Det här trodde man ju inte riktigt när man satt där och var syrlig till Boyce förlängning i somras, att han skulle ligga etta i interna skytteligan vid jul. Marklund och Dahlén får gärna göra varsitt också så får vi tre spelare på tvåsiffrigt antal kassar.
Tjalle: sitter här och är småsugen på att Pantern-Timrå ska dra igång. Tyckte Almtuna-matchen var en höjdare. Ringat in Tingsryd borta i kalendern. Antar att jag är fullt acklimatiserad till den allsvenska nivån nu... Vad fan är en match mot DIF eller Brynäs? Forza Timrå!
Även om vi vinner imorgon så ser tabellen ut att vara upp och ner, rent geografiskt, vilket i och för sig nästan stämmer med vädret oxo, upp och ner,,,, m.a.o. Ta mig fan bara Norrlands lag i boten, men det vänder,,,,,,,
Knylan: Räknar kallt med få eller inga points hos Pantern. För om vi också skulle börja bärga poäng mot Panter, Lo, Masar och slika lag.... Ja då får jag full hybris och säger att vi är ett givet toppsexlag 😉
RunarUp: kul! Räknar med att delar av Rätta Virket kommer också. De som var i Uppsala idag är även på plats i Malmö imorgon. Kul med den hårda kärnan resande supportrar!
El Maco: Jupp. Jag och den hemmavarande sonen kommer att åka dit under förutsättning att den traditionella släktträffen hinner avslutas i tid. Gör den inte det, så åker vi ändå.
Knylan: Timrå hade väl fram till ett par minuter noll skott mot mål enligt statistiken så jag gissar att sekretariatet kan ha haft det kämpigt. Arrangören hade uppvisning av sina ungdomslag i periodpaus 1 och 2. Det var kanske någon förälder som satt i sekretariatet och hade fokus på att knyta skridskor i paus.
Marklund står fortfarande bokförd för 1-0 igår förresten. Han stod visserligen framför mål men var det ens en styrning? Och även om det är en styrning så är Tikkinen ändå bara bokförd för andraassist, så något fel har ju begåtts. Först fick ju Boyce 3-0 målet också, han som inte ens var på isen.
Ska fira jul i södra Sverige i förmodat ösregn på julafton. Men noterar att Timrå spelar borta mot Tingsryd på annandagen. Bara 15 mil bort. Hmmmm...? Någon annan som ska dit?
El Maco: Det verkar vara något med just Almtuna borta, vi är lite av ett spöke för dem. Vi bröt någon hemmasvit för dem även vid vinsten i höstas då de inte gått poänglösa hemma sedan ganska långt tillbaka förra säsongen. Tre av fyra matcher förra säsongen slutade dessutom 3-0 i någon riktning, vi vann med det en gång hemma och en gång borta. Det är ändå lite anmärkningsvärt.
Rip Kirby: Vilka fantastiskt fina hockeymål från Rogers skolbok vi fick se igår. Det vore intressant att höra vad Roger sa i omklädningsrummet mellan första och andra perioden.
Okej, jag har snöat in lite på att se detta som att säsongen börjat om på nytt. Därför:
Säsongsinledningen: 1 LIF - TIK 3-2. 2 TIK - IFB 2-5. 3 TIK - VIK 3-2 (efter förlängning). 4 TIK - BIK 4-3. 5 AIS - TIK 2-3. Total utdelning: åtta poäng. Total målskillnad 14:15.
Omgång 6-10: 6 IKP - TIK 2-1. 7 TIK - IKO 3-1. 8 TAIF - TIK 1-0. 9 TIK - Häst 2-6. 10 AIK - TIK 5-3. Total utdelning: tre poäng. Målskillnad 9:15.
Omgång 27-31: 27 LIF - TIK 3-1. 28 TIK - IFB (spelas 3/1). 29 TIK - VIK 4-1. 30 TIK - BIK 2-1 (efter straffar). 31 AIS - TIK 0-3. Total utdelning: åtta poäng. Total målskillnad 10:5.
Med andra ord, samma utdelning poängmässigt efter första fem nu men med en match mindre spelad. Vi har skärpt upp defensiven betydligt, det är uppenbart sett till säsongsinledningen. Snittar alltså 1,25 insläppta per match nu, under senaste fyra matcherna. Vi snittade tre insläppta per match i början av serien på fem spelade. Samma snitt i insläppta omgång 6-10.
BIK slutade femma på 82 poäng förra året. Dit har vi 41 poäng, samma som vi har nu. Det är över 1,8 poäng per match som kommer behövas för det, nu står vi på 1,3 per match och har minst sagt haft en skakig första del av serien. Jaja, vi har 22 matcher på oss. Det vore dock trevligt att kunna summera de kommande fem matcherna med att vi tar mer än tre poäng i alla fall, som i höstas. Jag tycker vi siktar på tio.
Johan J: Jag var där mentalt! Rent fysiskt såg jag typ Växjö mot Brynäs på storbilds-tv på ett betonglager i Gävle! Smord av ett julbord i värsta cateringträsket med TIK-pinn i kavajslaget... Brinner bocken i afton, då har jag redan fixat en toppadvokat! Uhrra!
Hade en bra känsla inför matchen efter den goda insatsen mot Bofors senast. Knappt ett skott på mål i första perioden i första perioden. Och lite oroligt i egen zon. Ändå en bra avslutning av den samma. Torstensson i Almtuna-kassen behövde egentligen bara göra en räddning. I andra perioden kom dock Timrå ut som ett helt nytt lag och la puckarna på mål. Det skulle visa sig ge resultat omgående. Tre mål inom loppet av fyra minuter och Almtuna var ett slaget lag. Stabil insats i försvaret av ett Timrå som kontrollerade tillställningen på isen. Roligt för Johan Mattsson att få hålla nollan. Han fick hjälp av hela laget i tredje perioden.
Fantastisk bra uppslutning på läktarna också en regnig torsdagkväll i början av December. Åter igen all heder till Rätta Virket som stöttar laget i vått och torrt. Ikväll fick RV stöd från tillresta supportrar från Stockholm.
Fick vibbar av sent nittiotal då Timrå var påväg uppåt. På isen bjöd spelarna på publikfriande ishockey och på läktarna satt en lamslagen hemmapublik djupt berörda av bortalagets passionerade supportrar som vann kampen mellan klackarna.
Sitter och undrar vad som hänt med Supporterklubben.
Men det här var väl kul? Timrå spelar med trygghet och självförtroende. Helt annan resning än sist jag såg dem live, borta mot Karlskoga för en dryg månad sen. Som ett annat lag. Märktes på hur snabbt matchen var slut. Få avblåsningar, när Timrå erövrade puck i tredje transporterade man och höll puck istället för att slå till icing eller bara lägga ut. Klockan fick gå. Var halvvägs till Stockholm innan SHL-matcherna på sportradion tog slut.
Och vilket drag på bortastå. Full fart från första nedsläpp och hela vägen. Länge sedan jag haft så kul på en bortamatch.
Bragd-Birger: Japp, on the roll. Tittar man åtta matcher bakåt så har vi 5 trepoängare, 1 tvåpoängare och 2 nollpoängare. Så det ser verkligen ljusare ut. Sen tar det tid att klättra i tabellen, fortfarande bara på 11e plats.
Timrå is on a roll! Feta plus för effektiviteten och kämpainsatsen! Den här aftonen vek man inte ner sig. Jävligt skönt att se Timrå bevaka en ledning på ett överlag bra sett.
Men, minus: kladdet i egen zon är stundtals parodiskt. Förutom att vi har ett par backar som verkar ha spela-fast-sig-fast-man-har-tid som fetisch måste hela laget kamma till sig. Gör er spelbara, båga ner lite djupare som forwards så slipper ni få pucken felvända med en motståndare i ryggen. Och: rejäla passar, på bladet!
Tycker att vi kom undan lite med blotta förskräckelsen, trots allt. Jävligt bra arbetat framför egen kasse, men med lite mer skärpa och flyt hos Almtuna hade det här kunnat sluta illa ändå.
Hursom, det förtar inte faktumet: hockey är en underbar sport!
Det blev jävligt bra när man tog puckarna till mål isst ner i sarghörnen...
Vi var super vassa ett tag...
Jag är lite nervös ännu dock...
Almtuna lägger konsekvent in puckarna ganska lågt på Mattsson som omöjligt kan nypa puckarna. Han behöver bli bättre på vart han styr pucken på dessa skott. När Almtunas spelare börjar ta jobbet i vårat slott så blir det svårt. Man kan hoppas att dom inte gör så.
I övrigt kanske vi gör våran bästa period hittills iår här...
Vi ser jävligt homogena ut och alla bidrar med en dimension i spelet. Mycket underhållande!
Egentligen är det det, men Timrå spelar samtidigt en snabb och frejdig hockey med fina passningar och rörlighet.