Salle: Jag tror i alla fall att om du hade läst mitt första inlägg mer noggrant redan första gången så hade du insett att det jag menade redan i första inlägget är samma sak som du säger; nämligen att det är ingen chans i helvetet att det är någon som helst korruption i valet om Henrik ska spela i A-laget eller inte. Mitt andra inlägg/förtydligande handlade mer om att jag inte tog ställning i vilka junisar som är bäst.
Gbg: Att Henrik Samuelsson får mest "beröm" beror på den sk hypen kan vi slå fast. "mest beröm från spelare" tex tar jag, som alltid med 0.1 nypa salt. Det handlar, som vanligt, om ledande frågor i intervjuer. Jag har iaf inte läst/hört att man frågat kunniga som tex Niklas Sundström "vilken junior är bäst?". Det handlar som vanligt om "visst är Henrik Samuelsson bra? Samuelsson ser bra ut, eller hur?" osv osv. Som vanligt även hype i media pga den unga åldern, känd pappa och att "experterna" plötsligt uppfattade att den kända pappan har en, för dem helt okänd son som spelat hockey i stora nordamerika.
McFire: Håller med dig. Både angående vad du skriver om hypen osv. Dock, oberoende av hype, tror jag att 19/21 gör bedömningen att Henrik står i främsta ledet bland junisarna att ta en A-lagsplats. Det kan självklart ändras snabbt, särskilt med tanke på att konkurrensen om A-lagsplats kommer att hårdna ännu mer och att förhoppningsvis fler junisar kommer få chansen under säsongen gång. Det som fick mig att reagera är att det antyds att Henrik skulle vara favoritiserad av Uffe ifall han får spela men inte andra junisar vilket jag verkligen inte tror på, snarare tvärtom.
Gbg: BIF blir ett lag att räkna med denna säsong. Tror de kommer finnas på övre halvan av serien. Så att räkna in BIF som säker seger tror jag inte på.
Sawchuk: Jag tror nog TU&1921 har bra koll, helt riktigt att spela han i bra omgivning för att se om han kan prestera bättre, vi ska ju inte glömma att han faktiskt ansågs dom en av sveriges största talanger för många år sedan så han har väl någonting antar jag.
Berka och Spud: Det är nog många som måste vakna men ändå: Sundsvall ska vi slå, så är det bara även om jag tror att det inte blir med 6-3 men kanske 3-1... å andra sidan blir jag inte förvånad om våra utlånade junisar plötsligt gör ett par mål på Modo. Hur går det för dem? Ngn som vet? Brynäs har väl inte övertygat så där starkt på försäsongen och även om Brynäs är ett slutspelslag så känner jag mig ändå optimistisk. Förhoppningsvis fortsätter Modo förbättra sitt spel för varje match och att Anton Forsberg håller nollan igen, nu närmast mot Sundsvall!
Gbg: Nu har jag bara läst recensioner och sett 1 match, den mot timrå!
många såg trötta ut och var inte alls på hugget, passningarna satt sådär och tajmingen var inte bra, och vi saknade många av våra viktigaste kuggar + byström som jag anser borde ha en given plats i A-truppen. Ändå spelade vi jämt med timrå, å då kan jag säga att efter 30 spelade hade modo dragit på sig 7st 2 minutare vilket gjorde att timrå hade mängder med pp som dom inte lyckades utnyttja. sen tog modo över tillställningen lite smått när det jämnade ut sig i utv. stat. och brde utnyttjat sina kontringar bättre.
Timrå stack upp emellanåt och skapade en del lägen fast inget speciellt farligt, såg ganska tafatt ut där mycket handlade om egen pucktransport, modo fick sina lägen bla. 5 mot 3 där i slutet men ren klantighet och lysande målvaktspel gjorde att matchen slutade med timråvinst.
Kan modo tajta till defensiven lite bättre så kan vi absolut slå brynäs, hade vi tajtat till den å inte slarvat senast så hade vi slagit timrå oxå, men det är ju träningsmatch och försäsong så allt kan ju hända!
Sawchuk: Är det inte rätt irrelevant vilka som förtjänar en bra plats eller inte såhär på försäsongen? Jag menar, vi kan ju inte testa Ryno utan att ge honom en rejäl chans. Juniorerna kommer ju att få chanser hela säsongen, men Ryno måste ju få besked någon gång...
Sedan tror jag att Ryno, liksom många fysiskt stora spelare, har lite längre startsträcka än många andra på försäsongen. Dock hjälper det föga om han inte kan läsa spelet...
Det är absolut inte irrelevant. Om han nu tar en plats i laget på bekostnad av egna juniorer eller bättre förvärv och gör detta på grund av att han får spela med betydligt bättre spelare än han kommer att göra under seriespelet så är det väl inte så jäkla lyckat.
( vart en jävligt lång mening det där :D )
För du kan inte övertyga mig att han fortsättningsvis också kommer att ta en plats i en första eller ens en andra line. Ska han ha en plats bör det väl vara på dom premisser han troligtvis kommer att användas under.
Sawchuk: Jag håller inte med. Jag tycker att man måste testa honom ordentligt. Har han potential att spela i en andrakedja om vi får många skador? Klarar han av att leda en tredjekedja om Danielsson och en junior kliver fram så att de även kan användas i en offensiv/producerande kedja? För att få en uppfattning om hur bra han är och vilken potential han har framöver så måste han sättas in i olika roller.
Sawchuk: Jag tror inte att Ryno kommer att erbjudas något jättekontrakt om han nu får ett. Han spelar i MoDo som mer eller mindre ett sista försök att bli något. Även om han skulle få ett kontrakt så kommer han ju under hela säsongen att behöva mäta sig med juniorerna. Hamnar han för långt ned i hackordningen så lär det säkert finnas allsvenska klubbar som vill ta över kontraktet.
Problemet med spelare i förstakedjan är väl att vi inte direkt har centrar så att vi kan gödsla med dem i nuläget. Sundström är given men därefter så handlar det om Andersson eller Ryno, såvida man inte spelart Madsen som center. Andersson testades i matchen mot Timrå, jag ser inget problem med att testa Ryno i den här.
J F K: jag håller med dig här.. Sen är ju det faktiskt såhär att kass de är han inte, kvaliteer finns absolut, skulle han få förlängt säsongen ut till en väldigt billig månadspeng ja då har man bredd i laget, sen om han får lite speltid är väl desamma då han förhoppningsvis är riktigt billig.
Sen får han ju bra träning och faktiskt kan kliva upp en nivå under säsongen
Om man nu vill testa Ryno ordentligt varför sätter man då honom inte i den miljö som han troligast kommer att spela i vid ett eventuellt kontrakt.
Skapa en potentiell 3-4 line och ge dom massor av istid (20-22 min) i matchen mot Sundsvall. På det viset borde man få svar.
Nu är det ju inte omöjligt att han med Axelsson och Hannula gör 2-3 poäng mot det allsvenska bottenlaget Sundsvall. Vips så har han ett kontrakt på fel premisser.
Jag och mina kollegor på Osynlig.se har snickrat ihop den här lilla tjänsten för uttråkade spotifyanvändare. Den skapar spotifylistor baserade på last.fm´s databas. Ange bara artist eller låt, så gör vår kod resten =)
Sawchuk: Ska man bedöma en spelare så vill man se denne i olika roller. Även om inte Ryno ska spela i fyra mot fem, så kan man sätta honom i den rollen för att se hur hans spelsinne fungerar. Man kan sätta honom i en rent producerande kedja för att se hur bra hans offensiv är om han har bra yttrar. Jag tycker att du måste ge Foppa, Macke, Samuelsson och Andersson credit nog att förstå hur bra Ryno är baserat på många faktorer och inte bara beroende på om han gör tre poäng mot Sundsvall eller inte.
Ja, det är ju det jag menar. Läs noggrannare. Varför testa Ryno i en miljö han inte kommer att spela i. Ryno kommer inte att kunna centra en förstalina!
För er som promt ska kommentera detta inlägg nu, läs mitt förra inlägg noggrant först. Detta känns som en Deja Vu från Blomqvist och Rosen debatten förra året.
JFK: Är det någon match han möjligtvis skulle fått denna chansen i så är det i sådana fall mot Brynäs. Han borde inte ens få spela Center överhuvudtaget egentligen.
Sawchuk: Jag tycker att jag har svarat utifrån dina inlägg.
Sedan kan man ju säga att spela i en tredjekedja mot ett dåligt allsvenskt lag kommer han ändå inte att göra (om vi inte går till kvalserien) så han får ju oavsett inte spela på en helt normal position.
Sedan var Ryno draftad för att spela i Detroit Red Wings. Någon måste alltså ha sett lite mer potential i honom och denne någon är alltså samma person som "hittade" Zäta och Datsyuk när andra gick bet. Det är klart att jag fattar att han inte visat mycket utav det hittills under försäsongen, men jag tror att tränarna vill se honom i olika roller för att bättre kunna bedöma honom. Sätta honom i samma tredjekedja varenda match ger mycket mindre än att ge honom chansen med olika spelare och i olika roller.
Sawchuk: Vem ska centra ist då?? Andersson och kfop ska centra 3 -4 kjedjan ellerhur, susse och scremp 1-2 ellerhur. Är de inte bättre då att låta 2 centrar spela i den tilltänkta miljön än att låta 1 centra den tilltänkta miljön?? Speciellt då han har ett tryout och kanske inte ens blir kvar!!
Sawchuk: I mina ögon har vi idag fyra st givna top 6-spelare: Axelsson, Schremp, Sundström och Skröder. Sen ser jag inget fel i att pröva sig fram om det är Madsen, Danielsson, Hannula, Samuelsson, Andersson eller Ryno som passar bäst in bredvid dessa. Ryno var trots allt en av allsvenskans bästa poängplockare förra säsongen. Det finns dessutom ingen given regel som säger att de tre bästa spelarna bildar den bästa kedjan.
Sawchuk: Vi kan alltså konstatera att vi har olika uppfattningar.
Jag tycker att för att förstå hur bra en spelare är och vilken potential han har så hjälper det att se denne i olika situationer och med olika medspelare. Du anser att spelaren förstås bäst genom att spela i samma miljö och i samma roll varenda match.
Wayne Gresky: Jag håller helt med dig, förutom Madsen och att du glömde Hannula. Han anser jag lite för svag för de två första kedjorna, men som sagt så håller jag fullständigt med dig i övrigt.
Jag tror inte att Rynos öde kommer att bestämmas utifrån ifall han gör hattrick idag eller spelar -5, utan att våra ledare kan ta ett samlat beslut. Däremot så är det viktigt att se ifall han kan ha kemi med Dicken, för det är riktigt viktigt att vi hittar spelare som passar bra med honom.
Sen tycker jag att ni är lite orättvisa mot Danielsson. Men det är en annan diskussion :)
Nä, jag anser att man måste ha haft en tanke då men gav Ryno ett Try Out kontrakt, den borde man följa. Nu tror jag inte Ryno kommer att vara framträdande ens mot Sundsvall så det ordnar sig kanske ändå. Nåväl, framtiden får väl helt enkelt utvisa vem som får rätt. ( och det vet vi ju hur det slutar ;) )
Ska bli intressant att se Adam Pettersson som är utlånad från Skellefteå till Sundsvall, där får Modoförsvaret något att hålla reda på.
Sawchuk: Då han bara varit framträdande i en offensiv roll så är det nog som sådan man hoppades att han skulle blomma ut. Han har haft mycket otur med skador och med rejäl träning så tror jag att man hoppades att han skulle blomma ut till den spelare som Håkan Andersson såg. Förmodligen därmed som en potentiell spelare för de två första formationerna. Han är avig och hans framspelning till Haris mål tyder på klass, men samtidigt så blandar han friskt med väldigt konstiga beslut och långsam skridskoåkning. (Samtidigt så ser ju alltid stora spelare sega ut. Hostak och Janne Larsson är spelare som sett ut som de åkte omkring i sirap, men ändå på något sätt varit väldigt framträdande).
Mitt andra inlägg/förtydligande handlade mer om att jag inte tog ställning i vilka junisar som är bäst.