Knylan: Vad som kan gå fel? Jag vågar inte ens säga vad som kan gå fel, jag bara antar att Murphys lag gäller för oss Timråiter.
Vinst idag hade suttit väldigt fint, särskilt som att vi möter svåra Växjö nästa match. Lite andningsutrymme lagom till landslagsuppehållet vore härligt.
Hållander verkar ha vaknat iallafall, kanske Lander också. Det är bara dags att täppa till lite mer rejält bakåt då, få Dahlén att jobba hårt åt båda hållen och sen sätta våra lägen.
Sputnik: O Lilla farbrorn skulle va på plats och va behjälplig!!! 🤬👺👹 tror att jag kan slåss fastän ja e gammal! 😆😆😆😆😆😁😎🇺🇿 (Obs ett skämt på att om vill du slåss)🥳🤡 menat till modolåjden med namn som börjar på C
bar mofftak: ja ska Hallam ta ut Timråspelare till dessa skitturneringar så känns det som att Dahlén är helt rätt val. Förhoppningsvis blir detta bara ett boost för honom han kan ta med sig efter uppehållet.
Costanza: Nu när Timrå börjar bli skadefria, lag har slutat ställa sina iskalla andramålisar mot er och lyckats stävja era 3 mål på 15 skott så kan den skillnaden öka lite 😬
{9566}: Ja så kommer det garanterat att bli. Men när veckan är summerad så är jag ju inte förvånad om Wedda går topp 6 redan nu, om han håller vill säga.
{8179}: Hållander har förvisso ett eget driv i spelet så att säga, men det lär nog bli så att Wedda tar Pääjärvis plats i "topp 6" i allafall, på ett eller annat sätt.
Sputnik: Ante sa i ST att han kommer att matcha Wedin och Eronen försiktigt i början. Så jag tror att Wedin blir extra-forward och Eronen 7e back i morgon. Sen får vi se.
Dubbeld: Underbart!! Spännande att se hur man formerar laget nu då. Kanske testa Eronen och Juolevi ihop? De har ju kamperat ihop förr om inte annat. 😊
Costanza: Vi låter bra andra lag få vara med lite i leken, när man är stor så måste man vara snäll! I slutspelet så har Dahlén laddat upp frysen med mammas bullar.
Så då får ni hålla i hatten, vi har prisskåp att fylla!
Rico01: För mig är det nog tvärtom. Tisdagsmatcher är ett perfekt sätt att snabbt kunna släppa en förlust och gå vidare. Torsk imorn och man behöver ju ändå inte lida längre än till torsdag igen..
Vem fan har lagt schemat för matcherna i år egentligen?? Jag är inte mentalt förberedd på att Timrå spelar match i morgon! Tisdagarna har alltid varit fredade och lugna. Nu kommer hela veckan bli förstörd om Timrå förlorar eller spelar dåligt i morgon! AVGÅ ALLA!
{9908}: För att förtydliga: Jag tror det är lätt som expert att välja mer ”uppenbara”, som Läkkerimäki eller Strömwall vilka gjorde snygga mål. Eller Nygård som avgör i förlängning. Eller Hrivik som gör 3 mål.
Känns verkligen som han, med sina förklaringar, noterat hur bra dessa varit.
Det här har ni säkert redan sett men cred till Sanny som verkligen noterat dessa två Timråiters gångna vecka. Stundtals fenomenala insatser på bägge! Framförallt Joonas i torsdags och EP i lördags.
Visst ä dä kul mä Dallas i lannslage 🙏 Men va fan han gjord i Linnköping i lördas ä obegriplit?? Lycka till rabbusling å må dähär stärk dä framöver!!👊👊👊 Låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar 🥳🥳🥳 Halleluja 😇😇😇
Villervalla: Flest mål i Timrå tror jag han ser. Att man stör sig på Jontes ofta undermåliga arbetsinsats utanför anfallszon är ju för att man vet att han kan, inte för att inte kan.
Bragd-Birger: Helt enig. Med en uttalad satsning på yngre spelare, ett EK att fylla på samt att det kan vara bra att ha lite handlingsfrihet i jan/feb så säger jag nog nej oavsett. Forsmark har verkligen växt av istiden. Visst, det har kostat lite (FBK hemma framförallt) att matcha båda Forsmark och Edfelt men det är rätt väg att gå. Dock ser man väl hur viktig en "mobil" backsida är även för anfallet och där passar väl erixon, svensson, didde sämre än Joulevi. Och en uppsida finns säker med tanke på skadehistoriken etc (men behöver vi en till med den "risken"?).
kortsiktigt ja men långsiktigt nej. Jag hoppas det inte blir nåt om det inte finns en bra budgetlösning. Vill inte ge SHL chansen att straffa oss (flytta ner en landsortsklubb utan riksintresse) på nåt sätt för missat EK.
Villervalla: Vanligtvis tycker jag mest det är jobbigt när Timråspelare får äran att spela i landslaget p.g.a. skaderisken men att Dahlén får chansen känns riktigt lyckat i år. Kanske hittar han lite extra energi han kan ta med sig tillbaks!
Han ser spetskompetens. Börjar bli väldigt gnällande på Dahlén. Ja han han rosade väl inte marknaden första 5 matcherna men har ju ändå kommit igång poängmässigt på slutet. Men EP hade varit en bättre uttagningen om man ser på prestationen hittills under säsongen och vilken hög lägstanivå han haft.
cloon: HV behöver defensiv stabilitet, det kan dom få genom en hemvändare från oss: EA. Nubben slipper bränna onödigt mycket pengar och vi frigör lite slantar för Joulevi. Värmhed in som fjärdecenter, nej han är inte helt redo för det men något avkall bör vi nog göra om vi vill behålla Joulevi utan att riskera ekonomin. Bara en tanke.
Vinst idag hade suttit väldigt fint, särskilt som att vi möter svåra Växjö nästa match. Lite andningsutrymme lagom till landslagsuppehållet vore härligt.
Hållander verkar ha vaknat iallafall, kanske Lander också. Det är bara dags att täppa till lite mer rejält bakåt då, få Dahlén att jobba hårt åt båda hållen och sen sätta våra lägen.