1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534899 inlägg · 4127 ämnen

« · 1985665 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Ja, den har varit synnerligen tandlös.
Förutom en period mot Mora, Brattens målvaktsspel och en seger mot ett trött Modo, så är det öken.
Men som alla vet så säger det oftast inget om hur säsongen kmr se ut, eller....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Det är svårt att åka ner men jag tror den största utmaningen för oss var att vi inte hade en aning om vad som vänta eller hur vi skulle ta oss an allsvenskan. Plus en rätt dålig ekonomi.

Sen verkar det som att de flesta lagen som åker ur saknar en plan för hur spelartruppen skall se ut ifall man åker ner, vilket jag tycker är rätt svagt. Ja förutom Leksand då, tror Mora kan gå rätt bra iår när vi ändå är inne på Leksand.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Förstår att det är dystra miner på Timrås forum. I det stora en tandlös match från båda håll, till total kollaps i tredje mot ett fruktansvärt oinspirerat Löven.

Fortfarande försäsong och allt, men jag skulle aldrig i mitt liv tippa något av de lagen som spelade igår som någon kandidat för topp 8.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Nollade av sur-Löven, nu får de fan peppa upp Dalle med lite understöd så att grabben inte börjar må ännu sämre och ångrar vart fan han hamnat. Vi var ju pinsamt dåliga när vi åkte ur, jeeeesus vad man fick skämmas i fikarummet, eller var det nu så att Löven var ännu sämre då, minns att ingen snackade hockey och jag frågade om de var sugna på att möta Vännäs :-) Måste kolla upp det där...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Haha, ja det är ju sant. Så vi kan lite överdrivet säga att vi underpresterade i år om vi blir 2a.
Håller fullständigt med i att jag vill se rolig o fröjdig hockey. Fart o fläng. Vill också att vi ska vara bland de lag som gör flest mål. Lyckas vi med detta, då blir det en rolig säsong oavsett vad placeringen säger. Men får väl safa lite och säga rolig säsong om vi i alla fall kommer till fortsättningsserien eller vad den kallas.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Jösses. Domedagsstämning i Timrås forumdel. De verkar inte ha spelat särskilt förtroendeingivande mot Löven igår och har väl inte imponerat allt under försäsongen. Jag förstår fortfarande inte hur de kan tippas tvåa av expressen och rätt högt upp i allmänhet, för det är i regel väldigt svårt för ett lag att åka ned en division. (Det är bara att tänka på hur dåliga vi var).

Det känns inte som om man har någon aning hur man ska tippa än, men det börjar bli dags om ni vill vara med i årets upplaga...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7814}: Jag kommer att ligga under varje motståndartränares hotellsäng och elda lite lätt bara.....slänga fram några voodooben när de vaknar...Lite som att kliva på Legobitar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: En ovild gissning är att vår kapten inte lär vara med iallafall

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Will be there...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson:
Jag och Ztorken😀

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det jag menade var att han föredrar spelare som inte är rädda när det smäller, och vågar ge sig in där det gör ont.
Om man ser till vilka som värvats in till i år är de stöpta i en och samma form. Uppenbarligen något Hellkvist tycker man saknat.

Om man dessutom skulle ta sig hela vägen till SHL-kval tror jag det är ännu viktigare att medelvikten inte ligger på 65 kg..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:

Upptaktsträff för HA på måndag, vilka representerar Modo?

Sv: Mot nya storhetstider?
Heyerdal: Visst är MoDo J20 ett gäng som sen brukar få en tröja i ett NHL-tak och vinna Calder, Norris och Art Ross. Funkar inte Art Ross för MoDo-iten det året, så finns ju alltid Ted Lindsay Award. Det kunde ha varit värre...

Sv: Mot nya storhetstider?
Costanza: j20 förstärkta med Pettersson o Åhström vann med 6-2 mot Vik !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Ser SDHL Modo mot Luleå. Kul att det visas på Tv:n!
Men, Luleå är ju som en annan division. Överlag är det rätt ojämn nivån. Dom som är duktig håller hög nivå medans vissa känns som dom knappt kan ta emot ett pass.

Sen funderar jag på fysiken, Boorken gick ut på Twitter och kritiserade Damkronornas krav mot hur villiga dom är på att träna. Gissar det är Eliasson han pratar om när han säger att en spelare i damkronorna klarade 0 chins, sprang 3km på 16min och hoppar 1.90 i stillastående längd.
Det jag funderar på mest är just hur bra målvakterna ofta upplevs, och hur det kanske kan bero på att dom ofta har samma tränare som herrarna och tränar på samma sätt som dom?

Samtidigt tycker jag många ledande spelare inom Modo dam verkar haft rejält bra fysik.

Det måste finnas en anledning att USA-Kanada är sjukt underhållande matcher med bra fart medans typ Sverige-Finland är ett sömnpiller. Eller är det bara att dom har större utbud? Eller kan NA spelare träna så pass mkt mer?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Forwardsidan är överlag grymt tung.
Sen finns det ju vissa undantag men i det stora hela väger vi en del...

Tror det är bra. Vi vet ju hur det såg ut med snabbskrinnande sillmjölkar tidigare säsonger.

Sv: Mot nya storhetstider?
Stark kämpamatch av våra damer borta mot Luleå. Ett mål i baken efter 2 perioder. Öka!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Ingen kan väl kalla Linus Pettersson som stor och kraftfull. Samma sak gäller väl Wernblom.
Dessutom verkar backarna inte heller hamna i den kategorin med Enströms i första hand, men egentligen är väl bara Hedman särskilt fysisk där.

Han kanske föredrar större spelare, men det är inte så att små inte har en chans.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:
Hm......låter som om Modano/Nucky/ztorken/Hellkvist är överrens om vad som gäller!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Helt rätt analys, stora tunga gubbar ska det vara!
Ser fram emot denna säsong med detta lag, ser välkomponerat ut i mina ögon.

K

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Han känns inte som Hellkvist favoritspelare riktigt..

Tror definitivt Wahlgren har potential att bli riktigt bra, men är lite för mycket lirare för att passa Hellkvist i smaken tror jag.
Spelare som försvinner så fort spelet blir det minsta fysiskt, eller ogärna går i tung trafik passar inte in i Hellkvist spelidé, och om man inte underkastar sig hans spelidé får man inte
alltför många chanser.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: eller kört vidare i j20 ett år till

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: trist att han förmodligen blommar ut hos vår konkurrent

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Jo, men vi kan nog också vänta oss att juniorer börjar serien bra för att sedan i vissa fall tappa. Jag tycker mig ha läst varenda år hur Wennerholm gör en artikel om den kommande generationen som dominerar poängligan, för att sedan glömma det till året efteråt för att juniorerna faller i poängligan.

Just Wahlgren trodde jag väldigt mycket på och han kan givetvis fortfarande bli den ledande spelare som jag hoppades. Det är möjligt att skadan dels förstörde mycket fysiskt, men också att han tappade hela självförtroendet. Han verkade ha noll självförtroende i Modo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Men Wahlgren gjorde väl relativt stark inledning av säsongen också innan han blev skadad och aldrig kom in i det igen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Misstänker att det som vanligt att juniorerna kör som fasen under försäsongen, men när det börjar bli dags för serien så kommer de äldre ikapp. Värst var väl Henrik Samuelsson, men även Wahlgren ifjol så fantastisk ut innan det blev på riktigt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Jaha där ser man enlig lövenfolken hade han varit riktigt bra under försäsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Löven lånar ut Alexander Popovic. Där ser man.
Trist att han lämnade för att få speltid i allsvenskan när han inte på något sätt var redo. Han hade ju lika gärna kunnat vara kvar i Modo och spelat för Övik Hockey.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:
Ja det tycker jag är en rätt bra definition, man kan också skilja på föreningen har underpresterat och truppen har underpresterat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Nä så är det ju. Och som frågan är, vad är över/underprestation? En sak man kan vara relativt säker på är att sett till kostnad för spelartruppen så har vi underpresterat.
Har man spelarna med högst lön ska man vara i toppen, annars har man som förening misslyckats. Underpresterat efter förutsättningarna, kan man säga så?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Just det där med inställningen är väl den bästa anledningen till värvningen av Johan Forsberg. Killen verkar både skärpt, vältalig och dessutom ALLTID ge 100%. Alla rapporter jag hört beskriver en spelare som går in med samma inställning till en DM-final mot Övik Hockey som om det vore den avgörande Stanley Cup-finalen. Jag tror att Modo med den självbilden man haft verkligen kan ha nytta av den sidan.

Toby är oerhört proffsig och en fantastisk kapten, men någon träningsnarkoman är han inte. Johan Forsberg är den här truppens Hasse Jonsson, men mer entusiasmerande.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det handlar nog mycket om inställningen hos spelarna, hur de går in rent mentalt när det vankas match mot Västervik eller Almtuna eller vad det nu kan vara.
Nu kan man ju tro att spelarna gnetat på så länge nere i HA att de inte tar matcherna med en klackspark längre (ja så tror jag att det har varit, inte medvetet men långt inne i skallen så har Modo sett sig som rejält mycket bättre än övriga lag i serien).

Jag tror att en framgångsrik historia kan vara ett tungt ok för en förening att bära när framgångarna ligger långt borta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MorganaLefaey: Men, med tanke på att alla tippar oss först i år (av bettingbolagen som jag håller mycket högre än HS och journalister), så kan vi princip bara normal- eller underprestera i vinter.

Självklart hoppas jag att vi kan ligga där vi tippas, men framförallt vill jag se att vi spelar en rolig hockey i vinter, att vi slåss i toppen av tabellen och att vi slipper nästan månadslånga dippar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Sen kan man fundera över vad just ordet "Överprestera" står för i detta sammanhang. Vem väljer vad som är normalprestera / jämförelsepunkten.
Experternas tips? Modo's egen utåt lagda mål?
Snittet på vad vi på hockeysnack tippar?

Men håller med om att i vissa fall så kanske vi övervärderat våra egna förvärv. Och det då känns som att vi underpresterat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Ja, senast vi överpresterade enligt mig var nog Ullmarks senaste år i Modo.
Tog oss till åttondelen i princip tack vare honom med en i övrigt svag trupp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: begreppet över/underprestera är intressant. Med en enorm press, relativt andra lag, kanske MoDo tidigare har presterat vad man faktiskt kan vänta sig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:
En del ggr har vi kanske inte underpresterat, snarare har det varit så att truppen kanske inte varit bättre. Åtminstone tror jag vi kan enas om den första allsvenska säsongen, själv tycker även att den andra allsvenska säsongen var åt det håller även om inte samma konsensus lär råda där.

I övrigt så tycker jag det var länge sen vi överpresterade.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Nu tror jag inte vi har en trupp för att "gå rent" genom Allsvenskan. Men nog har du en poäng i det du säger.

Det var länge sen laget Modo överpresterade sett till manskap. Att prestera sämre än vad det kostar har vi dock varit duktiga på. Vi får hoppas Björn håller skeppet på rätt köl. =)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Modo är sin största fiende och det blir intressant att se hur spelarna tacklar det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Det ser onekligen bra ut. Våra nyförvärv har väl gjort mer poäng på försäsongen än vad våra tapp lyckades skrapa ihop under en hel säsong. Känns som en ganska tydlig markör. Och vem förutsåg VBs progress? Han verkar sjukt taggad. Och då har vi inte ens fått smaka på Norris-Norlinder.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foppatofflan: Jo, det är lite Gunderson på sättet han flippar pucken mot mål och även om Berglund varit ännu bättre offensivt blir Öhman nyttig. Det är nog mest ett utslag för att jag är mer förvånad över hur bra de andra tre varit jag skrev så.

Sedan minns vi väl alla hur bra Wahlgren var på försäsongen ifjol och hur lite det betydde i serien...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Öhman ändå varit grym på att få skott på mål...kommer att bli riktigt nyttig i PP!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Ang att vi fick bifoga journalisters tabelltips har gett mig lite bryderier. Vilken av Wennerholms 7 tabelller skall jag skicka in?🤣

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Rätt starkt av en nödlösning som center som inte spelat i Sverige på flera år. Kan vi slippa alla desperata inlägg om att vi måste ha en ny förstecenter några omgångar i alla fall?

Olofsson, From och Rosdahl känns alla tre som välscoutade killar som kommer att göra massor av nytta i vinter. Faktiskt mer imponerad av alla tre än Öhman på backen än så länge.
:)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Randy Marsh: Precis som jag sagt före, under och efter Challe-eran. Ett ärkesvin.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:

Lite roligt det där. En gammal kollegas fru var mycket god vän med challes fru när de bodde i sundsvall, (har ingen aning om de bor kvar men tvivlar på det). Då sa challe själv att han endast tog på sig tränarrollen i modo för pengarna och ingenting annat. Så han kan hålla käften tycker jag :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:
Olofsson vann poängligan under försäsongen, kul.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: www.expressen.se/sport/hockey/jag-ar-klar-jag-gillar-inte-hur-hockeyn-ar-nu-/

Stackars Challe tycker att spelarna bara tänker på pengar i dag och inte på laget.
Antar att det är därför han satt av kontraktet med Modo i lugn och ro innan han skaffade nytt jobb. För att han inte tänkte på pengarna. =)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: kolla den här stackarn då 😂🙈
Uppladdat:

500x0-screenshot20190910-084548instagram.jpg


Sv: Silly season - 2019
Tarasov: givetvis måste man ha en sådan hållning officiellt, men det är väl som att ett erbjudande om en riktigt bra spelare skulle dyka upp efter jul.
Ju längre tiden går, desto mindre vill jag ha honom. Jag vill inte att han ska känna att vi var plan B, utan att han brinner för att spela i Modo.

« · 1985665 · »