Anonymous: Varför det? Varför är deras sätt bäst? Varför tror du/ni att dom kommer lyckas bättre än Timrå IK med att utvecklas som förening? Timrå IK kör sin väg och jag är övertygad om att just den vägen är bäst för Timrå IK, ingen annan. Timrå ligger där det gör geografiskt, det bor så många människor i den regionen, det finns si och så många sponsorer och det lockar ett visst klientel till organisationen och produkten Timrå IK.
{8760}: Just Mora är väl kanske inte föreningen vi ska ta rygg på. Men Timrås kommunikation utåt är patetiskt usel och i det fallet slår t.om Mora oss på fingrarna. Jag tror det var det som initialt var andemeningen i jämförelsen med dem. Är det dessutom så att det är för att det inte direkt finns nåt att kommunicera ja då är det inte bara patetiskt, då är det skrämmande.
Att tycka ovanstående är inte detsamma som att tycka att Mora är ishockeyföreningarnas ishockeyförening
roger_sundsvall: japp nu är det dags att fixa några intressanta kontrakt nåt pulshöjande tack .Alla som flyttar o skriver på för andra klubbar kan ST omgående sluta skriva om intresse klubben antecknar Var o vilka klubbar som dom åker till är helt ointressant
Nisse på Mon: Ja vid den här tiden innan SHL säsongen hade börjat så hade vi redan värvat in ett gäng spelare. Players joining: 2018-04-17 Mattias Guter (F) Karlskrona HK 2018-04-18 Ludvig Rensfeldt (F) Rögle BK 2018-04-19 Henrik Törnqvist (F) Linköping HC 2018-04-24 Sebastian Collberg (F) Rögle BK 2018-04-25 Oskar Drugge (D) Västerviks IK 2018-04-25 Albin Carlson (D) Almtuna IS 2018-04-25 Andreas Söderberg (D) IK Pantern 2018-04-26 Sebastian Olsson (F) Skellefteå AIK 2018-04-26 Patrik Blomberg (F) Västerviks IK 2018-04-26 Rickard Palmberg (F) HC Vita Hästen 2018-04-27 Alexander Falk (D) Djurgårdens IF
Tagit ifrån eliteprospect
Sen var det i Augusti 18? Nubben sa att marknaden var tunn.. Vi har en jävligt bra målvakt på kontrakt nu, men sen inte en enda spelare, och vi ska vara ett topplag i HA? Nja jag är skeptiskt, men Nubben får gärna trolla in duktiga spelare te veckan här! =)
Olli Nomadinen : Det enda som är patetiskt och skrämmande här är folks okunskap hur branschen fungerar. För ett lag som Timrå med den supporterskaran den har spelar dom kommande 6-8 veckorna mindre roll. I höst kommer alla här som vanligt glömt av vem som presenterades när och inte. Likväl kommer ekot efter Brattström vara bortglömt.
Vi får väl se OM Nubbsen har några Påskägg att dela ut till oss i veckan? Annars kan vi göra en annons på " BLOCKET " under kategorin " KÖPES " ..... Spelare till Timrå IK sökes till HA säsong 2019/2020!! Ring Nubben: 070............ Ring Timrå IKs kansli.... Vid intresse intresse ring el skicka in ett CV via mail eller fax.... Helst innan vi har ispremiär i början utav augusti!! Så får vi se om vi ger just dig chansen att lira med oss i vinter 👍🏼🏒🥅🇩🇰🇸🇪
{8760}: Vad menar du? Det finns och har alltid funnits ett missnöje över hur Timrå IK sköter kommunikationen utåt. Det är vad det här handlar om. Att Nubben är i full gång att värva ihop ett slagkraftigt lag tror jag egentligen ingen tvivlar på och det sköter han the Nubben way.
{8760}: Timrå IK har den supporterskara de förtjänar, varken mer eller mindre. Man har väldigt framgångsrikt lyckats "marknadsföra" Timrå som den lilla fattiga kusinen från landet som står med mössan i handen och är tacksam som kanske får vara med och leka.
Alla svårigheter som bottnar i att man är en liten obetydlig klubb utan egentliga resurser att göra sig gällande har man nogsamt genom åren matat ut.
Då är det ju lite trist att man inte istället arbetat för att ge en annan bild av sig. Historia i all ära, men det kanske är dags att låta lillstrimma och andra få lite ro nu och fokusera på att bygga bilden av Timrå IK som en förening med framtiden framför sig och inte bakom sig.
Därutöver verkar det finnas en underliggande förväntan att publiken ska sluta upp först och resultaten sedan. Det ansvaret kan man aldrig lägga på en betalande allmänhet i sport/nöjesbranchen.
Publiken kommer först när produkten är tillräckligt attraktiv, det är närmast en naturlag
Charlie2: Är det helt omöjligt att tänka att fler spelare är klar utan att de har blivit presenterade ännu? Dags att släppa den tunna marknaden från ifjol, det känns passerat nu. Nubbens senaste uttalande angående spelarmarknaden var att det fanns gott om spelare, men det kanske inte är lika intressant.
Annars vad gäller "plan A" och "plan B" för fortsatt SHL el degradering och att Mora verkar ha en färdig "B" men inte vi, jag tror helt enkelt att föreningen nu bara gått tillbaka till "plan A" och att det här SHL-besöket var "plan obefintlig"
Olli Nomadinen : Ja, det är förbannat sorgligt att klubb ledningen inte var mer intresserade av att överleva i SHL. Det kommer att krävas en helomvändning i det mesta för att återfå förtroendet igen.
Charlie2: Vad har du för kalender? I fjol var tre spelare klara vid dags datum. I år en. Ingen enorm skillnad. Dessutom påsk nu. Kom med den kritiken om ett par dagar om inget hänt.
Kanske är dags att starta en egen förening där ni kan styra och ställa? Se bara till att ha en supporterskara som lipar hela tiden för en god stämmning, kram
danne80: Den där axelryckningsmentaliteten, låtsas som solen skiner i spöregnet kommer jag aldrig förstå mig på. Vad är det för fel med att ha ambitioner och hoppas på att klubben man håller på ska bedrivas som en proffsklubb? Är det för mycket begärt
KulltorpsOlli: Jajjemän, Bratten fixar detta på egen hand! :) "Kollar man in Timrås trupp för nästa säsong finns det endast ett namn på den listan – målvakten Victor Brattström, 22. – Jag får greja det själv nästa år, säger Brattström och skrattar."
The great one: Hjärta nuförtiden betyder bara att man trivs i klubben och har haft en bra säsong individuellt eller gått upp/vunnit något i klubben, det är när skeppet sjunker vi får se om det faktiskt bultar på riktigt.
Nästan löjligt hur många som slänger ur sig att man har "Hjärta" för klubben. Nej det har ni inte, ~host~ Erik Karlsson och några fler Twitterälskare.
Nu vet man ju inte hur Nubben tänker och hur planen är, men vissa av spelarna hade man väl kunnat skriva 1 plus 2 år på (ex Laxen) med lägre lön för ett år i Allsvenskan men bonus om vi går upp och en fet lön år 2 och 3 (SHL). Samt att om vi inte går upp så är man fri att lämna efter 1 år.
Hört att Timrå vill behålla Ohlsson, han har intresse från annat håll men vad jag har hört om så lutar det åt fortsättning i Timrå, hoppas han kan sätta dit några puckar, snabbheten har han men han är väldigt ineffektiv framåt..
Tikarn97: Va ju en artikel häromdagen då han bekräftade precis det du säger typ. Han kunde tänka sig att stanna med Timrå i HA och att det inte skulle vara dåligt för han, att han dessutom har en dialog med Nubben. Men att han dessutom har andra alternativ att välja mellan.
Jag skulle inte säga nej till Ohlsson i allafall. Tycker personligen också han skulle behöva ta 1-2 säsonger i HA och utveckla sin offensiv.
Sputnik: Enig, han måste få upp självförtroendet och spelsinnet, övertygad att det innerst inne finns en kille som kan producera mycket framåt, blir nog bra för han också att kliva ner en nivå från SHL!
Nisse1: Hur fubkar det med ersättning för SHL? Vi var ju i SHL förra säsongen och då kanske vi inte får någon ersättning för spelare som nu lämnar för SHL?
Charlie2: Det är ju inte orimligt att tro att Nubben och föreningen behöver veta vilka av årets trupp som blir kvar, så man vet hur mycket pengar man har till nya spelare. Snart händer det grejer..
Sputnik: Om jag inte har fel så är det så att ni inte kommer få någon ersättning eftersom det är SHL kontrakt som är skrivna. Annars om det är ett allsvenskt kontrakt så är det 600 000 om spelaren fortfarande har kontrakt och 300 000 om spelaren har utgående.
Sputnik: Precis. Han befinner sig på en plats i sin karriär där det är rimligt att kliva ner i HA och ta ytterligare kliv. Planen ur hans perspektiv var ju att ta det steget den här säsongen genom att gå till oss och få mer speltid än i SAIK, men han var ju uppenbart inte redo för det. Då är det bättre att fortsätta här och få spela i ett förmodat topplag i HA.
Ser man istället på spelare som Larsson och Kinnvall så har de redan tagit de stegen, de har varit ledande spelare såväl i ett topplag i HA och i ett bottenlag i SHL. Man behöver inte blanda in ord som "hjärta" överhuvudtaget, det är väl odelat positivt att de fortsätter att prata positivt om klubben bara. Det ökar chanserna för att våra vägar möts i framtiden när vår plats i hockeyhierarkin och deras karriärer är mer i synk, än att de ska ta ett till HA-år igen bara för att vidimera deras hjärtan för klubben.
Det är ju detta som är Nubbens hela filosofi, att hellre bygga spelare för att ta nästa kliv och sedan önska dem lycka till när de är redo för nästa steg. Det göder vårt positiva kapital och gör dessutom klubben mer attraktiv för spelare som befinner sig i samma fas av karriären som Larsson och Kinnvall gjorde för två år sedan. Hur det än är så kommer det alltid nya spelare, och då gäller det att kunna attrahera spelare med hög potential. Ser man det ur ett rent egoistiskt TIK-perspektiv så ska vi just i nuläget tacka Freddan för att han inte spelade exempelvis Brattström så pass mycket som Bratten förtjänade den här säsongen, då hade vi sannolikt aldrig fått behålla honom nu.
Knylan: Det enda TIMRÅ är och kommer förbli en farmarklubb åt SHL och övriga ligor och grina det finns inga spelare pengar mm. Rensa för helvete upp och kasta sekten åt HELVET hålla varandra bakom ryggen hela tiden med livstidskontrakt äckligt hur man håller på Ge me fan på förskingringar även förekommet om man inte visar ett fett jävla plus nu och ett jävligt starkt lag till hösten annars är det nog kört med sponsorer och många supportrar går inte och lura orka med allt jävla svammel en gång till
Modano: Så länge vi befinner oss i HA är ju frågan vad som är ett bättre alternativ? Att spelare går vidare till SHL betyder ju i de allra flesta fall att de gjort en bra säsong. Hur vi ska kunna behålla unga och lovande spelare i HA som visat sig redo för SHL övergår mitt förstånd. Utbilda mig!
Modano: Hoppas som du att det blir förändring i alla led och att ni får till ett lag som går rätt upp. Och att ni slår kvallagen nästa år. När jag ser tillbaka på säsongen så spekulerar jag att Salomonsson, Hållander, Törnqvist, Wedin, Brattström och gänget hade presterat mycket bättre med en annan tränare. Men ni kommer igen redan 2020.
Rikard Grönborgs kontrakt går ut med landslaget och det ryktas om att han har jobb på G i NHL. Kan han inte ta på sig en större uppgift och träna Timrå istället? Där jävlar sätts kunskapen på prov!
Hoppas Westfält har det bästa i sig framför sig nu, verkar förövrigt vara en vettig och lösningsorienterad herre som snabbt rättar till något när han märker att han gjort ett katastrofalt misstag.
"Marcus Westfält lämnar MoDo för spel i Färjestad. Detta utan att ha spelat en enda match för klubben."