1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 753947 inlägg · 7967 ämnen

« · 2543642 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Costanza: Önska jag kunde säga detsamma om SHL. Fortfarande inte vaknat från finalserien..

Sv: A proposito de nada
Costanza: Ja, jag saknar den redan. Underskattat att vinna i princip varje match med propagandahockey.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Hockeyallsvenskan är kul kan jag lova!

Sv: A proposito de nada
Är så jävla taggad på att se vår nya dansk!
Alltid spännande med spelare som man aldrig hört talas om. När spelaren dessutom är byggd som en Zdeno Chara ”light” så gör det ju inte saken mindre intressant😅

Sv: A proposito de nada
Davey85: Hade gärna sett Fröland initialt, men inte utifrån hur backuppsättningen ser ut nu. Den offensiva backen som Brynäs tar in behöver någon som loggar många minuter. Många motståndares strategi mot Brynäs kommer nog vara att forechecka hårt på backarna, och man måste helt enkelt ha backar som kan spela sig ur pressade situationer.

Fröland har fina egenskaper, inte minst i powerplay, men han är inte den backen i spel 5 mot 5. Då skulle man ha tagit in honom och skippat Johanesson, men gjort är gjort, och Johanesson framstår i allra högsta grad som en intressant värvning.

Däremot ser jag ett utrymme för den defensiva backen att vara en lite billigare och mindre etablerad pjäs. Om man får in en riktigt bra offensiv back som loggar minuter skulle jag kunna tänka mig t.ex Calle Wäng som den defensiva pjäsen. Tror han kan bli riktigt bra och det finns en stor fysisk uppsida där. Samtidigt förlängde Wäng med Troja häromdagen, det finns säkert allsvensk klausul, men det betyder rimligtvis att Brynäs inte är superheta på honom.

Om det finns pengar får den defensiva backen gärna vara mer etablerad, men just nu hoppas jag att prio är en högklassig offensiv back. Därefter borde prio vara en forward med målpotential. En defensiv back måste givetvis in, men om pengarna inte räcker till allt så hade jag inte prioriterat det rent budgetmässigt. En lågbudgetspelare som Wäng vore bättre än att inte ha råd med en offensiv klassback och en till bra forward.

Ett mycket attraktivt alternativ vad gäller den defensiva backen är naturligtvis Beaudoin (Löven), men det skulle kosta.

För den offensiva backen vore min priolista ungefär:
1. Jerome Leduc
2. Stefan Elliott
3. Ben Thomas
4. Aaron Irving
5. Simon Despres
6. Chad Billins

Sv: A proposito de nada
Peja: "De verkar ju gå hårt för Olki också. Han är en bra målvakt, men har samtidigt redan visat att han inte klarar av att stå på huvudet i ett bottenlag varken i grundserie eller kvalspel."

Olki stod på huvudet sista två matcherna och hade säkert varit bland ligans bästa målvakter om han kommit in tidigare.

Sv: A proposito de nada
JawKee: Tror att NHL är över för honom, om han inte är beredd att vara typ sjunde, åttonde back i något annat lag nästa säsong. Mest troligt är väl i såna fall att han landar i Schweiz tills vidare, beroende på hur det går för oss. Ett annat lag i SHL är förvisso möjligt, men jag tror att han hellre väljer de kortare resorna och högre lönerna i Alperna i första hand.

Sv: A proposito de nada
Peja: Är beredd att hålla med dig faktiskt. Alltid gillat Lucas jävligt mycket! Vill gärna se honom i Brynäs. Men skulle även vara kul att se honom slå sig in i NHL också.

Sv: A proposito de nada
JawKee: Vi kan bara hoppas att Lucas fortsätter i Nordamerika ett år till och inte gör som Jonas Johansson. Tror inte det är realistiskt att få hem Lucas till Allsvenskan, inte ens om man lockar med roll som förstaback och 30 minuter per match.

Sv: A proposito de nada
Vad tror vi om Lucas Carlsson och hans framtid? Har har ju fått göra några NHL matcher men bara två matcher den gångna säsongen. Annars harvar han i AHL.
Kommer han fortsätta att kämpa i AHL eller vända blicken hemåt eller till en annan liga?

Sv: A proposito de nada
Hittade en lite mer utförlig scoutrapport på den stora dansken. Artikeln är från 2021.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Av vad jag har hört när Höken resonerade så verkade det finnas ganska många miljoner att lasta på ganska få spelare. Sen tror jag inte det gör så stor skillnad om man är Malmö eller Modo på marknaden och dom har ändå lyckas värva ett par intressanta namn.

Sv: A proposito de nada
Peja:
De är nykomlingar och betalar vår fallskärm.
De har ett begränsat utrymme på statusmässigt och ekonomiskt och behöver chansa?

Sv: A proposito de nada
Peja: Håller med. Särskilt Dima hade jag aldrig värvat. Känns som en spelare som typ ett välfungerande Växjö möjligtvis kan ha råd att ha som gubbe i lådan. Inte ett lag som måste maximera varje värvning.

Nä, på förhand en dålig värvning av Modo.

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Det är fler än en spelare som rasat i utvecklingen i Brynäs och lämnat för att sen komma tillbaka på banan?

Vi får väl se hur pass skickliga Modo är på att bygga laget och lagsammanhållningen.
Vi har våra egna utmaningar inom de områdena...

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja, att värva de ledande spelarna som underpresterade i laget som blev nedflyttad kanske inte är en så bra strategi om man själv vill undvika kvalspel. Borde finnas spetspelare kvar på marknaden som kan göra det bättre.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Man undrar lite hur Modo tänker. De verkar ju gå hårt för Olki också. Han är en bra målvakt, men har samtidigt redan visat att han inte klarar av att stå på huvudet i ett bottenlag varken i grundserie eller kvalspel. Och hur mentalt sargade spelare som åkte ur med Brynäs är kan vi ju bara spekulera i, men det verkar lite märkligt att gå för just dom spelarna.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Svårt att ställa krav när det inte finns någon annan som kan ta din plats i laguppställning. Det blir samma sak som i Brynäs med Palve och Dima, gjorde ingen skillnad att de underpresterade, fanns ändå ingen som kunde ersätta dom.

Sv: A proposito de nada
Även om timashov gjorde många assist så var han spelaren som gav mig mest frustation den gångna säsongen med sitt puck-kära spel.
Jätte svårt för spelare som håller i pucken en eller två moment för mycket HELA tiden.

Sv: A proposito de nada
Lemp:
De kanske vet hur man ställer krav?

Sv: A proposito de nada
Lemp: Vi siktar på att vinna varannan match...

Sv: A proposito de nada
modomille: Oavsett så är det en stor chansning av Modo med ett i övrigt hockeyallsvenskt lag att plocka en humörspelare till sin toppkedja. Ska Modo lyckas undvika kval behövs spetspelare som levererar i nästintill varje match.

Sv: A proposito de nada
modomille: Absolut, men en del av Brynäs problem har varit att spelare som Timashov och Palve haft ledande roller. Skillade spelare som lämnar mycket i övrigt att önska vad gäller allt annat. Timashov var dessutom som absolut sämst i kvalet vilket omöjligtvis kan ses som ett positivt tecken.

Tror Modo är snett ute om man tar in Timashov till förstakedjan och den förstakedjan är tänkt att leda ett annars allsvenskt lag i SHL, men hoppas bli motbevisad.

Sv: A proposito de nada
allsvenskan kanske inte är så jobbig ändå, finns ingen chans att få spela tidernas största skämt till turnering, har ni hört vilka regler CHL ska dra igång nästa säsong

"Ett lag kommer att få fortsätta spela powerplay vid PP-mål, utvisning kommer att dömas även om ett lag gör mål under avvaktande utvisning och gör ett lag mål i boxplay plockas BP-lagets utvisning bort"


Sv: A proposito de nada
JawKee: Det gör jag med till viss del. Lite upp till bevis för Timashov nu.

Sv: A proposito de nada
Berge: Var väl inget fel med hans kommentar? Finns nog sanning i det. Finns många exempel man kan ta upp som gör att det tyder på det.

Sv: A proposito de nada
modomille: Jag tvivlar inte alls på hans offensiva kvalitéer. Jag tvivlar snarare på hans defensiv och hans attityd.

Sv: A proposito de nada
modomille:

Usch, kan man inte bara trycka på en knapp och slippa alla dessa jävla hybrisfyllda modoiter?

Grattis, ni gick upp i SHL. Om ett år är ni tillbaka i allsvenskan igen.

Sv: A proposito de nada
Peja: Du tror inte att det har något med Brynäs att göra? Alla spelare utan Johannesson verkar ha blivit sämre hos er. Vilket inte är så konstigt då det har varit väldigt turbulent hos er en tid.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Så jöööövla GÖTT som det heter på ett annat språk

Sv: A proposito de nada
Falken: Good riddance, som det heter på utrikiska.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Grattis till oss.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Inte en chans. Han har för stort ego och för mycket divighet.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Timashov var klart bättre när han kom till Brynäs än när han lämnade. En negativ utveckling. Man blir lite orolig för Modo om Timashov är en tilltänkt spetsspelare, de har ju ett allsvenskt lag i övrigt och kommer vara väldigt beroende av att spetsvärvningarna sitter.

Sv: A proposito de nada
Silly: "Synd att ni hann värva Ciara.. Dackell lämnar Östersund."

Dackell är inte bra nog för att vara backup i ett tilltänkt topplag i HA. Han är inte ens bra nog att vara det i ett bottengäng som Östersund.

Sv: A proposito de nada
Mattson: 😂😂😂

Sv: A proposito de nada
Davey85:
Jag tycker det behövs nån mer rutinerad pjäs som man vet producerat på hög nivå tidigare. Och Fröland känns för mig inte jätteproducerande offensiv back.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel:
Eller hur!!
Skulle inte han vara redo för NHL nu?

”Dmytro Timashov blir inte kvar i Brynäs. För hockeysverige.se berättar han om SHL-degraderingen - och att han nu jagar ett nytt NHL-kontrakt.
– Nu vill jag tillbaka. Nu är jag redo, säger han.”

Sv: A proposito de nada
Mattson: 🤣🤣🤣👍

Sv: A proposito de nada
Silly: Timashov till Modo. Grattis.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912:
Synd att ni hann värva Ciara..
Dackell lämnar Östersund.
Hade varit en bra back-up till Lindbäck
En hemvändare ..

Sv: A proposito de nada
Lemp: skulle brynäs få in båda då vore jag väldigt nöjd med baksidan👍

Sv: A proposito de nada
Peja: Skulle man drömma så hade Kemp och Leduc passat in perfekt. Men det mest sannolika är att det blir andra spelare.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Kemp är 24 år och har spelat seniorhockey i 3 år. Så hans ålder är absolut inget problem. Givetvis vore han en bra defensiv backvärvning och det är bra att Brynäs är där och nosar, men tvivlar på att man kommer lyckas där.

Sv: A proposito de nada
jofa_007: Hade inte tackat nej. Billins känns trygg. Men har lite svårt att släppa Fröland. Offensiv, rightare, ekonomiskt fördelaktigt.

Sv: A proposito de nada
Davey85:
Jag hoppas på Kemp/Billins.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Vet ingenting om Kemp, men ja, hans stats kanske skvallrar om att han inte är en offensiv kraft.

Kemp/Fröland som de sista två pusselbitarna kanske?

Sv: A proposito de nada
Davey85:
Nånting säger mig att det inte kommer bli Bohm.
Bara en känsla jag har.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Kemp och Bohm är likadana speltyper. Så det tror jag inte.

« · 2543642 · »