1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741928 inlägg · 7967 ämnen

Brynäs IF-AIK 25/1-11


Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Hahaha .. herregud..

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Macahan: Torsk igen på värdelösa straffar och förbannat värdelöst spel i slutet.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: AVGÅ alla!

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: "NC: Jo vi har övat en hel del på straffar"

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
foppa78:

Ja, helvete så jävla tama straffar Dackell och Rödin la.. Pinsamt

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: Vi förlorar mot ett genomuselt AIK i en av säsongens absolut viktigaste matcher. Dom viker ner sig som vassstrån för vinden. Fy fan så jävla uselt!!!!!

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Gurra88: Aik bryter sin bortatrend.. Mot vilka? Såklart mot brynäs - laget där alla lag bryter sina negativa trender..

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11

Hahaha, ja herregud vad kass brynäs är på straffar. Tragiskt!

Kvalserien närmar sig, känns det som


Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Är kapabel till mord just nu.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
bradberry: Ovanligt... :(

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
GävleLasse: Inga kommentarer från hemmalaget.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
GävleLasse: Varför ställer dom inte upp i tv?

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Och Brynässpelarna samt coach vägrar att ställa upp på intervju efter matchen, jävla fegstackare!!!

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Gurra88: Gick det Brukar? Detta lag har inget i ett slutspel att göra. Cz får förklara hur han kan köra Clarke i slutminuterna och stadium i Sudden. Man kan fan fråga sig om han inte vill vinna eller är det så illa att han inte förstår bättre?

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: Straffarna bara rasar in i SSK matchen

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Nu vet vi det.Igen.Långsamma glidande innebandystraffar funkar alltså inte. Nähä. Då vet vi. Så? Fortsätta så ,kanske? Det verkar liksom inte vara nån bra ide'.Eller?

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
foppa78:
Skulle det vara nån överraskning....har ve NÅN gång presterat när vi omgången innan gjort en bra insats???

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
foppa78: snart kommer Huge in och meddelar att brynäs har gjort en bra match...

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
foppa78: Vilka straffar i södertälje!!! se och lär Brynäs!!

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: Dom betedde sig som kärringar även efter strafftorsken mot TIK.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Fy fan så usel insats. Länge sen jag varit så förbannad, avgå nån.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
rafalski: Avgå hela jävla föreningen.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: Det var straffar som hette duga.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Macahan: De skäms.. Det är roligare att vara med i TV när man har vunnit. Då ska det pratas.

2-1 och man slutar spelar hockey helt. Har vi sett det förr? JA. Kommer det att hända igen JA!

Är jag överraskad? NEJ!

Meningen att matcha Kahnberg i en fjärdelina ihop med det ofensiva snillet Hansen?

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
65selander: Haha, ja det må jag säga! Självförtroende där du ;-)

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
70 Rodrigues: Riktigt fegt. Uselt att inte förklara för fans etc. hur fan man tänker. Garvar åt valet av straffskyttar. Sorgligt...

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Man skall aldrig, aldrig, besluta något i vredesmod men nu har det växt en tid och detta var droppen.
Tänker fr.o.m. med nu inte se några mer matcher med Brynäs så länge vi har NC som coach. Inte ens om vi skulle gå till final och vinna den.
Tror inte på hans filosofi, han bemästrar inte gruppens psykologi och verkar inte kunna motivera dem tillräckligt. Saknar också fullständigt fingerspitzgefühl. Han må vara hur trevlig som helst men han räcker helt enkelt inte till.
Punkt.
Vi hörs till hösten gott folk.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: Jag blir inte ens nervös vid straffläggning längre...ser inte ens ut som spelarna själva tror dom kan vinna.

Trist att ett riktigt dåligt aik får med sig 2 pinnar bara för att vi inte kan fokusera ordentligt...jävla tafflig match. Det här blir dyrt..

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
GävleLasse: Czarnecki borde avgå självmant.

Kommer det hända?

Nej

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
GävleLasse: Ja, inte var det att ge Kahnberg en ärlig chans. Han skulle kommit in på Dackells plats. Maken till raka ben.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
GävleLasse: Czarnecki står för en förvirrad coaching...

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Huss: Klokt, mycket klokt!!

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Davey_22: Vill inte hålla på brynäs, men man kan inte välja..tyvärr, det är något man föds med.

Redigerad kommentar


Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Erat: Huge kommer att skylla på allt från bländande ljus till mjäll opch avsluta med ett allt för långt inlägg där han kommer nåt i stil med "motivation slår klass"...

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Dags att skriva på för de som inte har gjort.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Till råga på allt så viker handbollslaget ner sig mot Danmark!!!!

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Macahan: Han kunde ha bänkat Somervuori som inte hade ett rätt på hela matchen. Alternativt Dackell som du säger.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
GävleLasse: Jag vet inte, men jag tycker inte #8, #19 å #33 får ut nå mycket mer än snurr i sarghörnen.

Ge Kahnberg en ärlig chans, hans målskytte behövs.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11

bradberry:

Spelar det någon roll vilka dom skickar fram?det syns ju tydligt att Brynäsoken på axlarna blir ännu tyngre.
Tycker det är så tragiskt att man återigen ger bort initiativet i matchen när man tar ledningen,satt nästan och hoppades på ett tidigare Gnagetmål så vi hade chansen börja spela igen.Men nu kom det i slutminuten.För att det skulle komma kändes lika säkert som att vi skulle torska på straffar.

Slutspel är bara att glömma,vinner man inte en sån här viktig match mot jumbon så har man nada i ett slutspel att göra.Nu gäller det att undvika Kvalserien.


Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
GävleLasse: Sen lär vi få läsa om tomtar, gamnackar, blöjor, bebisar och dysterkvistar m.m m.m.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Bissett19: Brynäs tjänar mest på att spela en kvalserie.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Fast jag håller inte med att det var en genomusel match. De har gjort klart sämre matcher den här säsongen. Grunderna i försvaret funkade hyggligt med denna säsongs måttstock.Bara ett standarfmål med kladd på anfallsblå, annars helt OK. Den stora missen var backparet sista tekningen på egen blå, samt gåstraffarna. I övrigt inte bra, men ingen katastrof ute på banan.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: Ja, ja... Snart får va väl nyheten att Clarke kritat på som förste back de kommande 3 åren. Kan någon berätta för mig vad han tillför laget , hur han förtjänar den istid han får och vad som gör att han får förtroende i avgörande lägen i matcherna. Någon för allt jag kan se är någon som inte hittar position i försvarsspelet och som har missat fler öppna mål än vad han gjort mål. Fan vad illa att spela oavgjort mot detta pisslag.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Erat: Det tror inte jag, då man inte skulle klara en kvalserie under Czarneckis ledning

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Ska man skratta eller gråta? Patetiskt spel i förlängningen. Straffar som luktade rektala flytningar lång väg...

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Erat:

Hoppas du skämtar.
Blir det KS så ser du inte Brynäs i ES på många år

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Precis hemkommen från matchen (soffan). Idag finns det ingenting att skylla på.

Man skapar för det första mängder med målchanser utan att få dit pucken.
Hemma mot AIK ska det bara vara tre pinnar, finns inget annat. Finns inga ursäkter.

Sen vid AIKs 2-2 mål så MÅSTE Ekholm få ut pucken precis innan. Det är uruselt att inte få det i det läget.

Sen så säger jag inget om CZ när det gäller straffarna för är det så att man inte kan lägga straffar på bättre sätt så förtjänar man inte en extra poäng.

Men vad man än säger så möter man AIK hemma och i det läget man är och allt sådant så är resultatet och hela matchen igenom hur den ser ut, så är det uruselt att inte vinna.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
GävleLasse: Tycker Huss inlägg (hans sista för den här säsongen) är väldigt talande för hur man känner och hur de flesta känner sig. Lurade, ständigt svikna av klubben återigen, år efter år och till slut tröttnar folk. Dom må sitta där uppe i Sätra och klia sig i huvet hur mycket dom vill ang publiksiffror, ingen huvudsponsor etc. Folk vill helt enkelt ha en bättre produkt, as simple as that.

Nu har dom skrivit nytt kontrakt med CZ, Sundlöv, plus att HGK går ut och säger att det ser bra ut, vi är nöjda med utvecklingen etc. En ren pungspark till alla som flera ggr i veckan pröjsar 250 spänn för att se ett lag som kämpar tills det blöder i käften, och bjuds på detta!

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
Gurra88: man sparkar Czarneckis och tar in Boorken! Då är allt packat och klart.

Sv: Brynäs IF-AIK 25/1-11
sylf: Var fan finns viljan att vinna, ett gäng gatuflickor har mer stolthet än det här jävla brögänget. Är så grymt besviken, ledsen och förbannad.

« · 1339861 · »