1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601950 inlägg · 6212 ämnen

« · 2029313 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Jensen_12: Skulle inte förvåna mig om Timrå slår alla på näsan och står där med shl-biljetten i handen tillslut, medan modo & löven står där med händerna i byxfickorna och frågar sig vad fan det var som hände!

Kolla bara när Modo åkte ur, man var väl nån ynka poäng från att kvala sig kvar även i HA första året? Djurgården slutade 5a första året t.ex, Leksand 4a. Vi ligger liksom på en stadig 3e plats skulle jag vilja påstå, med all chans att kunna utmana när det hettar till på riktigt. Sen att plats 2 och 3 betyder helt olika saker är väl det som vi stirrar oss blinda på, skulle vi ligga 3a nästa säsong med ett klassiskt slutspel så hade såklart tongångarna låtit helt annorlunda.

50% på Modo, 40% på Löven, sista 10% på oss och BIK.

Något sånt här känns det som, ingen har direkt med Timrå i beräkningarna, men vi finns där och strör salt i såren på motståndarna, kanske lyckas vi strö tillräckligt mycket så motståndet faller platt?

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Sune: Om Modo går upp i år kan man ju bara tänka sig vilket lag vi ställer på benen nästa år med typ, 1,5 milj. mindre i publik intäkter. Men det finns ju så mycket annat som är viktigare än ishockey som Backlund sa.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
KulltorpsOlli: Undrar hur det är med Lerebäck ?

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
{8839}: Har man en bra tränare behöver man ingen mental coach.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
timråhockey: Lite märkligt att vi som är här till 90% tycker att det var en skit match men inte Fredrik
. Kan vi se så fel ?

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
{8839}: Freddan sitter nog säkert

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Jensen_12: En spelare lyfter inte detta lag , snarare en tränare lyfter detta lag , men vem byter tränare nu ?
Ingen kretik mot dig nu men vi spelar bättre mot bättre lag nja , då skulle det vara mot MoDo och Björklöven ..inte ens då fungerar det..
Att Timrå ligger där dom ligger är inte Fredrik Andersson' s förtjänst det är killarna som gjort han en tjänst att han fick behålla jobbet .
Släpp kraven och låt Fredrik ta semester i 11 matcher.
Spelarna behöver ingen tränare nu dom behöver en mental coach .
Hur skall Timrå lösa detta när det blir slutspel ?

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Sune: jag förstår faktiskt ledningen. Vi hade ett mål om att bli topp 5, vi är topp 3. Chansen att gå upp finns fortfarande.

Och let's face it, vi har enormt sparkapital i vårt lag. Vi spelar som en påse skit just nu men plockar ändå poäng så gott som hela tiden, vinner matcher osv.

De gör trots allt 11 matcher kvar tills det börjar gälla något, och vi brukar tända till när vi möter bättre lag.

Jag tycker inte vi ska riskera ekonomin just nu. Får vi igång spelet kan vi utmana. En enda ny spelare gör ingen skillnad just nu.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Brattström åkte förresten på en tvåa för den där trippingen i straffläggningen. Minns inte om jag sett något liknande förut?

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Bragd-Birger: Oförklarlig passage av serien detta. Sen skulle vi ju ha vunnit den här matchen, rakt av. Undra hur många riktigt fina skottlägen vi egentligen hade från det att vi blev fulltaliga med några minuter kvar av tredje och under sudden. Den måste sitta där, men så blev det icke. Onödig poängförlust, även om jag inte kommer vrida mig i plågor inatt. Blek match annars, men det syns att vi inte direkt spelar för vår överlevnad. Oerhört odesperat.

"Intressant" avslutning av serien nu. Elva matcher kvar att spela, en tredjeplats att nå. Det står mellan oss, BIK och VIK. Vi krafsar in våra poäng på ett eller annat sätt, BIK har tappat det mesta och VIK blandar och ger. Om vi verkligen vill så skulle vi kunna gasa ifrån de andra två lagen ganska så obekymrat tror jag, men vi verkar samtidigt inte tycka att det är så roligt med lugn och ro heller. Och frågan är ju om vi skulle må så bra av att parkera tryggt på en tredjeplats med fem matcher kvar att spela. Istället så ser vi till att tappa poäng när BIK också tappar poäng, bara för att. Skulle vi sjabbla till det så pass mycket att vi missar tredjeplatsen så är det, utifrån givet läge, inåt helvete uselt.

Vi borde värva, definitivt. Kommer vi kunna värva? Högst tveksamt, då vi kanske framförallt skulle behöva någon back till och det känns fan oerhört svårt att hitta något vettigt på en sån position. Framförallt när vi fyllde kvoten med "unga och utvecklingsbara" backar redan i september, det behövs något annat nu.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Sune: man ville inget alls förra sässen heller.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Skjut dom högt...Clint Eastwood!!


Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Heisenberg: Samma kväll som Modo gör 2-2 med 6 man på plan som domarn missar.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Heisenberg: Såg om det nu.. Alltså fyfan.. Pricken över i. Ett perfekt avslut på matchen..

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
En parantes: Modo och Löven värvar för att gå upp i SHL. Modo värvar en ny målvakt och Löven ska in med en till back. Timrå de gör...ja vad gör de? Vad vill man? Vill man något alls? Nä man vill nog inget. Gott nog det. Det viktigaste är inte att vinna, det är att delta. Det blir nog bra det.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Men va? Vann vi inte? Jag stängde också av efter SSK missade sin sista. Var Hartmanns aldrig inne? SSK missade väl sin sista?

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Gewe: Jag var på plats och detta var det sjukaste jag varit med om. Brattström avgjorde matchen med sin räddning och hela arenan var på väg hem (jag jublandes).
Sen dömde domaren bort räddningen(!) så SSK fick lägga om straffen och gjorde mål. Sen gjorde vi mål igen och satte pressen på SSK, men då videobedömdes det som ett ribbskott! För att sedan följas av att SSK fick avgöra...
Jag satt där som ett frågetecken och fattade nadabanana.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
josha840: haha...va faen! Stängde av när SSK-spelaren missade sin straff efter Hartmanns kasse...och så ser man nu att det blev torsk.
Helt gälet.

Men passande ändå, efter en sån skithockey. Timrås "spelsystem" efter jul...brrr. Har det brunnit alldeles på samtliga?

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Gewe: Domarn hittade ett sätt att blåsa oss även fast slutsignalen gått.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
The great one: Kan det komma 2000 st på fredag . och issofall varför , det kan vara kul att se nostalgi tröjorna .

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Följde matchen via swehockey och är rätt säker på att hartmann avgjorde, stog så när jag följde live straffar?!?!
Hur kunde ssk vinna då som??

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Nisse på Mon or: Fast i vårt lag är det inte brist på spets eller kvalite, alla går på halvfart varje match i princip.

Något bör göras för att få tillbaka farten och glädjen i sporten igen.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
bar mofftak:

Freddan får ut 15% av det här lagets kapacitet.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
bar mofftak: Nu får Nubben " se vad som händer" när man sitter på händerna och inte förstärker där det behövs i laget. Ännu en bortkastad säsong.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
She: "Lucky Luke" Lander ett passande namn.!

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Så sjukt tråkigt att vi investerat massor av miljoner i ett lag fyllt med unga talanger. Bland annat några av seriens snabbaste ytterforwards. Den bästa i serien på att gå runt offensivt mål. Då säger vi åt dom att stanna på offensiv blå för att styra in puckar och sen jaga. Om vi försöker gå in med puck och tappar den så ska dessa ytterforwards på något sätt jobba hem från stillastående.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Nånting positivt är väl att vi ökade avståndet ner till 4e plats iaf. Nu laddar vi för retromatch och arenafredag

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
KulltorpsOlli: Håller med. Extremt tråkigt att se på. Tror Freddan skulle gilla att coacha Troja Ljungby eller något. Fast där finns väl inga spelare som är skickliga nog att ge honom en räkmacka till framgång.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Vi får iallafall vara glada att vi slipp spel playoff till Div 1 i vår..👍🏼
Vi har chans att rycka ifrån Boförs ikväll...
Men ikke...
Västerås närmar sig...
Nä....töm å glöm ikväll!!!
Och mä dä spele kann vi glöm denna säsong å ladd om inför nästa!!!
Då mä ny tränare i båse!!!
Kansche Leif Boork???

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Tikkare: Ante är med bara för pojken ska få spela , .Ante är lika dårlig som fredddan

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
erathoo: Absolut konstigaste jag har sett

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Heisenberg: I kväll var nog ändå 33 vår bäste spelare.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Tikkare: alltså vad hände ? Vicket jädra antiklimax

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Woody Jokinen: Freddan är nöjd med spelet dock. Skönt! Viktigt! Dåså!
Dödgrävarhockey i min bok.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
De sista minuterna i tredje och i förlängningen verkade de i alla fall tycka att hockey är kul att spela. Men som sagt, varför krävs det något extra för att plocka fram det spelet?

Något är fortfarande fel. De måste våga spela så hela matcherna. Ledar och motivationsfråga i kombination med ett uselt spelsystem? När vi släppte på gasen ser det genast bättre ut, som trollspöet jag nämnde i förra inlägget.

Synd att vi plockar fram det alldeles för sällan.

Vill dock fortfarande plussa för Madsen, Ohlsson och faktiskt Ohre. Dom tre har visat betydligt mest kämpaglöd i år.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
The great one: Ett bevis att det är dåliga träningar , när inte ens straffarna tas på allvar ..!

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Andersson: Thanks you and goodbajs,. Vi vann två gånger men förlorade ändå. Ganska usel match. Förlora är en sak, men när det inte ens är kul att titta på börjar man fundera om man kanske borde ägna tiden åt annat.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Andersson: Grattis SSK, Timrå har en del att jobba på..

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Ingen träning på straffar?.uselt...

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Hart Trophy

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Tikkare: dominans i 3e och 4e iallafall

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
JonteD: det här laget har inget att komma med, bara börja göra sig av med folk..hoppas verkligen Boys och Berglund försvinner till nästa år. Deras tid måste vara förbi. Tycker synd om Jonte som ska behöva vara i den här hönsgården. Går han inte tillbaka till over there så spelar han i SHL. Ser ingen ljusning på Timrå tyvärr.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Jockz: äntligen spel övertag med 3 min kvar .

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
josha840: Å Modo har vänt. Då tappar vi minst en pinne till på dom.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Jockz: Ja, helst plötsligt återspeglar matchbilden tabellen.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Tikkare: Kom igen nu alla timråiter! Tappa inte hoppet o sugen utan kämpa på jag flaxxar till Thailand i tre veckor!! Men kommer att hålla lite koll på vad ni gör!😎😎😎😎😎😎😎

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
jokklas: Helt annan inställning och vilja nu 2 min kvar!

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Haha så dåligt försvarsarbete hela vägen. En SSK:are sätter fart och bara vickar lite så slutar det i utvisning trots att han är helt ensam mot 3 TIK:are.

Sv: Södertälje SK - Timrå IK 2020-01-29
Tikkare: Dä tro fan vi int kann sätt upp namn på ryggen!!!!De kost ju!
Dä ä ju lånespelare...
Vi har blivit ett ända j-a lånelag till SHL...
De kann ju bli hemsända närsom ju..

« · 2029313 · »