1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507519 inlägg · 4189 ämnen
« · 1851029 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7943}:
Det finns en möjlighet att det är skämtsamt menat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7943}: Reagerade på samma sätt som du. Hen lever i en egen drömvärld, vilket flera inlägg på forumet har bevittnat oss om.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jag är lika förvånad som du!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Detta är egentligen helt ovidkommande men jag kan inte hålla mig ifrån att kommentera ett av 2017 mest korkade inlägg från en "viss" person som man bara inte kan ta på allvar!!
Hur kan man ens jämföra Jimmie E med Peter Forsberg, personligen tror jag att till och med Jimmie själv rodnar och skäms över det..
Jag föringar inte Jimmies insats i Div1 laget Lejon efter ha vart borta från spel ett bra tag men att ha mage att jämföra den combacken med Foppas är bara för mycket...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Hela den armada av NHL-spelare som kommer från Modo gör ju sitt. Att många även valde att komma hem och spela för sin klubb tror jag också har betydelse.
Tror definitivt man kan behålla attraktionskraften även om man spelar i HA, se bara på Leksand.
Men det krävs framgång även fast man inte går upp i SHL på direkten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Tror det dels kan kallas Foppa effekten. Många Stockholmare som är Modoiter. Samt många inflyttade såklart (Men knappast unikt för Modo)
De som är 25-45 idag har ju vuxit upp med Foppa som den stora idolen. Klart det smittar av när han är sån urmodoit.

Sen är det inte hela ökningen såklart, men som någon så. Folk drar folk.

Sen räknas vi väl som storlag ännu och lite mer spännande på så vis. Ge oss några år i HA är vi inte lika spännande längre. ;-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Lite skillnad på hur lagen uppfattas runt om i landet. Publikfest när Modo spelade på Hovet med största publiken så långt. AIKs sämsta publiksiffra ikväll när serieledande Timrå var på besök. Ok att en match mitt i veckan inte är den mest publikdragande, men det ska väl inte behöva vara AIKs sämsta för säsongen?

Sv: Modo-Björklöven 17/11
Från Hörnefors: Det känns som en viktigt match för att ha topplaceringar inom räckhåll och kanske få lite mer luft till nedre strecket.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Använd denna tråd till "övrigt".

Ny spelare?
Den här får vi hålla koll på. Utvecklas han till att bli bra spelare måste han komma till MoDo ;)

www.eliteprospects.com/player.php?player=486446

Sv: Modo inkomster 2016
Från Hörnefors:
Har en vän med insikt i Tingsryd som nämnde att majoriteten där låg mellan 18-30 000 per månad, några juniorer som låg billigare. Kryddat med några stjärnor som låg kring 50 000. De hade någon satsning för några år sedan med ett par finländare så låg de på 100 000 a månad för dessa.

Sv: Modo inkomster 2016
Tarasov: Ok. du verkar var insatt. Jag tog för givet att det var som i andra idrotter, när man har läst vad vissa tjänar. Jag kommer inte ihåg alla, men jag vet att officiellt tjänade både Christofer Fish och Cody Murphy 17000 kr /månad i Västerås och det känns väldigt lågt.



Sv: Modo inkomster 2016
Från Hörnefors:
Ja då pratar vi individuella idrottare som exv friidrottare/alpina/skidåkare osv, dels så pratas det om prispengar och dels jämför man med artister. Inte hockeyspelare/fotbollsspelare mm har ett anställningsförhållanden, för dessa gäller länken nedan.

Sv: Modo inkomster 2016
Tarasov: Det är många som har bolag som funkar som egna bemanningsföretag i sport, artist och media branschen.
Idrottare med eget aktiebolag


Det finns bolag ägda av svenska idrottare som bedriver idrottslig verksamhet helt eller delvis i Sverige och som tar in alla typer av inkomster hänförliga till sin verksamhet i bolaget. Idrottaren har därvid överlåtit rätten till denna verksamhet till sitt bolag.

Det är viktigt att bolaget äger rätten till det som avtalet gäller och att det också är bolaget som är avtalspart. Idrottaren kan alltså inte själv ta emot ersättningen och sedan föra över den till bolaget.

När det gäller reklam-, sponsor- och produktutvecklingsersättning har det sedan länge varit klart att dessa intäkter kunnat tas in i bolaget. Detsamma gäller inkomster från föreläsningar och liknande aktiviteter.

Vad som däremot inte varit klarlagt är om tävlingsidrott är en så personlig verksamhet att prispengar och s k appearance money alltid måste beskattas personligen hos utövaren.

Skatteverket har i en skrivelse den 18 mars 2005 (Dnr. 156509-05/111) lagt fast att också tävlingsvinster och prispengar kan redovisas i bolaget. Verket skriver:

"I och med att idrottslig verksamhet kan bedrivas i bolagsform bör även tävlingsvinster och prispengar samt andra ersättningar som idrottsutövare erhåller för att ställa upp i tävlingar kunna redovisas i bolaget.

Tävlingsvinsterna är en del av den bedrivna verksamheten och även om det är personen och inte bolaget som tävlar hindrar detta inte att inkomsten redovisas i bolaget. En jämförelse kan göras med en artist som uppträder men där ersättningen för uppträdandet redovisas i bolaget.

Det avgörande för att inkomster kan redovisas i bolaget är att det är bolaget som uppträder som avtalspart i ekonomiskt hänseende.

En förutsättning för att idrottsutövare inom individuella sporter ska kunna bedriva sin idrottsverksamhet via bolag är dock att verksamheten som sådan uppfyller kraven för näringsverksamhet."

Mer information kan hämtas på www.skatteverket.se.

Sv: Modo inkomster 2016
Från Hörnefors:
Om klubbar/sponsorer betalar in pengar till spelarnas bolag kommer det högst troligt betraktas som skattefusk, det är jag rätt säker på att klubbarna inte gör idag. Däremot har en del spelare egna bolag som de bedriver verksamhet i, men det är en annan sak.

Sv: Modo inkomster 2016
Från Hörnefors: Är det inte så också att många spelare lägger undan i Pension och då visas inte detta? Eller försvann detta iom Pension förändringen nyligen?

Sen så vet man ju inte heller om de har bisysslor på sidan om som kanske också drar in pengar. Kåberg var väl en som alltid hamnade långt upp i dessa listor, men då ägde han en stor fet bondgård som drog in rejält.

Men en sak kan jag i alla fall säga och det är att om vi "låssas" att detta är för denna säsong och inga andra intressen hjälpt till, så har vi en hel del spelare som inte gör rätt för den lön de har.

Skulle vara intressant tex att se Timrå's dito.
Står fortfarande kvar i min åsikt att Timrå (nu räknar jag inte med deras förvärv under säsongen) inte har någon spelare som känns riktigt sexig.
Inte heller känns det som att deras spelare man mot man i en depth chart skulle knuffa bort speciellt många.
Likväl så spelar de riktigt bra och leder serien. Och nu toppad med nyförvärv så ser det ruskigt bra ut.

Sv: Modo inkomster 2016
hockey_21: Ja, eftersom man deklarerar inkomst från den 1/1 till 31/12 2016 så är det svårt att veta vad Modo har betalat. Det är bara Hedman som har fått lön från Modo under hela 2016. Men det ingår också om dom fått lön från någon annan stans. Te.x reklam eller egna företag. En del spelare har bolag som klubben (och ibland sponsorer) betalar till. Och sen tar spelaren ut lön från sitt bolag men oftast inte hela summan. Så om man ska få reda på den verkliga summan som spelaren drar in måste man också se vad deras bolag drar in.

Sv: Modo inkomster 2016
hockey_21: videbro från örnfrakt. Säcken från sitt förra uppdrag i shl osv. Helt onödig lista att lägga ut kan jag tycka.

Sv: Modo inkomster 2016
Från Hörnefors: vissa av de där lönerna är väll från andre klubbar?

Modo inkomster 2016
Johan Videbro VD Modo 1 608 430 kr
Hans Särkijärvi Tränare Modo 1 240 340 kr
Erik Hanses Målvakt Modo 691 332 kr
Michael Sundlöv Sportchef Modo 676 902 kr
Oscar Hedman Back Modo 645 569 kr
Magnus Helin Mv-tränare Modo 567 142 kr
Pär Styf Tränare Modo 555 734 kr
Magnus Häggström Forward Modo 495 050 kr
Tobias Ericsson Back Modo 457 680 kr
Patrik Karlkvist Forward Modo 415 530 kr
Tommy Enström Back Modo 336 069 kr
Henrik Björklund Forward Modo 332 330 kr
Marcus Oskarsson Back Modo 312 257 kr
Emil Molin Forward Modo 280 000 kr
Johan Eriksson Forward Modo 269 074 kr
Martin Röymark Forward Modo 265 772 kr för fyra månader i Färgestad
Sam Marklund Forward Modo 264 088 kr
Victor Öhman Forward Modo 245 200 kr
Emil Carnestad Back Modo 242 625 kr
Tim Wahlgren Forward Modo 130 720 kr
Oskar Stål Lyrenäs Forward Modo 115 520 kr
Jesper Sellgren Back Modo 99 800 kr
David Deutsch Back Modo 92 672 kr
Emil Alba Forward Modo 66 603 kr
Sebastian Walfridsson Back Modo 54 297 kr
Oscar Öhman Forward Modo 51 590 kr
William Eriksson Forward Modo 37 500 kr
Lukas Wernblom Forward Modo 32 500 kr
Victor Berglund Back Modo 25 800 kr
Isak Wallin Målvakt Modo 24 300 kr
Tobias Aronsson Back Modo 19 500 kr

Sv: Modo - Leksand 11/11
{8198}: Det brukar vara svårt att få reda på vad spelarna tjänar. Tidningarnas listor brukar vara tagna från fjolårets deklaration, och visar inte den verkliga inkomsten för alla spelare.
Om du har info om vad dom tjänar den här säsongen, så vore det intressant.

Sv: Modo - Leksand 11/11
{5647}: Instämmer till fullo

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mydar: Kontentan av denna öerhört meningsfulla diskussion är - smaken är som baken olika.

Sv: Modo-Björklöven 17/11
Från Hörnefors:
Oavsett vem som vinner så kommer det nog att bli en trevlig match, dessutom har vi under veckan kanske fått tillbaka ett par spelare. Båda lagen kan jag garantera känner av en hög derbyenergi, gäller bara hålla den under kontroll.
Det och att ha disciplinen att hålla sig från utvisningar kommer att fälla avgörandet..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Grymt! Underbar natur o vilket äventyr besöka fästningen.., helt otroligt!

Sv: Modo - Leksand 11/11
MsÖ: Han är en stor besvikelse för mig. Jag tyckte han såg bättre ut som center, för som back är han lite orörlig och ser löv ut.

Sv: Modo - Leksand 11/11
{8198}: Då är de dags att han börja leverera där efter!.

Sv: Modo - Leksand 11/11
Tobias ericsson har högst lön av spelarna.

Modo-Björklöven 17/11
Det känns som nästa match är viktigare än bara tre poäng. Det verkar som att vi har svårt att hålla en hög nivå, och lätt hamnar i svackor. Hoppas att hela laget känner en stor revanschlusta och derbyenergi.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag har aldrig bott i Ö-vik men vi hade stuga i Norrmesunda. Jag tyckte det var paradiset på jorden, när jag var liten.
Men lite hockeysnack vore väl intressantare än att diskutera en omöjlig fråga om vilken stad som är bäst, Ö-vik eller Sundsvall.En sak är då solklar, viken stad som har bästa hockeylaget. För Sundsvall har ju inget a-lag, och Timrå är inte en stad.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mydar: Jag är uppvuxen på Hemsön ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Jag bor inte i Örnsköldsvik längre.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: jag är också döpt i Nora kyrka och spenderade väl mina första 20 levnadsår i höga kusten. Jag känner definitivt igen resonemanget, det finns inget ”övik” med höga kusten. Men det tycker jag verkligen inte att en öviksbo ska misströsta över, kustområdet utanför övik är jättevackert.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: släkten kommer från området du nämner och jag spenderade alla mina somrar där. Jag och min son är döpt i Nora kyrka.
Jag känner inte igen resonemanget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det är naturligtvis ett varumärke man vill förknippas med, det är en annan sak. Men det finns nog få som är födda i Nordingrå, Mjällom eller Docksta (dvs. Höga kusten) som skulle hålla med dig (det gör inte kartan heller för övrigt). För dom är övik stället man åker till för att storhandla. Ungefär vad Umeå är för hela öviks kommun.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: det är väl främst kring skuleberget som räknas in i världsarvet, men Övik är i högsta grad i området höga kusten. Sveriges högsta ö ligger exempelvis i Övik. Det som utmärker höga kusten är ju de höga bergen i kontrast med havet, samt landhöjningen. Båda inbegriper Örnsköldsvik.

Men alla får göra sitt val.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mydar: världsarvet höga kusten slutar söder om övik, det går nästan att argumentera för att Härnösand ligger lika nära HK som övik gör.

Lite det du utmålar som utmärkande landmärken för övik (fabriken och en gammal hoppbacke) var det som också fick mig att reagera på när öviksbor sågar närbesläktade småorter. Allting är relativt liksom :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: vet inte riktigt var den geografiska gränsen går men tycker att det känns som att ö-vik ingår där - det är ju ganska platt norrut för att sedan bli mer kuperat. Utkanten av högakusten kanske? Sen är ju det första man slås av då man besöker ö-vik tycker jag är profilen på skidbacken, hoppbacken, rondellen och Domsjö fabriken. Ingen av dem tycker jag är speciellt vacker så ja, man får nog leta sig utanför stan för att uppleva smultronställena.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Höga kusten är fantastiskt vackert men nu ligger ju inte höga kusten i övik, om än i närheten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Kunde inte hålla mig att lägga mig i diskussionen:)

En bra och objektiv sammanfattning, smaken är ju som baken, tycker de flesta städerna och landskapen i sverige överhuvudtaget har något unikt. Men som uppvuxen o utflyttad fd öviksbo anser jag personligen väl att detta med höga kusten ibland känns liiite väl överskattat.

Jag menar, visst det är fint och så men det är inte så man svimmar, det går ju att beta av attraktionerna relativt fort sedan får man leta sig mer o mer utanför kommunen om man vill uppleva/se något nytt. Mitt personliga intryck är dock att ibland kan lokalbefolkningen i ö-vik kännas lite hemmablinda, rent av stationära om man jämför med andra orter. Jämför man med Umeå tex så känns det som man är mer nyfiken på att ut o resa, kultur etc. O jämför man med härnösand så känns det även där som man sprungit om ö-vik vad gäller aktiviteter för barnfamiljer, festivaler osv. Dock hoppas jag man tar förnuftet till sig o satsar på den där forntidsbyn som byggdes utanför ö-vik, finns ju enorm potential att göra en riktig turistmagnet.

För övrigt kan jag tipsa om Hemsö fästning för den som inte varit där :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Öviks styrka är väl framförallt att det är så vackert med höga kusten. Skärgården med några av Sveriges i mina ögon vackraste öar är helt fantastisk. Jag vet inte hur man kunde bli Sveriges friluftskommun två gånger på relativt kort tid, men just naturen är väl det som särskiljer Övik från de flesta andra småstäderna.

Personligen har jag kopiöst svårt för Sundsvall i och med att alla affärer flyttat ut. Som besökare ledsnade jag väldigt snabbt på stadskärnan i och med att shoppingen är så begränsad. Det är en annan diskussion, men fy fasen vad jag hatar vad shoppingmaills gör för en stadskärna.

Vilken stad man föredrar är givetvis upp till var och en. Både Sundsvall och Övik är väl rätt tunga på industri, medan Umeå däremot är mycket mer tjänstestad osv...

För övrigt. Fasen vad häftigt om Övik får igenom den där fabriken som man gjort en lyckad förstudie på:webben7.se/artikel/133367/gigantisk-domsjo-satsning-kan-ge-5000-nya-jobb

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8198}: Själv är jag uppvuxen i Härnösand, varit extremt mycket i övik eftersom tidigare sambo kommer därifrån samt att jag haft en del kompisar som bott där + att man håller på Modo vilket i sin tur även det gjort att man hängt rätt mycket i stan, är sedan 2014 bosatt i Sundsvall.
Att argumentera för vilken stad som är bäst är ganska individuellt eftersom alla har olika intressen och värderar saker helt olika.
Härnösand är en vacker och lugn småstad nära till vatten, innan det massiv flyktingmottagandet så var det vildaste som kunde hända en lördagkväll att raggarna slogs utanför gamla busstationen och IP’s, idag törs många inte gå utanför dörren.
Övik är en typisk småstad, alla känner alla på något sätt och sammanhållningen blir stor, trots den lilla befolkningen så byggs det ändå mycket och staden utvecklas, folket är trevliga och fisketlivet och båtlivet runt bönhsmn och ulvön är fantastiskt.

Sundsvall är störst befolkningsmässigt och således finns det kanske mest saker att göra, men som sagt det beror lite på vad man är intresserad av, själv sysslar jag med bodybuilding vilket gör att jag trivs bra i Sundsvall som är stora i Sverige inom fitnessvärlden. Navet är ett mörket och man mår lite dåligt varje gång gumman skall åka hem senare på kvällen från navet, restaurangkvaliten i Sundsvall håller enormt hög klass och utelivet är bra, dock kan man knappt åka bil längre i stan och parkeringar är dyra och få vilket gör att många väljer handel i Birsta.
Kort och gott så har alla städer sina fördelar och är man bara lite öppen så tror jag att man kan gilla dom flesta städer på ett eller annat sätt :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: när man själv har varit i Sundsvall har det inte funnits ett skit och göra. Finns väl exakt samma butiker och kedjor i Svall som Övik.
Heldött i centrum på vsrdagar där med.

Men visst. Övik har inte samma samlingsplats för narkomaner och nersupna 18 åringar, Navet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:
Börjar likna den patetiska "leken".
- Min pappa är starkare än din.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Det är en större stad så det säger väl sig självt?

Sen är det väl inget fel på Sundsvall. Om det inte vore för folket som bor där. ;-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Övik äger

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: nog måste du hålla med om att det finns mer att göra i Sundsvall än i övik?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Jo för Sundsvalls centrum hör man ju mkt om hur det frodas kring.

Menar du för övrigt att det är för få arbetslösa/skiftarbetare i Övik då det är pensionärer och ungdomar på stan på dagarna bara? För i regel jobbar ju folk på dagarna annars...

« · 1851029 · »

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB