Silly season 15/16
Laget kan inte bara bestå av grovjobbare och defensiva forwards. Det blir liksom bara en grå massa för marginalpubliken.
Och som sagt: nog borde det finnas pengar till en fixstjärna?
Sett till lön har vi ju redan vår fixstjärna i Hallin. För att rymma ytterligare en antar jag att vi skulle behöva byta t ex Berglund, Boyce och Johansson mot juniorer.
Han är precis som mig inne på att forwardsuppsättningen skulle behöva få in någon högerskytt. Jag vet inte hur det är med Johan Persson. Om han inte tar plats i Färjestad är det klart att han hamnar hos oss då eller kan det lika gärna bli någon annan allsvensk klubb?
Jag är fortfarande öppen för att ge Martin Mellberg kontrakt. Juniorernas säsong tog slut för lite mer än två månader sedan så han lär ha hunnit flytta hem till Stockholm igen och väntar just nu på erbjudanden till kommande säsong.
Jag tror att han är redo att ta steget till allsvenskt spel och är knappast dyr.
Annars så finns det väl ett par andra spelare som kan vara intressanta och som dessutom är realistiska som värvningar.
Simon Mattsson: www.eliteprospects.com/player.php?player=25856
Är i samma ålder som dom flesta i laget. Har inte på något sätt fått sitt genombrott i Allsvenskan men varför skulle han inte kunna få det i Timrå?
Sebastian Dyk: www.eliteprospects.com/player.php?player=14990
Hans namn har diskuterats tidigare. Vore en grym värvning. Däremot gott om andra klubbar som är intresserade.
Tobias Lindström: www.eliteprospects.com/player.php?player=4365
Producerat bra i Norge många säsonger. 3:a i Sundsvalls poängliga i deras senaste allsvenska säsong
Om det är möjligt med 13 forwards under kontrakt så ser jag gärna en förlängning med Molinder till rätt lön. Gjorde trots allt en hel del nytta föregående säsong och skulle bidra med väldigt nyttig rutin till våran annars väldigt unga lag.
Är övertygad om att vi stannar på 12 forwards. Ludde finns ju även där som ev. lån, samt att det knackar några juniorer på A-lagsdörren. Tycker dock gott och väl att man kan erbjuda Mellberg ett tryout. Kunde man göra det med en sån som Sundlöf ifjol så varför då inte med en kille som har bättre potential?
Nåt fler nyförvärv ska det nog mycket till om det blir. Molinder är namnet, även om det låter öppet i media, som lär spika truppen om inget oförutsett händer. Men då ska han spela för brödsmulor och inte en hel limpa som tidigare. Tror det är där skon klämmer nu.
Redigerad kommentar
- Timråkollen på Twitter
tänk om Mark Hurtubise skulle hamna hos oss, det verkar vara Sverige för hans del och han har inte fått förlängt av Löven som BÖR ha full trupp bland forwards.
Eller om Kelsey Tessier skulle bli vår... fast båda lär väl klassas som "drömvärvning" så det kommer inte bli av.
Dock är båda högerskyttar!!!
Redigerad kommentar
Sen är det ändå Söråkers Gretzky och han ska liksom avsluta karriären på fel sida Merlobäcken...
Allt handlar om vad han själv vill och det tycker inte jag passar in i vår profil. Han kommer inte att vilja hela tiden och då kommer han att vara i det närmaste en belastning. Vissa dagar kommer han dock vara gudomlig.
Han går mer eller mindre in med inställningen att varva ner. Det hade lika gärna kunnat vara Korpen. Och det är väl lite så han ser på det om jag känner Christian rätt. Det var därför Nubben avstod, för visst har han varit på radarn och mer än så, oavsett vad som sägs i media...
Edit: Kommer dock vara sjukt konstigt att se #10/#82 i blå skrud. En aning ledsamt t o m. Det var ju inte så det skulle sluta.
Redigerad kommentar
Pavel Brendl till Sandviken i div.2, kan det verkligen vara möjligt att han kan skriva på för dem? Borde inte Timrå ta och kontakta honom och höra om han har lust att spela här istället? Nog måste vi väl kunna matcha en div.2 klubb lönemässigt? Jag tycks ju minnas att vi hade honom på gaffeln vid ett tidigare tillfälle...
Fredrik Fahlstedt sätter ju oxå fingret i den springande pudels arsle här:
"– Jag har legat och tänkt länge på hur vi ska kunna locka folk till våra matcher. Varför kommer folk och kollar på ishockey? Antagligen har man ett genuint hockeyintresse eller så kommer man för att se artister på isen."
Det är lite som då man går på cirkus.
Man går inte för att se roddarna sätta upp tältet.
Det är artisterna man vill se
Timrå Icon: Vi hade våra cirkuselefanter där ett tag. Vi hade t.o.m. två medelålders herrar som ville gå på styva linan. Väldigt eggande, de lyckades dessutom hålla balansen en stund.
Även ungcirkus har sin charm. Med nya akrobater kommer nya tricks, det tar sin tid och några hinner sticka innan man hinner se deras fulla potential, men det är också det som är lite av charmen. Man vill se akrobater som försöker, som vågar utmana sig själva, som vill ta nästa steg. Eller så plockar man in de där gamla rutinerade cirkushästarna som man tycker sig veta att de alltid levererar, men faktum är att de tröttnat på att springa runt runt för tio år sedan. De går egentligen mest bara och väntar på slakt. Publiken tror sig veta att de vill se gammhästarna springa en gång till, men till syvende och sist så vill de nog se den där 9-åriga ryskan gå på skulderbladen 18 meter upp i luften. Med sig in i döden tar hästarna med sig all det hö som egentligen skulle ha räckt åt alla andra djur. Kvar står bara ett tomt tält.
Kvar står också den skoluppgift som jag egentligen skulle skriva men som jag prioriterade bort bara för att uttrycka att Pavel Brendl kanske inte riktigt är den karaktär på spelare det här laget allra mest behöver. Han sprutade in mål i ett Brynäs som kom sist en gång i tiden. Av statistiken att döma så verkar han ju ha tröttnat en aning de sista åren, dessutom. Alla minns väl Radek Smolenak, eller? Nä, man gör ju inte det. Men dyr var han, så inåt helvete.
Kul för Sandviken om de ror hem det där men det lär väl krävas en och annan extern finansiär. Han lär ju inte nöja sig med ett extrajobb på ICA plus 4000:- svart i månaden, direkt.
Redigerad kommentar
Helt riktigt att satsa på unga spelare, men man behöver också några äldre pjäser i laget som kan ta papparollen. Visst, vi har Pelle Hallin osv men jag tror det behövs ytterligare någon. Kolla på Växjö t.e.x.... hade inte de haft rutinen hade de inte fällt Skellefteå. Om inte andmamman följer med ungarna på simlektionerna så blir det skrovmål för gäddan... Tyvärr blir så fallet ändå ibland men riskerna minimeras.
En nordamerikan helst.
En Sonnenberg helt enkelt.
En riktig jävla artist!
Herminator: En sak slog mig. Nubben har inte varit särskilt lyckosam i sina transatlantiska värvningar. Endast två får betraktas som lyckade: Manderville och Robinson. Hirsch kanske också, men han spelade ju bara fem matcher.
Resten är rena floppar. Undrar varför.
Vad har vi annars? Lee Jinman. Blake Sloan. Det är ganska uselt rakt igenom.
hubbenorlen: Ja, det är uppenbarligen ett risktagande, vilket även det är ett hyfsat argument för att vi ska passa oss lite för den sortens värvningar i läget vi befinner oss i just nu. Det saknas resurser att scouta den typen av spelare så till vida de inte spelar i ligor i geografisk närhet.
Nubben medverkade som gäst på SKs årsmöte det år han kom tillbaka från Frölunda och sa då att han hade noll koll på Robinson. Tror det var så att Linkan fått rekommendationer från Christian Sjögren som var, och kanske fortfarande är, Robinsons agent. Det var en oerhört bra värvning, han har väl i princip gjort succé i KHL också. En av de bästa skridskoåkarna vi haft i den här klubben. Nubben trodde väl sig ha hittat något liknande i Wade Bergman men det sket sig ju helt och hållet. Så är det ju ofta, för alla lag. Man ser bara de som lyckats men det har ju slängts bort åtskilliga miljoner genom åren i Sverige på transatlanter som ej levererat.
Vi ska nog minnas Murley också som var sjukt viktig under kvalserien 2012. Linkans värvning även det.
En gemensam nämnare för Robinson, Manderville och Sonnenberg är att de alla kommer från Alberta. Sen vet jag inte hur mycket man ska väga in i det, men det är ett spår i alla fall.
Kommer han bli kvar, han går väll hockeygymnasiet i Timrå?
Finns det någon risk att han följer med brodern Emil och kommer spela för Modos J20.
Att vara 98 och varit den bärande spelarens J18 förra säsongen och hoppar över J20 för att spela A-Lags hockey känns som ett stort steg. Att han ska få speltid i a-laget ser jag som givet, men ett kontrakt blir nog först nästa år. Men jag saknar honom i J20 truppen!
Honom får vi bara inte förlora.