1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743579 inlägg · 7967 ämnen

Silly season 07/08


Sv: Silly season 07/08
arnio: Jag är inte religiös för fem öre så jag ser gärna att denna sloven blir ut bytt mot ex Jani Hurme

Sv: Silly season 07/08
micke: Jag hoppas på Jesus ja.

Sv: Silly season 07/08
micke:
Härligt Micke!
Du är en sund supporters som ser verkligheten.

Sv: Silly season 07/08
Peja: Det blir alltså precis som jag förutspått. Väldigt få nya spelare.

Kommentar Huge...???!!!???

Sv: Silly season 07/08
Peja:Klart den blir sämre, men det visste vi ju redan. Sundlöv och Boork har en övertro på våra poängmaskiner till forwards.

Sv: Silly season 07/08
70 Rodrigues Hulkkonen förresten, om han opereras och inte kommer tillbaka förrän i oktober... Fan vilken bra sommarträning han får. Han kommer att bli nyttig nästa säsong.. NOT!

Sv: Silly season 07/08
GävleLasse: Det bästa vore ju om han inte kom tillbaka förrän i april. Kan du fixa det andra korsbandet ?

Sv: Silly season 07/08
micke: "Hur ska jag kunna besvara ett sådant påstående? Du och jag har träffats, typ 10 minuter, i riktiga livet. Ändå påstår du att du känner mig bättre än vad jag själv eller att mina kamrater gör det? Är inte det ett ganska absurt påstående från dig?"

Jag känner dig öht inte alls, det har du helt rätt i.
Och det var ju därför jag skrev som följer:

"Sen måste ngt han hänt, för numera tycker jag att du oftast är gnällig och negativt inställd till i stort sett allt som föreningen och laget gör.
Jag tolkar iaf dina inlägg på detta sätt."

Så iom att jag inte känner dig personligen så måste jag ju gå på vad du skriver i dina inlägg.
Och det är via dom jag drar mina slutsatser.
Det känns som att du totalt ändrat inställning till laget och föreningen sedan Boork tillträdde, grovt räknat.
Därför så känns "förvandlingen" lite ologisk, sas.
Det hade varit mer befogat och förståeligt ifall den kritik och det gnäll du riktat mot laget EFTER Boorks tillträde, hade kommit tidigare när laget och föreningen hade problem och var lite på dekis.
Men nu när det börjar se ljusare ut och man lyckats vända skutan på rätt köl igen, ja då börjar du helt plötsligt att gnälla och tycka att allt är piss och skit.
Därav min undran om att nåt måste ha hänt.

Vad beträffar de "innersta känslorna i BIF" så är det säkert så att du ev känner några spelare i laget. Hur djupgående och hur långt denna vänskap sträcker sig har jag ingen aning om. Handlar det om en livslång vänskap eller har du bara tagit en öl med ngn av spelarna vid ett par tillfällen?
Och även om du nu skulle förmedla ngn spelare/ledares tankar om läget i laget/föreningen så säger väl det ändå inte så mkt om hur övriga tycker och tänker. Det handlar ju om många tankar och viljor i ett hockeylag.

Sen är det lite kul att du anser mig vara en så pass viktig person att debattera med, eftersom jag nu verkar ha så otroligt konstiga åsikter om laget och föreningen.
Jag anser i grunden att man gör ett bra jobb och det tror jag nog att de flesta någotsånär balanserade och nyanserade hockeyintresserade också håller med om.

Sv: Silly season 07/08
GävleLasse: "Det blir alltså precis som jag förutspått. Väldigt få nya spelare.

Kommentar Huge...???!!!???"

Väldigt få och väldigt få....
Så tokigt ser det väl ändå inte ut?

Med en ny stabil målvakt därbak, så ser den sidan bra ut.
En förlängning med Kristan är heller ingen nackdel, men som micke var inne på: en Jani Hurme hade ju inte varit helt fel.

På backsidan så tillkommer alltså Kankanpeerä och Hietanen.
Bort går Lavins och Andersson.
En jätteförstärkning enligt min mening.

Och på forwardssidan så försvinner Bäckis och Hutten tar över.
Efter förväntade(?) förlängningar med Dackell, och Lind så återstår 2 vakanser efter flyktade Bicek och Almtorp.
Där blir det en ny plus ev förlängning med Spets.
Ser helst att Spets byts ut, men samtidigt behövs han som grovjobbare bredvid Månsson och Widing. Vi har inga fler liknande typer och 3 st känns som en lagom dos.
Den sista forwarden får gärna vara ngn jänkare eller kanadick, eftersom ngn ny finne inte verkar vara aktuell.

Summa summarum: en fullt logisk påfyllnad av spelare om man ser till de förmodade ambitionerna inför nästa säsong: att fortsätta konsolidera laget med Boork vid rodret, utan att förstås släppa ambitionen att förbättra oss.

Sv: Silly season 07/08
arnio:
"Jesus måste bara bli kvar för han är ju Kung."

Kul att det inte bara är jag som tycker det. :D

Sv: Silly season 07/08
Huge: "På backsidan så tillkommer alltså Kankanpeerä och Hietanen.
Bort går Lavins och Andersson.
En jätteförstärkning enligt min mening."

Om det blir så ja.

Är rädd för att Hietanen är ersättare för nån av de andra högerskjutande backarna Sjödda eller Angell.

Sv: Silly season 07/08
Gusten:
Men Angell har väl skrivit på för nästa sesse redan? Så det skulle väl vara en ersättare för Sjödda då eller så kör de på devisen "Man kan aldrig ha för många högerskjutande backar i ett lag"? *garvar*

Sv: Silly season 07/08
Qusten:

Tänk att nu tror jag att det blåser dystra vindar över skogarna i Byhåla 2 igen...


Ankan - vindkänslig

Sv: Silly season 07/08
vhcfan: Får Angell ett skapligt bud från NHL så drar han.

Sv: Silly season 07/08
crackham: Igen? Här har det inte varit vindstilla sen inspelningen av Fäbodjäntan....då stod iofs nästan allt stilla...

Sv: Silly season 07/08
Gusten:
Är detta nåt att tro på och är det isåfall nåt bra?

Sv: Silly season 07/08
Oj jag såg att detta redan avhandlats förstås...

Sv: Silly season 07/08
claesw: Beror på om han ersätter Lavins eller Sjödin/Angell skulle jag vilja säga

Sv: Silly season 07/08
Gusten:
Ajajaj.. har inte gossen nåt hjärta för Brynäs? Illa illa.. ;P

Sv: Silly season 07/08
vhcfan:
Angell alltså.. fasen man får vara snabb på tangenterna här! :D

Sv: Silly season 07/08
Qusten:

Aha, så Ni menar att det finns ett slags vänortsförhållande med Kusten...
Här har det inte slutat blåsa sedan 1912... = )



Ankan - extraknäcker på Qustbevakningen

Sv: Silly season 07/08
Huge: Summa summarum: en fullt logisk påfyllnad av spelare om man ser till de förmodade ambitionerna inför nästa säsong: att fortsätta konsolidera laget med Boork vid rodret, utan att förstås släppa ambitionen att förbättra oss.

Som vi avslutade denna sesong kan det ses som en logisk påfyllnad eftersom Bicek inte levde upp till förväntningarna. Men om vi ser innan sesongen började med de förväntningar jag i allfall hade på Bicek så tycker jag inte att vi kan säga att truppen ser lika bra ut som förra året. Anta att Bicek hade levt upp till de högt ställda förväntningarna offensivt men ändå lämnat, hade då nyförvärven även då varit logiska?

Sv: Silly season 07/08
Kan man tro på att det är påskrivet för BIF med Hietanen eller är det en tidningsanka eller är det jag som sover fortfarande och alltså har noll koll? :P

Sv: Silly season 07/08
GävleLasse: "Hulkkonen förresten, om han opereras och inte kommer tillbaka förrän i oktober... Fan vilken bra sommarträning han får. Han kommer att bli nyttig nästa säsong.. NOT!"

Enligt GD så har Hulkkonen redan opererat korsbandet och är tillbaka först i okt. Blir jobbigt utan både Hulkkonen och Angell.

Sv: Silly season 07/08
70 Rodrigues: Hulkkonen platsade inte i denna säsong så så tungt blir det knappast när han är borta. Värre med Angell då men han kom väl på artistkontrakt redan denna säsong. Läget blit alltså det samma som denna säsong ingen Angell eller Hulkkonen i ett gäng matcher. Skillnaden är att vi nu har förhoppningsvis 2 nya finnar.

Sv: Silly season 07/08
Signa Antti Aarnio så tar vi SM-Guld :)

Sv: Silly season 07/08
arnio: Angell spelade från start 06/07. Hur bra dom ev nya finnarna är vet vi ju inte, eller hur?

Sv: Silly season 07/08
70 Rodrigues: oh. Fan vilket dåligt minne man har. Det fixar sig ska ni se.

Sv: Silly season 07/08
Lavins ja han var det som inte kom till nedsläpp.

Sv: Silly season 07/08
70 Rodrigues: Frågan är hur Brynäs ska ha plats med Andersén, men Boork sparkar väl någon eller några som vanligt. Förhoppningsvis DJ och Hulken.

Sv: Silly season 07/08
lillovechkin: Saknar honom såååå mkt! iaf en spelare som va rolig att se och som vågade smälla på!

Sv: Silly season 07/08
88Lindkvist:

Det där lät nästan som en beskrivning av Robert Gustafsson...



Ankan - stand up

Sv: Silly season 07/08
GävleLasse, Huge och 70 Rodriques, en stark formation.:)

Sv: Silly season 07/08
51 Roger: Ja en rejäl förstafemma här på HS iaf..

Sv: Silly season 07/08
51 Roger: Lite "onyanserat" att ha Huge i centerposition.

Sv: Silly season 07/08
Hahl Bundy: Knappast onyanserat att ha en tänkande August som center mellan två brunkare.. :-)

Sv: Silly season 07/08
Zzz: Jag tror att du kanske missuppfattat mig en aning vad gäller den logiska påfyllnaden av spelare.
Visst såg det på papperet bättre ut inför förra året, med Bicek och framförallt Bäckis som tilltänkta stjärnor.
Men det jag menar är att de tilltänkta nyförvärv vi nu verkar få, tillfredställer de logiska krav man kan ha sett till en ambition som fortfarande måste vara att ta utvecklingen framåt men i en lugn och sansad takt. Man bygger inte ett topplag på 3 säsonger.
Det var det som var min poäng.

Sv: Silly season 07/08
Huge: Man bygger inte ett topplag genom att förlänga med spelare som Spets heller.

Sv: Silly season 07/08
Huge:
Rent sportsligt kanske det går sakta framåt, men ack vilken lekstuga det är organisatoriskt.
Palle har reda gjort klart sedan ett antal år átt jag sitter o ringer runt till sponsorer med uppmaning att ej sponsra Brynäs If med pengar.
Detta UTAN att informera eller överhuvudtaget tala med Kent-Åke samt Anders Hedin, innan han samtalade med mig.

Oavsett de svar jag fått genom Brynäs IF så borde valberedningens ordförande avgått redan då.
När han dessutom påtalar för mig att Bert Johnsson skulle vara såpass viktig för föreningen, med sina kontakter med banker etc, ja då blev man ännu mer paff.
Detta påtalade jag för Bert vid ett möte för 2 år sedan o han såg mest ut som en fågelholk, men det var då. Inget ont om Bert.

Vidare tycker jag det är märkligt att det sitter personer i medlemsrådet som dels tycker att äldre personer är idioter, dels talar illa om medsupporters samt håller sig borta helt från att diskutera, svar ,ja jag syftar på dig Prosten.
Jag frågade dig en gång varför du snackade skit om mig, Tony, Gävlelasse, Anders samt Anneli.
Fick ett nekande svar. Dåligt Prosten, mycket dåligt att ej stå för det du har sagt.

Den enda orsaken till att en del personer sitter kvar är att den stora massan ej engagerar sig tillräckligt.
För egen del sitter jag vid sidan om och ser på, skrattandes, leendes samt i total vetskap om att mycket kunde vara bättre med rätt personer på rätt plats, men varför engagera sig?
Ingen lyssnar ändå:-)

Får fortsätta mala på i ett par decennier till så vi får en ny valberedning, klubbchef samt medlemsråd:-)

Alla vet säkert att jag ej har speciellt stort förtroende för Tobbe, ordförande i BSKV. trots det samtalar vi faktiskt i mobil lite titt som tätt o för dialog med varandra. Jag tror flertalet personer, supporters gömmer sig bakom ryggar, samt vägrar att diskutera med oliktänkande.
Här måste jag ge ett stort plus till Tobbe, som alltid har skött det bra när jag har frågat samt diskuterat med honom.
Sedan har han o jag olika åsikter om saker o ting:-) men det är en helt annan historia.

jag tror att detta inlägg var precis lika långt som ditt Huge.
Nu får vi låta våra medsupporters avgöra vilket som var viktigast, ur ren debattsynpunkt:-)

Sv: Silly season 07/08
Huge:"Man bygger inte ett topplag på 3 säsonger"

Dom tog SM-GULD 99, vad hände efter det, otur eller? Snacka om att supa bort ett gyllene tillfälle. Hade det då funnits kompetens så hade vi idag varit The no 1 team i Sverige.

Sv: Silly season 07/08
70 Rodrigues: Har det ngt egentligt värde att i dagsläget diskutera vad som gjordes rätt eller fel säsongen efter det senaste guldet?

Sv: Silly season 07/08
Peja: "Man bygger inte ett topplag genom att förlänga med spelare som Spets heller."

Nä, inte om ambitionen och kravet är att ta guld redan nästa år.
Men vi håller som sagt på att bygga inför ett förväntat topplag om några år, och den spelartyp som Spets representerar behövs i alla lag.
Blir han kvar en säsong till så ser jag inte det som ngt nerköp direkt.
Det känns viktigare att vi förstärker på back- och ev målvaktssidan.

Sv: Silly season 07/08
Huge: Tydligen inte för dig?

Sv: Silly season 07/08
70 Rodrigues: "Hade det då funnits kompetens så hade vi idag varit The no 1 team i Sverige."

Och hade inte Gavrilo Princip avlossat skottet i Sarajevo 1914, så hade förmodligen inte Första Världskriget startat heller.
Det känns som att din frågeställning ligger på denna intressenivå....

Sv: Silly season 07/08
Huge: Allting kring Brynäs kräftgång både sportsligt och ekonomiskt grundlades ju då, klart som fan det har ett värde.

Sv: Silly season 07/08
70 Rodrigues: Möjligtvis såtillvida att man kan se tillbaka på vilka fel som gjordes och dra lärdom av dessa.
Men det är ju å andra sidan lätt att sitta med facit i hand och kritisera ngt som dåvarande aktörer gjorde, med de förutsättningar som DOM hade.

Sv: Silly season 07/08
Huge: Nä, det är dumt att hålla på att älta gammalt groll. Jag minns för någon månad sedan när brynäs spelade riktig rövhockey och det knorrades en hel del på forumet. Då var det nån onyanserad pajas som satt och jublade över att brynäs hade lyckats vinna 8(?) raka matcher några månader tidigare. Vet du vem det var....?
Jag vet vem.....:)

Sv: Silly season 07/08
munkas: Ja, det är väl bara just en onyanserad pajas som kan dra paralleller mellan dom två sakerna.

Sv: Silly season 07/08
Huge:"Man bygger inte ett topplag på 3 säsonger"...
Knappast på 33 säsonger heller. I Brynäs, alltså. Inte med nuvarande strategi i alla fall. Som andra mycket riktigt har skrivit här inne flera ggr, det är enkelt att prata om att bygga upp ett lag som ska vara bra om 3, 4, 5 år istället för att jobba stenhårt kortsiktigt för att vara som bäst den säsong som närmast kommer. Men sanningen är ju att denna "utfästelse" och strategi från Brynäs redan ä r 3-5 år gammal. Redan -02 / -03 gjordes uttalanden från klubbledningen om en 4-5 -årig stegvis och långsiktig satsning. En satsning som i så fall, om den varit riktigt lyckad, väl borde ha burit bättre frukt nu då än två kvartsfinaler de två senaste säsongerna.För att inte glömma också två besök i kvalserien. Det anser nog de flesta. Utom du då, förstås...

Sv: Silly season 07/08
70 Rodrigues: "Man bygger inte ett topplag på 3 säsonger"

Dom tog SM-GULD 99, vad hände efter det, otur eller? Snacka om att supa bort ett gyllene tillfälle. Hade det då funnits kompetens så hade vi idag varit The no 1 team i Sverige."

Guldet 99 byggdes ju upp på 3 säsonger. 1996 spelade vi ju i allsvenskan och i den efterföljande kvalserien. Självklart går det att bygga ett topplag på kort tid. Idag räcker det med pengar så är saken klar. Brynäs tror att dom kan bygga "the Thure Wickberg way", med grundstommar och skit som ändå aldrig kommer att finnas. Så fort nån spelare är tillräckligt bra för att bilda en hörnsten i en stomme så drar han ju. Bäckis var en sån och han drog nåra månader efter sin 19 års dag. Visst, Sjödda, Dacke etc är också bra, men har passerat bäst före datum för länge sen.

« · 870386 · »