1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736805 inlägg · 7967 ämnen

« · 2000479 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
munkas: Så jävla snurrigt. Ingman är uppe i offensiv zon och orsakar ett bra läge för IKO.

Sv: A proposito de nada
munkas: Är Oskars fortsatt bleka?

Sv: A proposito de nada
Mattson: Ja, mot Oskarshamn ser vi faktiskt bra ut. Fler såna lag i SHL!!

Sv: A proposito de nada
Mattson: Herregud...

Sv: A proposito de nada
Brynäs ser ut som ett SHL-lag!

Sv: A proposito de nada
Gör mål!

Sv: A proposito de nada
Jaså det blev zäta ändå.


Sv: A proposito de nada
Är Rödin full i intervjun? Varför inte bara säga att det ser för jävligt ut?

Sv: A proposito de nada
Lemp:Coach ? Nämns inte i laguppställningen, kan det bero på att Brynäs inte har någon......ännu

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Peja: Jag tänkte likadant emot Malmö. De har varit bra vissa matcher men många ggr har de hamnat i egen zon och eftersom det inte sker någon direkt aktiv coaching i båset så får Rödins starta i defensiv zon aldeles för ofta. Jag skulle vilja se att man vågar coacha in andra formationer i defensiv zon för att maximera förstafemmans tid offensivt.

Sv: IK Oskarshamn - Brynäs IF 2019-31-10
{8846}: Ja inget kul när man känner hopplöshet inför att möta OIK....

Sv: IK Oskarshamn - Brynäs IF 2019-31-10
Big time Ågren ikväll. Hoppas på det bästa.
Men tror tyvärr att Oskarshamn kommer att bryta diverse olika trender ikväll tyvärr.
Motbevisa mig gärna Brynäs, ingen blir gladare än jag.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
HitTheLights: Jo, Brynäs har tillräckligt stora ekonomiska muskler för att tillhöra övre halvan. Och i sammanställningen de gjorde framgick även att killar som Linderlöf och Zetterberg hade väldigt små löner, så att de är utfyllnadsspelare är faktiskt väldigt rimligt. Det är snarare många av de högavlönade som inte levererar, typ Danielsson har betalt för att vara en toppspelare men är det inte. Av spelarna på 30+ är det förmodligen bara Scott och Sallinen som jag skulle ge godkänt hittills den här säsongen.

Blev lite oroad över fjärdekedjan senast. Blomman, Alcén och Rohdin är trots allt tre rutinerade spelare men det kändes som att Malmö skapade chanser på dem i nästan varenda byte. När man sätter tre så rutinerade spelare i samma kedja förväntar jag mig att de ska kunna gå in och göra ett bra jobb, dvs sätta press på motståndarna, ofta få till tekningar i anfallszon och kanske fixa utvisningar.

Sv: A proposito de nada
munkas: vi får se om Brynäs bjuder på bus eller godis ikväll

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Ja va fan Stalder har ju julafton 7 mål på två matcher herregud.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Chanzone: Det var någon som hade räknat ut alla lags lönebudget genom att använda sig av Madhawks löneredovisning av alla spelare i shl och då låg Brynäs 4-5 i lönebudget. Så allt snack om för mycket fokus på Damlag och brist på pengar är skitsnack. Brynäs binder helt enkelt för mycket pengar på fel spelartyper.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Jag förstår inte heller.
Först lånar man ut M.Ersson och sen när man väl tar hem honom så står han ändå utanför laget. WTF

Visst att Ersson har en del brister, men han blir ju inte direkt överglänst av t.ex. Lindelöf.
Jag gillar Ersson, för han kan stå upp med sitt fysiska spel, vilket kan behövas kan man tycka.
Tycker att det är generalfel att inte ge Ersson lite förtroende. Han utvecklas ju inte direkt optimalt just nu.

Sv: A proposito de nada
Kanske dags att börja se damerna istället. Satan vad de leker hockey.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Chanzone:
Sundlöv kritisk till att SHL kunde köpa sönder ett allsvenskt lag i november 2017.
Sedan handlar Sundlöf & co i juli 2019 spelare från Västerås hockey, den ena handen vet tydligen inte vad den andra handen gör....

"Västerås har som bekant redan tappat hela fem (!) spelare till SHL inför den kommande säsongen. Det rör sig om Alexander Lindelöf (Brynäs), Lukas Zetterberg (Brynäs), Samuel Ersson (Brynäs), Mikael Frycklund (Linköping) och Kalle Östman (Djurgården).

Det kommer emellertid inte stanna där.

Josef Ingman väntas nämligen hamna i Brynäs, avslöjar SportExpressen.

Han är en tilltänkt ersättare till Victor Söderström, som troligen hamnar i Nordamerika.

Den 24-årige backen - som lirade i Karlskrona så sent som förra säsongen - lämnar därmed VIK innan han har hunnit spela en enda match med laget."

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Chanzone:
Man får rätta mun efter matsäcken, gäller också den anrika klubben Brynäs.
Brynäs har en dyr organisation och då blir det bara pengar över till sperlare från hockeyallsvenskan. Många sura ledare i HA, när SHL-klubbarna nyper toppspelarna för en billig penning.

”Kan köpa sönder ett lag för skitpengar”
Allsvenska sportcheferna kritiska mot omstridda avtalet – och sin egen organisation
av
Hans Abrahamsson, Tomas Ros

TOR 30 NOV 2017

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
xxx BIF xxx: Man kan ju säga, för att vara snäll, att det inte direkt blivit bingo med våra nyförvärv. Underbetyg helt klart. Skulle killgissa att Bifs lönebudget för A-laget ligger nånstans på plats 5-8 i SHL. Här kan massa kräva mycket mer för pengarna. Problem är ju att marginalspelare sitter på höga löner. Alcen, Blomman och Rohdin t ex. Måste ju vara den dyraste 4e kedjan i SHL historia!?

Om en spelare är värdelös i förstakedjan så kommer han knappast vara nå bättre i andra kedja. Blir ju ingen automatiskt förstärkning då. Men visst, jag håller med dig. Ju bättre spelare på pappret desto större chans för ett bra lag.

Många här inne glömmer ju bort att man har en ekonomi att sköta. Är ju bara att värva och värva. Det jag menade, misslyckade toppspelare slår hårt.

Om jag skulle få äran att bygga ett lag, och nu pratar jag bara forwards. Då skulle jag slänga merparten av budgeten på top 6. Sen se till att ha en jäkligt stabil tredjekedja som inte kostar skjortan. Därefter en fjärdekedja ledd av en rutinerad defensiv center, flankerad av två lovande junnisar. Typ lite så.

Problemet, som jag ser det, är ju att den tilltänka stommen inte håller. Eller åtminstone underprestera å det grövsta. Då blir det komplementspelarna som får dra lasset, det funkar ju inte över tid. Dessutom blir det svårt för spelare som Zetterberg och Lindelöf mm att utvecklas i lugn och ro.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978:
Du är nog inte ensam om detta.
Ersson klarade av att spela på kropp i försvarszon i situationer där Lindelöf i stället för att tackla åker omkring och petar med klubban, samt ser allmänt vilsen ut de gånger han vatt me..

Sv: A proposito de nada
Fattar inte varför Lindelöf går före Ersson vid det här laget???

Sv: A proposito de nada
Lemp: Wow... Ok, då kanske det bara var under en enskild match.

Sv: A proposito de nada
dAVydov: Tycker du också att vi har kanske SHL:s bästa målvakter?

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Nej, där är Alcén svårslagen.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Brodecki i första? Har inte han sämst Corsi i laget?

Sv: A proposito de nada
Chanzone:
” Personligen tycker jag inte att Sigalet är en PP-back. Det har han aldrig varit. En bra gedigen back men aldrig nån som vräkt in poäng direkt. Konstigt scoutad om han är tilltänkt i en sån roll.”

Scoutingen är bifs styrka ju!
Inga fel där!!!
Fy fy!!

Kan vara så att vi fortfarande kan skylla på Bengtzen o blunda för ev säsongsfloppvarningar à la AD/MS
Men faktum kvarstår - det som syns är vad Magnus har att sätta på isen!

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ikväll ska ni väl vinna över Oskars :)

Sv: A proposito de nada
Lemp: Brodecki, kul 👍

Sv: A proposito de nada
{7981}:

Så här spelar Brynäs i kväll

Målvakter: Joacim Eriksson och Samuel Ersson.

Förstafemman: Victor Söderström, Jonathan Sigalet – Anton Rödin, Greg Scott, Adam Brodecki.

Andrafemman: Eric Norin, Lukas Kilström – Nicklas Danielsson, Linus Ölund, Emil Forslund.

Tredjefemman: Josef Ingman, Niclas Lundgren – Emil Molin, Tomi Sallinen, Daniel Mannberg.

Fjärdekedjan: Joachim Rohdin, Jacob Blomqvist, Johan Alcén.

Extraback: Alexander Lindelöf.

Extraforward: Lukas Zetterberg

Saknas: Jaedon Descheneau, Niclas Andersén, Samuel Asklöf (alla skadade), Marcus Ersson (spelar ej)

Sv: A proposito de nada
Lemp: står det hur de övriga kedjorna ser ut?


Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Har Jocke varit elak mot din morsa eller varför kör du detta korståg i vartannat inlägg?

Sv: A proposito de nada
Sama: När var Jocke Eriksson bra senast?

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Har velat testa Brodecki i förstafemman nu ett tag. Intressant spelare som kan komplettera Rödin och Scott.
Men hur vet du att han ska lira där? Hittar ingenting ang det.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Personligen tycker jag inte att Sigalet är en PP-back. Det har han aldrig varit. En bra gedigen back men aldrig nån som vräkt in poäng direkt. Konstigt scoutad om han är tilltänkt i en sån roll.

Sv: A proposito de nada
Brodecki i första kedjan. Ska bli intressant. Sen att man inte vaskar om i 4e kedjan som varit helt värdelösa är ju en gåta.

Sv: A proposito de nada
Sama: Oj. Tycker defintivt inte att vi har bättre lag än Djurgården, Örebro, SAIK. Däremot är vi rätt jämna med Malmö och LHC.

En fråga som vi kanske aldrig kommer få svar på är ju hur MS hade presterat om han hade haft ett bättre lag/bättre trupp.
Det går inte att trolla med skit om man får säga så.
För dåligt sammansatt lag ihop med att många spelare besitter för låg nivå av individuell skicklighet. MS får jobba med det lag som Sundlöv och Dackell ger honom. Därav också resultaten.

Sv: IK Oskarshamn - Brynäs IF 2019-31-10
SWEATT: Ha,ha,ha du är på riktigt rolig du. Jag fick mig ett riktigt gott skratt när jag såg framför mig Capurosso sälja magneter i shopen. Det jag menar är att vad man än tar sig för så har man flera alternativa planer (omfall). Om läget efter 52/4= 13 matcher ser ut så här, så gör vi följande ... Har man från första stund kommunicerat detta och har Brynäs bästa med mål och allt annat i sikte, då vet, i detta fall Magnus vad som väntar. Behöver Inte för den vara ett sämre jobb, men att annat som styr Brynäs rätt. Allt detta kväver dock omfattande planering innan säsongen och inte bara högt till tak, utan öppet i tak mellan alla parter.

Sv: A proposito de nada
ellis: ta ett annat exempel...Liverpool som.många håller på o led med i många år! De fick en duktig tränare Klopp en backrese...o spets..vips ett av europas bästa lag...

Sv: A proposito de nada
Sama: " Vi har bättre lag än:

Oskarshamn IK
Leksands IF
Malmö Redhawks
LHC
Skellefteå AIK
Djurgården
Örebro

Skillnaden är bara att vissa av dessa lag har en tränarstab som vet vad dom gör och får ut det bästa av spelarna, det gör inte vi i nuläge "

Tror du på de där osanningarna själv? Verkligen...

Sv: A proposito de nada
Peja:
Hur gjorde han målen i VIK?

Sv: A proposito de nada
ellis: Samtidigt svårt att bortse från att det är andra gången som Z "inte tar chansen" under just Sundquist och att han däremellan pangade in massa mål. Tycker det är tydligt att han har problem med tempot 5mot5 men i PP borde han faktiskt vara helt given. I förra matchen var Z bättre i PP än vad Jaedon har varit där på hela säsongen.

Z är den mest utpräglade snipern som vi har haft på flera år, en begränsad spelare, men likväl en spelare som kan vara användbar om man använder honom rätt. Det är en utmaning för tränarna att få ut maximalt av honom.

Sv: IK Oskarshamn - Brynäs IF 2019-31-10
{8783}: Tror säkert Magnus godkänner ett annat sämre jobb inom klubben bara sådär. Varför gör man inte alltid så istället för att sparka tränare/spelare? Capurosso hade ju kunnat stå å kränga magneter och mössor i shopen istället.

Sv: A proposito de nada
Sama: kul läsning o håller med dig till viss del men något luktar ju pyton när man tyvärr under flera års tid inte får ihop lagdelarna och den kompetens som de ev besitter!
Övertygad om att de gnuggar pp o box vid varje träning osv..men som sagt något är fel när det på isen blir pannkaka av det mesta.
Jag tycker inte D ska spela med scott o rödda In men en brunkare, tacklare! Vi har tre för lika spelare i första linan! Det blir ett snurrande med puck o det ser vackert ut men allt för ineffektivt

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Z finns det inga ursäkter för längre. Sina chanser ser man till att ta själv. Han fungerar inte för SHL. Åtminstone inte för Brynäs.

Sv: IK Oskarshamn - Brynäs IF 2019-31-10
{8399}: Tror som du. Ett skadedrabbat klent och blekt Oskarshamn städar ni av komfortabelt. Det är mot de övriga lagen förutom LHC, Leksand och Oskar ni behöver segra mer om top6 skall nås

Sv: A proposito de nada
bradberry: Hej igen Bradberry och forumet.
Eftersom jag tillhör den hjälpsamma (och ödmjuka…) sorten av människa ska jag nu helt gratis presentera en lösning för Sundquist på två stora problem som Brynäs har. Lösningen kommer att i huvudsak handla om två spelare som fått kritik och inte riktigt nått upp till rätt nivå. Dessa spelare är Descheneau som jag kallar ”D” för enkelhetens skull och Zetterberg som jag av samma skäl kallar ”Z”. Hela analysen/förslaget bygger på att D inom kort kommer tillbaka till ordinarie lag vilket är långt ifrån säkert.
Som ni säkert noterat så har D överlägset sämst +/- i laget (-11) vilket är i det närmaste omöjligt att ordna med tanke på att han spelar med Rödin och Scott som ju ligger runt nollan. Min analys av det och D:s oförmåga att prestera är att han inte riktigt klarar de längre byten som Rödin & Scott (låt oss kalla dem R&S) är inne på. Han blir av den orsaken ofta kvar på isen när R&S åker för att byta och orkar inte med försvaret. Detta leder också till att han inte riktigt kan hålla kyla, precision och intensitet som är han signum.
Vad gäller Z så får han helt enkelt för få chanser att använda sitt bästa vapen, skottet. Detta eftersom han helt enkelt får för få lägen.
Så här kommer min lösning:
Korta ner förstafemmans byten. På så vis kommer D att bli en bättre spelare tror jag då han kan spela med högre intensitet. Spela istället 1:a femman igen direkt efter 2:a men med Z istället för D. Detta kan man göra exempelvis varannan rotation och vid avgörande lägen. På så vis kommer vi att få ut mer av både Z och D och förmodligen skapa väldigt långa anfall i motståndarnas zon. Metoden skulle också fungera med en sådan som Forslund istället för D.

Voila!

« · 2000479 · »