Simmalugnt: Hur kan man inte lära sig simpelt jävla markeringsspel på en hel säsong?! Det här liknar förra matchen i Oskarshamn. För svagt offensivt spel och tomtar i försvaret.
Simmalugnt: Tycker det är märkligt att vi tappar kontroll och markering så ofta när vi har så extremt riskminimerande approach. Kanske bättre att tuta o köra istället?
Kerstin_k: precis. 3-0 efter första och sen 0-0, 0-0. Det skulle vara en fröjd. Men det lär ju bli 6-6 med 0,2 sekunder kvar av 3:e och ny blodtrycksmedicin i morgon.
Kerstin_k: ja herregud. Jag har varit med om ett par slutspelsserier som varit riktiga rysare. Sen kom denna. Som dessutom gäller kontraktet. Sjukaste jag varit med om i sportsammanhang.
{8671}: Va faan; 4:e matchen in i serien - lika nervöst som inför första. Detta tar seriöst ihjäl allt vad nerver heter.
Det vore ju alldeles underbart förlösande om vi fick se en gedigen insats från start till slut. Från alla. Jag hoppas så innerligt att Haralds ord blir sanning "Timrå har en växel till och kommer växa ju längre serien går".
Men jag misstänker att det ser ut som det har gjort tidigare matcher. Naglarna, som knappt återhämtat sig från förra matchen, lär åka på en jävla omgång ikväll också.