Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen

« · 1895071 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:

Gör samma jämförelse på SAIK.

Ortio - Skrev nytt kontrakt efter en bra säsong och fick säkert en höjning. Hämtad från AHL/NHL. Seriens dyraste målis tillsammans med Fast?

Pudas - En rightare som spelar PP och gör poäng i SHL i flera säsonger. Säkert väldigt dyr för svensk spelare.

Alm - Hämtad från AHL efter 2år där han inte tjänat så mycket, säkert sugen på att tjäna lite slantar.

Kostka - AHL spelare med NHL matcher på kontot, inte gratis

Katic - Hämtad från KHL efter en poängstark säsong. Kostar rejält, förlängde dessutom kontraktet och lär fått en liten ökning.

Ellis - Köpt och såld, back som producerat 0.5p/match senaste säsongerna i AHL, gjort NHL matcher, inte gratis

Lindgren - Dyrare än medel, sista året och vill ha betalt?

Andersson - KHL rutin och fina säsonger med DIF, slutet på karriären och lär vilja ta betalt. Vi vet att han ligger här efter avstängning: Månadslön 160 001–200 000

Ericsson - Han spelar inte gratis i slutet av karriären. Förra året vet vi vad han tjänade pga avstängning: Månadslön 300 001 och uppåt – 30 000 kronor.

Hetta - Rutinerad på spelare med bra karraktär, över medellön

Holloway - Tillbaka efter sejour i KHL, inte billig.

Lindholm - Landslagsspelare kostar, inte billig

Lindström - Säkert över 300.000. Vi vet vad han minst tjänar efter en avstängning: Jocke Lindström hamnar på högsta skalan i tabellen för böter.
Månadslön 250 001 och uppåt – 30 000 kronor.

Möller - Erkänd målskytt och lirat i KHL, landslagsspelare och OS spelare. lär vilja ha betalt därefter

Olofsson - En offensiv spelare, ingen monsterlön men över medel

Pettersson - Stabil 20+ poängspelare, lär kosta för inte harvar han kvar till en slavlön, SAIK har ju trott på ett genombrott länge.

De billiga jag ser är juniorerna samt Petterström.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
eltifoso:

Du har rätt i att vissa spelare endast avlönats i ett par månader. De hade ju en lucka i spelarbudgeten, vilken tur!

Evertsson och gänget blir ju ganska defensiva och arga när det frågas om dessa UPPENBARA grejer.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:

Jag tycker att samma regler ska gälla för alla lag. Inget lag borde få spela med sex utespelare utan att plocka ut målisen. Inget lag får ha under 4 miljoner i eget kapital. Redovisningen ska ske på ett juste sätt utan fusk.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:

Har ett förslag på lite regler.

-Alla lag måste ha 10m mindre lönebudget än SAIK.
-Hemvändare får inte välja andra klubbar än saik, hemvändare till andra klubbar får SAIK bjuda på
-Juniorerna saik vill ha är tvingade att stanna om saik vill ha kvar dom
-Ingen klubb får besöka tv-pucken och scouta spelare under 16, utom SAIK.
-Sm-guld delas ut till laget som i grunden är det bästa, barbro är ensam jury

Vad tror du skulle dessa funka?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Är ingen expert på Växjös trupp men några av de spelarna du rabblade upp har väl inte betalt från Växjö mer än några månader ? Då blir det inte så mkt, vet att Färjestad med framgång hade den strategin under 00-talet
Enklare att fläska på en månadslön om det rör sig om fåtal månader

Den totala löneskostnaden blir ju ändå låg för en sådan kvalitet

Dessutom ska man tänka på att vissa föreningar räknar in all admin och tränarlöner i truppkostnaden, en annan har bara spelare och tränare och en tredje har enbart spelare

Och till sist , de siffror som ligger till grund för jämförelsen mellan Brynäs och Växjö avser ju förra årets bokslut gissar jag då årets ej är avklarad ännu

Så då får man jämföra hur trupperna såg ut då och inte i nuläget

Trevlig helg och stort lycka till imorn, tror ni tar detta till sist med rätt fokus


Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
DansbandsWolf:

ok foliehatt. Jag säger att jag har personligen fått det bekräftat av en person med insyn i föreningen, och du säger foliehatt. Jag lovar att det jag säger är sant.

Men om du då inte tror på mig, och så använder du din egen palt och resonerar och kikar igenom spelartruppen.

Flera stycken som säkert är väldigt privärda och mycket bra köp:

Andren
Martinsson
Persson
Pettersson

Arvid Lundberg var vi inte ens nära att få hem trots att vi gav honom ett fantastiskt bud, så där kan vi ana.

Martin Lundberg vet vi ungefär, han skulle ha vart en av de bäst betalda i vårt lag. Han spelar i fjärdefemman med Reddox och Josefsson som är etablerade SHL-spelare.

Janne Pesonen vet vi också ungefär och han var jävligt dyr då vi värvade honom efter en tung period i KHL, han vann skytteligan hos oss och gick till Schweiz där han också vann skytteligan och poängligan, och nu spelar han i tredjekedjan i Växköp.

Pesonen lirar i tredje med Fröberg som säkert har en låg lön med SHL-mått, och med Miele som var Malmös stjärnspelare och dyraste kille när han plockades in.

I andrakedjan har vi då Calof, och där kan vi nog ana ungefär vilken nivå han ligger på. Där spelar han med Rasmussen som hämtades in från NHL/AHL, en spelare som alla lag i SHL var och bjöd på för alla ville ha honom. På vingen har vi då idioten Shiminin som hämtades in från KHL, innan dess i Schweiz.

Förstafemman har vi prisvärde superspelaren Pettersson, Rosen som köptes från AIK IF för fem miljoner då han hade gällande kontrakt, har han hög lön måntro? Och så Kiiskinen som är en mycket pålitlig poängplockare och duktig forward, säkerligen inte billig.

På backsidan har vi då Rahimi som lär vara en av de dyraste backarna i SHL, han hämtades in från Schweiz.

Welsh är inte heller någon back som är känd för att spela gratis.

Och så har vi ett gäng doldisar och reserver som också avlönas på backen och forwards, liksom Bock, Rondbjaer och resten av de inköpta till juniorlaget. Kanske lägger en liten slant för att slippa dras med Yods som sen drog till Rögle.

Ja Växköp är

(1) JÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄVLIGT!!!!! bra på att få "pengarna att räcka" eftersom de enligt redovisningen säger att de har liknande löner som dynastiernas och Qatar.

(2) ...vänta nu det är något som inte stämmer eftersom de inte har högre redovisade löner än andra lag när det är uppenbart att så är fallet?

Vad tror du själv?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Vilka förutsättningar för elitlicensen är det de bryter emot, exakt?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Ok du har pratat med Hentos brorsa, då vet vi allt om dina "bevis".
Foliehatt på!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
DansbandsWolf:

Jag VET att de inte redovisar spelarlöner på ett korrekt sätt och har personligen fått det bekräftat av personer med insyn i föreningen. Den personen förstod inte vidden av vad hen sa med tanke på elitlicensen.

Titta på truppen och ta dig en funderare hur den truppen kan ha en liknande kostnad som er egen.

Spelar du dum eller?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Ursäkta men var i artiklarna står det att Växjö fuskar?
Vad jag kan läsa så beskrivs endast hur Växjö bildat bolag hit och dit men ingenting att det skulle fuskas.
Snåla ekonomiska Smålänningar som hittat ett sett att få kronorna att räcka längre ja men att som du vill få det till att det är oegentligheter och anledningen till att ni förnedras i finalserien är liiiite väl magstarkt men typiskt dig.
Så det är dessa artiklar du hänvisar till som bevis för Växjös fuskande? Eller är det vad någon av foliehattarnas inlägg på NP du tänker på?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
SHL måste ta sig en funderare på regelverket hur ekonomin sköts, hur kostnader redovisas. Växköp kommer att dominera, köpa sönder konkurrenterna som utgör ett hot, man kommer att se till att man är lite bättre med detta fiffel. Detta kommer att fortgå tills någon annan börjar göra samma sak, kanske en riskkapitalist plockar upp Huddinge och så blir det kasino tills det blir KK.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
eltifoso:

Hur kan du inte förstå?

Jag skriver inte om att någon är gynnad eller ej av kommunen. Där finns det inget gällande regelverk heller.

Däremot finns det ett regelverk om eget kapital, och i det innefattas kostnader. Vad är kostnaderna ifall de redovisas på ett korrekt sätt, och vad blir då det egna kapitalet?

Varför har man ett regelverk runt eget kapital och runt arena? Vad är syftet?

Det är för att man vill ha en långsiktighet inom hockeyn med en långsiktig satsning. Man vill ha upp föreningar som Timrå, som genom ett långsiktiga arbete förtjänat att gå upp. Man vill inte ha upp kortsiktiga klubbar som tar stora risker, lex team boro, lex Västerås ungdom lex Björklöven. Klubbar som bryter mot stadgarna och fuskar och går i KK.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
DansbandsWolf: Ja detta var utomordentligt underhållande läsning

Lite som att Östtyskland skulle gnälla över och påstå att andra länder måste ha dopat sig för dom vann mot oss😃

Det är väl precis som du skriver ett icke omtvistat fakta att Ske är och har varit extremt gynnat av sin kommun.

Sen undrar jag om inte Elias P till exempel är rätt billig? Troligen överlägset mest poäng/ krona på den grabben

Och hur dyr trupp har in Ske då som egentligen enligt utsago här inne, är ett bättre lag än Växjö?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
DansbandsWolf:

du tror alltså att Växköp har samma löner som alla andra lag i SHL? Är du seriös? Kolla för helvetet på laguppställningen och använd palten människa!

De har liknande lön som andra lag i redovisningen, och på den grundas eget kapital och annat som SHL använder sig av för att bevilja elitlicens.

Jag skrev inte om kommundoping, jag skrev om ekonomiskt fiffel där kostnader och eget kapital ej redovisas på ett korrekt sätt. Alltså följs ej elitlicensen.

Läs artiklarna och tänk! Det står ju uttryckligen att det fuskas av deras egen lokaltidning. Din mästare Börje har ju själv skrivit långa haranger om Leksand trottoarkanten, men det var en fis i rymden jämfört med vad Växköp pysslar med.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Sawchuk: Ja att Yoda i affekt över sitt AIKs tillkortakommande mot ett totalt överlägset Växjö tar ordet Kommundopning i sin mun är minst sagt skrattretande.
Snacka om att kasta bautasten i växthus för det är oomkullrunkerlig fakta att hans AIK är Sveriges mest kommundopade hockeylag.

Och du Yoda, var har du bevisen på dina påstådda fuskigheter Växjö skall ha gjort sig skyldig till?
Fram med dem är du snäll för om inte är det bara ytterligare ett av dina alternativa fakta du severat oss genom åren med.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7827}:

men om man vinner genom att fuska med reglerna runt ekonomin och inte följa elitlicensen och eget kapital? Ska vi hitta på ett sätt att spela med 6 utespelare? Sätta upp ett plexiglas på egen mållinje? Muta domarna? Det är inte rättvist!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Aik har egna produkter i laget. Växjö har typ 0. Så är det.
Sen var gränsen ska gå för att kalla ett lag ett köpeslag vet jag inte. Alla lag bygger på köpta ej från bygden spelare. Självklart känns det mera genuint med lag som har egna produkter men det är segrar och finalvinster som räknas.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Sawchuk:

ok. Då är det bara 240 miljoner i skuld då. Plus lite pengar under bordet, lite smarriga fastigehetsaffärer, en verksamhet som går minus 50 miljoner år efter år redovisar ett positivt eget kapital och så lite gåvor från kommunen till dessa fifflande personer för att kompensera.

Sen att vi har ett förmånligt arenaavtal är en jävla fis i rymden i sammanhanget. Vi har fan samma publiksnitt som dem men är inte ens nära att knyta till oss våra egna spelare för att de bjuder dubbelt så hög lön!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Ja, det är tillåtet. Artikeln om arenan är från 2012. Kolla upp Skellefteås arenadoping istället, hårresande!!! :O

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Sawchuk:

men snälla du. Är då så dum eller spelar du bara?

Hävdar du allvarligt att Skellefteå AIK värvat ihop ett lag på samma sätt som Växköp nu gjort?

Om du kollar upp vår laguppställning de senaste 10 åren så måste borde du inse att minst hälften av spelarna är billiga spelare där många är doldisar eller ungdomar ur egna led. Enligt det jag hört fick Calof 50 papp i månaden när han kom, och Heed, Bellemare, Klingberg, Norman och resten av fynden var inte heller dyra till en början. Arvidsson, Melker, Adam Larsson, Arvidsson, Pär Lindholm, Rundblad, Pettersson, Lundbergs, burström, Lindberg och resten av alla dessa ungdomar som vi utvecklat genom åren har haft en väldigt låg SHL lön i förhjållande till prestation, så även nu med Berglund, Linus Lindström, Wingerli, Ohlsson och Söderlund. Nog har vi säkert cokså betalt en hög lön till toppspelarna vi hämtat in.

Men kolla för helvetet på Växköps trupp! De har inte en högre lönekostnad än någon annan FÖR ATT DE INTE BETALAR UT LÖNERNA GENOM VÄXJÖ LAKERS ORGANISATION!

Jag vet att det är så eftersom jag pratat med personer med insyn i föreningen, att företag och personer (Öhman) betalar ut en massa pengar till spelare och personal som inte kommer in i bokföringen.

Ta och läs igenom artiklarna jag refererar till! Är det tillåtet att göra så? Ska man inte ha ett eget kapital och på ett hederligt sätt redovisa kostnaderna?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Vad är eget kapital? Hur påverkas det efter det jag skrev sist.

www.svt.se/sport/ishockey/forbundets-tuffare-regler-for-elitlicens/

www.swehockey.se/globalassets/svenska-ishockeyforbundet/om-forbundet/bestammelser/reglemente-for-licensnamnden.pdf

Lite artiklar:

www.smp.se/vaxjo/lakers-skuld-till-kommunen-256-miljoner/

www.smp.se/inblick/lakers-icon-vinst-delas-ut-till-bolag-agt-av-oman/

SHL riskerar att bli en organisation där det viktigaste är att ha bra revisorer och vara duktig på att trixa med siffrorna.

Det är vad Wikegård borde skriva om.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:

STATEN BETALAR!

John Klingberg
Rob Schremp
Patrik Zackrisson
Andrew Calof
Kirill Kabanov
Mattias Ritola
John Norman
Sebastian Aho
Martin Sevc
Nick Sörensen
Janne Pesonen
Pierre Edouard Bellemare
Erik Andersson
Michael Kostka
Emil Djuse
Jimmie Ericsson
Henrik Hetta
Oscar Möller
Jesper Olofsson
Pontus Petterström
Matt Anderson
Joni Ortio
Mark Katic
Bud Holloway
Mikko Lehtonen
Emil Pettersson
Morgan Ellis
Kyle Cumiskey
Terry Broadhurst
Daniel Widing
Erik Hanses

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Om man betalar spelare utanför redovisningen, företag, förmögna personer som sen får gåvor för mångmiljonbelopp av kommunen sen ... kringgår man inte då kraven runt elitlicens och eget kapital som SHL har satt upp?

Det är en högst relevant fråga. Det är något som herr Wikegård borde ifrågasätta, men han har rätt att det är olyckligt för svensk hockey.

Om ett lag har inköpta stjärnspelare på varje position, bjuder över alla andra, har noll spelare från den egna verksamheten, får 250 miljoner av kommunen, har en massa skumma affärer och korruptionsanklagaelser i media, har 5000 i publiksnitt... samtidigt som de inte redovisar några högre spelarlöner än andra föreningar och ändå går med vinst, ringer det då inte en varningsklocka? Är inte elitlicensen där för att det ska vara ett visst mått av fair play? Du måste ha ett visst eget kapital, du får inte gå för mycket i förlust. Om då dessa förluster täcks upp av diverse skumraskaffärer... ja det är inte bra för svensk hockey!

Uppdrag granskning borde reda ut det här, regelverket runtomkring och vilka affärer de vart inblandade i. Får spelare och personal lön utanför verksamheten, undr bordet? De har utrett Leksand, men det här är 10 resor värre. det borde varenda person härinne inse.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7943}:

det är skillnad på att köpa in allting som rör på sig, ha en massa förmögna personer och organisationer bakom som betalar under bordet och utanför redovisningen, inte ha en jävla egen spelare. 100% fake 100% plast 100% inköpt. Nu har de även snöat in på att värva in varenda jävla dynastispelare som kan stå på ett par skridskor, kan köpelaget inte raida en annan jävla förening?

VÄXJÖ LAKERS STORT HJÄRTA är helt jävla fel. Det ska va:

VÄXKÖP FAKERS STOR PLÅNBOK

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Men snälla Yoda, alla lag är väll mer eller mindre köpe lag!
Hur startade Malmö? Hur såg det ut när AIK gick upp?

{Sofors}: har en intressant tanke med det där med max 2 icke svenskar + ett lönetak! Skulle va intressant hur det skulle se ut då i svensk hockey

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7827}:
Tror Bert är skickligare rent taktiskt än Klockare, har plyckligtvis inget att backa upp det med bara min eminenta personkännedom😀. Många tkr det ärkul att hata på Bert iom med hans mediala brister, men bortom dessa så gillar jag honom.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7827}: Som vanligt ser Du nyktert på det hela, var det inte Du som trodde att det skulle ske något med ledarstaben då Wallson lämnade? Kan ha fel men tror nog att det behövs en, ett par nya röster i båset! Då är frågan vad sitter Bert på för kontrakt?

En anledning att junisar lämnar tror jag att det bereds en hel del plats åt spelare som en gång lämnat AIK ska återkomma, att de då känner att de inte kan utvecklas i en 4:e femma!
Och som det är nu är det bara Jimmie som visar lite jävlar anamma, det ska nog ställas en hel del frågor till Lindström och Möller om vad de sysslar med! De rosade inte marknaden i OS direkt och nu samma sak i en SM finalserie!

Men att försöka spela fult och hålla på så är AIK definitivt rökta, de må finna tillbaka till sitt, frågan är bara kan Bert co kan få dem att göra det!

Måste tillslut säga att jag är lite imponerad över hur balanserad Bert verkar mitt i allt detta, som när han tillrättavisade Alm som höll på att få ett frispel och i de intervjuer som han var med ni i sista matchen!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7827}:

kul lag Växköp! Mycket hockeykultur i bygden?

Måtte uppdrag granskning åka dit och hoppas det blir något likt det som uppdagas i Östersund.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Hursomhelst så Växjö klasser bättre. Jag älskar AIK men beundrar hur bra Växjö är i år.
Det skulle vara intressant också och se hur ligan skulle utvecklas om vi införde max 2 icke svenskar regeln samt införde lönetak i ligan. vilka lag skulle vinna eller förlora på det?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}: Om ni nu har högre högsta nivå, när under säsongen tänkte ni visa upp den?
Ni verkar ta det rätt hårt att ni blir utskåpade.
Växjö är helt enkelt på tok för bra för alla i år. Men dom har ju ett sjukt bra lag också. EP blev ju knappast värvad som poängligavinnare. Så det blev ju lite "övertungt" med kvalite då man "råkade" värva SHLs bästa spelare utan att riktigt veta om det.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{8399}: Ett av problemen är att vi gör samma sak varje gång vi möter Växjö sen de senaste två åren. Det är just det, att hitta ett nytt sätt. Det var ju just det som Hallam lyckades med efter 2014, att hitta det rätta sättet att möta AIK. (inget uttjatat tjafs om AIK namnet nu, här i denna bok skriver vi fans AIK). Växjö var först och är bäst på det. Vissa andra lag som Frölunda och viss del Djurgården och Färjestad lyckas också ibland.
Rent allvarligt tror jag på att vi bör hitta nytt blod i tränarlägret. Alla har sin tid. Jag tror Bert har haft sin tid. Klockare kan nog vara kvar, han får för lite utrymme vid sidan av Bert.

Det är ju ingen kris direkt, vi gick ju för tusan till final igen, men det finns tecken på att det är dags att förnya oss. Nytt blod tränarstaben är en sån sak.

Sen måste vi fundera på varför junisar väljer att lämna? Är det bara att de får mera pengar nån annanstans? Nja... Vet inte... Vi får avvakta vad som sägs då säsongen är slut och silly season startar officiellt för våran del också.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}: AIK är helt rätt i denna bok. SKE är den officiella SHL förkortningen

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

Självklart låter det som ett dåligt aprilskämt när du hävdar att ni är ett i grunden bättre lag än Växjö. Det växjö som slog poängrekord i shl över 52 omgångar, slutade ca 30p före er och hade ca 40+ mål tillgodo i målskillnad.

Men du tycker att ni i grunden är ett bättre lag. Vad är motiveringen till det? Tycker man något bör man kunna diskutera och motivera det också när någon ifrågasätter.

Om ni vänder detta beror det inte på att ni är ett bättre lag utan att Växjö faller igenom fullstänsigt.

Du är välkommen till modoboken om du vill, vi uppskattar säkert dina djupa analyser och ditt öga för hockey.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:

sluta med ditt jävla jobbiga tjat, dra till ditt eget forum och diskuttera allsvenskan vetja

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:
Är det så svårt förstå jag tycker AIK har högre högstanivå?
Problemet är att du inte kan acceptera att jag tycker det.
Lägg ner skiten du håller på med och fjanta om 1 april varje gång någon tycker saker.
Få se hur länge du känner dig bekväm om jag hälsar på i Modoboken och kör med 1 april varje gång du tycker Modo spelar bra eller berömmer en modoit.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

Att ni i grunden är ett bättre lag än Växjö kanske?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{8399}:

jag anser att vi behöver spela mer primitivt och mer desperat. Ska vi tävla om vem som har mer skills så blir det 4-0 kan jag redan nu konstatera.

Växköp har snitsiga glamourforwards i kedja 1-3, samt 4 stycken toppbackar. Men de är direkt svaga bakom dem på backen. Andramålvakten har vart bra men förstemålvakten är skadad.

Smäll på alla spiggar på forwarden deras i alla situationer. Fullfölj i alla situationer på deras toppbackar, hellre det än att försöka ta pucken. Spela på gränsen. Spela småfult. Sök en fight med någon av toppbackarna. Störta på mål och skapa kalabalik. Sök returer. Sök konfrontation i alla lägen. Handskar i ansiktet, slashing på vaden. Lägg in lite flipperspel mot mål och var där och hugg och spruta snö. Var hjärndöd mest hela tiden.

Det hade vart min melodi. Sen har även vi lite skills i laget och de skillade får sen försöka göra sina gamla hederliga Sovjet på 80-talet mål.

Tycker absolut inte att vi ska hålla på och filma och spela allan, förutom om Shiminin är inblandad för han är den ende i Växköp som hållt på så. Tyckte som sagt att vi skulle filma mot Färjestad eftersom de hade det som strategi, men inte mot Djurgårn som spelade juste. Växjö spelar också hederligt, förutom Shiminin som håller på och spela allan.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:
Vad är det du inte förstår?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7827}:
Varför skriver du SKE?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7827}:

det finns likheter, men också skillnader. Under våra guldår hade vi halva laget ur egna led och en mängd väldigt billiga spelare. Växköp har köpt in tre stycken förstafemmor och så har de köpt in Martin Lundberg, Reddox och Josefsson till fjärde och så har de köpt in Fasth i kassen.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7827}: Bra läge att ta match 3, Lakers börjar känna vittringen och går kanske ned i fokus en del då de som du skriver inte måste vinna nästa. Frågan är dock om SAIK kan göra några förändringar i laget/spelet som ger resultat.
Vad anser du behöver göras?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Hoppet finns men jag tror tyvärr att vi förlorar med 4-0 i matcher. Med tanke på att vi vann båda finalerna 2013 och 2014 med 4-0 i matcher, och Växjö har samma bredd som SKE hade då så finns det stora likheter med hur det kommer att gå. (det rimma ju!)

Kanske Växjö vill förlora på söndag så att de får fira på hemmaplan... :-)

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Kom igen nu SAIK och skaka liv i detta. Upp med farten kom igen! Jag vill se några fler matcher innan säsongen är slut.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: risken är ju dock stor att de börjar rota i era samtidigt dock.

Ni är antagligen inte lika illa som Växjö, men ni är fan inte långt därifrån...

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
ghostie:

Lukas är lite för tunn ännu. Men inom två år har vi honom, moderklubben är ju Lejonström.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

Varför? Är det inte så det är?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Nä jag tror ni behöver nån egen produkt... typ Wernblom d.ä.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

Vi saknar den här spetsen som MoDo hade sist de var uppe i SHL. Kanske värt att slå en signal till den där Geatan? Troru han kan vända på steken?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:
Du är inte riktigt frisk va?

« · 1895071 · »