattack mot just Gävle (i dessa tider) som gjorde den lite otäckt tänkvärd och därför inte helt bortkastad att läsa. Ville därför tipsa. Fanns som ljudbok gratis på bibblan för den som bara vill lyssna också - så gjorde jag. Sebastian Karlsson läser.
Det viktiga i denna fiktiva story - klarar monitor arena sig?

Hursom, som sagt inget med hockey att göra men få ställen som denna där en man utan FB kan nå gävlebor på.
Beklagar utrymmesinskränkningen.

Sv: A proposito de nada
Årets säsong i Hockeyallsvenskan måste ha varit den absolut tuffaste konkurrensen någonsin. Det blir otroligt spännande att se årets slutspel.

De fyra lag som går till semifinalerna tror jag blir, utan inbördes rangordning, Brynäs, Djurgården, AIK och SSK.

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Härligt! Han missade inte så många matcher ändå, tur att vi inte tog in någon ersättare.

Sv: A proposito de nada
Verkar som Kelleher gör comeback på onsdag mot Östersund enligt Sasse.

Sv: A proposito de nada
Davey85: äsch, finns troll hos alla klubbar. Ignorera/Lägg ingen energi på dessa personer.

Nyligen flyttat till Gävle och är därför rätt kul att hålla koll på Brynäs säsong i HA. Vart på 5 av era matcher under vintern, både på läktaren och i loge. Klassisk klubb, trevliga fans samt fin och fräsch arena, påminner lite om Hägglunds.

Var på er match mot ssk och hamnade bredvid en trevlig Brynäsare. Karln frågade vilket lag jag höll på - svarade MoDo. Brynäsaren blev då glad och tyckte att det var kul att fans från andra klassiska klubbar(hans ord) besöker matcherna.

Precis som jag sa till brynäsaren på matchen skriver jag till er, nu när ni är i HA hejar jag gladeligen fram Brynäs. Blir dock annat när vi lirar i samma serie. ;)

Oskarshamn ut och Brynäs upp, så blir det förhoppningsvis en fin vår i Gävle. :)

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Det ska bli spännande att se om Marcus Eriksson klarar av att producera i SHL. Minns inte om det var i Sanny och Hökens podd, eller någon annanstans, det kom upp att han producerat väldigt skrala siffror mot topplagen i HA?

Sv: A proposito de nada
SuneMangs:

Rätt intressant att det krävdes en säsong i SSK för att sportcheferna skulle få upp ögonen för honom vid 39 års ålder.

Man undrar lite vad det beror på.

Fingervisning om var spelarmarknaden är påväg? Blev SSK något sorts eldprov? Har sportcheferna så dålig koll på dom mindre klubbarna i allsvenskan?

Sv: A proposito de nada
Satan vad man unnar en 39-årig Marcus Eriksson en SHL-debut nästa säsong ändå! Kan vara en av svensk hockeys finaste berättelser någonsin faktiskt. Vita Hästen, typ hela livet, fast han var alldeles för bra. En säsong med SSK i år och nu klar för SAIK.

Sv: A proposito de nada
{5647}:Wow, både fler inlägg och trådar, häftigt. Har aldrig tidigare önskat så hårt att jag skulle hålla på modo, skulle varit 99 då ni nådde silver.

Sv: A proposito de nada
Lunkan: Jodå. Tror vi hade något fler inlägg än Brynäs bok förra året.
Den måste dock te sig väldigt förvirrande då vi har fler än en tråd igång samtidigt.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Det är därför det är mer underhållande att kolla HA under serienspelet.
Utan att kolla är det med säkerhet fler spelare i HA som har bättre poäng/ match än vad bästa i SHL har

Därför jag önskar fler lag i SHL också. Fler lag ger iaf initialt större skillnader mellan lagen, och troligen mer mål

Sv: A proposito de nada
Lunkan: Nej. Den är tyvärr inte framskottad. Har ni någon gammal räv som är duktig med spade?

Sv: A proposito de nada
Davey85: Har modo verkligen en egen bok?

Sv: A proposito de nada
Peja:
Var hamnar ett sånt lag i tabellen? 6-7a?

Sv: A proposito de nada
Modoiter har en tendens att vara fruktansvärt intresserade av Brynäs, de känner sig till och med nödgade att ganska ofta vara härinne och kommentera Brynäs. Helst när det går dåligt såklart.

Själv skiter jag fullständigt i Modo, har nog kommenterat i deras gästbok kanske 2-3 gånger sen 2007 när jag reggade.

Får bara konstatera att Brynäs berör antar jag.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Jag tror det är en kombination av flera saker. Visst är den svenska hockeyn generellt defensiv, alla lag värdesätter den högt.

Men spelförstörande moment är definitivt en stor del detsamma som tramset att mål döms bort så fort någon har en skridsko i målområdet.

Utöver att det görs lite poäng/mål i svensk hockey så tycker jag att alla videobedömningar är ett betydligt större problem. Det är alldeles för många och dom tar för lång tid. Förstör momentum i matcherna fullständigt

Sv: A proposito de nada
Jugge: Jag vet inte om jag håller med. Tycker också domarna har dålig spelförståelse men att det snarare leder till många petiga utvisningar, men ändå ser vi låg produktion. Det känns som att svensk hockey prioriterar försvar mer än offensiv, snarare än att det är domarnas fel. Jag tror t ex inte Palve har gjort 40p mer än i SHL för att finska domarna tillåter färre hakningar osv.

I NHL känns det som man kan slå på flera matcher under en kväll och nästan alltid få se en dramatisk avslutning på matchen, i Sverige känns det nedstängt i fort ena laget får en ledning i 3e.

Sv: A proposito de nada
Berge: Föd inte trollet mer, ignorera bara.

Sv: A proposito de nada
{5647}: Om Brynäs går upp skulle man i runda slängar behöva byta ut fjärdekedjan mot en förstakedja, och låta nuvarande kedjor 1-3 förflyttas ett hack ner i hierarkin. Man skulle behöva en halv backsida och en helt ny målvaktssida, om inte Coreau visar sig vara bra. Men det är egentligen en icke-fråga just nu eftersom Brynäs inte har fixat SHL-avancemang.

Sv: A proposito de nada
Berge: Ska jag komma med en synpunkt gällande Brynäs och er eventuella uppflyttning. Byt inte bort för många. HV hade ett jobbigt fjolår, men det var mycket beroende på att den värvade spetsen inte höll. Vi har också haft problem med den biten, där endast Ranta och målvakten Lehtinen verkligen varit spets.

Nu är vi och HV de poängmässigt bästa nykomlingarna sedan 2016, så jag tror på att behålla en stomme från er allsvenska trupp. Att byta ut för många är nog ingen bra idé. det finns en stor fördel med kontinuitet och laganda.

Sv: A proposito de nada
Berge: Okej

Sv: A proposito de nada
modomille:

Då behöver du slå upp definition av dökött. Då är det dina språkliga kunskaper som brister.

För det finns nämligen noll underliggande statistik som tyder på att en spelare av Rödins kaliber skulle vara dökött om ett år.

Sv: A proposito de nada
Berge: Vet inte hur jag ska ha skämt ut mig som skrev bara att jag tycker att en 33 årig Rödin på två år till räknas som dökött i SHL.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ranta har växlat upp rejält. Han kom från Nordamerika där han spelat förhållandevis många år, så han behövde en lång startsträcka för att komma in i den svenska hockeyn. Sedan har han knappast haft en center av någon kaliber som hjälpt honom i poånggörandet och spelar i andra pp.

Hade han varit i allsvenskan med nuvarande form tror jag att han legat väldigt högt i poängligan. Hans skridskoåkning står verkligen ut. Han är fysiskt stark och har ett bra skott.
Men då är han också vår bästa forward och var med i finska landslaget senast, så det kanske inte är honom man ska jämföra med.

Nu börjar det dra ihop sig. Håller ni avståndet nedåt? Kan det verkligen bli så att DIF får Löven första omgången? Kan SSK med en frisk Videll bli farliga i slutspelet med både Eriksson och han i samma kedja? Den där duon har oerhört bra ppg bägge två...

Sv: A proposito de nada
modomille: Poängen är att Rödin har levererat kontinuerligt över många år. Det är kul för er att Ranta har höjt sig nu på slutet, men du vet egentligen inte om den höjningen kommer hålla i sig över tid eller om det är en tillfällig produktionshöjning. Säkert kommer Rödins likt alla andra bli sämre med tiden, men han är ju inte i närheten av den tidpunkten där man dumpar honom.

Om det är någon "Brynäsare" som inte bör följa med vid SHL-avancemang så är det nog Blomqvist och inte Rödin. Samtidigt är han kanske prestigelös och kan anta en roll väldigt lågt ner i hierarkin.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: ”På tal om poänggörande... Varför är det så svårt för spelare att göra poäng i svensk hockey? Palve har snart 60p i den finska ligan. I SHL leder Ty Rattie poängligan med... 40 poäng på 43 matcher? Det är helt otroligt låga siffror. Spelar vi en tråkhockey i Sverige?”

Fortfarande otroligt många spelförstörande moment som tillåts i svensk ishockey, som hakningar, fasthållningar och interference. Lika med backar som ska ”boxa ut”. Oskickliga spelare premieras tyvärr mer i svensk hockey än skickliga spelare.

Får vi bort detta tror jag vi kan få se poängsnitt som närmar sig NHL.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Svar ja

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Vi kör ”äckligt disciplinerat” här i Timos (Frasiers?) Sverige 🙂
Uppladdat:

500x0-img6314.jpeg


Sv: A proposito de nada
{5647}:

Ja jag tror du har helt rätt i din gissning. Jag tror inte heller att Rödin är en bättre spelare än Ranta eller Woods idag. Modos två bästa forwards kan mycket väl vara bättre än Rödin. Det är inte den diskussionen vi för dock, endaste skälet till jämförelsen var det faktum att bevisa hur korkad Modomilles kommentar var.

Det som många här bliv irriterade över var att Modomille kallade Rödin för dökött.

Jag är helt säker på att det skulle bli ett jävla liv om jag gick in i erat forum och kallade Woods eller Aagard för dökött också. Töntigt, provocerande och idiotiskt beteende.

Jag skulle gärna ha Ranta, Woods och Aagard i Brynäs trupp. Så poängen var aldrig att bråka om att de var dåliga spelare jämfört med Rödin.


Och till dig Modomille:

Hade du ”kritiserat” Rödin istället för att kalla honom dökött så hade du inte skämt ut dig så jävligt.

Sv: A proposito de nada
På tal om poänggörande... Varför är det så svårt för spelare att göra poäng i svensk hockey? Palve har snart 60p i den finska ligan. I SHL leder Ty Rattie poängligan med... 40 poäng på 43 matcher? Det är helt otroligt låga siffror. Spelar vi en tråkhockey i Sverige?

Sv: A proposito de nada
modomille: 👍

Sv: A proposito de nada
Peja: Det var ju ett väldigt konstigt argument. Ranta kan inte göra något åt att han är tio år yngre direkt. Klart att han inte har levererat i lika många år som Rödin. Sen så kan jag hålla med dig om att Rödin bidrar med mer än bara poäng på pappret och att han är en spel drivande forward men han blir inte yngre. Känns som att diskussionen har spårat lite, min tanke var inte att jämföra våra spelare emellan.

« · 2655301 · »