{9908}: Att berömma Timrå för att man hämtar igen 3-0 till 3-3 är lite som att berömma någon som skitit ner sig själv för att han torkar sig i röven efteråt. Men bättre med 1 pinne än 0, det kan vara viktiga poäng i slutänden.
Alltså, Rindell ska givetvis vara kvar. Och: han är ett lyft för laget. Men: han har verkligen brister som man måste kompensera för. Tycker inte att han och Julle är en optimal kombo. Däremot tror jag Svensson skulle kunna vara det.
Rindell skulle dock behöva utveckla sitt spelsinne om han vill slå sig in i NHL. Hans uppåkningar är världsklass, hans förmåga att värdera situationer och uppfatta medspelare: not so much. Hans backpartner måste vara på tå bakåt precis hela tiden.
{9908}: Helt jävla uträknade efter både första och andra perioderna. Vi visade upp ett bedrövligt uselt spel och det var ju ärligt talat närmare ett fjärde mål från Ällhåce än att Timrå ens kunde etablera spel i deras zon. Med det kvittot är det fanimej en bragd att kunna komma tillbaka och bärga en poäng. Sen i spelet 3 mot 3 behöver ju Ante dra sina lärdomar. Nej, Ante Karlsson, vill du ha chans att kunna vinna extrapoängen kan du inte gå med Jonathan Dahlén som en av två forwards. Jonte är ju så makalöst svag i det fysiska spelet så jag saknar ord!
3 mot 3 är det oftast helt avgörande att du inte förlorar din gubbe och därigenom ger motståndaren ett numerärt överläge. 5 mot 5 är det i nio fall av tio helt oviktigt, men med så få spelare på isen är det mer eller mindre målchans direkt. Idag så var det väl en kombination av felstuds och missflyt som gav äggätarna målchansen.
Sen vet man aldrig hur det sett ut med en annan målvakt i kassen. Det är ju otroligt lätt att skrika ut att vi minsann vunnit med JJ i målet. Kan någon ärligt talat veta det?
Väljer nog att se detta positivt, hur tjejsur man än är nu.
Kan man vända 3-0 i röven på bortaplan i en och samma period, efter den HORRIBLA förstaperioden, då är fan allt möjligt. Och psyket på våra spelare är det fan inget fel på ändå.
Skön pinne, trots allt!
(Allt med LHC är plast. Från spelare till fans, till arena, till jippoevenemang)
Bee: Stort fan av Rindell, hans offensiv väger upp för hans blekare defensiv. 2 cm ner och han hade hyllats här inne idag, 2 bra skott han får igenom rätt i ribban.
Älskar Ante på alla sätt och vis, men känns som något är fel på tränarsidan. Ante och Marklund är väl i stort sett samma typ av ledare. Egentligen är båda assisterande tränare som snickrar ihop ett fungerande spelsystem på kontoret. Men vi saknar en matchcoach. Hade gärna sett att man behåller Ante och Marklund och kanske tar in någon Rönnberg typ som kan peka med hela handen och försöker väcka spelarna som fortfarande sover när bussen har stannat. Molinder kanske kan fortsätta i någon form med att hjälpa spelarutveckling på junior/ungdomssidan mer, tror han hade gjort mer nytta där.
KulltorpsOlli: tack! Tålamod och och timrå supportar går inte hand i hand. Juolevi kan göra en tabbe, sen skriks de att han ska ut. Men när han väl gjorde mål då skreks det om förlängning. Dahlén gör ett mål och hedras som hjälte vise versa. Dahlén gör en halvkass match och nu ska vi börja prata om att lösa kontrakt och skit? Fan lägg ner, ingen är felfri. Dubbelmoralen måste fan bort
RunarUp: Nu vet jag inte riktigt vem det där var riktat till men vad är det där för ordbajseri? Inga lätta poäng? Nähä. Kölhalning i omklädningsrummet? Inte fan förväntar sig någon som spelar en lagsport att supportrarna är en del av laget. Och så lite allmänna trollanklagelser på det.
Starkt inlägg, verkligen! Det finns inget lättare än att kritisera andra supportar för att de är supportrar på fel sätt.
Labban: Håller inte med om Rindell. Tycker att han verkligen visar offensiv smartness. Däremot har jag mycket bättring att önska när det gäller defensiven. Han är "lite" Bernhardt", fast bättre! Vi hade 3 ribb/stolp träffar, tror Rindell hade två och Jonte ett? Små marginaler, men som många sagt. Första perioden var riktigt dålig!🤢
{10415}: Näe, för förhastade beslut för min smak. Vi vet att dessa kan tillföra mycket. Och vänta lite med att ta defenitiva beslut vilka som ska ha kontrakt förlängt eller ej... Jullevälli ser vi dock inte ut att behöva när Eronen och Erixon är tillbaka.
Vad som behövs är ett ordenligt snack om attityd och inställning. Majoriteten här på HS förväntar sig inte utspelning och bekväma segrar match efter match men mågon slags minimuminställning kan vi kräva. Typ att laget som helhet inte går på mindre än säg... 75% i de sämre och mer oinspirerade perioderna av en match. Var laget ens uppe i 50% första 10? Såg ut som alla bara ville åka hem direkt... Och här finns viss fog att fråga varför man inte tar time out redan efter 4-5 minuter när det är så tydligt att ingen är "där"... När ska man då ta time out?
Zäta75: Tycker också Rindell ska vara kvar. Han kanske inte är den smartaste hockeyspelaren spelmässigt alla gpnger, men har ett härligt driv i skridskoåkningen och ett farligt skott. Han bidrar med något positivt överlag. Uppfriskande med Rindell jämfört med förra säsongens Stenqvist som bara sköt på täck hela tiden. Sedan gör han misstag, men försöker mildra den han åsamkat genom att jobba hem. LaLeggia hade i samma situationer inte orkat jobba hem. Tycker mig också se att han vill utvecklas och har spelglädje, så för min del får han gärna stanna.
Helvete vad folk klagar. Ja vi var dåliga första o andra perioden men vi vände och tog ändå 1 poäng. Inte fan kan någon i detta forum säga att de trodde på att ens få poäng idag
Fan vad trött jag blir. Igen. Hur kan någon här inne tro att det finns några givna poäng att hämta i den här serien i år? Dom finns inte ens i sjön.
Det är så jävla tajt att ett misstag eller en snedstuds kan vara skillnaden mellan succé och fiasko.
Sen dyker ständigt tanken upp att det finns många allvetare här som omöjligt själva kan ha hållt på med någon lagsport. För vissas beteende här inne hade inneburit kölhalning i vilket omklädningsrum som helst.
Eller är det helt enkelt så att all frustration är så jävla lätt att spy ut på ett anonymt forum. Ett Timrå-troll är tyvärr också ett troll.
Modano: Rindell och Mieho har utgående kontrakt. Lös Hartmann från sitt sista år och nobba dom andra två. Förläng med Hanzl och Lyytinen. Kan bli ok nästa år men denna säsong handlar det om att överleva.
Svårt att bedöma Julle. Kan fan inte vara lätt att spela med Rindell. Fantastisk skridskoåkning och bra skott, men han ser ju inte isen för fem öre och är närmast Halloran-dum efter blålinjerna. Skulle vilja se Julle med en sosse-back, typ Erixon. Eller Svensson.
Skitmatch. Vill verkligen veta hur i helvete man kan komma ut sådär.
Mycket besviken på det stora hela. Spelar vi som i tredje en hel match ska vi ta LHC sju dagar i veckan, men inställningen är inte där och då blir det såhär. Nä en poäng räddar inte upp det här fiaskot tyvärr. Förväntar mig mer av ett antal spelare.
vonDöbeln: Om det är ett lag jag VERKLIGEN inte unnar något gott så är det ÄtÄgg. Juolevi klarar vi oss utan om han är så dyr som det sägs. Tillför rätt lite. Andra matchen som vi inte är med från start. Det funkar fan inte.