1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 390256 inlägg · 4145 ämnen

« · 2591293 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{10015}: Karlin läser tydligen vad jag skriver härinne😂
Tror det kan bli bra. Vigneault tillför mer fysik och mindre duttande vilket den kedjan behöver.

Sv: Silly season
Framnäs:
Om de (finnarna) inte visar nåt den här veckan blir det intressant att se om det händer något under uppehållet.


Sv: Silly season
Undrar hur aktivt Hinken kollar på ev tillskott. Hade han räknat med en trög start på Ranta, eller är det en missräkning att han står på -10 och ett gjort mål när 25% av serien spelats?

Dock upp till Karlin att möblera om kedjor, så inte Rantas fel där att han är i leading-line utan underbyggande siffror.

Men samtidigt, vågar nu inte Karlin ge någon annan chansen där uppe utan vill ha kedja 2 och 3 intakt, så känns risken överhängande att Ranta inte kommer leva upp till rollen han tilldelas i laget.

Ruohomaa ser man ändå hitta kreativa lösningar osv, och han har fortfarande så få matcher att det lär rulla igång nu med poäng. Så på sin höjd kommer en spelare bytas ut tänker jag.

Det bästa vore om det gick från tränarhåll att skruva till saker med nuvarande trupp. Men är det en omöjlig tanke, hur stor är då chansen till ett november-förvärv mån tro?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{9315}:
Tycker det är bra förändring han kommer få göra som han vill i den kedjan, samt så kommer O Regan bli naturlig spelfördelare i första. Sam V kommer vinna puckar och vara allround för övriga två i första.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{10015}: vad är det värsta som kan hända?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{10015}: kan det vara att han fortfarande inte är tillbaka i toppform efter skadan? Han borde ju inse själv det gått trögt att få igång kedjorna så får se hur det blir. PP1 blir nog intakt i alla fall... tar även personlighetsrapporter från andra klubbar med en nypa salt. Får se hur han agerar under Karlins ledning.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{9315}: Ja, det blir väldigt märkligt ifall en kille som har mäktat med en andrassist och ett mål som i princip var i öppen kasse, likväl ska vara given i förstakedjan.

Sedan börjar jag bli redigt less på allt snack om han och Oregano inte har "fått chansen" på grund av skador och utebliven försäsong. Peter var borta i nästan ett år och klev in och vann slutspelets poängliga direkt. Visst, det är en dålig jämförelse, men Rååma har trots allt spelat 7 matcher och Oregano 9. Även om detta till viss del kan förklara att inte är på topp, blir det direkt löjligt att hävda att "de inte har fått chansen".

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{10015}: ”vi har lovat honom”. Det var nog den sämsta anledningen någonsin att spela honom där. Tror nog vi har ledare med starkare psyke än att man spelar honom därför.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{9315}: Funkar inte så på alla spelare dock. Vi har lovat honom att vara nummer ett, samt att han varit skadad. Nä, detta tror jag inte alls på.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{10015}: Rååma har ju inte levererat trots att han varit uttalad förstecenter. Om han väljer att bli tjurig och ännu sämre kan vi lika gärna skicka honom

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{10015}: om roma vill vara nummer ett så får han börja spela som en nummer ett :) just nu är han som bäst tredje bästa center i laget.

det kan bli en bra lösning tror jag. sam och oregano har vi pratat om tidigare lite grann, och ranta/södergran är det inte så stor skillnad på.

ska bli intressant att se om walli kan få en utväxling på att spela med en roma som förhoppningsvis passar bättre i den omgivningen

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Tydligen så ska ändringen vi gör i förstakedjan vara att Sam tar Ruohomaas plats, det tror jag inte på alls. Ruohomaa behövde väl vara nummer ett för att kunna leverera. Bättre att byta O’regan mot Riley

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Tarasov: du har rätt i att det nästa spelare in måste vara någon som modo är så säkra det bara går är en spelare som verkligen gör en positiv skillnad. det får inte bli en till oregano som ligger efter och har svårt att anpassa sig till spelet, för den tiden kommer inte finnas när den spelaren väl kommer in, den tiden finns knappt nu.

det är jättesvårt, för spelarna som passar in i det kriteriet är oftast inte lediga under säsong, det skulle vara om något annat shl-lag gör sig av med någon, växjö försöker släppa blichfelt tror jag, men tror inte han är tungan på vågen heller

tror fortsatt att lösningen på modos problem behöver hittas internt

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
erjo: Du har en poäng även om jag tycker den är kraftigt överdriven.
Ranta är inte den skickligaste kniven i lådan men samtidigt var Hinken tidigt ute efter honom så det bör finnas en fin uppsida som Karlin och co helt enkelt inte fått ut än, ist för att säga åt han att spela på ett sätt så tror jag man måste hitta en omgivning som gör att han får ut mer och utvecklas i den riktning man önskar.

Jag har sagt det förr och säger det igen, det skulle behövas en tung powerforward i 1:a som kan spela fysiskt och vara ”grovisen” i den kedjan.

3:e kedjan har slutat producera så varför inte försöka kombinera 1:a och 3:e för att hitta konstellationer som gör att fler kedjor börjar producera.

Aagaard - JD - Woods
Walli - Ruohoma - Ranta
Oregan - Sam - Södergran
Olsson - Ejk - Niederbach

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
erjo: tyckte Ruohomaa va bättre med Aagaard när de spelade tsm på försäsongen.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Tarasov: man måste ta ett snack med Ranta typ igår, och göra klart för honom att han ska spela enkelt, utnyttja farten och storleken och ta sig in på mål och låta Ruohomaa och O’Regan göra det konstruktiva. Ranta har inte spelsinne för att försöka sätta upp spel offensivt, det var någon som skrev att han var lika hockeysmart som en hög suddgummin och det tycker jag är ganska spot on.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Gusse:
Svårt men tycker vi gör rätt, jag tycker backsidan ser bättre och bättre ut i spelet. Berg tycker jag klara rollen som 6 back bättre och bättre.

Sen när det gäller anfallssidan så finns det säkert spelare som gör laget bättre men kan vi få tag på dem? Tror fortfarande att den kan lossna för den tilltänkta förstakedjan. Sen skall det in någon ny så skall någon bort. Såvida inte Pulijärvi eller A Nylander är aktuella tycker jag vi kan vänta.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Gusse: pengarna finns inte. Tror vi ska sitta lugnt. Kommer en defensiv back med rätt meriter/karaktär bör vi hugga annars tror jag hinken är lugn

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{5647}: Många lag förstärker sina trupper. Senast Oskarshamn. Vi sitter lugnt i båten. Gör vi rätt? Eller bör vi också förstärka?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Silly: Ja, jag kallar dem tredje för att de varit skrivna som tredje. Jag tänker bara att det blir omöjligt att hålla isär kedjorna om vi ska byta namn på dem mest hela tiden beroende på vilka som presterar bäst och får mest istid.

Sedan kanske man skulle namnge dem efter mest framträdande spelare? Ruohomaa, Woods, Södergran och Sebbe?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{5647}:
Jag tror att både du och jag vet att PP1 är vår 1:a lina som dom hoppas på.
Sedan som du säger.
Bara förr att 2: a har gjort det lite bättre på slutet och Karllin har låtit dom startat så innebär det inte att dom är PP1..? Som en del tror här.

Hur skall vi då tolka att 3: e alltid startar i matcherna?
Det är inte alltid en 1: a lina startar i matcherna heller?

Nä 1: a är deras 1: a i PP och den dom tror och hopoas på ska vara ledande och matchvinnande och sedan att 2:a går bra är bara en bonus som dom vet kan leverera när det stämmer för dem.

Jag tror att du o jag har samma syn på detta?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Silly: Mer bara logik. Det är fullständig omöjligt att veta vad du menar med pp1 eller pp2 om vi byter mellan matcherna. Säg att Ruohomaas gör ett par mål och blir "pp1" två matcher. Sedan Woods igen. är det inte rätt omöjligt att föra en diskussion när man inte vet vad som avses?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{5647}:

Som sagt var.
Har man inte spelat själv så vet man inte sånt?😉

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
SPOODI: Nej, den har kallats pp1 hela tiden. Bara för att Woods kedja var kall i slutspelet bytte vi inte namn på Hallorans. Att sedan pp2 får starta oftare när de är hera är fullt naturligt då Karlin alltid gjort så.

Der blir bara löjligt om man ska kasta om namnen hela tiden beroende på vilken femma som är hetast i pp. Blir ju helt omöjligt att veta vad man menar i sådana fall.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Silly: du menar pp2

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
SPOODI:
Gillar att det är långt mellan matherna så att Karlin/Holmström kan gnugga/ putsa lite på sin 1: a lina...

Och att PP1 får nöta lite och hitta spelet ...

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KRB: funderade på att åka ner men jag flyttar den helgen :/ hinns nog inte med

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
SPOODI:

Vilka kommer med oss till bortastå kommande lördag, HV71 - MoDo,
Vi måste vinna den matchen!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: ingen dålig värvning.. dom bränner nog sina sista slantar på han.


Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Lolol: ähhh öppnar för en trade ju! Han har komtraktsår också. Han har kvaliteter han kommer få ett bra kontrakt någonstans sen nästa säsong iaf


Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Smurfen: Petad tidigare under säsongen. Spelat senaste 4-5 med runt 10 min per match. Inte en poäng hittills. Petad idag igen.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Lolol: Noll koll , får han inte spela eller vad ?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Tragiskt att se vad som händer med Victor Olofssons NHL-karriär

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB:

NHL på tv 10 nu för er som har hockeyabstinens

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
SPOODI: Vi snittar 5000 på tisdags- och torsdagsmatcherna (4600 om man bortser från premiären mot Linköping).
6750 på lördagar.

Starka siffror helt klart.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
SPOODI: Grymt !

Snacka om att man verkligen älskar Widebro , Karlin och Hinken + alla andra som jobbar i föreningen både avlönade och ideella som med rätt medel har jobbat fram där vi är idag !!

❤💚🤍

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Smurfen: finns bara ståplatsbiljetter kvar till Skellefteå 25 november tex. Sjukt hockeyintresse i stan igen!

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Kan fortfarande inte släppa ang vårat publiksnitt.
Just nu har vi 910 mer i snitt än hockeystaden Skellefteå och strax över 500 mer än Timrå.

Trots att vi inte har haft ett Derby mot Timrå än.

Jag är då sjukt impad över hockey intresset i stan med omnejd ! 👏👏👏
Hoppas det håller i sig !!!

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
erjo: Ranta kunde stannat i USA och vi satsat vidare på Svenningson, båda i samma klass, skjut så mycket du orkar men helst i plexit alternativt bröstplattan på målvakten!!

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
mattias - 74: Timråit.

Han är ju typ en mindre sympatisk budget-Wennerholm.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Monno:

Vilka håller han på? Jag vet faktiskt inte, är han leksing skäms jag

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
mattias - 74: Man får trösta sig med att Tägtström inte kan någonting om hockey, alls typ.
Sen har inte Rouhomaa varit bra men Gustav är bara anställd för att provocera/generera klick. Därav han varje vecka försöker skriva något som retar upp supportar. Gärna t.ex MoDo, Leksand eller dylikt där det finns många som klickar. Reta upp IKO supportrar ger inte så mycket klick.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Bad_Brett:

Oj vilken sågning av Ruohomaa

Lite väl mycket kan jag tycka 😕

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Monno: Ranta är ett sorgebarn, hans enda tillgång i spelet är hans skridskoåkning som han dock använder på helt fel sätt. Istället för att tempoväxla och åka ifrån backen, bryta in på mål, så saktar han in så fort han kommit över blålinjen och åker runt runt i zonen tills han tappar pucken. När han väl skjuter så är det löst jävla höstlöv i magen. Påminner om Björn Svensson, men Björn tävlade mer.

Skulle Ranta tävla mer och utnyttja sin skridskoåkning och utmana backarna skulle dom börja ta ett större säkerhetsavstånd. Det skulle dra isär laget för motståndarna och råååma skulle få ytor att lägga sina passningar på.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Bad_Brett: Fast Big Dick bygger väl också mycket av sitt spel på spelsinne?
Sen får man väl ge Aagarf att han har spelsinne på så vis att han lyckas befinna sig där pucken dimper ned. Sen är det väl mycket tuta köra.

Sen en av dom med bäst spelsinne är väl Niderbach. Men där brister typ allt annat istället just nu. Som han agerar i defensiven ibland kan man tro han inte har spelsinne alls...

Kanske man skulle kört:
Sampo-Rååma-Niderbach
Södergran-Vigge-Oregano.

Sampo kvar i 1a bara för att jag tror han är svårflyttad...
Gillar att dom tar upp att han är en av dom som skjuter mest. Ja passar man aldrig blir det ju lätt så, inte direkt så han lyckas ställa sig i A-lägen där han får pucken och trycker till. Utan han tar pucken och åker runt tills han har en liten lucka och skjuter i magen på målvakten. Tyvärr.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Bad_Brett: precis. som jag sa för nån vecka sen, det är mest hockeyallsvenska spelare i laget och dom gör det bra, men det märks att många av dom också saknar spetskvaliten i shl. modo vinner sina matcher pga att man är ett bra LAG som är bra coachat. tänk då om det också fanns mer spelare som kunde göra det där lilla extra. skjuta ett riktigt bra skott som går direkt i mål. ha spelsinne att sätta upp sin kedjekamrat med ett öppet mål.

så då är frågan. HUR kan modo se till att roma och oregano får ut max av sitt spel? det bästa svaret är antagligen att värva någon till, men det är det inte säkert att det går att lösa, så lösningen måste kanske finnas i huset.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Damerna vinner hemma mot Djurgården med 5-1!

« · 2591293 · »