Sven Sewage:
Jag vidhåller vi inte kom upp i rätt nivå. Spelet nästan bortblåst. Nånting var fel.
Tror inte det här var bra för Dubai i längden. Tror AIK kommer igen ännu bättre nästa år.
Farbror Barbro:
"Jag vidhåller vi inte kom upp i rätt nivå. Spelet nästan bortblåst. Nånting var fel."
Ja felet var att ni mötte seriens starkaste lag. Sluta snacka om någon jävla fjantig tredjeväxel som ni aldrig fick i. Växjö gjorde allt rätt och hade 5 matcher av 6. Taktiskt så neutraliserade dom er fullständigt, dom jobbade hårdare och smarare, det var problemet inte att ni inte fick igång passningsspelet.
Grattis till seriesegern föresten!
Farbror Barbro:
Se då till att sparka Pesonen, han var verkligen inte intresserad av att spela finalen såg det ut som.
Dubai är värdiga vinnare. En jämn finalserie där de är lite bättre tycker då jag. Duktiga i försvaret, bjuder inte på någonting, starka framför båda kassarna. I kvällens match hade man ganska mycket tur med domsluten, men sett över 6 matcher tycker jag att de är bättre laget faktiskt.
Spelmässigt tycker jag att det är flera i vårt lag som inte kommer upp i den standard som man blivit bortskämd med. Vill inte hänga ut någon individ då vi vinner och förlorar som ett lag, men det är de yngre killarna som leder vårt lag. Yngre killar med kontrakt nästa år vilket känns tryggt.
Sen att hålla på att kalla Dubai för ett köpelag... visst är Dubai ett köpelag utan anor, men ledningen i Dubai har gjort ett jättebra jobb. Rent sportsligt var Dubai det bästa laget, man hade absolut inte tur. För mig är det ingen skillnad om Dubai köper in några skåningar eller några 08or... eller några kanadicker eller några finnar. Utlänningarna gör vår serie bättre, och laget med flest utlänningar var det bästa laget.
Tungt tungt detta... vin låda rödtjut är slut, min flaska rom är slut, behöver någonting starkt...
Att hjon från Qatar, Qatar B och Géatan Royers team är här inne och hånar efter en tung förslut... i min bok förstärker det mina tidigare åsikter om att det är onda supporters som alla är mammondyrkare och har lierat sig mot det goda laget Skellefteå AIK... vi kommer att komma igen, vi kommer att fortsätta att satsa på en offensiv hockey, träna hårt och på att utveckla våra egna... att ni är här och hånar nu säger ganska mycket om vilka människor ni är. Det styrker helt enkelt magkänslan jag hade, nu har man bevis på vilka små hatfulla människor ni verkligen är.
Farbror Barbro:
Nej klart dom inte är sig lik när Växjö inte tillåter dom att spela den hockey dom är van.
Ni mötte ett starkare, smartare mer taktiskt lag. Det enda man kan kritisera från SAIK håll är att dom inte tidigare försökte ändra sitt spel till det mer primitiva istället för att fortsätta på vägen till undergång (speciellt i matcherna på hemmaplan). Faktum är ju att Växjö varit det bättre laget i 5 matcher av 6.
Sven Sewage:Det här är mitt sista inlägg här i den gula boken säsongen 2014-15 och vill bara säga dig SS-man att det är bara för dig stt tugga i dig tråkningarna utan att grina som Robertson (som säkert ligger i fosterställning och gråter just nu) för svinhugg går igen.
Väl mött med nya tråkningar nästa säsong.
Sven Sewage:
Bra skrivet. AIK kommer igen härdade och starkare nästa år. Jag tror på sikt det kan vara bra med en omstart och börja bygga en ny svit. Det skadar säkert inte utvärdera,komma ner på jorden.
Rytter du får tycka vad du vill,jag är av en annan åsikt.
Redigerad kommentar
Monno:
jag tycker absolut att Dubai är värdiga mästare då man var det bästa laget. Inga bortförklaringar där.
Mår bara lite illa av att expertkommentatorer, journalister, fans från andra norrlandslag... att de inte klarar av att vara objektiva. Hederliga. Att jantelagen är så stark i Sverige, det äcklar faktiskt mig. Det äcklar mig likt dansbandswolf sjukdomsjagande och åderpåleslukande aktiviteter.
Sven Sewage:
word! ( tror jag man skriver)
Känns redan nu klart bättre. Jag ser inget slut på dynastin och vem vet mycket snart kan sillyn och bokslut m.m få denna hemska dag att kännas som ett litet gupp på vägen.
Jag menar laget får mer sympatier än Dubai ute i stugorna tror jag. Det är bara i böckerna vi förlorade,i verkligheten vann vi. Och ett omtag tror jag kan vara bra efter två guld isf göra en jättekrsch efter tre,fyra fem.
Redigerad kommentar
Jag får nog också ta och tacka för mig för ett tag framöver. Min fru är inte nöjd med att jag sitter och är full och arg och skriker framför TVn och datorn, hon avskyr hockey i allmänhet tror jag? För inte kan man bara hata Skellefteå AIK sådär då vi är det goda laget?
Barnen har man redan lyckats hjärntvätta, så där är det lugnt. Dessutom har jag mina studier utöver arbetet som också är krävande, alltså både studierna och arbetet är krävande och då håller det inte att tanka ett par lådor rödtjut när det är match.
Näe, tack för mig. Som tur är så är det snart silly season då Qatar, Qatar B och Géatan Royers gäng är som bäst. Vem vet, kanske blir det fler inköpta spelare som Ledin, Mannberg, Niinimäki och Géatan Royer även detta år, det måste bara kännas spännande för er från förlorarnas hörna? Och sen kan ju Petter Rönnqvist komma där med sina smarta expertkommentarer i silly season, då blir nog allt bra för alla - kvalitet rakt igenom så att säga. Man får passa på att gratulera på förhand. Hejdå!!!
Sven Sewage:
Jag tar också time out. Någon gång i veckan möjligen in och kommenterar nyförvärv eller annat viktigt.
Huvudsaken du dyker upp Sewage när det börjar dra ihop sig med träningsmatcher eller annat viktigt.
Sven Sewage: Förlorarnas hörna? Sitter du i vinnarnas hörna?
Ajajaj, för mycket vin igen...
Växjö klart värdiga vinnare dom malde ner oss och nu är det bara att knyta näven och sikta på nästa säsong.
Jag är jätte nöjd med säsongen 14/15 vi vann serien, SM silver samt 3'a i Europa cupen hur många trodde att vi skulle klara det i början av säsongen? vi tappade nästan 3 kedjor så jag tycker det var ett fantastiskt resultat med tanke på förutsättningarna.
än engång stort grattis till Växjö, ett perfekt exempel på hur man bygger ett fungerande importlag
ULTIMAVICI:
på tal om att känna äckel, vad var det för någonting Petter Rönnqvist hade där i skägget efter att ha besökt Dubais köpelagsfest hela natten lång? Han sade ju själv under match att han bara satt där med öppen mun och gapade.
Ja då var min timeout över. Nä vill bara förtydliga anledningen jag reggade in här från början var mest bara för att göra korta kommentarer för att stötta Sewage. Nu råkade det bli betydligt mer dock.
Läste HS förra sommaren och hösten och Sewage var i princip ensam mot alla påhopp både han och AIK fick ta emot från galningar i andra klubbar.
Lögnerna från Savage på lulesidan var och är värst och bemöttes briljant veckovis.
Skäms inte för att säga min aktivitet här bygger till stor del på hur Sewage kommer agera.
Oavsett blir det nog något inlägg då och då kring AIKs silly.
Qatars fula förehavanden måste också hållas koll på. Det som är på gång där i nuläget är väl hur dom tänker tömma Modos damer på spets.
Farbror Barbro:
"Skäms inte för att säga min aktivitet här bygger till stor del på hur Sewage kommer agera."
Klart som fan, ni är ju samma person.
Det som är så tråkigt är ju att det nu börjat hänga riktiga SAIK supportrar här som faktiskt är riktigt vettiga, som kan ge å ta lite och som går att disskutera med. Så en förlust av Er/Dig tror jag kan höja statusen i den här boken till liknande för Modo, Brynäs och Timrå. Än om dom har en annan historia.
Ja, Växjö vann, det var rättvist, de var bättre under denna finalserie! Dom har gjort en utmärkt insats och lyckdes neutralisera Skellefteå.
Jag ger mig inte in i diskussionen om vad Skellefteå kunde ha gjort bättre osv, klart är att laget i år inte var i nivå som fjolåret eller året innan dess heller. Som Blister också nämnde. det har redan skrivits spaltmetrar om tappet av 3 förstakedjor, med poängsprutor i varje kedja, och ändå lyckas laget vinna grundserien och komma till final för 5e året i följd. Även om man inte är Skellefteåfan så så är det beundransvärt, tycker jag i allafall.
Laget 15/16 kommer att kriga i toppen, det är jag helt säker på. Nu återstår silly season och det kommer att bli intressant också, för alla lag.
Jag tror nog, jag är inte säker, att jag kommer att lämna/sluta skriva här på HS. Rent allmänt tycker jag det är för mycket personangrepp, skitsnack om olika lag (inklusive SAIK). Hädanefter tror jag att det blir andra forum jag besöker (nej, jag heter inte Kaiser där.)
Hursomhelst, grattis igen till Växjö, och tack Skellefteå AIK för er utmärkta insats! Ni kommer att bli Sveriges Bästa Lag igen inom kort!
Tack och hej!
Farbror Barbro:
psykot sitter och kallar Pesonen för en diva... Pesonen har alltså spelat på sprutor hela slutspelet då han haft en bruten tumme. Sådant passerar obemärkt förbi här på hockeysnack där det sitter ett gäng asätande hyenor och andra som lierat sig med den onda sidan. Sen sitter han och skrattar och hånar Adam Pettersson när han åker på en allvarlig skada och skär av vadmuskeln. En skruv lös? Nej, det är värre än så. Äckliga människa!
Kommer som sagt att hålla en lägre profil, orkar inte var här och tjäbbla dagarna i ända. Visst finns det flera vettiga, såsom Huss och killarna från Timrå, men mestdels är det att kasta pärlor för svinen.
Sven Sewage:
Det är ju lågsäsong nu och det lät som du hade mycket annat viktigt. Får ändå säga det vore synd och blev en tristare vardag om du la ner helt i framtiden.
Jag ska också försöka tänka på annat.
Redigerad kommentar
Farbror Barbro:
man får tacka för de värmande orden Barbro. Kommer inte att lägga ner, men ligga lågt ett tag. Slicka såren.
Zappaholic:
som sagt så är jag en ny skribent på HS. I min bok är det inte speciellt allvarligt att skriva att andra skribenter är homosexuella och diggar att sluka åderpåle likt Petter gör... däremot att sitta och håna när en idrottsman blir skadad, skär av vadmuskeln, får fotknulan krossad och måstas opererars... "låt han dö, låt han dö" beteende. Det är inte ett okej beteende enligt mig och mycket mycket värre. Att kalla någon för homo är inte så farligt för mig, värre att skriva att man vill att någon ska dö, att någon är pedofil, att man ska ge någon stryk eller döda någon... det är inte heller okej. Ifall jag skriver något jävligt dumt, som att man hånar någons föräldrar - då föräldrarna har drabbats av sjukdomar och avlidit, då det är inte roligt! Då skulle jag be om ursäkt, och det gör jag. Det är inte samma sak. Förstår du skillnaden? Det vore som att fortsätta att håna efter att man fick veta att föräldern drabbats av en sjukdom. Det är inte roligt.
Håller med dig i dina analyser. Våra skickliga spelare försvann i finalen. Mycket beroende på ett defensivt starkt motståndarlag, men också pga en domarnivå då man får utvisning för puck out är 6 man på banan, men resten av reglerna är som på 90-talet med brottning på isen... då är det ganska svårt att vara skicklig om man inte har tyngden. Våra grisigare spelare är bäst i finalserien, inte de skickliga.
Sven-Barbro Slobodan:
Jävligt dåligt försök av dig att spela martyr, som man bäddar får man ligga helt enkelt. Som, tror det var Rytter, skrev så hånar vi inte för att vi tycker dåligt om SKAIK utan det är riktigt mot DIG och ingen annan. DÅ du hånat och gjort spektakel av i första hand Luleå, men även mkt på Brynäs och MoDo och en del på Växjö så kan man i min värld inte räkna med att man ska säga nått annat än hån tillbaka då ni losar, eller hur? Som jag ser det (till skillnad mot dig) finns det inga "goda och onda" lag, bara bra och jävligt dåliga supportrar.
Och hur lär det då Luleå förlorade mot Frölunda då?? Ja, då var det hån på hån från din sida, likadanr då MoDo riskerade att åka ut Elitserien.
Nä, måste kännas surt som räven för dig nu då trippeln storsket sig.....visst, det minst vikigaste, dvs seriesegern tog ni men i CHL blev ni smiskade på rumpan av Luleå och i SHL av Växjö.
Kom tillbaka med en annan attityd så ska även jag gratulera tom dig till era eventuella vinster och säga varma ord vid förluster. Jag har tyvärr inga förhoppningar vad det gäller dig, men hoppet är väl det sista som ska svika.
M.Lemmiöx rumpnisse:
martyr?
Livet går vidare. Det kunde ha vart värre. Tänk ifall man supportade ett köpelag utan anor som spelade en väldigt gnetig tråkhockey. Man har passerat skamgränsen kvartsfinal två gånger på ett årtusende, och både dessa gångerna fick man storsmisk av den värsta rivalen som man då har 8 raka slutspelsuppsmiskningar emot. Det skulle vara riktigt jobbigt.
Det skulle inte heller vara så kul ifall ens lags ledning fått någon slags psykos och liksom bestämt sig för att bli reservlaget för ovan beskrivna köpelag, att ha som strategi att tokköpa in alla rejects från det värdelösa köpelaget som diggar att förlora slutspelsmatcher. Vad händer? Jo man torskar i slutspelet år efter år.
Eller ifall man var supporter till det sämsta laget i serien som hade lite av en specialgrej att köpa in pensionärer från lingonligornas lingonliga i Kanada, spelare som Géatan Royer. Man skickar sedan TV-experter som har som specialitet att "mjölka tjuren" i utlänningarnas omklädningsrum.
Visst var det tungt att förlora SM-finalen, men jämfört med exemplen ovan... så är livet som en dans på rosor måste jag säga.
Sven-Barbro Slobodan:
Nu var et direkt den obehagligt odrägliga attityden igen...också undrar du varför alla är så dumma med dig...ja, undra varför....buhuuuuuu
Fast jag säger till dig: Hihihihihihihihihihihihihi
M.Lemmiöx:
Jag har ett klipp som passar dig bra Lemmiöx... "He ä din skit!" och så kan du fnissa litegrann på det.
Sven Tuta:
nu tycker jag du var taskig.
Hur blir det med Géatan Royer i år? Ska demontränaren Anders Forsberg rita upp riktlinjerna i spelet igen? Har du köpt nya Wunderbaums? Siktar ni på sista platsen igen?
Frågorna hopar sig.
Farbror Barbro:
tung tung förlust, jag trodde att vi skulle ta det.
I Skellefteå AIK vill jag lyfta fram Anton Lindholm som är otroligt jävla bra i finalen, även Axel och Norman är duktiga.
Dubai är väldigt duktiga. Och det är inte alls orättvist att Dubai vinner. Ett jätteduktigt lag, och jag är inte alls förvånad att Kiiskinen avgöra.
Det är bara att gratulera Dubai och Kiiskinen, lite bättre än oss i finalserien i år.