roger_sundsvall: Japp! Ho Ho...var är alla som uttalade sig för ett oar matcher sedan o önskade att vi skulle byta ut Ante mot Roger R mm. Jag sa ju att ta det lugnt....Jag litar på dessa grabbar ända in i kaklet!
vonDöbeln: Oskarshamns kräftgång kan faktiskt gynna laget i slutändan. Om inget totalt oväntat inträffar så kommer laget vara totalt avhängt till jul. Då kan de ägna halva serien åt att träna och hitta ett grundspel för att komma väl förberedda för ett kval.
pingvin: Det ser ut som att man hittat ett alldeles eget sätt att skapa energi till laget: 👍😅
"I andra perioden hamnade Timrå IK i ett läge där de fem spelarna på isen blev fastmurade i egen zon.
Det var Lander, Pettersson, Hållander, Forsmark och Edfeldt som inte kunde komma till byte när Rögle surrade och snurrade. – Det blev många minuter, men vi klarade det och vi växer tillsammans när vi klarar sådana situationer. Vi var inne så länge att vi nästan blev pigga igen, säger Lander."
Sputnik:Vet inte om jag minns fel, men förlorade vi inte skotten i rätt många matcher förra säsongen, men hade ett tryggt försvarsspel och var effektiva när vi fick chanserna?
Djingiskahn: Det får aldrig bli RRI Timrås bås Han har en för dålig hockey som grund, gammaldags och håller inte i längden, sedan är han alldeles för sur och stökig. Låthan stanna hos fiskrenset.
solbacken: Jag vill inte heller se Roger Rönnberg i Timrås bås, men det är lugnt. Han har kontrakt med Frölunda även nästa säsong sen är han enligt media klar för Schweiz säsobgen 2025.
Sputnik: Jag tänkte säga att jag hellre tar Tomas Montén än sur-rönnbär som coach, men efter en snabb eftertanke ändrar jag mig. Jag utnyttjar min ångerrätt såhär (snart) till jul och sitter ganska så nöjd med den lösning som vi har just nu. #anteforprez 🫵😁🤘
BlackBay: Om man någonsin får känslan att man tycker lite synd om OINK och deras totala parodi till säsong så bör det räcka med att bara se denna bild för att hamna på rätt spår igen.
(Den enda jag kan lida lite med är Filander. Verkar vara en hyvens kille som förtjänar hamna i en riktig klubb)
{9908}: Har aldrig tyckt synd om Oskars. Har alltid sen de räddades kvar av covidviruset tyckt att de har spelat i shl på lånad tid. Hoppas verkligen att de trillar ur i vår ..
Tycker man ställer en utvilad Johansson nu mot Färjestad ingen kräver poäng där bara bonus om det blir någon. Tim på lördag mot Malmö med sitt flyt förtroende och hoppas nån av Hart Päjj är åter samt att Kap har någon back på gång in. KÄMPA KRIGA TIMRÅ IK HELA VÄGEN MOT TOPP SEX
FH - avdammad: har bara sett high lights från matchen men jävlar vilka klara chanser båda lagen bränner. Och vem gav Lander syrgas vid 2-0 målet? Tror aldrig jag sett honom så snabb på rören.
Läste intervjun med Kapanen på expressen och där säger han att Svensson är snart tillbaka och att det inte är aktuellt med förstärkningar men att han ska sova på saken.
Jag vill lyfta: Lyytinen. Nä det är inte fjolårslyytis men han är jävligt nyttig. Orkar massor och han stör Rögle kooooonstant i sarg gegget.
EDFELDT SPELAR ÖVER SIN FÖRMÅGA HELA MATCHEN! Sånt gör skillnad.
Mieho visar äntligen klar och tydlig kämparglöd med långa åkningar och fysiska dueller! Ruskigt fint spel med Erixon på målet! Det luktar veckans assist på den!
Juel fortsätter att stjäla matcher! Så jävla viktigt!
Rögle var seriens hetaste lag, en tung motståndare för vårt sargade Timrå! Men när Rögle var som tyngst skapade Timrå vassare chanser. Wedins styrning… Lundins skott osv.
Fyyy fan! Nu är man stolt!
Svänger snabbt! Inte så snyggt men fan vad jag hatade tiden med hedersamma förluster!
Hoppas spelarna ser det positiva i detta spel!
På sikt kommer man hitta en bättre balans. Tunt på backarna kommer ge oss svårigheter att leverera över hela banan mot bra motståndare.
Jag vet att Oskars är jobbigt att ha i SHL, framför allt p.g.a. kvalförlusten och gratisbiljetten under covid. Men egentligen, om vi bara tittar på papperet här - är de inte ett lag vi egentligen skulle vilja ha i SHL? Tänker att de är små, har inte så mycket pengar att röra sig med och då bör de över tid bli ett bottenlag att ha som räddningsplanka.
Men jag vet inte, det är på papperet det om vi stryker all historia...
Försvaret var superb Tim och Tim, Axel,Jonas och Edfält gör bästa matchen han hade ju Tim Erixon som ruggigt stabil med sig nu törs man hoppas play offs..
Perreman: Kan inte hålla med tyvärr. Så länge de är kvar dryper hela serien av brunhet. Coronasäsongen, dispens för arena, mygel med tröjnummer, all lotto med hur de slog ut oss och alla jävla turvärvningar som slagit väl.. Det är en ihållande mardröm att de mirakulöst håller sig flytande och nu ska de ut!
Sen är det fler skitföreningar som ska göra dem sällskap innan serien är helt städad. Plastsjö, Öreplast, Plast HC osv.
Modo kan få vara kvar som strykgäng eftersom derbyn skapar uppmärksamhet och genererar pengar :-) Men om de börjar gå bättre än oss (ej inräknat deras alexanderlucas-start i år) så får de nog åka ner igen.
{9908}: Håller med helt och hållet. Oskarshamn ska ut inget snack om det. Helst i år. Sedan Örebro, Linköping och Växjö som du skriver. De hör inte hemma i högsta serien med sina köpelag och avsaknad av hockeykultur. Det är en skymf mot sporten ishockey att de får vara med och leka i högsta serien.
Utdrag från Kapanens intervju: För ett par veckor sedan lämnade också Olle Juolevi för spel i Finland. Kimmo Kapanen ser det ändå inte som nödvändigt att värva i dagsläget. – Nej, inte nu. Per Svensson är på väg tillbaka också. Han närmar sig spel, säger sportchefen. Så du söker inte en back just nu? – Nej, inte aktivt. I dag fick vi det här beskedet med Didrik och nu får vi fundera över vad vi faktiskt behöver. Vi måste sova på det här och fundera lite. En nyckelfråga är hur långt bort Svensson är och sedan ska jag prata med tränarna också. De unga backarna gör det bra i dag. Men hur länge är det hållbart att spela med dem? – Så länge vi vinner. Det är enkelt. – Vi sa i början av säsongen att vi måste ge dem chansen. Det har vi gjort och de har spelat bra. Att ge dem chansen går hand i hand med hur vi ska jobba i framtiden. Nu får de möjligheten att visa vad vi kan.
Vet i fan vad jag ska tro om svaren. Svensson är på väg tillbaka men han vet inte hur långt bort så han kanske ska värva men ändå inte och så länge vi vinner får de unga backarna chansen. Snacka om att lämna varenda jävla dörr vid öppen
{9908}: Ja jag håller själv med om oskars, det är jobbigt att se dem i serien med alla dåliga minnen. Lyfte mest en tanke att deras låga kvalitet kanske gynnar oss över tid, fast det stämmer nog inte. Gynnar väl de flesta lika i så fall.
OlliJanne: han får säkert dagligen förslag på lediga spelare från olika agenter, så han behöver nog inte vara så aktiv. Det där med Svensson och att han redan ska vara på is låter ju riktigt lovande! Edfeldt gjorde också en utav sina bästa matcher i går. Tack Tim Erixon för det. Visst känns det lite tunt, men oturen med skador måste väl vända nån gång!
Modano: Tror och hoppas att Juel har lite ork när han knappt fått spelat nått den här säsongen. Mot FBK så behlvs det en målis som kan stå på huvudet Johansson kan få stå mot ett mer "bekvämligt" Malmö.
Risken är ju dock att man har mer tålamod med Johsansson och att gör Juel en svagare insats mot FBK aå blir det väl minst 4 raka matcher för Johansson framöver.
Sputnik: Är ett angenämt problem nu med målvakterna.😁
Normalt sett ska väl Juel fortsätta i målet efter dessa senaste insatser. Samtidigt har vi en riktigt tung bortamatch nu o kan vara läge att vila Juel o låta Jacke, som borde vara grymt spelsugen, att få den o sen Juel mot Malmö.
Men som du säger har ju Juel inte stått så mycket och borde därav vara ganska fräsch och är ju inne i "zonen" nu så då borde han stå.
Blir intressant att se vem de nu väljer. Oavsett vem så känns det som läge finns för poäng där och bara hoppas FBK kanske inte har cylindrarna på 100% nu med den stora ledning man har.
Andas positivism i alla fall nu och Hartman ev tillbaka vilket naturligtvis är bra och Pääjärvi kan ju inte vara långt borta heller.
Vad gäller Svensson är det kanske "bara" nån vecka bort med tanke på Kapanen's uttalanden.
Känns trots skadeläget riktigt bra nu och kul o se kämpaglöden i laget så är väl bara att plocka en trea till imorgon då...😁💪👍!
Förresten mot Färjestad går det inte släppa till lägen som vi ändå gjorde mot Rögle. De brände ändå några frilägen och öppna mål. Ger vi bort sådana puckar till en som Ejdsell kommer det ringa tyvärr så gäller att alla steppar upp och inte ger de sådana ytor i slottet.
steveroper: ledarsidan är faktiskt kanske mer stabil än på länge. Tommy har rutinen, Madsen och Marklund kan laget och Karlunden kommer in med lite nya idéer