OlliJanne: Typ så.. Antingen är laget fel byggt i grunden eller så är det för dålig kravställning. Förstå mig rätt, vi är ändå just nu ett topp 6 lag men det skulle kunna vara så mycket bättre om alla chippade in fullt ut, varje dag.
{469}: Vi behöver inte diskutera enskilda spelare, min känsla är dock att det är för mycket saft och bullar i dagens ledarskap. Man vill inte stöta sig med någon, gör man inte "jobbet" tycker jag att det skulle få konsekvenser.
Då kan det se ut som det gjorde i början igår och mot Växjö, rätt utspelade om man skall vara ärlig. Det finns skills i detta lag men det är tyvärr alldeles för bekvämt, skall inte behöva se ut som det gör emellanåt.
NDR: Måste säga att jag blir mer och mer spänd på att få se vad Jokinen kan göra för varje klipp man ser, och hur andra beskriver honom. Även hur Grönborg som varit i den stora världsscenen inom hockeyn lyfter fram Jokinens spelide som framtidens hockey.
Vi har snackat mycket Dahlén hit och dit men grabben har trots allt varit i NHL, där kravbilden är rätt hög på arbetsinsats. Ändå har Jonte sagt att han vill spela där.
Jonte har också pratat smått lyiskt om Jokinen när han fick frågan lite snabbt om hur det skulle kännas om Jokinen var tränaren som skulle träna Timrå nästa säsong.
Kravbilden kommer bli högre, att alla skall checka in. Jonte vet det men är nog också beredd att betala priset i slutändan, för att ta steg med Jokinen som är erkänt duktig att utveckla forwards.
Jag tror också faktiskt att en del spelare står och trampar lite med Ante på nått sätt. Många delar som är som det alltid varit med Ante, Samma PP uppställningar utan rotation fast PP spelet, fast det lär vara ett av världens för tillfället sämsta PP. Dahlén har ju låtit rätt syrlig om just PP och bristen på förändringar till exempel.
Spelare får lite samma roller och hamnar i sina fack, hur man än presterar(läs till Exempel Oliver Johansson).
Sånt där gnager nog mer än man tror hos spelare, speciellt när vi inte får ut potentialen från \"SHLs mest framtunga lag\". För ärligt talat, vad skulle vår offensiv vara om Hållander går sönder?
Villervalla: Absolut. Klart att allting runtomkring som varit påverkat både spelare och ledare. Framför allt OM det stämmer det som kablades ut angående spelarnas vilja. I övrigt har det ju stormat ordentligt kring föreningen mest hela tiden. Det är ju aldrig bra för någon och påverkar alla mer eller mindre.
Jag svarade mest på det om att bli ersatt av någon annan och inte göra sitt yttersta då.
{9829}: håller med sen finns det några spelare som har varit för dåliga i år. -va det beror på, vette fa* spännande o se vad kapanen gör på backsidan lyytinen är rätt skör,men han är spelskicklig av 4 finnar, behåll lyytinen
Kerstin_k: Ante vill nog och spelarna vill nog men det tar lång tid att vända på en stor skuta, det är nog inte bara att knyta näven och är inte klimatet bra och hela havet stormar kanske man måste söka hamn och vänta på lugnare väder.
Villervalla: Tänker att spelare och tränare hela tiden jobbar för sitt nästa kontrakt. I högre utsträckning än vad jag gör på mitt mellanchefsjobb. Visst behöver jag goda referenser vid eventuellt byte. Men min bransch är inte resultatfokuserad i samma utsträckning. Ante borde ha knutit näven när han fick reda på att han inte skulle få fortsatt förtroende för att, dels, visa att dom hade fel och dels för att skaffa sig ett nytt attraktivt jobb.
Sedan förstår man att han är en människa och blir besviken över det. Men efter det borde han slita som ett djur för att avsluta så bra det bara går. Helst guld.
Jag har tänkt samma om Hanzl, fast tvärtom. Han spelade som en gud i höstas. Dominerade match efter match - för att få till ett nytt kontrakt. När det stod klart att han inte fick, eller fick (vad vet vi egentligen om det?), nytt kontrakt med Timrå (eller med någon ny klubb) blev det en avmattning. Han har inte nått upp till den nivån på väldigt länge. Finns så klart inget fog eller fakta som underbygger resonemanget. Bara en killgissning. Men det ÄR en enorm skillnad på Hanzl då kontra nu, kontra leveransen i kvalet (då han också spelade FÖR sitt shl-kontrakt). Det skulle ju kunna vara kopplat till hans kontraktssituation?
Jag tror ändå att Ante vill göra allt han kan i år. Tycker också att Timrå borde hänga upp snusdosan i taket för allt han gjort och åstadkommit.
Villervalla: Mycket handlar om att ge förtroende till sina underställda, får man inte förtroendet från chefer så tappar man i självkänsla och man skapar osäkerhet. Jag vet inte hur JS var som chef, jag vet inte heller hur Kapanen är som chef, däremot kan historien om Antegate påverka både Ante och spelare, dig timing. Däremot om Ante sagt att det blir hans sista säsong så hade situationen varit helt annorlunda. Om ni skulle bli uppsagd på jobbet för att någon annan skulle ta över hur skulle ni reagera, gör ni allt vad ni kan sedan?
Det har varit alldeles för mycket stök i föreningen för att kunna påstå att allt fungerar klockrent, men vart det sitter vet jag inte men det verkar sitta eller suttit en varböld någonstans. Hoppas bara att man får eller fått bort på den.
Ser ni verkligen att laget vill vidare och slåss för guldet överhuvudtaget? Jag ser inte det. 2 eller 3 individer kanske inte mer. Alla vill att säsongen tar slut och dom börjar med semestern. Så vinner man inte guld. Man kan inte förvänta sig Wedin, Hållander eller Lander ska kriga som djur varje byte och resten bara glida. Dahlén? Pettersson? Eronen? Tjänar dom inte tillräckligt mycket? 3 guld kandidater.. Luleå, Skellefteå och FBK.. Timrå kommer aldrig vinna guld med den här inställningen.
Mycket snack vilka spelare som passar med vem här. En riktig klasspelare gör ju sina medspelare bättre, oavsett vilka han spelar med. Samtidigt växer inte den typen av spelare på träd.
Dahlén är dock lite ”förlåten” för allt han gjort tidigare för TIK. Alla kan ha en sämre säsong men det kan inte fortsätta så här säsongerna framgent.
{9839}: Skitsnack, om alla ligger på minus vet man att man harvar i botten och tvärtom, däremot kan man inte räkna in de som spelat få matcher eller med minimal tid.
Erre92: Jag tror att Ante fått oförtjänt mycket skit än vad han ska ha, enligt många här är han den sämsta coachen som någonsin funnits. Hade vi inte haft Ante för ett par år sedan skulle vi fått spela mot Almtuna, V-vik med fler nu. Då var han världens bästa så ta och skärp till er, allt sitter inte i honom.
Tänk om det är så jävla enkelt att klimatet i föreningen inte varit bra sedan Torines försvann, det har ju varit en massa saker hela tiden. Sedan vet man ju inte riktigt hur Kapanen är inom föreningen.
I slutändan kan man undra hur mycket vissa av våra spelare blir hämmad av herr antes coachande, det är riktigt konstigt hur spelare som anses vara stjärnor, landslagsmässiga osv kan ha sånna låga dippar och rent av mediokra säsonger..
Tror i helhet att denna säsong bara blivit en transportsträcka för att vi till slut kan få svar nästa säsong om detta bara varit ett dåligt år eller om det fortsatt blir en besvikelse för en sak är säker, jokinen kan hockey och han borde kunna rätta till problem som våran mysfarbror kan ha skapat
roger_sundsvall: Lundin är stark efter sargen och han ligger på +/- 0, bättre än t.ex, Dahlen, Mieho, Hartmann, och många fler, så något måste han ju göra rätt. Den här är sorterad på +/-.
roger_sundsvall: det dumma med den där kroken är väl att alla såg den och framöver lär han få höra en god del trashtalk eftersom han visat att humöret äger honom..
Sylvegård Björninen mfl bör försöka påminna mantas om eländet han gör för att få honom lite ur gängorna…
Är man inte hård på riktigt så som Didde Sheriff’n eller Lyytinen så ska man nog försöka idka pokerfejs på isen…
The great one: borde inte spela så stor roll vilket nummer det är på kedjan, gissar att ni rullar relativt jämnt på kedjorna också i egen styrka? kan vara värt om dahlen skulle få säg ett byte mindre per match eller vad det kan bli om han istället har bättre kemi med sina kedjekamrater och då presterar bättre
Lundins svaghet är skridskoåkningen, annars har han helt ok spelsinne och är stark i positionsspelet. Rätt bra på vinna puckar och kan slå fina passningar. Håller med att Lundins spel lyfter med Dahlén. Frågan är bara vem som ska vara 3:e länken? Samtidigt känns det lite waste att behöva spela Dahlén i en 3:e formation även. Men jag ser ju hellre Pääjärvi med Hanzl och Pettersson trots allt.
Lundin är stark kring sargerna och när det kommer till att vinna puck. I övrigt ganska svagt spelsinne och positionsspel och relativt trubbig på rören.
Detta till trots så funkar han bättre ihop med Jonte än Hanzl. Kanske för att Lundin lyfter sig? Eller kanske för att den där berömda kemin infinner sig. Who knows. Jag vidhåller iaf att det totala nettot blir mer positivt om de får kampera ihop.
Sen kan man diskutera hur det bör se ut i framtiden. Om ambitionen är att vara ett stabilt topp 4 lag, då håller inte Lundin som tredjefiol.
På tal om kemi, och att optimera Dalle: Vilka vore de optimala parhästarna för honom? Och nu menar jag inte i TImrå, utan om man kunde plocka spelare från andra lag. Jag har tänkte lite på saken, men kommer verkligen inte på vem/vilka det skulle vara. Eller ens vilka spelartyper. Känns som att varken en spelskicklig tjeck(Hanzl) eller ett fysiskt kraftpaket (Lander) funkar särksilt bra. Så vem fan stoppar man in bredvid Presidenten?
BaraTikare: Håller inte alls med. Dåligt "split vision" går för sakta, fastnar ofta vid sargen, vinner sällan närkamper. Kämpar bland dom bättre i laget men det räcker inte
BaraTikare: Tycker knappt något av det du skriver stämmer in på Lundins prestationer under denna säsong, väldigt sällan iaf. Svårt med tempot, dålig på få ur pucken ur egen zon, extremt trubbig framåt, tar för lång tid på sig när han får pucken att göra nått vettigt med den. Osv. Tycker det är dags att klippa banden där. Nån yngre förmåga som vi kan bygga vidare på.
Undra om Sverige är det enda landet som det krävs en jäkla betalprenumeration för att ha möjligheten att se sitt landslag i hockey och fotboll på tv?.. Nog för att hockey-VM är relativt ointressant men hade ändå velat haft möjlighet ... | Läs mer