Luleå HF

SHL · 118878 inlägg · 891 ämnen

2928282 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Luleå kommer förstås att klättra rejält när vi kompletterat laget.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jag måste säga att jag stum av beundran, och synnerligen förundrad över ditt orubbliga självförtroende gällande att vi kommer att klättra och bli så "oerhört mycket bättre" när vi som du uttrycker det, "kompletterat laget.
Vad i hela fridens namn grundar du den förutsägelsen på, egentligen??
Nog är det väl ändå mer eller mindre ett 'önsketänkande' ifrån din sida!?.....
För vårat spel har Obestridligen i mer än hälften av våra matcher så här långt, varit UNDER ALL KRITIK.

Och jag vågar påstå att om Omark INTE kommer tillbaka, för han MÅSTE komma tillbaka!!, och det i ungefär samma författning som han var under större delen av fjolårssäsongen, och dessutom lyckas med att lyfta övriga spelares tillika lagets kvaliteer med minst 2 klasser, och vårt målvaktsspel med minst 1 klass. För annars är vi totalt RÖKTA!!! den här säsongen. Du kan väl ändå inte på något sätt känna "övriga" positiva vibbar inför fortsättningen av säsongen??... Och det finns ingenting som på något sätt garanterar att Omark verkligen kommer tillbaka, och lyckas uppnå allt det jag skrivit tidigare i DETTA stycke.

Efter att ha bevittnat hur det sett ut så här långt denna säsong UTAN Omark, förstår man verkligen vilken OFATTBART stor betydelse han ändå måste ha haft för vårat lags prestationer under förra säsongen.

Och det är nästintill garanterat allena! Omarks förtjänst att vi i förlängningen lyckades ta Guldet i våras. För hade han INTE avgjort den fjärde Semifinalmatchen mot Frölunda och utjämnat till 2-2 i matchserien, vågar jag påstå att vi till åtminstone! 80% säkerhet INTE hade nått Finalen. Vad tänker du om det Sven. Tror du att vi hade tagit oss till final om vi kommit under med 1-3 i matcher mot "fiskrensarna"? Never in my life.

Sen hade vi tur med att Brynäs var REJÄLT undermåliga både på back och framförallt på målvaktssidan i finalspelet. Dessutom var Ward omutlig under slutspelet. M.a.o, alla bitar föll på plats under fjolårssäsongens slutspel, något som vi egentligen inte fått uppleva efter Guldet 1996. Säsongen 2020 undantagen.
Men jag är fortfarande ytterst tveksam till om vi verkligen hade vunnit Guldet den säsongen, även om jag vet att DU definitivt är av den uppfattningen. Det har du sagt många ggr. Men det står fortfarande! skrivet i stjärnorna...

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Realisten: Eller så blir det ”Realisten” som presenteras som ny huvudtränare, assisterande tränare, sportchef och klubbdirektör.

Luleå Hockey har gått igenom vederbörandes CV där meriterna som magsur tangentbordstränare under många år bakom datorn, har imponerat på ledningen

(travesterar ett inlägg av Huge, som fick mig att skratta så jag grät)

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Och om vi konverterar tabellen till att alla lag spelat 16 matcher får vi följande.

Luleå kommer förstås att klättra rejält när vi kompletterat laget.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2025-10-28-kl-232232.png


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Bara att bryta ihop känns tillräckligt. Intresset för fortsättningen av grundserien håller typ helt på att försvinna.

Jag känner redan nu att det här är en OINTRESSANT mellanmjölkssäsong.
Vi har sett det här tidigare. Mellan 2000 och 2010 var det ett gäng sådana. Då fanns det inget playin, men tendensen är redan nu ÖVERTYDLIG. Vi kommer i BÄSTA FALL att nå playin som 7:a eller 8:a. Mer sannolikt är dock att vi slutar 9:a eller 10:a. Men risken finns att vi faktiskt helt och hållet kan missa slutspelet i år. Det känns verkligen så.

Och skulle vi gå vidare från ett ev. playin, betackar jag mig ifrån att behöva se oss bli utsopade i en kvart mot endera Frölunda, Skellefteå eller Rögle. Jag kan verkligen inte se oss nå längre än till en kvartsfinal den här säsongen.

Inte ens i min vildaste fantasi ser jag oss sluta topp 6 när Grundseriens 52 matcher är färdigspelade.

Fy fan vilket jävla dynglir vi presterat, i synnerhet de sista två matcherna. Totalt ODUGLIGT!!
Ingen skärpa what so ever i avsluten. Det känns som att vi behöver ett Handbollsmål för att kunna sätta pucken..

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Och slutresultaten:

• Färjestad BK - Timrå IK 1-2
• Leksands IF - IF Malmö Redhawks 3-0
• Linköping HC - HV 71 2-3
• Örebro HK - Brynäs IF 2-3
• Rögle BK - Frölunda HC 2-0
• Skellefteå AIK - Luleå HF 3-0
• Växjö Lakers HC - Djurgårdens IF 2-3 OT

eländes elände.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Luleå kör utan vakt sista minuterna och har många chanser men lyckas inte måla och när bara en halv minut återstår sätter Apan 3-0 i tom kasse.

Det var en trist torsk. Bara att bryta ihop och komma igen.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Luleå kontrar i slutet av utvisningen och Hedqvist kommer fri men fälls. Luleå får straff och den skjuter Nurmi tyvärr i plocken på straussapan.

Luleå får dock PP eftersom gnällapan andreasjohnsson gnäller för att han åkt på en juste tackling.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Tufft för Luleå att få till något när Apan nu mest siktar på att förstöra hockeyn och skydda sin ledning. Dessutom satsar de hårt på att förlora benen och fixa PP som zebrorna har svårt att stå emot. Just nu PP för Apan igen.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Luleå förbättrats en del, och forecheckingen vid sarg fungerar bättre nu. Men det är inte så mycket som händer ändå. O'Neill hade en chans i slottet och smällde in den i bortre krysset men där plockade straussapan pucken.

Appubliken har skärpt sig idag och låter hela tiden. Men det vore roligt att se och höra vad som sker om Luleå skulle lyckas sätta 2-1 ...

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Bulan blandar och ger. Idag har han satsat på att få igång Levtci, som fått nya kedjekamrater, och nu plötsligt i en helfisk lina.

Bara 2-0 trots allt och ett Luleåmål så står vi med uddamålsledning bara och som oftast mellan Luleå och Apan jämnt målmässigt in i kaklet.

Jag är imponerad av Apans vakt Straussman. När Apan tappade alla vakter chansade de på att hämta tillbaka denne, som faktiskt varit bättre än man trodde.

Tänk om Pölsan landat Straussman, men så blev det inte.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Ställningar efter andra periodernal:

• Färjestad BK - Timrå IK 1-1
• Leksands IF - IF Malmö Redhawks 3-0
• Linköping HC - HV 71 1-2
• Örebro HK - Brynäs IF 2-3
• Rögle BK - Frölunda HC 2-0
• Skellefteå AIK - Luleå HF 2-0
• Växjö Lakers HC - Djurgårdens IF 0-2

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Andra perioden rinner ut och Apan leder med 2-0. I slutet av perioden ser det ut som att Erik sätter en handske i plytet på köpespelaren Ålgård från danska delen av Schtan, varpå Ålgård långt senare kastar huvudet som vore han träffad av en tjut. Ålgård har verkligen lärt sig apspels snabbt.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Ja, det är äckligt. Var har vi viljan att inte släppa apan över bron? Kom igen nu med kamp och fysik! Bara 2-0 och det är inte kört.

Personligen tycker jag att det som brister i Luleås spel är backcheckingen av linorna och det innebär att aporne kan spelvända snabbt och t.o.m. nå in i vårt slott där de kan bli livsfarliga.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Zebrorna sväljer det mest som vanligt.....
Det är i deras DNA att ta på apornas filmningar.....

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Något oväntat har apsupportrarna på läktarna skärpt sig och håller igång hela tiden. Visserligen med obegripligheter som ingen förstår typ "olé oäoäoäoäoäoäoä ååååå oäää.

Men det är annat än tidigare.

Och så sätter Apan 2-0 på en vändning där en apa i slottet får smälla en puck i krysset.

Och "mästarzebrorna" lyckas ge Apan PP när en Apa åker på en stillastående Luleåspelare för att sedan kasta sig. Och zebrorna tar ut den oskyldige Allard.

OK. Apan har haft mycket mer spel och chanser.

Men det ursäktar inte helt sjuka beslut av zebrorna.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Jepp vi har ett spar kapital.....
tror man ser på annat orkar inte se översköljningen just nu......

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: OK. Vi kommer att kunna plocka in Bromé, vi kommer att kunna plocka in Shinnimin, Vi kommer att kunna plocka in Leskinen, vi kommer att kunna plocka in en forward till och med viss chans att det blir Omark.

Och det innebär att efter årsskiftet kommer vi med stor säkerhet att spöa Apan. Men det är irriterande att bli så ägda som vi blir i dag. Vi har tillräckligt många och bra spelare för att bjuda upp till dans. Kom igen nu, Luleå!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Fy fan! En halv minut boxplay och då sätter Apjävlarne 1-0! Erik borde plockat ned den apa som fick passet och missar skottet totalt men som tyvärr träffar Erik och går i mål.

Ja, shit. Vi lyckas hålla 0-0 trots ett väldigt övertag och många chanser för aporna. Och sedan släpper vi in 1-0 på ett ja flytmål - när vi har PP!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Jaha ja....
Jösses så små nätta vi är i passningarna och sprider runt dem.........

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Äckligt i paus att höra travexperten från Västerbotten intervju en apassisterande. Travexperten ställer minst sagt ledande och lögnaktiga slicka-apan i aparsletfrågor. typ "hur kändes det att komma till Apan som vinner glud vartannat år?"

Såvitt jag, hockeyförbundet och alla andra vet har Apan bara tagit ett glud efter 2014 - 2025 tagit ett enda glud. Men travexperten vet säkert bättre, han är ju från Västerbotten.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Ställningar efter första periodernal:

• Färjestad BK - Timrå IK 1-1
• Leksands IF - IF Malmö Redhawks 1-0
• Linköping HC - HV 71 1-1
• Örebro HK - Brynäs IF 0-2
• Rögle BK - Frölunda HC 1-0
• Skellefteå AIK - Luleå HF 0-0
• Växjö Lakers HC - Djurgårdens IF 0-0

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Iceman99: Ja, nu är Luleå på gång!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Luleå PP med halv minut kvar. O'Neill snygg pass till Erik som smäller på. Straussapan räddar och sedan kastar sig en brottare från norska Schtan över Nurmi. J-a brottargäng.

Men apan kom ut i psykotisk galopp och "normalt" skulle det väl stå 3-0 efter den här perioden.

Men det är 0-0 och Luleå inleder andra perioden med PP i 1,5 minut.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Mja Aporna filmar rätt bra Oscars galan söker väl nya akter???

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: och där fick Luleå ett skott på mål.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Yep. Låt oss hoppas att se Liedes och Kotkansalo ta apor fysiskt och visa värde.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Apan ska tjafsa och bulta framför vårt mål men Erik säger ifrån och sedan tröttnar O'Neill och sänker en apa somligger kvar och filmar a la ap-Hollywood.

Trevligt att se Luleå stå upp fysiskt mot ligans fuskarlag, som varit nära att måla, men fortfarande 0-0 efter 12 min.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Det är rena cirkusen så man släppt loss dessa apor.....

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
BJ#21: Ja, ajajaj, spritt språngande apor galopper ner oss totalt inledningsvis, men med råflyt har vi fortfarande 0-0.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Domare utan spelförståelse ser man.....

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Hur länge klarar våra boys stå emot motståndet då...
2:30 är det 1-0 Apan.....

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Luleås lag:

Goalies
34. Lassinantti, Joel
(31. Ward, Matteus)

Backar:

• 23. Sellgren, Jesper - 3. Allard, Frederic
• 29. Gustafsson, Erik - 39. Själin, Pontus
• 32. Engsund, Oscar - 55. Kotkansalo, Kasper
8. Håkansson, William

Linor:
• 76. Levtchi, Anton - 91. O'neill, Brian - 51. Nurmi, Markus
• 6. Hedqvist, Isac - 96. Andreasson, Pontus - 25. Eriksson, Filip
• 71. Ihs-Wozniak, Jakob - 13. Koivistoinen, Eetu - 10. Emanuelsson,
• 20. Juustovaara , Casper - 9. Liedes, Heikki - 15. Granberg, David
27. Thomasson, David (LW)

Lassis tur att ta spaden.
Kotkansalo går in i tredje backpar, Håkansson sjunde back.
Bromé fortsatt borta. Woz blir kvar.

Apans lag är också uppe. Det blir tjugotalet apor framhör straussapan.

Här får vi inte jinxa och kan konstatera att Luleå saknar väl bortåt en femma spelare som så småningom ska in. Det blir naturligtvis torsk för oss ikväll. Blir i alla fall kul att se hur många Lulesupportrar som är på plats. Apan gör ju allt de kan för att bara släppa in en tårtbit ståplats, men våra supportrar gör ju vad de kan för att fylla kurvan och äga läktaren.

Apans ekonomiansvarige gnuggar dock händerna. Apan drar ju pinsamma 4 400 per match men när Luleå var på plats tidigare fyllde vi arenan och så blir det säkert igen.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Full omgår ikväll:

• Färjestad BK - Timrå IK
• Leksands IF - IF Malmö Redhawks
• Linköping HC - HV 71
• Örebro HK - Brynäs IF
• Rögle BK - Frölunda HC
• Skellefteå AIK - Luleå HF
• Växjö Lakers HC - Djurgårdens IF

Och vilka matcher! Apan mot Lule, seriefinal, bottenfinaler, ja gudars skymning , en riktigt viktig omgång innan vi är inne i Novemberlunken och allt.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Jag såg igår hela game seven från kvartsfinalen mellan Luleå Hockey och Styvben Starke 20 mars 2011. Ett underbart minne då Luleå tog vakten och spelade 6 mot 4 med tre minuter kvar och då hängde kvitteringen varefter Robin Jonsson med Luleås vackraste tandlösa leende smällde in vinstmålet i förlängning.

Det var ju Rönken, med Bulan som assisterande, som införde den nya hockeyn för Luleå, som bland annat innebar att alla spelare i varje byte gjorde sitt yttersta i såväl spel med som utan puck och det byggde på korta byten. De spelade ”slutspelshockey” redan i Elitserien menade överraskad media och faktum var att de var så framgångsrika att övriga lag blev tvungna att ändra sina spelsystem för att stå emot. Att det innebar att forwards i Elitseriens lag fick hjälpa till i högre utsträckning när motståndarna hade puck innebar förstås att försvarsspelet blev betydligt starkare, det gjordes färre mål, och självutnämnda experter hävdade att spelet då blev ”tråkigare” men utan att inse att det blev betydligt högre kvalitet och Luleå vann nästan konsekvent mot utländska klubbar, som inte anpassat sig efter Luleås Rönkenhockey.

Luleå som nästan ett decennium vanligen åkt ur slutspelet med 0-4 i matcher i kvartsfinal blev plötsligt betydligt bättre men några glud blev det inte. Vi hade inte den ekonomi vi behövde för att kunna förstärka med stjärnor och snipers i linorna och de spelare vi lyfte in och utvecklade stals till andra lag framför allt Pungen som förklarade att det var enkelt: vi bara erbjöd dem 2-3 gånger högre lön.

Nåväl. Jag har haft inställningen att det var Rönkenhockey och att Bulans medverkan betydde mindre. Men så gav Pölsan honom chans som huvudtränare och då blommade han ut rejält. När Luleå Hockey insåg det plockades han hem och har nu varit vår huvudtränare under nästan ett decennium.

När jag nu såg vinstmatchen i kvarten mot Djurgårn för 14 år sedan i repris kunde jag jämföra med den hockey vi spelade i finalen mot Pölsan i våras.

Likheten mellan Luleå-lagen var att alla spelare kämpade 100% men skillnaden var tydlig: I Bulans Luleå gjorde spelarna nästan inga misstag alls medan Rönkens Bulan var långt från den nivån.

OK. Rönkenhockeyn ändrade väldigt mycket men först nu förstår jag på riktigt hur mycket Bulan själv inneburit när han fått bygga upp Bulanhockeyn under flera år och till slut fått en uppsättning riktigt starka spelare att leda. Kunde Rönken ha lyckats lika bra om han haft ett decennium och bättre ekonomi? Kanske. Men långt ifrån säkert.

2928282 · »