Passar på att lägga till en fin lång podd intervju från 21 Mars 2025 (innan LHF tog LeMat till Luleå 2025) med Berguven efter han meddelat att magplattan lagts på hyllan för gott. Lycka till med resten av livet David och hoppas vi ses i Delfinen.
Realisten: Tycker det är en uppgradering faktiskt. Så jag kan absolut köpa det. Fast inte de 5 miljonerna då. Kanske samma som man får i SHL i så fall. 1 MSEK.
farre: Vad tänker du om min komplettering till ditt utkast farre? Samtidigt med detta, borde vinnaren av HA få minst 5 miljoner i kompensation för uteblivna slutspelsintäkter. Annars blir den ekonomiska biten snedvriden.
farre: Jag håller med dig om det mesta, förutom att lag 9-11 i SHL inte spelar något mer, samt att lag 12-13 spelar bäst av 5 för att se vilket lag som tvingas spela bäst av 5, alt. bäst av 7 mot vinnaren av det Hockeyallsvenska slutspelet, borträknat vinnaren i HA och jumbon i SHL Jag tycker inte att man om man slutar 11 i SHL och har 3!! lag bakom sig, ska behöva riskera att spela i HA...
Ska man ha det här upplägget, vilket känns helt OK, måste dock det Hockeyallsvenska!! slutspelet kortas ned till bäst av FEM matcher hela vägen, annars blir det väldigt många matcher för den som vinner det Hockeyallsvenska slutspelet Bakom Seriesegraren i HA.
Hmm, inser att det måste var lig. cruciata ruptur som drabbade Otto Leskinen. Korsbandskador är bland de räligaste som kan drabba en hockeyspelare. Är han tillbaka vid årsskiftet? Kanske, kanske inte. För vissa tar det längre än så och för en del tar karriären slut.
Ingen har väl glömt hur det gick för den store Luleå favoriten persona non grata och hans knä, låt vara att han hade större problem mellan öronen och dessutom många år äldre än Leskinen.
Vi hoppas att Leskinens läkning och återkomst blir lyckad.
farre: Låter väldigt bra, blir lite mer syre mellan serierna, dessutom kanske man kan öppna upp neråt, så att kanske 2 lag från hockey-ettan kan gå upp till allsvenskan. Flaskhalsen mellan allsvenskan och ettan är också lite för snäv
Sven.Savage: Här är mitt förslag. De kan behålla det mesta. MEN: Lag 14 åker ner direkt till Allsvenskan samtidigt som serievinnaren i allsvenskan flyttas upp automatiskt.
Lag 1-8 i SHL spelar slutspel Lag 9-10 spelar inget mer Lag 11-13 möte varandra hemma och borta och sista laget i den serien spelar möter allsvenskans slutspelsvinnare om sista platsen i SHL. Allsvenskans slutspel behålls som den är minus seriesegraren då så klart.
Med detta förslag behåller vi all spänning plus kryddar med mer spänning och nerv.
Det ska betyda nåt att vinna en serie tycker jag, samtidigt som det ska få konsekvenser när man kommer sist.
När det gäller herrlaget noterar vi att laget placerat sig på plats 1-2 i SHL de flesta år, d.v.s. 4 av 7 år. I slutspelen har vi två finaler där vi 2022 förlorade finalen i game seven i senare delen av sista perioden, och 2025 där vi krossade Pölsan och vann. Till det kommer 2020 då Luleå vann SHL överlägset men slutspelet ställdes in med anledning av pandemin.
Luleås herrar har alltså sedan länge etablerat sig som ett av de bästa lagen i svensk elithockey.
Damlaget har ännu starkare resultat förstås med i stort bara seriesegrar och glud med enstaka undantag.
Men framtiden för damerna är förstås inte lika ljus. Senaste åren har vi tappat i stort sett två förstafemmor av internationell toppklass och det är framför allt till nya "damproffsligan" på andra sidan Atlanten, men dessutom har svenska SDHL-lag börjat köpa loss våra bästa spelare. Vi måste alltså räkna med att vår tid som helt dominerande klubb i svensk damhockey är över för den här gången. Och det ledde också till att Luleå Hockey vann titeln världens bästa damhockeyklubb - en titel som endast korats vid ett tillfälle och vi är därmed regerande klubbvärldsmästare för hockeydamer:-) Och Luleås satsning på¨damhockey innebar ett starkt arbete för rättvisa villkor för damer och herrar i hockeyn, och nu har en stor andel av de svenska elitklubbarna hängt på.
Realisten: Du har faktist rätt att DIF nästan spelat alla slutspel i HA (1:a säsongen avbröts pga covid), så det finns inte precis tillräckligt många exempel för att jämföra med tidigare slutspel. Det nålögat som du så fint myntade ökar desperationen i slutspelet och fram tills säsongen avbröts så var MODO v. Björklöven väldigt underhållande.
Nu ändrar dom på upplägget att det finns ingen chans för system att riktigt gjuta in sig. Det system vi har just nu är till 100% rättvist, men för att man tycker synd om rika klubbar så vill man ge dom varje chans att hålla sig kvar, även fast de vansköter sin verksamhet. Jag är Leksing och vi ligger på huggkubben i år och jag tror det skulle hjälpa oss om de ändrade kvalspelen men jag tror fortfarande på det vi har nu.
Saltmasen: Om slutspelet i HA varit 'hett' tidigare, så beror det i stort sett BARA!!! på att Djurgården varit ett av finallagen de senaste tre säsongerna. DIF, det ENDA lag som 'hockeypamparna' verkligen velat ha upp. Jag GARANTERAR dig att slutspelsnerven, på det stora hela kommer att svalna av nåt OERHÖRT!!!, nu när DIF INTE!! är kvar som en av kombattanterna i slutspelet.
Och i övrigt är det de facto bara 1 YNKA SHL-plats att spela om, vilket gör att nästan alla lag, ganska tidigt i slutspelet, åtminstone i praktiken!!, är 'chanslösa'' att med nuvarande kvalsystem kunna ta sig upp genom det i realiteten tämligen snäva nålsöga som det nuvarande slutspelsträdet 'erbjuder'.
Saltmasen: Kanske har du rätt. Men i vilket fall skulle en minskning av avståndet mellan SHL-lagens och de allsvenska lagens ersättning vara av glädje för att tillhandahålla bättre chanser för klubbar att ta sig till SHL.
I och för sig har jag inte jublat över att Pungen, Plastjö och Öret tagit sådana platser.
Sven.Savage: Ändring på kvalspelet skulle döda Hockeyallsvenskans slutspel. Sen dom implementerade det nuvarande upp- och nedflyttningssystemet har HAs slutspel varit hetare än någonsin, det finns bara en plats att spela om och varje slutspelsserie är på liv och död. Innan så var HAs slutspel bara en formalitet då alla siktade in sig på den efterkommande kvalspelsserien.
Dramatik som DIF v. Tälje eller AIK v. Bofors skulle tappa all spänning och prestige om alla 4 lag skulle spela för att kvala in i SHL efteråt. Om man ska ändra på't så skulle tycker jag man borde vörda slutspelet i Hockeyallsvenskan.
Det ljugs. Inte nytt men numera ljugs det dessutom som regel och det är förbannat tråkigt.
Clint Eastwood meddelar enligt media att han ska spela in en ny film vid 95 års ålder. Och Clint tvingas meddela att det bara är ljug.
Media påstår att Vivi Vainikka hoppade av från att spela för Damrenset, eftersom de inte accepterade att också skriva avtal med Vivis partner. Varpå Vivi tvingas berätta att det där bara är ljug.
Och media kör hitte-på om Bulans privata förhållande. Varpå Luleå Hockey informerar om att det bara är en utländsk AI som ljugit ihop det hela.
Verkligheten tog ett jättesteg, i klass med boktryckarkonsten, när internet etablerades och det mesta förändrades i grunden.
Nu har det etablerats en backlash som är vidrig. Man kan inte svara på telefon längre eftersom man i så fall dränks i skit av folk som vill lura en på pengar. Att beställa varor on-line har mycket gott med sig, men samtidigt har de man beställer av lagt ned all service och levererar bara AI-genererade svar som skenbart verkar trevliga och hjälpsamma, men samtidigt petar in lite "finstilt" vilket innebär att de inte tar något ansvara alls varpå den service man kan luras tror att man får, inte existerar. Samtidigt undertecknar de den service de ger med "Maria", "Amanda" etc, för att inte erkänna att någon tänkande människa inte är inblandad. Vidrigt.
Intressanta diskussioner om kvalsystemet etc. Visst känns det som att systemen behöver ändras.
Nuvarande ordning för upp-och nedflyttning känns sådär.
Samtidigt har SHL med 14 lag den konstiga ordningen att lag 7-10 för köra det så kallade sociala slutspelet i form av bäst av tre-åttondelar mot varandra. Visst, kul för lag 9-10 att kunna chocka sig långt i slutspel, men är det bra att kunna köra lunk serien igenom för att sedan lira ett slutspel de når genom bara två vinster, samtidigt som det "riktiga" slutspelet inte kommer igång?
Fast både gott och ont i att lag kunde klättra rejält genom systemet och mot slutet av säsongen hade något att spela för.
14 lag i SHL, där nu platserna 1-6 är de viktiga, mot tidigare (mer naturligt) plats 1-8; men det skulle ju innebära att sex lag blev avhängda och inget ytterligare att spela för. I nuvarande system blir bara två avhängda medan två får spela några matcher fler och två från spela om nedflyttning.
Jag anser att det grundläggande problemet är att de klubbar som spela i SHL får så rejält betalt av TV4 medan övriga får så mycket sämre. Detta är inte bra för svensk hockey och det måste det bli ändring på hur det nu ska gå till.
Avtalet har dessutom inneburit att publiksiffrorna blir lägre eftersom alla hockeyintresserade köper bortamatcherna för att kunna se sitt lag, men tvingas betala för hemmamatcherna också, vilket innebär att en del avstår se hemmamatcher live, när de redan får dessa på TV. För att upprätthålla en god produkt måste det vara publik på plats och TV4 borde erbjuda avtal för tittare, med lagen som ingående part, så att de som köper bortamatcherna får bra pris för att i arenan se hemmamatcherna.
Men det är bara första steget.
Andra steget måste helt enkelt bli att reducera de nu gigantiska ekonomiska skillnaderna mellan SKL och allsvenska lag.
Och sedan kan det vara dags att komma fram till en bra ordning för upp- och nedflyttning med mera.
Men det går inte så länge "Ligan" sitter med trumf a la trump ock kan meddela allsvenskan och övrig svensk hockey att "You don´t have the cards" och förklara att egentligen vill ned stänga SHL.
Anders Klang: HV71 gick upp 1985, blev bara 5a i Allsvenskan men trasslade sig upp via kvalserien. Låt vara att det var väldigt jämnt i både Allsvenskan och kvalserien, men spänning fanns hela tiden för många lag.
Sven.Savage: Hmm, lite småkrångligt, men samtidigt intressant, som du säger, att alla nästan alla lag har något att spela för hela tiden. Då hade Elitserien 12 lag --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1984 var det endast 10 lag i SHL. Det var först säsongen 87-88 som Elitserien utökades till 12 lag från tidigare 10. MEN!, det borde definitivt gå att anpassa och på något sätt applicera dåtidens system med de 14 lag vi har i högsta serien nu. För det kvalsystem som råder i HA just nu, är både statiskt, fantasilöst, torftigt, och faktiskt ganska oinspirerande. Det gör framförallt att resultatet av Grundserien 'nästan' har blivit så liten som den kan bli, om man ser det i 'stora' drag. Det Riktigt Positiva!! med Hockeyallsvenskans kvalsystem, är ändå att lag 1-3 ifrån Grundserien i HA får VÄLJA kvartsfinalmotståndare av lagen placerade 5 till 8. Och Grundseriens högst placerade kvartsfinalvinnare får sen välja semifinalmotståndare mellan de två lägst placerade kvartsfinalvinnarna. Just dessa båda möjligheter, framförallt för Grundserievinnaren, är riktigt BRA!! Precis så borde det faktiskt vara även i SHL. Det tycker iaf jag!
Men i SHL går allting obegripligt nog helt per automatik. Där vinnaren av Grundserien automatiskt ställs mot Grundseriens LÄGST placerade Playinvinnare i kvarten. 2:an måste sen möta den bättre placerade Playinvinnaren. Det tredjeplacerade laget MÅSTE följaktligen möta laget som slutar sexa, och 4:an möter 5:an. Vinnaren av SHL:s Grundserie får ALDRIG någon möjlighet att vid NÅGOT tillfälle välja 'önskvärd' motståndare under slutspelet. DET synnerligen 'mossiga' upplägget tycker jag rakt av är beklagansvärt! Förr, då 8 lag rakt av gick till slutspel fick iaf lag 1-3 ifrån Elitseriens Grundserie välja kvartsfinalmotståndare. Det är BARA den Rakt av SJÄLVKLARA!!! hemmaplansfördelen i en ev. sjunde och avgörande MATCH, som man som numera som BÄST placerade (kvarvarande) lag, genomgående tilldelas under slutspelet... INGEN ANNAN 'form' av slutspels"bonus", 'erhåller man' om man slutar på plats 1-2 i SHL:s Grundserie. Beklagligt, och 'vemodigt', är orden som iaf i min värld bäst beskriver DET! rakt av ganska orättvisa upplägget..
Realisten: Högst ansvarig under många år var Richard Fagerlund. Träffade honom en gång när Luleå mötte Tälje i Scaniarinken och snackade med honom om framtiden för hockey. Själv hade han ju lirat hockey med GAIS, faktiskt. Det var Rickard som beslutade att Elitserien själva skulle få ta ansvar för Ligan, i syfte att de skulle kunna marknadsföra den själv och förbättra ekonomin. Men Rickard hade aldrig räknat med SeMer och sådant skulle komma in och när det hände ägde ligan rättigheterna medan förbundet var bakbundet. Därför snodde Ligan till sig alla pengar. Den makten hade t ex inte Allsvenskan i sparkboll och därför lyckades förbundet styra över en bättre fördelning av TV-pengar för svensk sparkboll.
Tyvärr, Fagerlund var annars en jäkla duktig pamp.
Peja: Den i särklass mest betydande finländaren, av de som också lirat för Pölsan, som vi haft är Tommi Miettinen.
Och detta genom en enda insats, nämligen genom att han fick en knäskada som gjorde att han fick kliva av inför en match 2008. Rograrna hade under säsongen kört honom som center med vingarna Snygg-Mats och Limpan Omark.
Rograrna kunde inte fixa något bättre utan som nödlösning fick Snygg-Mats lira center och så lät man Johan Harju hoppa in som vinge.
Då ska sägas att Roger Rönnberg, som då var huvudcoach, haft ansvar för Omark och Harju i många år, först som junistränare och sedan som seniortränare. Men han hade fått för sig att Limpan och Harju absolut inte kunde spela i samma lina, det skulle bli katastrof hade red roger fått för sig.
Men linan stänkte in mål redan i första matchen. Och i andra, och i tredje, och det bara fortsatte. Med murbräckan Snygg-Mats i mitten öppnades lägen för the Övertorneå Connection.
Red Roger och Rograrna hade aldrig trott på sådan lina, men Tommi Miettinen visade vägen!
DansbandsWolf: Ja, Niinimäki var en rälig typ. Det var som att han demonstrerade att han var för fin för oss, en mallig typ som gjorde som han ville och struntade i laget.
björn power: I det gamla systemet med en Allsvenska efter nyår, sen playoff och kvalserie hade nästan alla lag har något att spela för hela tiden.. Med mycket god "vilja" och tankeverksamhet bör väl detta gå att anpassa till dagens seriesystem.. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Kunnigheten hos hockey'pamparna' som är ansvariga NU, och som bestämt vilket kvalsystem som ska gälla, tycks rejält sämre än de som bestämde för 40 år sedan hade!?!... Och jag inbillar mig att att de inte skulle begripa det snillrika men snårigare kvalsystem som rådde år 1984 och som du illustrerat i ditt tidigare inlägg, även om de så lusläste det 100 gånger!?.....
DansbandsWolf: Det var många år där Brynäs snappade upp lite vad som helst under pågående säsong. Niinimäki inledde okej i Brynäs men efter några matcher tog Bulan över laget och då var det över för honom.
Peja: Niinimäki, ja herregud vilken kalkon. Killen var en supertalang som gick extremt tidigt i draften för att sedan joddla bort karriären. I Luleå blev han mest känd för att leva på hamburgare och gjorde ingen glad. Sämsta Finska värvningen sedan ”Magnum 44” med Europas hårdaste skott som hans brorsa tillika agent lyckades övertyga lättlurade ansvariga i dåtidens LHF. Hur i hela hvete kunde ditt Brynäs komma på tanken att värva denna värdelösa Jesse?
Sven.Savage: Kul lista med finländare. Skulle säga att jag kommer ihåg ungefär 75% av de du nämner. Niinimäki, Sallinen och Miettinen har ju även spelat i Brynäs.
björn power: Hmm, lite småkrångligt, men samtidigt intressant, som du säger, att alla nästan alla lag har något att spela för hela tiden. Då hade Elitserien 12 lag, och 2 gick alltså ned i Allsvenskan efter halva serien. Bland annat var Warulfven där ett år, vilket innebär att Luleå är det enda av lag som tog sig till Elitserien längre tillbaka som aldrig tvingats kvala, spela i allsvenska etc.
Nu kanske man skulle behålla 10 lag som då, samt låta fyra spela allsvenskan om de inte höll måttet i SHL efter halva serien?
Kan man kommendera ditt förslag med en mer rättvis fördelning av TV-pengarna skulle det kunna fungera utmärkt.
Av den jättesumma SHL-lag numera erhåller kan man säkert kapa typ 40% som bara går åt för att betala dyra importer; läs: HuVa, Pungen, Trottoaren och Plastjö.
Sven.Savage: I det gamla systemet med en Allsvenska efter nyår, sen playoff och kvalserie hade nästan alla lag har något att spela för hela tiden.. Med mycket god "vilja" och tankeverksamhet bör väl detta gå att anpassa till dagens seriesystem..
Realisten: Hmm, det har du förstås rätt i, att lag i kvalserien, som tappat chansen till avancemang, inte gav järnet i sista matcherna. Fast det hände en del skoj, t ex när det gällde Trottoarkanten och Morsan.
Fast det egentliga problemet är naturligtvis den extremt orättvisa fördelningen av pengar får TV4 där det blir ekonomisk katastrof att falla ur SHL. Skulle man komma åt detta och fördela pengarna bättre för att nå bredd i stället för att bara gynna SHL-lagen, hade det nog gått enklare att behålla ett justare system för upp- och nedflyttningar och ha kvar denna morot för svenska klubbar.
Sven.Savage: Djurgårn och några andra lag kräver ändring av upp/nedflyttningssystemen och i första hand att 2 lag åker ur varje år mot nu bara ett.
Det gäller både SHL/Allsvenskan som Allsvenskan/Division 1.
I princip kan jag vara OK med förslagen, men samtidigt ifrågasätter jag varför man i helvete inte återinför kvalserien - denna hockeys juvel. Då blir det 0-2 lag som går upp eller ned och OK för det. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ I stora drag vet jag varför de serieansvariga "tomtenissarna" bestämde sig för att 'skrota' kvalserien. (Det hände f.ö i samtidigt med att Elitserien, ES, bytte namn till SHL säsongen 2013-14)
De ansvariga 'tomtenissarna' hade när de beslutade sig för att skrota kvalserien, noterat, att det kontinuerligt vid ett mångfaldigt antal tillfällen under flertalet år, då 2 eller ibland 3 av de 6 kvalserielagen i 'praktiken' var 'avsågade' ifrån möjligheten att kunna sluta topp 2 redan efter 3-4 omgångar av 10, att motivationen för dessa lag att prestera i 'vissa' (de flesta...) av de avslutande 6-7 matcherna, därför i princip blev obefintlig. Det blev ofta så att dessa 'avsågade lag' 'valde' att 'försöka' prestera mot dem/det av de lag med chans att gå upp, som de avsågade lagen gärna ville skulle BLI KVAR i HA, medan de i princip struntade att 'prestera' mot de lag med chans att gå upp, som de 'avsågade' lagen vid olika tillfällen sett ur en framtida konkurrensaspekt gärna såg skulle försvinna ifrån HA. Detta blev till medvetet 'motiverade', eller inte... matchprestationer ifrån vissa av de 'avsågade' lagen, som gjorde att vissa lag med chans att gå upp gynnades, och andra blev missgynnade. Detta resulterade i att slutresultatet av kvalserien ofta blev på ett sätt som sannolikt INTE blivit fallet om de 'avsågade' lagen gett ALLT i ALLA! sina återstående iallafall för dem, 6-7 i praktiken betydelselösa matcher... Dom lag med chans att gå upp som missgynnades, kunde ju inte påverka de avsågade lagens "godtyckligt varierande matchmotiverade prestationer"
Dock tycker jag att kvalserien, trots att den genomsyrades av detta, för vissa lag '"oundvilkiga motivationsdilemma'", ändock var att föredra framför det statiska utdragna slutspelsupplägg, och nu syftar jag bara på HA, som nu råder, där det till syvende och sist endast resulterar i det torftiga utfallet att 1 lag från HA 'byter plats' med ett ifrån SHL. Det nuvarande både torftiga och fantasilösa slutspelsupplägget som gäller för HA, tycker jag att det är HÖG TID att man ÄNDRAR på!
Lite från kurrans intervju med Heikki Liedes: Liedes har vunnit titeln i Finland med Eetu Koivistoinen, Anton Levtchi och nyförvärvet Otto Leskinen. – Jag vann med alla tre killarna och då får du en speciell koppling till dem. Jag har pratat med alla tre innan jag tog mitt beslut och de hade bara bra saker att säga. Anton Levtchi, som Liedes spelat en säsong tillsammans med i Tappara, är den han är närmast i Luleås finskkoloni. – Jag och Levtchi är väldigt bra kompisar. Min flickvän och Levtchis fru är bra vänner. Så vi ser verkligen fram emot att flytta dit. Det blir fint för henne för hon känner även Leskinens fru och några av de andra flickvännerna. Anton pratade mest om hur bra gruppen är, hur roligt de har och hur mycket de älskade tiden där och staden. Och att vintern är fin jämfört med att bo i en stad som Helsingfors där vintern inte är vad den har varit.
Så du vill uppleva riktiga vintrar igen? – Ja, det ser jag verkligen fram emot. Han sa bara bra saker och jag känner en del finländare som har spelat där. Ingen av dem har något dåligt att säga om Luleå. Och det säger en del. Det brukar alltid vara någon som inte gillar det. Men alla säger att det är ett ställe de älskar och därför var det ett ganska enkelt beslut. Är du bäst som center eller ytterforward? – De senaste åren har jag spelat ungefär 50-50 som center och ytterforward. Innan dess spelade jag lite mer ytterforward så jag är kanske lite bättre som det. Men vi får se hur de tänker använda mig. Om det kommer skador kan jag alltid spela på den position de vill att jag ska ha.
Är du bäst som center eller ytterforward? – De senaste åren har jag spelat ungefär 50-50 som center och ytterforward. Innan dess spelade jag lite mer ytterforward så jag är kanske lite bättre som det. Men vi får se hur de tänker använda mig. Om det kommer skador kan jag alltid spela på den position de vill att jag ska ha.
KOMMENTAR Härligt att läsa hur finska spelare trivs i Luleå. Mycket trevligare att ta in sådana killar än skitstövlar som mariokempe, den j-a fånen.
Nu får vi en stark finsk grupp i klubben och det blir spännande. Men visst finns det lite risk för att de kan ta för mycket makt. Det gäller att Bulan, Erik och de andra kan ha koll på sådant. Det blir nog bra.
Pekka Karjala 1980 - 1982 Veli-Matti Ruisma 1981 - 1985 Harry Nikander 1982 - 1983 Hannu Niemi 1983 - 1984 Kari Heikkilä 1983 - 1986 Jari Lindgren 1984 - 1988 Juha Nurmi 1985 - 1990 Juha Tuohimaa 1986 - 1988 Timo Jutila 1988 - 1992 Pauli Järvinen 1990 - 1992 Ville Sirén 1992 - 1994 Mika Nieminen 1992 - 1995 Jarmo Myllys 1994 - 2001 Jokke Heinänen 1996 - 1997 Joni Lehto 1996 - 1997 Mika Alatalo 1996 - 1998 Olli Julkunen 1999 - 2001 Jari Kauppila 2000 - 2002 Sami Mettovaara 2000 - 2002 Vesa Junkkonen 2003 - 2004 Tuukka Mäntylä 2003 - 2005 Kristian Antila 2004 - 2005 Tero Leinonen 2005 - 2007 Pekka Saravo 2005 - 2008 Jesse Niinimäki 2006 - 2008 Kalle Kerman 2006 - 2008 Mikko Pukka 2006 - 2008 Jere Myllyniemi 2007 - 2008 Jussi Tarvainen 2007 - 2008 Tommi Miettinen 2007 - 2009 Janne Niinimaa 2010 - 2011 Vili Sopanen 2010 - 2011 Topi Jaakola 2010 - 2012 Joonas Vihko 2010 - 2013 Ville Viitaluoma 2011 - 2012 Sami Sandell 2011 - 2013 Toni Koivisto 2011 - 2013 Marcus Fagerudd 2011 - 2015 Kim Hirschovits 2012 - 2013 Mika Pyörälä 2012 - 2013 Niklas Fogström 2012 - 2015 Kristian Näkyvä 2014 - 2015 Niko Hovinen 2014 - 2015 Lennart Petrell 2014 - 2016 Mira Jalosuo 2015 - 2016 Toni Rajala 2015 - 2016 Ilari Melart 2015 - 2017 Joonas Jalvanti 2017 - 2020 Julius Junttila 2016 - 2017 Juhani Tyrväinen, 2019-2024 Arttu Ilomäki, 2020-2021 Sami Lepistö, 2021-2022 Olli Nikupeteri, 2020-2024 Julius Honka, 2021-2023 Joonas Rask, 2021-2023 Tomi Sallinen, 2022-2023 Leo Komarov, 2021-2022 Oskari Laaksonen, 2023-2025 Arttu Tuhkala, 2023-2025 Eetu Koivistoinen, 2024-2026 Markus Nurmi, 2024-2026 Anton Levtchi, 2024-2026 Heikki Liedes, 2025-2026 Otto Leskinen, 2025-2027 Kasper Kotkansalo 2025-2027
Innan Myllys och Nieminen hade vi ju den, som många anser vara den största, Veli-Pekka Ruismaa, och dessutom Timo Jutila, en underbar spelare.
Håller med om att våra finska spelare inte var avgörande spetsar genom slutspelet. Men jäkligt viktiga.
Om Limpan Omark. Jovisst kommer han att saknas. Inte bara för hans kvalitéer på isen. Även om spelare som t ex Ponta, Allard och O´Neill betydde mer för oss just detta slutspel är Limpan en av våra största spelare genom tiderna och tröja #67 åker snart upp i taket.
Och när det gäller finska spelare i Luleå Hockey vet vi alla att t.o.m. ännu mer har de betytt i vårt damlag, som våra finskor tog fram att dominera i Sverige från start och nästan ett decennium, inklusive gjorde att vi blev världens bästa klubblag, faktiskt fortfarande reagerande eftersom vi är det enda laget som vunnit den titeln.
Kiitos Suomi, teidän osallistuminen on tärkeää meidän menestykselle!
Sven.Savage: Jo, historiskt har ni ju lyckats bra med finländare, kanske mer med att locka bra spelare därifrån än själva scoutingen. Tänker då kanske framförallt på Myllys och Nieminen som ju redan hade starka CVn innan de kom till Luleå, de var garanterade succéer i Elitserien.
Kändes väl inte direkt som att finländarna var tungan på vågen i slutspelet, snarare gedigna breddspelare/rollspelare. Själv tror jag att Omark blir ett tyngre tapp än ni verkar tro, han är bättre än de forwards som ansluter.
Peja: Han känner alla våra andra finländare och vet vad han kommer till. När jag blev tillfrågad var det inget att fundera på, säger han, bara att skriva på.
Vet att speciellt den ollonliknande hockeyskribenten från Aftontrasan, boende i den gävliga staden, påstår att finländare är stora chansningar. Utan att ha koll på att de flesta finländare som Luleå värvar gör succé och när de då "visat att de duger i SHL" kastar sig köpeklubbarna efter dem. Speciellt finska backar.
Luleå och Norrbotten har en annan relation till Finland och finländare än övriga Sverige. Vi har hört ihop femhundra år och Torneälven har inte varit någon naturlig gräns, snarare en övergång. Däremot har vi det gemensamt att vi under alla dessa år vant oss att bli behandlade som mindre värda, snarast onödiga från landsmän i söder.
Finlands sak är vår. På riktigt.
Ni gävlar har fått förlita er på att odla upp egna stjärnor, vilket ni lyckats bra med, men utan rovdriften från Norrbotten hade ni förmodligen saknat de flesta av era glud.
DansbandsWolf: Jag känner som du. Många goda finländare är härligt i Luleå och kanske vi får se O´Neill som sjunde finländaren. Han åker ju inte över Atlanten under sommaren som de flesta därifrån utan stannar i Luleå för träningen där, samtidigt som frun från Uleå stortrivs i norr.
Det här blir en härlig sommar att njuta av att vi tog gludet samt se fram emot kommande säsong.
Tänk, så illa de ska må i Skellefteå......oops!
Nu sa jag Skellefteå. Då blir jag lite illamående. Det är lite jobbigt.
Lulessss: Ja, kanske så. Koivistoinen fick nog prioritera spelet utan puck för att Bulan skulle få ordning på allt och det blev han bra på. Även om jag svor ve och förbannelse över hus sopkass han var mot Johan Larsson som fick sätta 0-1 sedan Koivistoinen uppträtt som en 15-åring.
Men kanske Liedes bättre går in, såväl defensivt som att han sätter målchanser vilket Koivistoinen inte gjorde.
Kan ge oss två välfungerande finnländare ytterligare.
Och så har vi backparet Läskinen-Kotkansalo. Kan ju bli ruggigt bra. Och då har vi ändå Sellgren-Allard samt Kung Engsund och Kapten Erik i två andra backpar. Shit, vad detta ser bra ut.
Lulessss: Herregud vilket lag, man nyper sig i armen. Blir en kul säsong ännu en gång. För vi som var med de tunga åren tidigt 20-hundra känns nästan overkligt.
Sven.Savage: Koivistoinen var ju en gigant i slutspelet i det defensiva spelet. Kommer garanterat bli bättre andra året när han anpassat sig till SHL. Liedes körde dessutom ytter varje match förra säsongen! Tror inte han tar en centerplats när alla centrar är tillgängliga!
mattias - 74: Ja, nu är Heikki klar och presenterad av Luleå. Han beskrivs som en utmärkt tvåvägscenter, stark defensivt och således med god produktion framåt på 35-40 pinnar per säsong av Liiga.'
Det ska sägas att det är ungefär samma produktion framåt som Koivistoinen i Liiga, som bara lyckades halvbra i Luleå under säsongen, men blev starkare i slutspelet. Vi får se.
Ja, Gudars skymning, det här ser bra ut. Laget är redan fyllt i maj med 2 vakter, 8 backar och 14 forwards. Som förra året hänger det på att de nya spelarna accepterar sina roller i Bulanhockeyn. Men i fjol var ju hälften av forwards nya, nu är det betydligt färre.
Lulessss: Nu ryktas det att Luleå landar en stark finländare. Heikki Liedes, 186 cm, 93 kg, med varje år produktion av ca 20 mål och 17 pass 4 säsonger i rad i Liiga.
Och, säkerligen på allmän begäran, bjuder vi på en bild som visar hur det såg ut i södra hamn i Luleå när 15 000 samlades för att hylla våra gludvinnare när vi firat tre dagar i sträck efter att vi krossat Pölsan i match 6.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?