Har du glömt till exempel förra matchen, flera högkvalitativa målchanser för Löven som Hanses räddar Modo kvar i matchen. Men det är väl svårt att minnas när man inte tänker sig in i målvakternas situation.
Eller: Vi kan spela bra försvarsspel det vet vi från de fyra lövenmatcherna där vi håller dem ute efter kanterna stora delar. Misstag kommer alltid att komma med våran spelstil, det går inte att förhindra. Men plusset med vår spelstil är att vi gör mycket mål och kan ändå vinna de flesta matcher även fast vi släpper något skitmål.
Eller: Ju mer man tänker på hur många större klubbar och städer denna målvakt hade kunnat välja istället, så känns det helt overkligt. Det sänder rätt fina signaler ut i hockeyvärlden.
Domsjö: Ja det är ju klart, får man inte till ett fungerande försvar så blir det ju billigare att köpa in en mv än att byta ut felande länkar i försvarsspelet och det skulle ju bli ett flertal. Vi får bara hoppas att den nye mv inte får samma taffliga försvarsspel framför sig.
Nej det är inte synd om hanses eller lundin. Bägge har haft hela säsongen på sig att lyfta (42 matcher).
Tycker snarare att modo har gjort dom en tjänst som meddelat att ingen behöver söka ny klubb. Bägge får stanna. Annars hade man ju kunnat säga, var vänlig sök ny klubb då vi har en målis för mycket. Detta hade satt dom i en dålig situation då de hade behövt hitta ny klubb, fokusera på flytt mm för några få månader.
Så tycker klubben agerat proffsigt i detta.
Det är en preatations baserad bransch, presterar man inte kommer klubben behöva göra det som är bäst för klubben.
Trilske: Personligen tkr jag inte synd om Hanses. Han har haft säsongen på sig att visa upp sig. Blir själv lite konfunderad varför man ska vänta in spelares form. Skröder kunde vara som ett blysänke (i slutet av sin karriär) under 3/4 av serien. Ifjol var det Hagelin som fick chans på chans för att sedan få det att lossna. Spelare som är rutinerade och har varit med måste ha en högre lägstanivå. Juniorer ska matchas in , äldre spelare måste leverera på en skaplig nivå.
Eller: Han kommer nog att få sträcka ut några gånger. Karol Krizan kom till MoDo i samma ålder och ser nu att den jävla hjälten fortfarande lirar!!?? 2019-20 HKM Rimavska Sobota Slovakia3 16 1.72. .942
Vad jag menar är väl att vi gått och väntat på att få se Hanses i detta slag, och att han nog hade fått fortsatt förtroende om vi nu inte värvat, därav den kluvna känslan.
Men om Bartosak levererar så spelar det ju ingen som helst roll att Hanses ställs åt sidan, absolut inte. Dom flesta är nog överens om att det behövdes förstärkas på målvaktssidan, speciellt när det rör sig om en av Europas bästa målvakter.
Trilske: Det är lätt att vara efterklok, Hanses har haft hela säsongen på sig att visa sin kvalite, det är först nu på slutet han verkligen spelat otroligt bra.
Jag ser inget negativt med att värva in förmodligen HA’s på papperet bästa målvakt, skulle Hanses gå sönder så står hela klubbens shl förväntningar på en ganska orutinerad Lundin som kom till Modo som backup.
Sen verkar ju Hanses ha det rätta virket och resonerar som så att bästa målvakt skall spela och vill förtjäna sin plats vilket skapar viktig konkurrens.
Nu behöver Modo bara få tillbaka lite backar och få igång 1:a linan till gammal storform, sen kanske spetsa med en Kuusela typ så kan det bli en spännande vår.
Detta är egentligen ingen sensationsförlust om man blickar tillbaka lite.
VH borta till exempel där vi låg under med 4-0, började spela sista 10 och förlorade med 4-3. Sen har vi som alla vet förlorat två ggr mot Västervik och följt upp det med två jämna bataljer mot löven. Frustrerande att det ska vara så, men en förlust hit eller dit har inte spelat någon större roll, ännu. En liten plump i protokollet bara.
Det som är mest trist är väl att att det känns som att man "vaskar" Hanses form när han äntligen hittat den. Samtidigt vill man inte ha Bartosak på bänken heller, så man är lite kluven. Men han behöver matchning så det skadar väl inte att få in honom så fort som möjligt, vilket på sätt och vis kan ske mer naturligt nu och inte inget som behöver forceras.
Gavelo: rätt stor risk/chans att vi får möta Timrå i ett kval, blir vi tvåa och förlorar mot löven o Tik vinner slutspelsserien möts vi, blir de tvåa och förlorar mot löven samtidigt som vi vinner slutspelsserien möts vi, bara spekulationer förstås då mycket kan förändras men föreslår att vi blir minst tvåa och vinner över löven !
Rytter: Själv undrar jag om det inte är en bra sak att inte vara i toppform nu? Det vore väl korkat om vi spelade vår bästa hockey nu och inte är i form när det gäller någonting. Samtidigt en styrka att inte vara på topp och ändå vinna.
Rytter: Ser det inte alls som otänkbart att Timrå kan ta andra platsen. Lika tänkbart ser jag det att Modo kan ta första platsen. Vi ska spela om 30 poäng. Löven har sju poängs försprång till oss och vi har nio till Timrå. Allt som krävs är en tre matchers dipp från det ena laget och en tre matchers topp för det andra så ritas kartan om helt. Förstår mig inte på alla experter som säger att det är klart?
Rytter: Skrev aldrig jatt det kunde bli svårt att hålla den eftersom vårat spel inte övertygat, får Timrå vittring så kan det bli jävligt tight på slutet OCH visst skulle det kännas som en frontalkrock om vi nu skulle sjabbla bort detta försprång vi har?!
Förstår du/ni hur jag menar?
Sen är det såklart viktigt att fokusera här och nu, men vi kan inte heller komma in i ett kval helt oförberedda, därför bör ledningen (vilket jag förutsätter att dom redan gör) scoutar motståndet efter olika scenarion för att vara förberedda, den som är bäst förberedd har gett sig störst möjligheter att lyckas.
Jo vi har varit bäst sett till poäng i januari men inte det senaste 4-5 matcherna varken poäng eller spelmässigt, spelet har inte övertygat och det är därför man ändå känner en viss oro, lek med tanken att vi torskar nästa match medans Timrå och Bik vinner, då har dom rejält häng så det gäller att Modo börjar spela bättre igen.
Fast igår pratade du om att andraplatsen var i fara pga av vår form (Vi var det formstarkaste laget i januari sett till poäng). Nu pratar du om formen i dagsläget och hur den står sig mot eventuella shl lag i ett kval.
Ursäkta men jag förstår att jag och många andra faktiskt har svårt att begripa vad du menar med form.
1. Är andraplatsen i fara eller ej?
Det är det som borde vara intressant för oss här och nu, vad som händer sedan är sekundärt.
En match i taget nu det som är kvar av serien, allt fokus på vad vi ska göra mot ssk för att ta 3p och göra det svårare för de jagande att gå ikapp.
hockey_21: Nä visst vore det en jäkla frontalkrock om vi bommar andra platsen!
Om vi tar oss till shl kval, vem skulle vi vilja möta?, leksand känns som klara och Oskarshamn ligger inte heller bra till, Lhc tror jag har lite för mycket kvalitét och bör kunna hålla undan och slippa kval!
Så om vi ponerar att det står mellan leksand och Oskarshamn så är det ändå ett svårt val kan jag tycka, båda lagen har bra och dåliga sidor.
Leksand är normalt starka hemma och har mycket kvalrutin men har varit usla under hela säsongen och har legat i botten hela tiden.
Oskarshamn har ett något starkare lag och har nu plockat in Perra J som är något utav en mästare i kval sammanhang, samtidigt har dom ett rent kaos i sin organisation vilket nog stör laget en aning.
Gavelo: Det räcker för oss att vinna alla våra hemmamatcher som är kvar för att säkra topp2. Det borde ju inte vara helt omöjligt med tanke på hur hemmastarka vi har varit.
KB: Vi diskuterade detta igår och jag lade endast mina tankar i dagsläget och jag tycker det är väl berättigat att börja titta på potentiella motståndare i ett eventuellt kval, jag är tämligen säker på att modos ledning redan börjat studera dom potentiella Shl lagen redan nu med tanke på att det bara är runt 10 omgångar kvar. Det är ganska självklart att det är i slutspelet det gäller att toppa formen eftersom det är där turneringar avgörs.
Gavelo: Känns hyfsat onödigt att ens prata om hur bra vi skulle stå emot ett SHL-lag i nuläget, när det är typ två månader bort. Formtoppar man just nu, så gör man fel.
Vi ska först och främst inte släppa till alltför mycket mot våra allsvenska konkurrenter och sen hitta formen lagom till finalen.
jonsson: Vi har ju lagt ett bud på Kangasniemi. Blev lite mer tveksam när jag läser att han försvinner helt i slutspel. Kanske är megatunga slutspel i Finland. Pertti slåss med knivar och sånt. TPS släppte Tukonen idag. Knappast aktuell för MoDo. Kan vi inte låna David Backes, han vill inte spela i AHL...
Robin Ztorken L: Förstakedjan och även deras PP-formation har varit trubbiga i flertalet matcher, men Karlkvist har varit helt godkänd i mitt tycke.
Jag var på plats mot BIK och såg även matchen i efterhand. Har väldigt svårt att se hur man kan kalla oss dåliga där. Det är en regelrätt överkörning förutom två PP mål från BIK, vilket de är absolut bäst i serien med. Det var endast småsaker som stack ut där. Belov gick bort sig lite i boxplay och Styf hade det lite svårt ibland, men det var debutmatcher för båda två. Rent prestations-mässigt så var det här en mycket bättre match från vår sida än mot Löven, även om Löven är många gånger bättre än BIK i mitt tycke.
Mot Tingsryd så ska det ha varit en uttalad gameplan att spela enkelt med stora marginaler eftersom Tingsryd är farliga på att kontra. Jag tycker att vi kontrollerade den matchen väldigt väl också även om vi inte stänkte in fem mål. Hade vi spelat mot Mora som vi gjorde mot Tingsryd så skulle vi förmodligen ha vunnit.
Sven Tuta: Undra hur mycket mer Glader har fått att handla för, ingen summa nämndes i intervjun med Widebro. 14 dagar kvar innan det är färdigvärvat. Blir det nått mer månntro.
Nucky: Jag skriver detta till alla som kommenterade mitt inlägg sent igår kväll om formen etc. Jag tyckte jag var tydlig med att formen vi har NU spelmässigt så är vi inte ett shl lag, vi kommer mest troligen om inget jätteoväntat händer att knipa 2:a platsen. Jag skrev också att i ett kval är det endast Timrå som vi nog får det svårt att slå, dom har en sjuk tendens att nästan alltid göra sina bästa matcher mot oss medans vi glider runt på en grilla och bjuder på puckar i egen kasse.
Med det sagt så tror jag vi har en bra chans att spela shl till våren OM laget kan steppa upp minst 3 snäpp till kvalet och börja spela som ett lag igen.
KB: Jag tycker generellt att vi varit rätt dåliga de senaste fem matcherna, även om vi tagit poäng och segrar. Spelet har inte känts övertygande direkt. Dock starkt att kunna ta poäng när det gått grus i maskineriet.
Nucky: Ett slutspel lever sitt eget liv, dessutom väntar en bäst av 3 vid ev förlust. Kan mkt väl se Vik/Tik hota oss i en sådan serie. Missar vi andra så är en slutspelsserie väldigt oviss.
Gavelo: Om ledningen lyckas peaka laget till kvalet börjar, ser jag inget annat lag än Löven som ska kunna hota oss i en matchserie över 3 eller 5 matcher. Spelar vi på topp är vi ruggigt jävla bra, långt mycket bättre än BIK och Timrå om du frågar mig.