Kerstin_k: såg att HV har bortamatch mot Malmö på tisdag..... det kan vara räddningen. Ny tränare och trendbrott första matchen men sen tillbaks till samma mönster på torsdag mot oss
Hartmann, Mieho, Forskmark har inget att göra i Timrå. Hållander, Lander måste komma igång annars Pettersson, Lundin och OJ kan spela andra kedjan istället. Spelet idag helt jävla skämt.
Bedrövlig insats idag överlag. Vi började bra men när Rögle kom ut i ett såsigt tempo så hamnade vi i samma loja spel. Sedan åker Hartmann på sin onödiga dubbel. Efter det tycker jag vi aldrig riktigt kommer tillbaka förrän vi gör sista pushen, och då gör Hanzl ytterligare en idiotgrej. Nä detta var inte bra, skärpning till nästa. Förövrigt är ju Lander fortsatt blek i match efter match.
The great one: Hoppas innerligt att Wedda kommer tillbaks snart och får vara hel. Han är en perfekt spelare en sån här match som kan bryta mönster på egen hand om spelet går troll.
The great one: Alla lag har ju dippar över en hel säsong. Tidigare har vi förtjänat seger men inte fått in pucken. Här var det väl 50/50 trots en usel insats. Vi får ta ut frustrationen på torsdag istället. Upp på hästen igen!
Sputnik: Otroligt menlös insats där ingen gjorde det där lilla extra. Många älskar att peka ut enskilda spelare som orsaker till förluster. Men som jag ser det så var det den kollektiva menlösheten som gjorde att det blev som det blev.
Haha ser på tv HV71 supportrar som får släpas ur arenan av vakter..fly förbannade på sitt lag eftter en 0-8 förnedring på sin hemmaplan...HV 71 mår verkligen inte bra som lag..Nubben misslyckas totalt i ännu en klubb utanför medelpad.. Dags för pension nu? 🙄
Vi förlorar en jämn match borta mot Rögle och eftersom läget härinne är antingen heaven or hell så är vi mao klappsämst och HA-mässiga. Avgå alla, dra in löner etc
-Juel är riktigt bra. -Rindell är helt hysteriskt bra. -Vi gör en riktig jävla FITTMATCH, men är ändå nära att få med oss 1 pinne. -Första matchen vi hade en riktig pissig domarinsats mot oss. Sånt kommer. Låt det bli den enda. -Rögle är INGET topplag.
Med det sagt var det här är en fruktansvärd underhållning en lördag. Håller på att vintra stugan på ön utanför Alnö. Längtade nästan ut i paus för att bära bryggdelar. Så tråkigt var det!
Hade kunnat varit värre, vi hade kunnat hålla på stjärtlaget från Jönköping.
Olli Nomadinen : Att spelare skall kickas hejvilt är ju rätt tröttsamt helt klart. Själv står jag nånstans i mitten. Vi borde kunna ge oss chansen att åtmindstonde ta med oss en poäng en sån här match. Mest trött är jag nog mest på underhållningen totalt sett.
Matchen var ju så berövligt intetsägande så till och med folket i seket somnade till och la huvudet på måltutan..
{9829}: Timrå har en för låg lägstanivå och en för låg högstanivå för att ha något i ett slutspel att göra denna säsong, som det ser ut just nu. Har svårt att se att laget har tagit några kliv jämfört med ifjol. ”Injektionen” av att få in Hållander kvittas ut av tappet av Alvarez. Forsmark är inte i närheten av att ersätta Stenqvist. Toppspelarna håller en för låg lägstanivå. Den enda som andas klass rakt igenom är Hanzl.
Ante har ett jobb framför sig att höja kapaciteten och arbetsinsatsen från det här laget, än är det inte kört.
Sen är det ju helt otroligt att det är andra säsongen nu som vi har riktiga drömspelare på forwardssidan, samma spelare finns tillgängliga men ante har IGEN problem att få ihop en producerande förstakedja.
Ett rätt blekt Rögle kommer ut och spelar styrspel, och vi går tyvärr i fällan, drar ner tempot och försöker slå flippmackor igenom ett kompakt spelande hemmalag.
Ser fortsatt trubbigt ut i offensiven. 17 mål på de 7 senaste matcherna känns lite lågt för ett lag med höga ambitioner i tabellen.
+ Rindell, självförtroendet är högt här. Slår bra pass och vågar mycket. Juel, tar exakt allt han ska ta. Målen är inget snack. Svensson, slår ett par onödiga icings men är annars vår bästa back med puck i egen zon under press.
- Hartmann, tar en skitonödig utvisning och snackar sen till sig en förlängning. Kommer aldrig in i matchen igen efter det. Lander, har inte alls samma förmåga att täcka pucken som det känns som att medspelarna förväntar sig. Glider ner i rundeln, sträcker ut klubban och blir av med pucken. Dahlen, dräller med puckar åt höger och vänster. Bränner sina lägen. Pääjärvi, helt osynlig matchen igenom.
cloon: Ja alltså vi hade ju förluststreakar på både 6 matcher och 4-5 matcher förra säsongen, ändå var vi snubblande nära spel i semi till slut. Jag tycker både högsta och lägsta nivån är högre denna säsong. Man hade ju hoppats att vi kunde gå vinnande ur sådana här serielunksmatcher bara. Det är ju det som brukar skilja vinnarna från mängden i slutändan.
Vi måste kunna förlora innan vi ska skeppa spelare hit o dit. Det var ju knappast som att vi blev totalt utspelade direkt, och vi hade bud på kvittering i slutet. Visst, det var stundtals uselt passningsspel men sånt händer. Tråkigt resultat men jag sitter mest likgiltig faktiskt.
Tycker målet som Juolevi gör är riktigt snyggt däremot!
cloon: Nej Didde står upp med bra fysik med, så han är värd att nämnas på plussidan helt klart! Håller honom före Erixon i dagsläget när alla är hela, nu när Juolevi ser ut att bli kvar med och Eronen tillbaks sen.
{9908}: Ja "strukturen" sitter ju i allafall där. Det var offensiven som lämnade mycket att önska. Hade tabellen inte varit så ruskigt jämn så hade man väl kunnat slappna av på ett annat sätt bara. Som väl är så ser vi ut att hänga kvar i topp 6 i allafall. Nya tag på torsdag!
Olli Nomadinen : Ja, fan vad förbannad jag blir!🤢 SHL är jämnare i år än någonsin och ja, naturligtvis hade jag önskat seger, men va fan! Timrå spelade bra idag och det var bara tillfälligheter som avgjorde! Däremot undrar jag, spelade #54? Hörde han nämnas ett par ggr, men gjorde han nåt rätt över huvudtaget? Jag tycker att EP ska ta hans plats i 1:a femman!
Rögle fick oss precis dit dom ville, dom spelade bortaspel hemma! Och Timrå gick i fällan! Men Juel mycket bra iallafall. Sedan måste ju nån kunna gå på returer, när dom har en målvakt som allt studsar på!
EXPLORERSMÅLAND: Japp serien är så ruskigt tight nu. Frölunda vann på sudden mot FBK och vi ligger på 7:e plats. Visserligen så har Frölunda en match mer spelad.
Sputnik: Ja sambon var nöjd ikväll nu när vi sett Frölunda vinn ikväll 😅 HV har retur mot MIF på tisda o sen möt de oss! Vi har revansch att erfordra mot LHC!!
Otroligt att publiken buar när Lilja gör mål. Om det är några spelare i Timrås trupp man skulle tro att Luleåsupportrarna kunde unna ett mål åtminstone på försäsongen, så är det ju de som var med och gav dem det efterlängtade guldet för bara några månader sen…