Rallarn: Vi vaskar denna säsong som det ser ut när vi kan slå alla. Vi lär inte få uppleva en sån stor chans till final igen. Kan spela ut topplag som Brynäs och Frölunda men förlora mot bottenlag som Linköping.
Det är tragiskt. Något är allvarligt fel. Frågan är vad. Sjukdom? Kan vi vända detta är frågan. 2 matcher kvar att visa något inför slutspelet annars åker vi ut i 2-4 raka helt säkert.
JonteD: Allvarligt. Att inte, i detta läge, kunna slå Linköping på hemmaplan… Noll mål på 60 min.All normalitet är sett i ur spel. Jag skiter i allt och är nöjd med att det är fredag imorgon!! 🍻🍻🍻
Zäta75: Timrå har bättre målskillnad på Skellefteå och Rögle så vinner Timrå på lördag så är dom klar för topp 6 . Men sen så förstår jag inte hur Luleå eller Brynäs förlorar emot bottenlagen när dom bäst från start av säsongen men nu faller dom emot allt .
Banal: Det verkar vara krav på att man måste ta emot och hålla i pucken i 2-3 sekunder innan man skjuter så att motståndarna kan komma upp och täcka skott.
Andersson: Kvalet är redan klart. Jag hoppas ledningen resonerar så med och ser till att vila och förbereda sig för det. För att vi ska slå er och Skellefteå borta samtidigt som LHC kammar 0 poäng är mission impossible.
Vi är inte ett piss bättre än ifjol. När dom andra lagen käkar taggtråd och steppar upp sippar vi rödvin och viker ner oss.
Fruktansvärt besviken. Har redan mentalt checkat ut säsongen och ser endast fram emot play-out- och HA-slutspelet. Det här gänget lär sitta i mysbyxor och följa samma sak.
Nya tag i höst! Då blir det "play what the game gives you", "thinking cap on", "manage the puck", "our way of defending", tills korna går hem!
Rallarn: Fyra raka torsk, vi har tappat ett försprång på 7 poäng. Vad fan ska vi ens in i ett slutspel att göra? Har sett fram emot och hoppats på denna del av säsongen hela året men nu känns hela slutspelet ”meh”.
Olli fucking Jokinen, samma jävla visa som Ante Karlsson, kan inte få våra ”stjärnor” att tagga till när det väl gäller. Vaaarje jävla gång vi har en positiv trend och experter börjar prata om att Timrå kan gå långt så får spelarna vattenskalle och glider runt på en skridsko. Vi behöver inte byta ut spelarna, vi behöver byta ut identiteten på laget. Det var fan så mycket roligare att följa det här laget när man slet i botten mot Djurgården, kvartsfinal mot Luleå, när slitvargar som Pelle Hallin och Jonte Hedström blödde för klubben. När Hållander lämnar i höst så lämnar också själen i det här laget.
Banal: Som sagt. Det måste ske total makeover på backsidan till nästa säsong. Med tanke på att vi tappar Hållander. Så måste vi bygga mer av en lagmaskin istället.
Eronen, Näkyvä och Koivisto tackar vi för trogen tjänst. Vi behöver få produktion istället för att spela 0-0.
Man blir nästan lite kåt av tanken hur hårt knullade vi kommer bli av Modo på lördag.
Derby. Modo kämpar för sin existens. Timrå kämpar för att gå på semester skadefria. _________________ Betyg för dagen: _________________ Division 2-klass: #37, #63, #12, Division 1-klass: #92, #23, #28, #14, #54, #55, #16 Underkänt: #89, #94, #57, #91 Godkänt: #29, #72, #51 Plus i kanten: #31, #2
Rallarn: ÖÖÖÖÖRNN, ÖÖÖÖÖÖRN, ÖÖÖÖÖÖÖÖÖRN fan jag varvar sönder motorsågen ikväll. Vad gör den där jävla finn-jesus i båset då? Står som en jävla Perra fågelholk kopia. Får Ante att framstå som matchcoachernas-matchcoach. Freddan kom tillbaka, allt är förlåtet. Nu ska jag hålla käft till imorgon för nu är det affekt känslor deluxe. Behöver jag säga att alla andra resultat gick åt helvete också. Förväntar mig NOLL poäng i derbyt dessutom
Sista hemmatch i grundserien, mycket som står på spel. Då känner spelarna att det är läge att gå in med total avsaknad av matchvinnare mentalitet. Hälften inte intresserad av att ta i, andra hälften sitter kvar i omklädningsrummet.
Vi måste slitit ut isen kring sargerna, för nån annanstans var inte vårt puck innehav i period 2 och 3.
pingvin: Har föreningen ambitioner på SMguld?Tillåt mig småle. 6e plats var målet i 1a hand. Nu har Kapanen, Nubben och Jokinen ett hästjobb att bygga om detta luftslott och fuskbygge. Det måste till en ny 1kedja och minst 2 rörliga offensiva skottkunniga backar. Det måste brytas ett par kontrakt också. Fy fan vad uselt.
Släpp Dahlen nästa år. Han är en grym spelare, men fan va ojämn han är. När det går tungt åker han bara runt och pepprar lösa skott i magplattan och plexiglasset.
Ja tänk åk tä Väkschö på tirsda å firt Kvartingen menn dä ä int värd art!!! Dra åt helvete å Avgå all jävla rabbuslingar!! Töm å glömm å grattis Moddo o Väkschö tä segern Kukken Balen Kempehallen!! Vi ha ES sämst bakkuppsätning...klen somm fan!
Rallarn: en djup fundering har inte Timrå skrytit om sin fina skärm de har i omklädningsrummet. Kanske läge å använda den. Har de sett själv hur jäkla bedrövligt pp är.sen är de verkligen villig att betala priset för att vinna. Idag var de bara spel efter sargerna. Backarna är de förbjudna att skjuta för att göra mål??
Hypocrisy: Enda chansen är att vi slår Modo och att Skellefteå förlorar borta mot Brynäs på lördag. Då kanske vi kan ta en förlust mot Växjö borta i sista omgången och ändå klara 6e platsen.
Men som det ser ut nu slår vi inte Modo. De vann borta mot Luleå 4-2 ikväll. Blir ett lite för spännande derby denna gång som kan gå hur som helst. Men Modo klara favoriter enligt mig.
Kattgubben: Clubben = Hockeymördare. 23 Icingar i sista perioden och därimellan konstant ryggsäckahockey. Inte kul att se på för 5 öre. Att SHL kan tillåta så tråkig hockey är märkligt ang nivån på utvisningar
{8760}: Det är sådan sjuk loosermentalitet på våra ledande spelare i laget, tänk om någon av dom hade haft hälften av Svenssons pondus den här matchen istället för att åka runt o gömma sig
Blake Slåhan: Kul för Ante. Men för helvete. Otroligt oroväckande om vi inte kan vinna en sån här viktig match på hemmaplan i detta läge. Jag kan förstå att man har ”oflyt” och förlora vissa matcher där man borde vunnit. Men har man ambitioner på SM-guld så måste man vinna dessa matcher. Enorm skillnad att vara klar för kvartsfinal och jämfört med åttondelsfinal. Tror alla spelare håller med. Otroligt jävla dåligt att inte kunna göra mål på 60 min på hemmaplan mot Linköping. Jag är jätteglad för nytt kontrakt!!
Tack timrå för att ni på egen hand räddat kvar pissklubben i shl ett år till 👌🫶 Dom enda 4 matcherna jag bryr mig en centimeter om per år. Jävla soplag, fittsport, kukätarköping
Zäta75: Hockeysnack har funkat precis som Timrå på isen. Nu är det fan upp till bevis mot Modoliderna. PP måste fixas till, det har varit alldeles för uselt. Bort med Pettersson och Stiga som drar ner tempot
bar mofftak: Man får se det positiva, det är inte många matcher till innan säsongen är över.då får man tid över till annat. Kanske nått mer givande. Titta på snön när den smälter, snickra en fågelholk, titta på när färg torkar eller sortera skriv i garaget.
Fy fan va vi viker ner oss iår igen. Helt otroligt med det gapet ner vi hade för 4 matcher sen. Inte en chans att vi slipper playin nu. Synd att det är dom bästa spelarna som sviker. Första femman har väl inte gjort ett mål på 4 matcher nu? Aja rätt åt dom. Man kan inte sluta spela med några matcher kvar och tro att det är klart. Jag gissar att vi avslutar säsongen med 8 raka förluster sen kan dom åka på sina älskade semestrar.
GurraG: vi går in i slutspelet med samma losermentalitet som ifjol. Vi viker ner oss mot desperat motstånd, för många som inte vill bryta några naglar i Timrå. Synd att inte Skellefteå och Rögle tänker likadant. Jävla kärringar.
Hartmanns backcheck på 0-1 och kroppsspråk bara skriker ”jag har just skrivit på evighetskontrakt”.
Linköping är ett av de sämsta lagen SHL skådat i modern tid, men mot Timrå IK är det lätt att ta poäng.
Nu kastar jag in handduken på det här jävla anus-laget tills att man går ut med ett pressmeddelande där laget ber om ursäkt offentligt för hur fan det ser ut på isen.
Fyfan vilken mörk framtid den här klubben går till mötes när detta är det bästa vi kan åstadkomma med den bästa/näst bästa truppen vi någonsin haft.
BaraTikare: Synd att inte någon av backvärvningarna blev någon större succé, samtidigt så verkar vi göra allt för att undvika backskott. Slagskott från blå är vad vi hade behövt idag.
Det blir väldigt enkelt för deras forwards att försvara när backarna aldrig tar direktskott så de behöver inte ligga nära.
BaraTikare: Vi förlorar 8e raka mot Linköping som inte har ett skit framåt på hela matchen. Slår icing på icing. Vi skänker bort 3p när vi behöver det som mest.
Jag skäms för laget och för alla fans. Hade förväntat mig mycket mer än såhär.
Jag mår dåligt och vår topp 6 plata som de flesta såg som given lär glida oss ur händerna nu och det blir ett tidigt uttag
4a raka förluster nu. Jag är väldigt besviken just nu.
the_table: lyssningstips i början då Sanny berättar anekdoter om forna lagkamrater Massa time-outer, crippe, krykov, Nordgren med flera Sen blir det fbk, då kan ni stänga av