Olli Nomadinen : Den där kolan har han ont någonstans eftersom han måste gnälla över allt o alla eller har han bara otur när han tänker när han blir intervjuad om någonting?????
Olli Nomadinen : Ja den här veckan blir onekligen intressant. Vi får med oss 2 pinnar i en "dålig" match hemma mot Mora. "Studsar" vi tillbaka när vi ställs mot topplagen LHC och DIF på bortaplan eller var det färdiglekt för denna gång och välkommen till BottenTräsk?
Olli Nomadinen : Ja, vi hade säsongens bästa publiksiffra (om än bara ca 40 pers mer än mot Växjö), men det var oväntat tyst i arenan och stämningen kom liksom aldrig igång. Liksom spelet. Men vi brukar ändå kunna driva igång spelet!
Kulltorp: Tror just Moramatcher är bland de svåraste i SHL för ett lag som oss. Lite återspeglades det på läktarna också, i ärlighetens namn brann det inte direkt i klacken heller. Lär vara en helt annan inställning hos spelarna i de kommande två bortamatcherna.
Dock två oerhört tuffa matcher så orolig utifrån det kan man vara. Knappast poängkrav i nån av matcherna, allt mer än 0 p är en positiv överraskning.
Är lite oroligt inför de två kommande matcherna, LHC och DIF. Laget visade lite sviktande engagemang i matchen mot Mora. Hoppas det var tillfälligt bara. Det finns en risk att när laget inte är "nykära" i SHL så tappar man lite energi...som mot Mora. Hoppas laget kan lyfta sig ett snäpp igen från Moramatchen.
hubbenorlen: Ja han är en av alla dessa som ständigt tycks ha sån otur med omgivningen eftersom det alltid är någon annans fel när saker o ting inte blir som förväntat.
Olli Nomadinen : En väldigt osympatisk människa. Hatar att han ofta gnäller på sina arbetsgivare offentligt. Är det inte ekonomi så är det kostråd. Han borde skaffa sig lite perspektiv så han inser hur priviligierad han är. Bortskämda jävla snorunge.
Kolan trivs i HA. Vad skönt när man känner själv att nivån matchar ens kunnande. Han verkar ha hamnat i rätt lag dessutom, Leksand trivs ju också i HA.
Det sägs väl att serien i stora delar "satt sig" efter tio matcher. Jag minns inte hur snacket gick kring Örebro ifjol men 'realisten' i en vill ju göra jämförelsen med vår start nu. De gick från att ligga på ett målsnitt på 2,6 fram till omgång 10 till 2,2 i omgång 11–52, samma siffror för insläppta var 1,9/3,1. Vi ligger på 2,0 i båda kolumnerna nu, skulle vi mäkta med att hålla 2,0 insläppta över hela grundserien så kan det räcka sensationellt långt.
Jag kanske är lite tidigt ute. Men hur många blir vi på plats på torsdag i Saab Arena? Vi blir iallafall 4 ifrån min familj. 😊 Full fart framåt.. Timrå IK mot nya poäng. ❤
Är det någon som vet om det finns något statistikverktyg för att kunna se hur tabeller/skytteligor/osv utvecklas över tid? Mer specifikt vill jag helt enkelt söka på hur SHL-tabellen såg ut efter omgång tio förra säsongen.
sargad: Ja, du kan teckna dig för köp av aktier under teckningsperioden om du inte gjort en intresseanmälan innan. Du anmäler hur många aktier du vill köpa och hur du vill betala- via kort, faktura eller banköverföring. All information om aktieförsäljningen kommer du att hitta på Timrås hemsida. Timrå IK samarbetar med Pepins, som hjälpte AIK i deras aktieförsäljning i början på året (se länk)
Per HApps: Ursäkta 2 enkla frågor som jag säkert får svar på om jag orkar/hinner läsa i nån länk, men jag ställer frågorna här i stället lat som jag är. Kan man köpa en aktie utan att göra intresseanmälan? Vilket/vilka datum sker köpen?
Kom igen nu och var med och bli delägare i TIK, finns det något finare än att vara med och stötta detta gäng?
Om ni tycker det är för dyrt, är ni fortfarande medlem i Svenska statskyrkan och i och med detta tycker det är rimligt att betala 3000 / år för att erhålla rätten att bli nergrävd när ens nummer kommer upp?
Köp en i julklapp till valfri kompis eller familjemedlem.
Synct: Vi har en riktig värdemätarvecka framför oss, dubbla bortamatcher. Linköping och Djurgården. Innan serien startade hade jag sagt 0 poäng. Det kan det bli trots Timrås spel, men ja. Jag är ruggigt spänd på de här två matcherna.
Jämtlandsfil: Håller med om Wedin. Jag sa precis samma sak till min son att han kan bli landslagsaktuell framöver. Lustigt nog tänkte jag också på mannen med svarta jackan idag. Vem är han?
Viktiga poäng, som alla andra, idag igen! Tror Wedin kan få chansen att testa i Tre Kronor om han fortsätter så här. Betydligt talanglösare spelare har ju fått chansen genom åren.
Men, vem är den sköna farbrorn som alltid står strax innan matchentrén och klappar till gubbarna, och även i periodpauser med mera? Jag tror han har en bra inverkan på manskapet :)
JobbaPuck: Hahaha..klart han gör. Nu svalde ni betet.. :-) Hela den femman har varit väldigt bra. Hoppas de kan bibehålla energin, det är nyckeln för dem.
EXPLORERSMÅLAND: Att göra en riktigt skräpmatch och ändå vinna, det lovar så jävla gott inför fortsättningen, otroligt viktigt! jag tror verkligen vi har en riktigt bra chans att slippa kvala.
Ja herregud vad säger man! Sämsta matchen hittills denna säsong. Räknar inte med Linköpingsmatchen. Det var första matchen i SHL. Mora ägde oss stundtals idag. Vi hängde inte med. Men Svedda i mål och alla andra extra målvakter och en vindsnabb Wedin så fick vi bonuspoängen ikväll 👍 Ett par Norrlands Guld förgyller denna underbara kväll. På torsdag åker jag och 3 av mina 4 söner till Linköping igen och denna gång vill jag ha med mig poäng med mig hem. Vi ses i Saaben Arena på torsdag. Då blir det fest.. FORZA TIMRÅ IK i med och MOTGÅNG ALLTID!! ❤
Sputnik: nämnde det förra veckan tror jag,dock utan respons. Tycker också det är jävligt märkligt, men bra då vi kan ta djurgårdsmatchen på vägen hem. Men tvivlar på att det är därför de satte schemat så, är nog bara en slump..
Sputnik: Har ju helt missat att Timrå spelar i Linköping igen redan på torsdag. Det betyder ju att jag har möjlighet att se Timrå live för första gången denna säsong, missade ju olyckligvis första mötet!!!!!! 😍😍😍
Woody Jokinen: den här matchen blir en lärmatch.! Nyttigt med såna här kämpamatcher med slit och riv i. Vi kom undan med nöd och näppe. Svedberg bäst på plan.
Jag hoppas att alla som har varit på matchen på plats idag har tagit chansen att tacka av en riktig kämpe som hållit i länge, trots att kvalitén på vederbörande har varit lite knackig senaste tiden.
På matchen mot Rögle är den gamla mediakubben ett minne blott, må du vila i frid gamle vän.
Undra om Sverige är det enda landet som det krävs en jäkla betalprenumeration för att ha möjligheten att se sitt landslag i hockey och fotboll på tv?.. Nog för att hockey-VM är relativt ointressant men hade ändå velat haft möjlighet ... | Läs mer