1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 612834 inlägg · 6214 ämnen
« · 1625882 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Försäsongen 2014
JimmyH: Haha! Det är en viktig delförklaring givetvis.

Sv: Försäsongen 2014
Det var en jävla massa klagomål på mig nu på sistone förresten. Vad har jag gjort egentligen? Jag har ju för fan inte gjort nåt... Faaan!

Sv: Försäsongen 2014

hubbenorlen:

Man ska inte bo i luftslott heller, har jag hört. Nej, men det stämmer. Nu är det förvisso så att det på den tiden skrevs extremt mycket härinne och då drunknade mina inlägg i denna enorma flodvåg av inlägg. Dessutom talar det till min fördel att jag inte har några medgångarfasoner för mig. Jag är minst lika aktiv nu när det går sämre för Timrå IK och jag snackar inte längre skit om mitt favoritlag. Det var när jag var full och dum helt enkelt och då visste jag inte riktigt vad jag sysslade med. Beroende på hur det ser ut på fredag överväger jag förresten att se SCA-derbyt mot Sundsvall och då är det ingen tvekan om var de största sympatierna sitter...

Redigerad kommentar


Sv: Försäsongen 2014
DJ Hemp: Fast du var ju själv inte särskilt aktiv under en väldigt lång tid, förutom enstaka spydiga inlägg där du mest snackade skit om Timrå och hyllade Sundsvall.
Man ska inte kasta sten i glashus.

Sv: Försäsongen 2014
Bragd-Birger: Jag som trodde din frånvaro berodde på att du funnit ro i själen med att Kent Norberg är tillbaka i klubben.

Sv: Försäsongen 2014

Bragd-Birger:

Det är lugnt. Fast det är också synd. För det är just sådana som Mastodontinläggs-Birger som gör det värt att göra sina ständiga besök härinne...


Sv: Försäsongen 2014
DJ Hemp: Skribenter kommer och går. För egen del har jag i dagsläget inget direkt sug att hänga här och knåpa mastodontinlägg. Man börjar väl bli gammal och ljum. Intresset för Timrå är dock opåverkat.

Sv: Försäsongen 2014

TikAlltid:

Var någonstans kan du läsa att jag påstår att jag gör något underverk för Timrå IK? Det har jag aldrig sagt. Däremot är jag i alla fall jämnare i mitt supporterskap än många andra. Jag hävdar vidare att många som passade på att glänsa här när vi gick som bäst i princip ger fan i Timrå IK i dag. Man vill inte synas med någon det går dåligt för. Underbetyg till dessa skithögar - medelbetyg till mig.


Sv: #tackTIK - var med och bygg ett långsiktigt starkare Timrå IK
Laken: Ja, det var ju inget livsavgörande "fel", men det blir liksom lättare att följa allt om det håller sig inom samma tråd. :-)

Sv: #tackTIK - var med och bygg ett långsiktigt starkare Timrå IK
Hälge: My misstake! Vi fortsätter i denna tråd.

Sv: Försäsongen 2014
Laken: Kanske bättre och lättare att se och följa resonemanget om detta om ni skriver om det i den tråd som finns.

Sv: Försäsongen 2014
Kongo: Höjt till 1200 kr! :-)

Sv: Försäsongen 2014
Laken: Mycket bra Laken! Om man har möjlighet tycker jag att man ska lägga minst 1 200 kr (100/månad) så blir det en lång lista med namn på tack-skylten i arenan sen.

Ni som funderar eller planerar att bidra, gör det så snart som möjligt så håller vi tempo i insamlingen. Sprid också budskapet till er omgivning som kanske inte sett att insamlingen pågår.

Sv: Försäsongen 2014

Ni som har hjärtat på rätt ställe (och råd) - stöd klubben! ;-)

(Alla bidrag är viktiga, själv bidrog jag precis med 1000 kr).


Sv: Försäsongen 2014
TikAlltid: Vilka är "dom" i det här fallet?

Sv: Försäsongen 2014
DJ Hemp: Alltså du får det att låta som du gör underverk för Timrå ik som klubb när du sitter på hockeysnack. Du går knappt på några matcher, Du köper nästan inga matcher, Du pratar nästan oftare om jävla giffarna här inne än om Timrå. 

Många som har lämnat HS har inte lämnat för att Timrå ik spelar i en lägre division utan för att denna sida är en lägre division. Folk är väldigt aktiva på twitter tex och dom går fortfarande på så många matcher dom hinner med, annars köper dom en stream. Man kan inte bara klippa banden till Timrå ik på sättet du försöker få det att låta som. 

Sv: Försäsongen 2014
Essvikare: Härligt brandtal Åke. Värt att plussa och kommentera. Hoppas det kan fortsätta med positiva tongångar runt vad Timrå gör på isen och att den taskiga ekokomiska situationen inte tar ner oss. Kolla ManU (mitt lag på brittiska öarna), jäkligt negativt snack om lag o prestation trots en av världens största kassakistor. Så säsongens motto får bli "Som United, fast tvärtom" :-)

Sv: Apropå nånting...
Mora hade det jobbigt med Östersund idag. Vinst först efter straffar. Det behöver inte förringa vår seger igår men försäsong är försäsong.

Sv: Apropå nånting...
Hahl Bundy: Förstår faktiskt inte vad som är så uppseendeväckande med detta. Timrå tillhör landets absoluta bottenskrap vad gäller skolresultat och M säger sig vilja prioritera åtgärder för stt komma tillrätta med detta framför mångmiljonstöd till en ishockeyförening. Sunt bondförnuft tycker jag det låter som.

Detta är långt igrån detsamma som att motsätta sig ett gott samarbetsklimat mellan kommunen och föreningen. Det finns ett oemotsägligt beroende som det ligger i allas intresse att vårda.

Sedan kan jag hålla med om att TIMRÅ IQ är lågt, men det lär å andra sidan inte ge några väljare heller. M faller på eget grepp om jag får gissa.

Timrå IK - i ur och skur!

Sv: Apropå nånting...
spud: Nu är inte jag helt insatt, men hur har debatten gått i Ö-vik gällande Modo? Stämmer det att kommunen och kommunala bolag bidrar med 10-15 miljoner per år till Modo?

Sv: Apropå nånting...
spud: Ja, men föreningsledare ska också tillvarata sin förenings intressen. Gällande fjolårsutspelet var det en exceptionell situation då det handlade om föreningens överlevnad. Nu bör dock TIK och Nollan ändra sitt förhållningssätt och söka förståelse istället för konfrontation hos M.

Sv: Apropå nånting...

dr-nix: De är ett poltiskt parti med syfte att driva sina teser för ett bättre Timrå Kommun efter deras ideologi. Och det kan ju påverka TIK och andra aktörer i kommunen som satt sig i knät på kommunens besluthavare. De motarbetar inte TIK, de gör vad de tror gör kommunen bättre. 

Asplöven, Björklöven, AIK, Södertälje, Rögle och Malmö är lag som exempelvis motarbetar er, inte Moderaterna eller Socialdemokraterna i er kommun. De är bara en faktor ni måste förhålla er till.

Men ni som bor där och röstar kan ju verkligen påverka det. Det är väl dock något förvånade att ett politiskt parti tycker att det finns röster att fånga genom att kritisera hockeylaget och i praktiken utlova en framtida konkurs för det "klassiska" hockeylaget. 

Hoppas och tror inte att något parti med några som helst ambitioner skulle se att det finns en opinion för att gå ut och lova en utfrysning av MODO i Övik.




Sv: Apropå nånting...
spud: Du får det att låta som att M inte gjort något för att motarbeta Timrå innan det där skrevs....

Sv: Apropå nånting...

Hahl Bundy: I detta fall är det ju Nollan som startat en pajkastning mot M. Då får han väl tåla lite tillbaka? 

Föreningsledare skall inte gå ut och proklamera politiska budskap. De ska följa de vilkor de antagit. 

(Länken är mer än ett år gammal.)


Sv: Apropå nånting...
Modano: Ja det är inte direkt någon Tony Tikare det där

Sv: Apropå nånting...
Hahl Bundy: Ja Tony måste vara det största grodliknande föremål såm tappade hjärnan på domustrappan när vurpa med moppen trots stödhjul och moderatreklam på den.

Sv: Apropå nånting...
Hahl Bundy: Cred till Expressen som i sin blänkare på förstasida kallar oss 'Elitklubben'. Känns estetiskt tilltagande. Lite som att vi är på lån till allsvenskan, fast alla vet att vi ijenklien är bland dom stora.

Sv: Apropå nånting...
Kan ingen dunka upp den här Tony...moderaten i Timrå? Beviset för att idioter blir politiker.

Sv: Försäsongen 2014

DJ Hemp:

Håller med till 100%, men känner mig endast lite träffad. Tror inte jag skrev så mycket här inne under de s.k. glansdagarna.

Men jag grundlade å andra sidan mitt galna TIK intresse under de verkliga glansdagarna på W/Ö tiden med de första åren i allsvenska. På den tiden ringde man ju som  en galning till ST och kollade läget under tiden bortamatcherna spelades. Vid hemmafighterna så tog man så klart bussen/tåget till Timrå även om det var -20 grader kallt. Såg lirare som Eje, Bert-Ola, Biffen, Olle Å, Tigern m.fl. Det gick ju liksom ett dussin hockey-kungar då på varje stjärna i dag.

Idag, boende i Falkenberg, är jag hänvisad till detta foru, olika internet-forum eller att åka till matcherna i Ängelhom eller Malmö för att föjla mitt kära Timrå.

Följer idag favoriterna på nätet och då är det lag som sankar finanser för att köpa dyra lyxlirare som intresserar mig mest. Förutom TIK så följer jag Falkenbergss FF i allsvenskan och Falkenbergs Volley. Att vinna SM -guld i Volley och att som FF ta sig upp till Allsvenskan i fotboll är ju fantastiskt att följa.

Väntar med ett enormt intresse på vad vintern har att erbjuda för Timrå och jag kommer att följa det med ett största möjliga hjärta i varje match.

Jag följe igår 3-0 matchen i Östersund via ÖP och har haft stenkoll  på kvällens kross av Mora. Lysande inledning av säsongen.

Kära Timrå-vänner det känns som vi går en spännande budgetvinter till mötes.

Tummarna hålls, hoppas att vi Timrå-fans gör det tillsammans. Timrå är på rätt väg med satsningen under "galgen" som görs. Ungdomssatsningen är väl värd att hylla eftersom det borgar för framtida egna stjärnor hemifrån. Kulturen finns ju liksom i väggarna.

Oj, kära vänner, detta blev längre än jag tänkte mig först men tankarna inför kommande vinter och framgångarna för vårt kära TIK tog över.

Oavsett vad som händer så kommer jag, snart en 70 årig TIK  fan, att på ett eller annat sätt följa mitt  hjärtas lag, TIMRÅ, till dödagar.......

Åke i Falkenberg


Sv: Försäsongen 2014
Hallå, nu börjar det snart va?
Förhoppningsvis roligaste säsongen på länge i antågande...

Kanske inte så svårt iofs....men som alltid har man förhoppningarna i topp. :-)

😀😀😀
M

Sv: Försäsongen 2014
Tummen upp för Jimmy Jansson, Emil Pettersson och Emil Berglund (överraskande bra i PP tyckte jag, passade fram till Hults två PP-mål) 

Sv: Försäsongen 2014
Rip Kirby: Sett riktigt bra ut denna match, hoppas det håller i sig :)

Sv: Försäsongen 2014
Rip Kirby: Jag tycker vi borde sikta på att gå upp i år!
Vi startar en egen insamling och köper en riktig sniper!

Sv: Försäsongen 2014
Timrå Icon: Hult tvåmålsskytt. Det är flera som kommit igång bra, om man nu får döma utan att ha sett laget spela. 4-1 känns avgjort.

Sv: Försäsongen 2014
Kul med lite drag härinne, trots att det bara handlar om försäsongens andra träningsmatch. Alla ni/vi som skriver här nu, i vårt favoritlags värsta motvind på åratal, ska ha all heder för det. Däremot föraktar jag alla skribenter som var så jävla aktiva under glansåren, men nu totalt har försvunnit ur bilden. Antar att det kändes rätt glassigt att kunna glänsa ikapp med Timrå IK när vi presterade som bäst, men att det nu liksom inte är lika roligt längre och då överger man alltihop...

Redigerad kommentar


Sv: Försäsongen 2014
Det luktar guld... ;-)

Sv: Försäsongen 2014
Rip Kirby: Det är oxå en viktig kille att få igång!
Bra att börja försäsongen mot såna här dränggäng och få självförtroende.

Sv: Försäsongen 2014
Hult målskytt till 3-1, trevligt :)

Sv: Apropå nånting...
jå1: ...

Redigerad kommentar


Sv: Försäsongen 2014
Hoppar till den här tråden istället. 3-1 till Timrå mot Mora nu, Hult målskytt.

Sv: Apropå nånting...
Timrå Icon: fina mål grabbarna producerar idag :)

Sv: Apropå nånting...
jå1: Emil Pettersson blir viktig i år.
Jag tror det blir en trevlig säsong :-)

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: På smörpass från Petterson som ser het ut.

Sv: Apropå nånting...
Trevligt att nyförvärven levererar. Jimmie Jansson 2-1.

Sv: Apropå nånting...
Hälge: Swehockey kan man alltid lita på :) Var väl främst osäker hur pass snabba man var med uppdateringar av resultat iom att det "bara" är en träningsmatch men det verkar ju vara att lita på. Härligt att vårt PP fungerar. Och O.J gör första målet igen. Keep up the good work..

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Du får slänga ett öga hitåt istället.

Sv: Apropå nånting...
Är det någon som hittar liverapporterigen på ST.nu? Länken finns men den är föga användbar.

Sv: Apropå nånting...

Timrå Icon:

Man tackar! Det ska erkännas att jobbet inte gjordes utan starka drycker. Själv kan jag ju höra hur dessa har satt sig på stämbanden och att man låter rätt slirig emellanåt. Svordomar i radion dessutom... Huga!

Jaji, 3-0 i går och vi håller alltjämt nollan! : )


Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: Härligt!! Bra jobbat!

Även om all fotboll nu kommer lite i skymundan nu då hockeysäsongen ÄNTLIGEN är igång med full kraft!
Första vinsten incheckad!

Sv: Apropå nånting...
Och så över till något helt annat... DJ Hemp åker till Tele2 Arena med Patronerna och sedan gör han radioteater av alltihop!

« · 1625882 · »