1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531116 inlägg · 4122 ämnen

« · 2460904 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Får rätta mig själv. Fick informationen i andra hand från trovärdig källa och det var inte Mrmadhawks podd utan en podd kring laget han spelar i nu. Jag skall försöka ordna en länk till den podden strax

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Bra ålder och säkert en väldigt jobbig spelare att möta. Verkar dock som sagt ta en hel del korkade utvisningar när man läser runt lite hastigt.

Just åldern gör väl att jag skulle gissa en sån spelare försöker leta sig vidare ut i världen efter säsongen är slut, snarare än ett inhopp mitt i säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
mightyquinn: Säkert några här också. Det skulle kunna vara en bra värvning. Kanske inte förstecentern då han inte verkar ha det bästa spelsinnet, men en väldigt tung värvning i hårt jobbande andrakedja.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det har inte nämnts i någon podd alls. Uppenbart troll.
Han lyckades få några på gröngult exalterade iaf.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Ja, Sanny & Svensson är det inte. Rinkside publicerades igår men tycker det är märkligt att jag inte läst mer om det på twitter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Men, vilken podd? Hittar det inte på twitter (med reservation för att jag inte har twitter).
Säkert en tänkbar värvning, men hittar ingenting som tyder på det när jag googlar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Nyfiken på källa. Sanny & Svensson brukar publiceras på måndagar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Jordy Bellerive verkar enligt scoutingrapportern jag såg vara snabb och stark/fysisk, men speltekniskt något begränsad. Tar också alldeles för många korkade utvisningar.

Sv: Björklöven
daniellindqvist: Välkommen till Hockeysnack. Ta det i befintliga trådar (exempelvis sillytråden) nästa gång istället för att starta nya trådar.

Sv: Björklöven
Sigge: Tror det blir svårt om man letar på den nivån. runt 0,5 poäng per match i AHL är starka papper. Dock något sämre de två senaste åren, men han kostar säkerligen väldigt väldigt mycket pengar.

Sv: Björklöven
daniellindqvist: Snart borde Löven byta namn till Team North America. Lär väl komma in 2-3 ytterligare jänkare innan deadline

Sv: Björklöven
{5647}: Ja kan inte varit billigt isåfall. Hoppas han floppar och att de bränt alla pengar på honom

Sv: Björklöven
daniellindqvist: I sådana fall har han verkligen öppnat börsen. Lär ju vara allsvenskans klart dyraste värvning.

Björklöven
Jordy Bellerive klar för Björklöven enl Mrmadhawk i podden verkar ha spelat med Schilkey tidigare år suck

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Saleva: Om man ska tro Wahlberg så finns det en stor revanschlust. Hoppas på en solid insats 60 min, där vi sätter 2 st i pp. Drömma får man väl? :)

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Werner:
Tycker det ska bli väldigt intressant ikväll., revanschläge.

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
{10015}: Sugen som faen, och jag ska dit 🥳
Kul att få se skymten av Tex och våra nya lirare irl :)

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Nucky Önskar att det inte var match ikväll. Är extremt osugen på hockey.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Petosöjä:
Stoppel lät inte så hoppfull på nyförvärv i AB i dag!
Marknaden är torr ... Möjligtvis Hedberg från Brynäs.
Bollen låg hos honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spännande att se hur Löven hanterar Kristianstad ikväll.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Magnus Wernblom 50 år idag!

Gratulerar på bemärkelsedagen Mr Modo

🥳 🥳

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Slutspelshockey= Fysiskt, småfult med ett stort psykiskt spel.
Alla lag försöker jobba hårt och ha en tät defensiv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: Helt rätt men det förutsätter att vi börjar spela hockey igen, har sett bedrövligt ut nu på slutet.
Effektiviteten måste kopplas på nu och öka produktionen från samtliga enheter.
Endast vår fjärdefemma kan ges godkänt på senare tid, dom gör sitt jobb rejät övriga får lova att ta sig i skinnet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Tycker dom är grymt skickliga på att få MoDo ur balans genom filmningar och lite småfula grejer efter avblåsningar osv. Inte som förr att dom spelar fysiskt och hårt.
Vårt största problem att vi ofta går på deras provokationer, dom är rätt lik Löven på det sättet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Wessner var det.
Såhär var de tidigare:
www.expressen.se/sport/hockey/hockeyallsvenskan/bik-har-tre-av-seriens-allra-grinigaste-spelare/

Om man menar en ganska tillknäppt defensiv och hårt jobb så spelar de slutspelshockey.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Man anammar slutspelshockey mest av alla lag i allsvenskan, möjligen i mindre utsträckning än tidigare men fortfarande i störst utsträckning i ligan.
Västerås har väl försökt efterlikna detta men resultatet är bara korkat och fult och det syns i fairplay ligan!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Snarare har det skrivits artiklar och diskuterats i poddar att BIK inte alls är det laget du beskriver längre. Det är möjligt att man spelar tuffare än flera andra lag, men det är som natt och dag mot tidigare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: Absolut, Efter förra matchens fiasko så tror jag dem är sjukt hungriga och kommer ge oss en storvinst!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7639}: Nån gång ska väl trender brytas så varför inte ikväll? BIK är dessutom sämre hemma än borta om det är nån tröst.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ja du har säkert helt rätt i ditt första påstående, jag har som sagt ingen vidare koll på ”Bofors tiden” utan min åsikt begrundas från 5-6 år tillbaka och där upplever jag att man är precis ett lag som spelar som jag beskrev det tidigare, ett lag som spelar mycket slutspelshockey.
Sen kan det ju vara så att man gör det extra mycket i matcherna mot oss och de andra topplagen i större utsträckning men det kan väl inte ha undgått någon senaste åren att Bik alltid varit fysiska och ganska fula att möta?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: För mig som sett HA längre än så tycker jag att det är som natt och dag mot tidigare. Det är inte alls samma lag eller samma spel längre. Den typen av spel du beskriver tycker jag endast gäller äldre upplagor av BIK (när de hette Bofors). Då var det mycket tjuvsmällar, filmningar, halvfula tacklingar och gruff efter avblåsningar.
Numera tycker jag absolut inte att de är bland de fulare lagen. Möjligen när de möter MoDo eller Löven, men annars försöker de spela ut motståndare längre ned i tabellen snarare än att "kriga" ned dem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Man spelade nog grisigare förr helt klart med dessa spelare i laget men Karlskoga har alltid byggt sitt spel på tuffhet och klassisk slutspelshockey på dessa element. Fairplay ligan säger egentligen ingenting, bara för att man spelar slutspelshockey som är mitt ursprungliga påstående så betyder det inte att man sitter i utvisningsbåset.
För mig är slutspelshockey småfult, tjyvsmällar, bök och stök samt ett stort psykiskt spel, det är signifikativt med Bik Karlskoga det senaste 5 åren och alltså ingen myt, innan Modo spelade As har jag ingen vidare koll på dem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag tycker att BIK inte alls spelar som Bofors längre. Man spelar inte alls särskilt grisigt som för några år sedan, utan spelar en helt annan hockey än när Berglund, Wessner och de andra var ledande. Man ligger långt ifrån botten av fair play längre heller.

Det känns som att många odlar den myten, men jag tycket inte att den stämmer. De är svårspelade med två bra målvakter och ett defensivt system som alla kan. Man bjuder på ganska få målchanser och jobbar väldigt hårt helt enkelt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: Jag är faktiskt inte jätteförvånad även fast jag inte lagt märke till den statistiken tidigare.
Tycker det kastar lite vatten på min kvarn om att Modo inte på länge varit ett riktigt slutspelslag och Karlskoga är väl det lag som anammar slutspelshockey från dag1 mest i denna serie, man spelar tufft, småfult, grisigt och mycket bök och ryggsäckshockey.

Ikväll hoppas jag inte nödvändigtvis på ett bländande spel eller att Modo åker med svinhög fart hela matchen utan ikväll vill jag att man går tillbaka till grunderna som gjorde oss så fantastiska denna säsong, ligga rätt i banan, bättre avvägningar framförallt i offensiv zon och ett resolut försvarspel med mycket fysik är det jag vill se.

Sen blir det kul att se Tex på bänken.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7639}: Vinstmatchen borta där jag tycker att vi hade allt mot oss. 17-2 i utvisningsminuter där detss enda tvåa inte ledde till pp. Sveningsson matchstraff och uppförsbacke hela vägen. Då kändes det som att det här laget kan övervinna allt.

Hoppas vi kan ta oss tillbaka till den frenesi och engagemang vi hade då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: Förvånad att resultatet är så dåligt mot BIK, tycker aldrig att det känns farliga - bara massa filmningar.
Vi vinner ikväll.

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Rytter: Med Fitz så har man tappat rejäl i plus/minus i den kedjan. Den producerar fantastiskt i pp, men i fem mot fem kan man definitivt skada dem. Jag skulle gissa att vi är väldigt mycket bättre i fem mot fem än dem.
Det sägs att pp och boxplay är oerhört viktigt i slutspelet, men samtidigt brukar domarna svälja pipan så jag undrar om det verkligen är sådär våldsamt viktigt.

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
{5647}:

Bara hoppas att det dröjer ända till deadline innan han hittar nått så det blir minimalt med tid att spela ihop allt.

Sedan blir det intressant att se hur deras trupp reagerar. Jag tror och hoppas vi har bättre skallar på våra spelare som blir placerade i tredje/fjärde.

Han letar en center(en spets antar jag) sedan ska väl weigel tillbaka också, samtidigt som Fitzgerald gjort det bra som förstacenter.

Hur kommer weigel resonera ifall han blir tredjecenter?

Bakom dessa har vi andersson, ekmark, olofsson, mustonen, OJ som alla vill centra. Men det finns bara en plats.

Löven har ett sjukt skickligt lag, men även i år kan jag tycka att man inte värvat för roller utan köpt upp bra offensiva spelare. Kanske det går vägen fjärde gången gilt?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Blir tufft mot BIK imorgon, vi har inte en enda fullpoängare senaste 10 inbördes, dock brukar det vara väldigt tajt!
Uppladdat:

500x0-bik.png


Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Silly: Han har väl väldigt mycket pengar att röra sig med, men det är verkligen ingen rolig marknad att leta nyförvärv på. Jag tror att Kenttä är rejält stressad. Lövens supportrar anser att vi var tvungna att värva då vi hade en så svag trupp, samtidigt som de har väldigt svårt att riktigt förstå hur vi kunde vinna 16 raka med sagda trupp...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Ja, man har ett grymt J18-lag just nu och lockar åt sig fina talanger men alla dem kommer försvinna snabbare än blixten om J20 går ner. Det här med krismötena och allt det där stressade också upp mig… att Svelander lät så stressad.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gusse: Vet inte om det var riktat mot mej, men mitt magsår gällde J20(som inslaget handlade om mycket), utan plantskola är MoDo nog rökta. Att A-laget inte dominerar just nu vet alla, men även där känns en serieseger som en viktig ingrediens när slutspelet börjar

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Silly: Djurgårn letar väl i princip detsamma tyckte jag mig läsa nånstansch.

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Nucky:
Daggen gissar på att löven kommer ta in 1 center + 1 back, Sedan är Kent klar!

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Robin Ztorken L: Ja, en Adam i slag är en viktig nyckel till framgång

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gusse: En Karlin står i 7 herr Jönsson på valutamarknaden nu.

MoDo går upp, Växjö ryker tidigt i slutspelet

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Nucky: Stor oro hur bleka Adam Petterssons kjeda blivit under en lång period nu.
Helt iskalla

Sv: MoDo Hockey - Kristianstad IK 2023-02-01
Rytter: Tror Karlin kommer ändra så lite som möjligt från det han vet funkar.

Woods-Dickie-Aagard
Halloran-Vela-Niederbach
Wernblom-AP-Södergran
Sven/OP-EJK-Ohlsson
Om dom spelar 2:a eller 3:e kedja bör inte spela så stor roll sålänge istiden är skapligt lika. I ovanstående kedjor hade Werner fått spela med vår kanske näst bästa center och kunnat få en roll i PP2.

Den stora utmaningen är väl det Fredrik Söderström är inne på, att få alla att köpa sin roll och vara nöjd och glad.
Vad har t.ex Vela/Niederbach blivit lovad? Vad tycker AP om att bli sidosteppad när det gäller PP?
Kan det t.om vara bättre att spela spelare X i PP trots att spelare Y gör det aningen bättre, men Y kan hantera motgångar bättre och drar inte ner sin kedja pga att han inte får spela som han blivit lovad?

Så sjukt många parametrar som påverkar, det är precis det jag också motsätter mig när det låter så väldigt enkelt att bara kasta om i kedjorna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Växjö har på senare tid förlorat mot Oskarshamn med 6-1 och ligger nu under mot ” avsågade? Malmö med 6-1. Undra om deras fans har gett upp säsongen och inte tror på guld längre.

Nej. Givetvis inte. Men visar på att har man ett bra försprång i serien så är det nog inte så lätt att spela på topp varje kväll. Även om det betyder mycket att vinna serien. Tror att herr Jönsson har samma motivatiosproblem i sitt lag som Karlin har i Modo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Du får ju inte säga att man inte ska lyssna, då gör man det automatiskt. Mer magsår efter detta lyssnande

« · 2460904 · »