Sundqvist - näste spelare som Sundlöv skänker bort till KHL?
Men kanske läge för en motivering mer än "blääää"?
Sundlövs lagbygge andas verkligen kontinuitet,och då är det ganska logiskt att förlänga med NC.
"Du läser det som står i media ,jag hör saker internt!"
Du hör saker - låter mycket intressant!
Kan du inte upplysa oss andra om din källa?
Men det kanske rör sig om en kompis som har snacket med en annan kompis som känner Ove Molins kusin som har snackat med CZ´s före detta flickvän vars jobbarkompis känner din fd. flickvän.....
Kort sagt; Jag ger inte ett ruttet lingon för det du "hör internt"
Alla fakta i detta fall talar för att CZ har spelartruppen med sig, tror knappast vi skulle hålla en sjätteplats med nuvarande lag i annat fall.
Anders Berg: "Sundlöv slipper skämmas - Sundqvist stannar. Mycket bra!"
Dina realistiska resonemang haglar härinne.
Först bör Markan ersättas med nåt likvärdigt inför nästa säsong. Sen bör vi även skaffa 2 landslagsmässiga backar samt dito forwards.
Och nu borde Sundlöv också skämmas ifall Sunken tackat ja till flera miljoner från KHL, ngt som inte ens Linköping med alla Stenbeckmiljoner i kassan kunde ha matchat.
Vem som borde skämmas för sina otroligt obegåvade och orealistiska krav är det iaf inget snack om....
faceoff: "gillar han inte helt enkelt,har hört mycket negativt om honom under säsongen!"
Jo, men DU behöver ju inte ogilla honom bara för att din kusins svågers flickvän är ihop med nån junior i laget, som i sin tur är lite missnöjd med tilldelning av istid?
Vore orimligt om samtliga spelare i vilket lag det än gäller, skulle ställa upp till 100% på sin tränares idéer.
Tränarens uppgift är att få LAGET att fungera, vilket CZ lyckats med på ett mkt bra sätt så här långt.
Att dom bärande spelarna nu förlänger på löpande band säger det mesta.
Skulle det nu vara så att din gnällande junior isf kommer lite i kläm och inte får sina personliga krav tillfredställda på lagets bekostnad så får vi väl ta den smällen.
Ingen är större än laget, inte ens din svågers flickväns tjejkompis kille i laget...
Redigerad kommentar
Huge: Om nu han nu vore så illa omtyckt så hade inte spelarna förlängt helt enkelt. Antagligen en i ankdammen som fått sitta som reserv.
Det är OK att ha en egen åsikt, men jag har en liten fråga.
Vem tror du skulle gjort det bättre inför nästa säsong?
Med tanke på omständigheterna som alla har att rätta sig efter (spelarbudget,skador m.m.) så tycker jag m.fl. att BIF presterat över förväntan i vinter.Som redan sagts har viktiga spelare bestämt sig att spela för BIF även nästa säsong, att i det läget föreslå coachbyte låter väldigt märkligt tycker jag.
Men återigen, vem skulle du vilja ha istället?
Och det är dessutom ingen ko på isen.
Sperrle är väl ledig... ;-))
Redigerad kommentar
Han lever i sin egna lilla fantasivärld och så fort någon klagar på hans åsikter så kallar han sig själv för mega-supporter och hur mycket han älskar Brynäs och att alla som gnäller är låtsas-supportrar..
För övrigt måste jag tillägga: Zzzz....
Sen positivt eller dåligt gällande lagbygget, än så länge positivt. Alla kan inte förlänga, ska vi gå framåt måste någon lämna och ersättas med bättre. Men som sagt hittills namn man vill ha kvar.
Obegripligt att han vill stanna.....
Jag har varit lite hård mot Cz mellan varven, men han har gjort ett riktigt bra jobb i Brynäs. Resultaten talar sitt tydliga språk. Efter juluppehållet har ju Brynäs till och med spelat riktigt rolig och offensiv hockey.
Klart att N.C ska vara kvar!
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
* den ironiska generationen
Allt handlar om resultat och inte om att alla måste vara bästa kompisar. Spelarna får hata varandra och tränaren också om de så vill bara de tillsamans kan prestera fina resultat. Det viktiga är att spelarna har respekt för tränarens hockeykunnande och spelidé och lyssnar på vad han säger. Myspys kan de alla ha på sin fritid, på jobbet är det resultat som räknas och ingenting annat.
Ta Modo som exempel, Horova var verkligen omtyckt bland spelarna och Svartvadet sade att det var den bästa tränare han haft, men inte sjutton blev det mycket till resultat för det inte.
Jag tror knappast att Sundqvist stannar i Brynäs för att han gillar NC utan snarare för att han tror på vad spelarna i Brynäs kan åstakomma tillsamans med NC rent sportsligt.
Alltså bör tränaren bytas ut, övriga spelare som inte sympatiserar med den gnällande junisen ifråga borde också bytas ut.
Allt för att kompisens junior ska trivas och få den speltid han själv anser sig ha rätt till.
Frågan är om det är rätt väg att gå om man vill ha ett riktigt slagkraftigt och fungerande lag?
Tveksamt va....?
"två bortamatcher i rad, med sånt långt avstånd mellan varandra, var ju inte speciellt bra planerat. Det var överlag en konstig resa"
Vad ska en hockeyspelare behöva stå ut med !!??
Och för endast 150-200'/mån !!??
Kapten?
Nej, Sunken säger väl sin åsikt dolt mellan raderna, han säger att det slits på de rutinerade, det hattas i backparen, juniorerna får en otacksam uppgift som de sköter bra efter deras förmåga - betydelsen => det är dåligt hanterat av ledningen i den uppkomna situationen, trygghet och kvalificerade ersättare saknas...
Det andas frustration...
Redigerad kommentar
DavyDjoos:
Ledningen bör stå till svars
Spelarna ska inte uttala sig dylikt, men vad värre tycks vara...vad tänker de egentligen innerst inne då...???
bradberry: Har väl varit en rätt återkommande känsla den sista tioårsperioden. (Jaja, jag vet. Ungefär lika länge som Sundlöv regerat.) Nu känns det bara hopplöst att skadorna aldrig tycks ta slut. Bara att lägga ännu en säsong till raden av säsonger där man väntar på nästa. Och hoppas. (Tills silly season är slut och man inser att - nähä, inte i år heller. Så väntar man på nästa. Och hoppas. Tills silly season är slut och man inser...)
Och du tyckte att du var dyster
tjugo8: Sunken är trött.
Huss:
Hade det egentligen varit att föredra det tråden föreslog i jan 2010...? ;)
Han hade ju iofs ett par anständiga år fram t guldet...
Men Sunkens sista (?) 3-årsförlängning är bland det sjukaste jag upplevt...
Kan man hoppas på att Bz hintar om att han kan komma o bli 7-8 back o att det bryts i samförstånd...?
20140307: Sunken får 3 nya år på sitt kontrakt som har 1 år kvar
20140422: Sundlöv säger upp sig
Sunkens kontraktsskrivning stinker, man skulle kunna misstänka att Sundlöv inte hade huvudet med sig på slutet.
Ge 4 år t en medioker o begränsad spelare som just gjort 2 usla säsonger som kapten o förlorar sitt C!