Blake Slåhan: Ett axplock av Luleås poäng produktion. Vilket vill säga att Emil. Petterssons produktion ändå är helt ok. Fler forwards som måste upp i det spannet kring 35 poäng helt enkelt.
Det mest intressanta är ju att de hade 4 backar som i princip landade på runt 20 poäng var. En helt annan dimension i spelet som sagt.
Blake Slåhan: Rätt intressant ändå. Vad gäller poäng produktion. Kollar man in typ Brynäs och Luleå. Så hade knappt med någon i topp 10 i poängligan.
Utan snarare just fler spelare i spannet 25-40 poäng. Framförallt mer produktion från backar. Vilket jag tycker tyder på ett mer välfungerande spelsystem med backar som kan avlasta i produktionen lite mer.
Färjestad var väl ytterliggare ett exempel på ett lag som hade grym topp bland forwards men svagt i övriga lagdelarna.
Så får jag själv välja så har jag gärna det utspritt på flera spelare som hamnar i 25-30 poängs spannet. Det visar på en större bredd istället.
Vilket vill säga att vi är rätt beroende av att Lilja, Heikkinen och Levinsson visar sig vara just sådana.
Smörgåsen : Förstår inte att det fortfarande finns förväntningar på Hartmann. Han gjorde stabila säsonger i allsvenskan men i SHL har produktionen och prestationen varit svag. Vet inte vad han får i lön så klart men i min bok är han en spelare som redan peakat för länge sedan. Lander, han tycker jag ligger på ok siffror med tanke på vad han också tillför som ledare. Pääjärvi känns också som att han har peakat för länge sedan. Walli bad om chansen att få en mer offensivt framskjuten roll i Modo, gick sedan tillbaka till oss och den chansen kan man väl säga att han inte tog? Egentligen en spelare som kanske skulle trivas bäst i allsvenskan? EP är han också på nedförsbacke? Hade ärligt talat förväntat mig en bättre produktion från honom än vad han har visat. Att ligga på 25-30 poäng som en ledande offensiv spelare duger inte. Lilja, är han nya Walli? Byter klubb för att han vill ha en offensivt genombrott. Hoppas det funkar.
Nä det offensiva hoppet i Timrå ligger i Dahlén och Wedin, delvis kanske med hopp om att Heikkinen exploderar och blir grym. Värsta är väl om Dahlén gör ännu en sån där säsong som vi behöver ha ut av honom, då kanske han är tillräckligt intressant för Schweiz igen?
Smörgåsen : Jo precis. Skrev lite klumpigt kanske. Tänker väl på spelare som Emil P,Lander och Pääjärvi. Hartmann också, även om han inte räknas till hemvändare.
Sen så skall Emil. P fortsatt vara Center, då han hamnar mer i sin rätt där.
Sen så kan vi ju också få trevliga överraskningar om spelare som Lilja och Levinson tar för sig.
Men än så länge är det lite om och men. Där jag förut nämnt att backsidan ser rätt svag ut och att centersidan ser lite för trubbig ut på förhand.
Känslan är lite att Nubben lever kvar i sin framgångsfilosofi i början på 2000 talet. Då han hittade guldkorn som tog steg.
Montén Python: Svårt att kräva så mycket mer av spelare som Dahlén och Wedin dock. Dahlén snittade en poäng per match och Wedin var topp5 i poäng i lika styrka. Då är det Isåfall Lander och Pettersson som måste höja högsta nivån, och inte ha längre svackor. Hartmann får gärna bli lite jämnare i sina prestationer också.
Montén Python: Svenssons operation är helt klart ett orosmoln. Kan han komma tillbaka och vara lika bra som förra säsongen, då han höll typ Tre Kronor klass (Euro hockey tour typ) eller kommer han få svårt att komma tillbaka? Jag väljer att vara försiktig optimist och tro att han kommer kanske behöva några extra matcher men att han sedan kommer vara sig själv igen
Smörgåsen : Är ganska stor risk att det inte kommer finnas någon/några tydliga räddningsplankor den här säsongen som fallet varit senaste säsongerna. Och det är lite läskigt. Tror vi kan landa på allt mellan plats 8-14 och det kan mycket väl vara så att det bara skiljer tre, fyra poäng mellan plats i play-in och negativt kval. I så fall är det inte mycket till marginaler och vi måste ha marginalerna på vår sida.
Montén Python: Tycker det är rimligt att säga att vi har goda chanser att ha följande lag bakom oss: Leksand, Malmö, Örebro, Djurgården, HV. Sen sen är det alltid nått lag som överraskar och nått annat lag som underpresterar. Skitsvårt att tippa. Vi kommer behöva ha en bra träffsäkerhet på nyförvärven för att spela nått form av slutspel förmodligen.
Blake Slåhan: Jo där nånstans ligger mina förväntningar med. Vet att folk tyckte jag låtit rätt negativ till lagbygget innan, men när flera andra lag lastat på längs vägen efter det. Så har jag en känsla att vissa kanske blrjat ändra uppfattning lite.
Jag tror till exempel att HV blir att räkna med på ett annat sätt kommande säsong.
Vilka räddningsplankor har vi kvar förutom Leksand?
Malmö har ju lastat in rätt fin spets, även om deras bredd kanske inte är den bästa. Skall väl vara Örebro då, men de vet man aldrig vart man har dom.
Montén Python: Det som är lite trist är att vi har en så ansträngd ekonomi att vi behöver sitta och diskutera försäkringspengar på en enda spelare som om allt skulle lösa sig bara vi blev av med den kostnaden och kunde värva nytt. Visst att vi skulle kunna ersätta Erixon med en klassback men vi har ändå alldeles för många spelare som måste få en ”break out”-säsong och en drös spelare som redan passerat och stagnerat i nån slags limbo mellan en 3:e och 4:e lina i SHL.
Jag tror fokus blir att hålla två lag bakom oss denna säsong. Mina prognoser är alltid dystra men i år ser det lite extra slätstruket ut tycker jag.
Peja: Nu blev vi förmodligen lite bakbundna av Jokinen och hans filosofi. Där han ville ha större antal spelare för att orka med träningar och spel filosofin.
Jag var dock rejält skeptisk redan när dessa uttalandena kom och det har visat sig stämma.
Kvantitet före kvalitet, framförallt på backsidan. Typ alla lag går in med runt 8 backar från start. Har man då satsat på typ en rejäl topp 4 på backsidan och lite mer "utveckling" och "bredd" på övriga 4 backar. Så kommer man rätt långt och är inte så skadekänsliga trots allt.
Nu visade det sig att vi inte heller värvade så stort antal på forwardssidan heller. Även om jag ändå tycker den står sig bra på SHL nivå(dock önskade jag mig en riktig förstaacenter).
Där kan vi som sagt vara rätt tunna när spelare försvinner till JVM och om vi får nån skada för mycket hos övriga forwards.
Montén Python: Nu står vi visserligen uppbundna med Erixon på typ 170 k i månadslön. visst att vi i dagsläget har försäkringspengar där, men vi kan ju inte förlita oss på att han inte kommer försöka att spela och att vi därav börjar betala lönen igen.
Men ju längre Erixon är borta, desto mer pengar sparar vi väl på att kunna agera under säsong om det märks att vi behöver back. Även om det visat sig att det varit bättre att värva rejält från start, då det både varit dyrt och torr marknad att värva under säsong.
Stridhsyxa: Inga dåliga 7 backar i Brynäs heller.. Vår backsida må vara stor i antal. Men slår man ut på kvalite så är det lite väl mycket kvantitet för min smak. 11 backar som mest ser bra ut när man läser antal.
Stadin lär inte platsa och Svensson, hur svarar han upp på rehaben och komma i fas till säsongsstart? 11 backar blir snabbt inte så många backar kvar..
14 forwards känns tunnt. Speciellt när det lär dyka upp skador och Eriksson och Genborg lär spela Junior VM på det.
Montén Python: vi skulle dessutom få En så otroligt mycket bredare trupp denna säsong. Resultatet är 11 backar med Erixon och Kapanen plus 14 fw’s. Brynäs har, som ej spikat sin trupp 3mv, 7 backar och 17fw’s. Där har man inte ens stoltserat med att ”bredare trupp” är planen.
Montén Python: Och ja, givetvis stavas det ju mest ekonomi. Men i slutändan så det ligger väl mycket i förhoppningarna över att jag trodde vi skulle landa nått mer smarrigt på backsidan än "bara" Hardegård in.
(Och ja jag vet att detta blev mycket upprepning, men det får Nubben och CO ta på sig som gjort denna silly så tråkig 😅)
steveroper: det är jättekul att man försöker hitta inkomstkällor. Dock så är det värsta man kan göra att anta att alla som älskar klubben till döden bara godtar sig att känna sig lurade. Det måste finnas en tydlig struktur och plan från start innan lansering.
Sånt här riskerar alltid att kosta mer än det smakar. Om inte denna lansering heller slår väl ut, vad är planen då? När man bränt broarna två gånger.
Det känns tyvärr väldigt mycket Timrå IK. Det ska brainstormas och någon slänger ur sig ”betalprenumeration!” En annan svarar ”smart!” Ingen frågar efter en kalkyl.
Om vi betalar så kanske dom kan följa med på fler bortamatcher och bo på hotell. Ja jo, det är ju sant men nu är det 29kr och ska man räkna riktigt snällt så låt säga att 1500st (otänkbart) napppar. Då är det 43 500kr i månaden (så länge ingen ger upp) det tar oss inte långt med ett filmteam med lön plus hotell. Det är liksom inte genomtänkt.
Det skriker något man kommer på på en kvart och sen genomför med höften. Allt sånt här går tydligen att sätta i bruk direkt men att lyssna på supportrar om tröjor, barer, köer osv det går i samma tempo som våra regeringspartier (oavsett vänster/höger) detta stör mig så fruktansvärt mycket.
steveroper: Nej. Visserligen så kom ju alla hemvändarna till säsongen 22/23. Men de var ju presenterade tidigt in på sommaren och laget var färdigt redan i början av juli typ. Så även om sillyn givetvis var en höjdare sett till spelare in. Så var det ju inga överraskningar så sett.
Större rotation denna säsong, men endast Levinson som en "överraskning" som inte media snappade upp förens väldigt sent samma dag typ. Men annars likt de andra senaste säsongerna så blev laget spikat i Juni. (Typ)
När man ser hur flertalet lag värvat så tycker jag att vi på pappret ser rätt svaga ut i jämförelse.
LHC har jag ju skojat litegrann om innan. Men en sån som Vrana höjer ju kapaciteten ytterliggare.
Vår backsida ser framförallt ut att vara bland de sämre i klassen(återigen, där jag kvarstår vid att vi saknar offensiv skicklighet) Forwardssidan står sig rätt bra ändå, med lite bättre djup än förra säsongen.
Inte lika självsäker som vissa andra härinne över att landa en play-in plats. Vi har en spännande trupp, helt klart, men lite för mycket måste klaffa för att en annan skall känna sig tillräckligt trygg på förhand. Jag är väl inte lika begeistrad över vår "helsvenska" satsning som tränarkojan med flera försöker hypa upp. Utan kan tycka att den är lite "safe" på förhand, där varken Nubben eller Kapanen vågat vidga vyerna litegrann. (Tänker att de ändå värvat stora delar av laget som en duo)
steveroper: du måste betala 29kr för Youtube för det innehållet. Även om dom inte själva riktigt vet vad dom ska släppa där så är det värt det! Precis som för några år sedan där man tog 99kr och efter 1månad hade det dött ut pga att man tänkte komma på innehåll längs vägen. Gick så där…
Vi är alltså inne i augusti och vår trötta, jävla officiella hemsida fortsätter sin törnrosasömn. Ff inte ett av nyförvärven under 25/26 års trupp. Sjukt pinsamt
CLUBEN: Vrana är en spännande värvning. Tänk vilken kontrast det hade varit om du vore modoit, då hade du suttit och gnuggat händerna åt värvningen av Emil Larsson istället.
robban85: Om nu klubben inte är ett själlöst lag utan hockeykultur.. Var för.är du inte på clubbens eget forum och hänger? Varför är.du här ? ..😏 nä just det.. det är ju dött som i graven hos er.. ..
robban85: På den här länken kan du läsa förklaringen till varför LHC fortfarande spelar i SHL på bekostnad av någon klubb med hockeykultur. Det är bara en tidsfråga innan LHC åker ur för att aldrig komma tillbaka, ni har ju ingenting att falla tillbaka på. Du verkar vara en trevlig kille som har hamnat i dåligt sällskap där nere.
Stridhsyxa: Jag kom inte in och försvara personen i fråga eller dennes påståenden?
Jag kom in och tryckte på att det skrivs rena osanningar på det här forumet om vad som sker på våra läktare, varav mitt svar till dig från första början. Sen kommentera jag det faktum att det absolut inte är normaliserat med hån av döda spelare / supportrar som vissa brynäsare kom in och skrev. Samt svar på KulltorpsOlli båda inlägg.
Inte någon gång har jag tagit 'CLUBEN' i försvar eller bemött er eller Brynäsarna som svarat mig här med någon negativ ton.
Man förstår ju att Kapanen och Jokinen drog snabbare än ni hinner säga Allsvenskan med den där transsexuella attityden. Hur hinner du hänga här när det är Pride ute på gatan?
Berge: Konstigt nog verkar man vara mer välkomnande på Bulletin med den hemska jargongen? Har t.o.m. HV-supportrar där som aldrig ifrågasatts vad dom gör där. Men en Brynäsare ska ifrågasätta varför jag skriver på timrås hockeysnack? Ok...
Smörgåsen : Gör absolut ingenting.Då de flesta nog håller med om att cluben är ett själlöst lag. Ett av två tre klubbar som jag verkligen hoppas trillar ur innom en snar framtid..
RunarUp: Bara vi får in reklampengar så skiter jag i tröjans utseende just nu helt enkelt. Nu måste föreningen börja jobba upp ett eget stabilt kapital. Om det går ut över tröjan, so be it! Anser jag. Med respekt för att alla tycker olika.