1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601818 inlägg · 6212 ämnen

« · 2905418 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Sanyet: Det var sant tills en bit in i tredje. Sen lite för många misstag från ÖIK.

Sv: J20
Rip Kirby: Två vinster i rad nu i och med kvällens vinst mot bottenlaget Björklöven som alltjämt står på 0 poäng efter tre spelade matcher.

Sv: Apropå nånting...
Nu har jag sett YT också och det som slår mig är TS. Vilken chef!
Joke-inen hade sitt sätt men TS är mer konstruktiv i sitt chefskap och när han blir förbannad.

Freij kommer att bli uppgraderad på backsidan. Vilket fynd!

Sv: Apropå nånting...
Blev Matchavsnittet på youtube istället för tradiga HA. Gillar det jag ser bakom kulisserna än så länge. Allt från Tommy som är rakt på sak och inte drar sig från att höja rösten lite till Daniel Karlunden och spelarna som har en spelteknisk diskussion innan match. Och Mårten som har sina inflik kring Växjö som lag

Sv: Apropå nånting...
Nu har jag sett Timrå Växjö på tv också. Och Växjö är jävligt bra! Men vi vi var bättre!

Sv: Apropå nånting...
Labban: modo har domarna med sig ikväll. Östersund klart bättre i 5 mot 5.

Sv: Apropå nånting...
Labban: 1-1 Mora.

Sv: Apropå nånting...
Sanyet: Hoppas han kan peta in några mål till och Mora kan vända mot röven nu så är kvällen komplett.

Edit. Satan

Sv: Apropå nånting...
Östersund med Videll i spetsen bollar med modoliderna!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Synct: Ja skillnaden tycker jag här är att Samuelsson är väldigt tydlig och konstruktiv. Inte massa "floskler" som det trots allt var från Jokinens sida många gånger. Känslan är att detta är lite lättare att ta till sig från spelarhåll på så sätt.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Rico01: Kändes lite mer genuint än att stå och spexa inför NHL GM's framför kameran.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Rico01: Haha! Du hann precis före. Ett litet bevis på att folk utifrån överreagerade lite på Jokinen och hans "utskällningar", som jag skrev redan där och då. Att det där är vardagsmat bland alla tränare att ta ton.

Skulle man myggat både Bulan och Rönnberg så lär det vara att åka av skulle jag tippa på.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Helvete vad TS tog ton i pausen inför 2a perioden. Fick nästan Jokinen-vibbar av det =D

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: absolut, och jag tror att TS är mycket bra att ta hand om såna killar. Tillsammans med Lander, Boyce och den gode Järven!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Nisse på Mon or: men vilken djävulskt dålig hockey det är! 😜

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Ja precis, den hypen vägde väl upp en del. Vi hade ju förmodligen inte landat en som Genborg annars till exempel.

Men jag tror att om Genborg, Freij och Sundin fortsätter att ta steg. Så lär det vara ett bra reklamfönster. Som kan göra att vi lockar kanske ännu större talanger framöver. 🙏

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
MoDo har vissa problem med ÖIK.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: Jokinen skapade en jäkla hype runt Timrå. Men nog tror jag att broder Dalton är en mycket smartare coach!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: Lite intressant kuriosa.
Nästan så man förträngt detta med Jokinen. Förutom annan rätt dålig underliggande statistik.

Saxar från Skribenten Alexander Nilsson på X.

"23 gånger släppte Timrå in matchens första mål under förra säsongen. Två gånger lyckades man vända till seger under ordinarie tid.

Tre gånger den här säsongen har Timrå släppt in matchens första mål. Två gånger har man lyckats vända till seger under ordinarie tid."

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: Hua. Tänkte jag slog på lite från Finska ligan och Tappara-Kalpa.
Måtte vi aldrig sälja ut så mycket reklam på isen. Man får ju ögoncancer av allt plotter..

Sv: Apropå nånting...
Fördel Östersund! m0d0 suger delux vilket är nice! Kelleher kan en U15 plocka bort hyfsat överskattad och svindyr spelare.....

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: Ja en efterstänkare 🤪🍻

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
EXPLORERSMÅLAND: O stumma sarger pga snön utanför=betong om man blev tacklad elr tacklade så frasade de i brökorgen!! Toppluva under hjälmen fy fan va man lidit under sin korta karriär!!!🤣🤣🇱🇸😎

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
EXPLORERSMÅLAND: dom vet inte hur bra dom har det nuförtiden!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Ja och uterink i - 25-30 fy fan 🥶🤪

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
EXPLORERSMÅLAND: Jorå blev väl en o annan öl 🍻 både före o efter matchen ! 🤣🤣🍻

Sv: Apropå nånting...
Östersunds sak är vår sak!!!!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Söderöver: ja, det är 7e backplatsen som jag gärna ser Freij på. Dom 6 givna enligt mig:

Hardy
Näsan
Sheriffo
Forsmark
Didde
Sundin

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
EXPLORERSMÅLAND: jag kom ihåg polarn som spydde i periodpausen. Det var ett helvete med söndagsmatcher! 😜

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Du behöver inte vara orolig, det löser sig självmant. Snart är någon back långtidssjukskriven så är freij inne på ordinarie backpar. För övrigt var Freij rolig att se igår.
När vi ändå pratar jr så har #12 har lyft sig från i fjol, vilket glädjer mig oerhört mycket.

Sv: Apropå nånting...
Hur gick det med vinkel på kameran på hemmamatchern. Slapp Timrå "böter" eller vad hände i den frågan?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: Dracks dä int myck när du spel? Nä ja spel Dracks dä fre-lör match sön nä spelbuss åk å plock oss överallt innan avfärd match 🥳🥳🥳
Uppladdat:

500x0-screenshot20250906133345google.jpg


Sv: Apropå nånting...
jens_88:Spännande när Skägget återvänder , vem petar man /han ?

Tack å hej , för herr Freij ?

Sv: Apropå nånting...
Man tänkte att Tommy var mysfarbror men han rev ju i Jokinen klass i periodpausen.
Jäkla roligt att se matchavsnittet som kommer ikväll.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: mm… plast…

Sv: Apropå nånting...
Jag har ingen aning om på vilket sätt detta är relevant men Timrås kommunikationschef kanske borde börja göra roliga intervjuer med andra i hockey-Sverige? Det finns ju en viss likhet med Between Two Ferns-Zach. ”Between Two Pines”?
Uppladdat:

500x0-img5219.jpeg

500x0-img5218.png


Sv: Apropå nånting...
Söderöver: kanske? Det hör väl till deras DNA att bygga lag på individualister!

Sv: Apropå nånting...
BlackBay: Man måste hitta något att sluta sig samman kring som en grupp i LHC…

Kanske blir det Vranas roll…

Ganska osympatiskt men ändå förståeligt.

Kasta någon under bussen så den inte vill vara med!
Han är felet!!!!

Men sedan då…

Om det inte gör saken bättre på isen…

Huga…

Klubben har nog försökt göra rätt, bygga identitet osv,

Man har kanske försökt det på lite för individualistiska spelare….

Kanske…

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Jag spelade ju div 1 från 16års åldern med uppehåll ett år som sjöman på de sju haven sen blev de sex år innan både knän o rygg sa ifrån men som sagt älskar hockey över allt annat! Ja grabbarna mina förstås o kanske frugan får hänga med på ett hörn!!!!🤣🤣🇱🇸🍺

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: ...undra om han firar jul i Linköping?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Bragd-Birger: ja alltså för att knäcka Lejkers behövs individerna.
Laget är lixom faktorn som håller jämna steg.
Men möter Lejkers mönsterbrytare och dessutom måste betala för hakningar och armbågar så går det absolut att slå dem. 12 visade det igår. När individer överaskar så skapas oreda.

Men mm.. väldigt tydligt att Lejkers spelare köpt strategin och accepterar sina roller.

Jag vet inte hur våra ungtuppar är som personer riktigt.
Tränarna verkar spontant dock ha bra koll tycker jag.
Genborg är komplett. Gör poäng, krigar som fan och behöver främst förtroende och kontinuitet för att etablera sig.

Sundin är rätt vuxen i sitt spel. Jag tror att nerverna är hans grej. Är man ansvarsfull av naturen så brukar nerver vara närvarande och med självförtroende och självinsikt blir han snabbt tryggare. Men i jämförelse med Freij är han längre kommen i grundspelet. Det ger faktiskt Freij en intressant position…

Freij som extra back gör det enklare för honom själv och ledarna att fokusera på smalare områden i spelet för honom.
Snabbare första pass, offensiva spelet, positionering utan puck, osv. Man kan nästan ge honom ett fokus för varje byte. Det skulle jag tro ger bästa utveckling på kort tid.

Så även om jag är jävligt tilltalad av Freijs spel än så länge skulle jag gärna se att man fortsätter lite såhär med honom.
Jag tror faktiskt att hans potential är störst men det är tidigt i racet med honom än.

Jag tänker att Didde spelmässigt inte lyser men defensivt är snorviktig med sitt spel.
Pilö är defensivt bättre nu än i fjol tycker jag (obs tidigt än) men framåt är det fortfarande sarghörnen som gäller.
Forsmark har försvunnit lite senaste två och han har varit lite svagare defensivt främst i närkampsspelet än jag förväntat mig. Fortfarande MYCKET potential i honom dock.
Näsan överaskar lite på mig med sin rörlighet än så länge i år. Väldigt välkommet. Hardegård är 1a back.

Jag hoppas att Timrås backar med handen på hjärtat inte spelar i onödan med känningar i år. För det kommer ge en mycket bättre uthållighet över 52 omgångar att vårda sina skavanker när det går.
Det ger även våra unga lovande killar en chans att växa. Är man disciplinerad med detta så kommer istiderna inte vara problematiskt på backsidan. Annars är det nog Pilö och Forsmark som kommer behöver prestera bättre för att spela mycket.
Detta förutsätter att Svensson fortsätter tacklas mest och har lugnet med pucken, täcker skott och visar pondusen med. Annars kan inte han heller vara säker på istid. Nu är det ju hans spel och jag hoppas innerligt att det är vad han kommer in med efter rehabben nu med.
Att ha han och Didde, i visst mått även Hartmann, Boyce, Lander är spelare som kan dra ett streck och stå upp för det mer psykologiska aspekterna i spelet. Vid avblåsningar ex vis så vi känns jävligt kompletta!

Det är det där med produktion.
Backarnas deltagande i spelet över hela banan och i produktionen kan ju jämföras med de senaste 2-3 åren…

Det kan rädda upp mycket efter Hållander och Kapanens exit.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: fan nu tyckte jag ju nästan den såg snygg ut - halvera reklamen och kanske luckra upp det vita i loggan lite så... I tryck på ett plagg så gör det sig inte bra med så där mkt solid vit bakgrund

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: Hahaha! Jag spelade faktiskt högerback i NSK i min ungdom. Men jag var ingen talang, inte där heller! 😄

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Vicket backpar vi har kunnat vara!!! POWER MED TYNGD!!!🤣🇱🇸

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: då kräver du Xxl!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Vi e ju nästan likisar då 180 å 98kg!!🤣🤣🇱🇸

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: tog också xxl, jag är 190 och väger 108kg. Så är det kallt och man vill ha en extra tröja under kan det bli lite trångt!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: Jag hoppas VERKLIGEN man kör alternativa damasker också, med två vita sträck som passar ihop med tröjan.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Smörgåsen : Jo så är det. Men vi får hoppas att Emil Wedda och Lander spelar några år till.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: Ställde de till de lite o tog fel storlek men har kontaktat shopen o hoppas dom kan fixa min beställning
vill ju ha en tröja som passar (xxl) inte 60 som de stog som nån standard men tror på shopen 💯% !!🇱🇸🤣

« · 2905418 · »