Tom Topp: då hoppas jag Timrå gör något i stil med. Få ditt årskort levererad med en signerad matchtröja av vårt senaste nyförvärv gäller dom som köper kortet fram till sista maj.
Nisse på Mon or: Det beror nog på om de höjer sig eller synkar bättre idag och får utdelning. Får man det och det går bra så finns det ju ingen anledning att bryta med någon. Det är bara framtiden som har facit, nu vet vi ingenting egentligen.
Jag tror att Nubben & övriga sportrådet tillsammans med Gath kommer att höja kraven betydligt på truppen inför kommande säsong, både träningsmässigt och spelmässigt. Alla forwards blir inte kvar säsongen ut.
synd att barkemos andra mål exakt en sekund efter de första inte gilldes. hade kunna bli riktigt spännande om man ska lita på text-tvs rapportering :-)
Montén Python: Hmm, han sa väl inte att det förmodligen blir en spelare med artistkontrakt, han sa väl att det finns den möjligheten. Sedan sa han att de vill börja med 16 forwards om Genborg hamnar på camp och någon är skadad så är man nere på 14 och det är där man vill vara och att Gath kan se spelarna för att eventuellt sedan komma överens med någon att de inte får speltid och isf försöka hitta ett lag för den då den vill spela. Om det blir att man bryter kontrakt eller lånar ut sades inte.
Gathlopp: Nubben svarade att han inte ens pratat med honom. Klart och lugnt. När Nubben ljuger brukar han komma med bortförklaringar samt stammar till och från.
Gathlopp: Ja hans senaste säsong är nog inte en rättvis bild av honom som spelare idag. Men nja, tar gärna något annat. framför allt inte på något artiskontrakt.
Smörgåsen : om vi öht tar någon på artist så skvallrar det om att vi inte har så mkt pengar att röra oss med som vi tror. Då blir det nog Rattie. Som sagt, artist+chans är inget som rimmar med sportrådets tankar.
Det många verkar ha glömt är att Rattie åkte tillbaka hem under försäsongen och missade inledningen pga personliga skäl. Antagligen något dödsfall eller annat deprimerande. Sen tillbaka till LHC där allt sket sig.
Vet inte om jag tror så jäkla hårt på Rattie men han är iaf bättre än hans senaste säsong i SHL.
Gathlopp: Det resonemanget kan jag köpa om spelare som ”varit här” fortfarande håller hög nivå, och det vettefan om jag kan påstå att han gör. Ibland låter det som att det är så himla jobbigt att göra ett gediget scoutingarbete och hitta spelare som aldrig varit här. Sportrådet med Zäta i spetsen måste väl kunna hitta nåt bra i AHL eller liknande.
Smörgåsen : ja det låter ju helt CP (ursäkta uttrycket men jag är gammal) att 2/3 av 1:a kedjan skulle missa 10 omgångar. Det har vi INTE råd med! Artistspelare är något man tar in för att krydda lite, man bygger inte laget runt dem.
Montén Python: Rattie är den på artistkontrakt. Garanterat. Är min tes. Sa även i podden ”vi tar hellre någon som varit här eller som vi vet vem det är än att chansa med flashig statistik” typ.
Montén Python: Artistkontrakt innebär att spelaren missar typ 10 matcher i början? Det har vi väl inte råd med, framför allt om det handlar om vår 1:a center. Dessutom kan ju Genborg missa några matcher också. Men det är väl därför Nubben vill ha 16 forwards från start då antar jag.
Tom Topp: Sjukt om vi har en förstacenter klar och Nubben lyckas hålla tyst. 😏😅
Men ja, nåt är i görningen i alla fall. För han lät rätt säker på att det kommer att bli en spelare på artistkontrakt. Så antingen är nåt klart eller så är nåt väldigt nära!
JanneH: Själv håller jag tummarna för att Timrå har tagit rätt spelare från SaiPa. Nikkanen kan vara en Rob Brown, dvs. en spelare som gör mycket poäng, inte för att han är rätt spelare, utan för att han spelar med rätt spelare.