1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739970 inlägg · 7967 ämnen

« · 2082482 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Skagge: Låter väldigt troligt då han var nära spel för ett par dagar sedan men nu verkar vara långt ifrån...

Sv: A proposito de nada
Skagge: om det är covid så kan det vara allt från typ 9-10 dagar till flera veckor. Beroende på hur sjuk man är och om det blir något problem efteråt

Sv: A proposito de nada
Gunderson: att det känns bra och tror han kommer börja träna nästa vecka var bara några tester ifrån att vara på is.

Sv: A proposito de nada
Gunderson: tränar med laget i nästa vecka

Sv: A proposito de nada
{7981}: Missade denna. Vad står det om Scott? Underbart om han är tillbaka snart!

Sv: A proposito de nada
Dallemas: o fan då kan det dröja länge innan han får spela

Sv: A proposito de nada
Skagge: blandat ihop Danielsson med Zlatan??? 🤔

För övrigt, tror det var Gary Lineker som skämtsamt skev om Z: ”our thoughts are with the virus” 😂

Sv: A proposito de nada
Skagge: känner en som var nära isen igår.

Sv: A proposito de nada
Dallemas: från vem hörde du att Danielsson kan ha Corona ? Har du någon länk?


Sv: A proposito de nada
Charles: I en annan match, tror det var Händemark, så fick en spelare kliva av isen tills det att han fixat halsskyddet.

Sv: A proposito de nada
Huge: hatar att googla, har en övertro att jag kan ändå(vilket blir helt fel oftast), men minns dock denne karismatiske ledare

Sv: A proposito de nada
Sigalet fälls av diciplinnämnden, bara dra åt halsskyddet


Sv: A proposito de nada
Huge: Nej. ❤️

Sv: A proposito de nada
Hörde precis att Danielsson troligtvis har corona. Rödin är troligtvis tbx nästa vecka.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: "Tack för att du inte bidrar med något av värde i den här diskussionen."

Värdet i det jag sa finns nog där.
Det gick bara över ditt huvud.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Jag menar inte att man inte kan eller ska skämta. Det är många skämt som inte är häcklande. Det som jag syftar på är specifikt häcklandet och aggressionsutbrotten som en del visar upp i motgång. Ibland är gränsen hårfin, men oftast är det ganska enkelt att se när någon går över gränsen.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nej, det går ju inte att försvara. Brukar som sagt själv undvika namn, det är sällan ett mål endast vilar på en spelare. Det kan slinka ur ibland i ren uppgivenhet och frustration, men brukar oftast rikta min kritik mot kollektivet eller inte specificera enskilda spelare vid en spelhändelse osv.

Har du fått uppfattningen att folk här inne skrattar åt "Alcén är en jävla sopa"? Det har verkligen inte jag. Snarare åt folks uppenbara skämt, som munkas t ex.

Huge: Tack för att du inte bidrar med något av värde i den här diskussionen. Som vanligt med andra ord.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det handlar nog mest om omogna, överengagerade och gapande supportrar, som i sin omognad har nån sorts uppfattning om att ifall man bara lägger ner mkt tid, energi och pengar på laget, så MÅSTE man alltid få utdelning i form av vinster, bra spel i alla matcher och massor av guld.
Får man ingen utdelning, ja då har alla gjort ett dåligt jobb. Det är noll nyans och verklighetsuppfattning hos många, som det brukar vara med barn.
Lite som en trotsig 4-åring som lägger sig ner på golvet och sparkar med benen, när pappa säger att man inte alltid får som man vill.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Det finns alltid olika grader av saker. Häcklande och skitkastande har inte alltid inslag av humor heller. Om någon skriver "Alcén är en jävla sopa" så är det svårt att se en bakomliggande humor. Jag har väldigt svårt att förstå häcklandet, särskilt om man bryr sig så mycket om Brynäs som man påstår. Om samma personer blir besvikna på sina kollegor, sina vänner eller sina familjer - är det då en rimlig "hanteringsmekanism" att häckla dem med ironi och sarkasmer?

Då skulle jag snarare likna det med skolgårsmobbing och förmodligen rekommendera personen i fråga att uppsöka en psykolog för att kunna jobba med sin "hanteringsmekanism". Att kunna hantera motgångar är inte enkelt, men det verkar som att vi blir sämre på det för varje generation som kommer.


Sv: A proposito de nada
majk:

Det var mer tänkt som ett resonemang över vilka spelare
som kan vara tillåtna att ersätta skadade spelare.

Sen blir ju finansieringen ett annat problem.

Men riktigt rika klubbar skulle ju faktiskt kunna ta
in spelare utan gällande NHL-kontrakt. För att
ersätta skadade spelare.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nja, tycker du är fel ute med mobbningsteorin.

Många här inne är väldigt investerade i hockey och inte minst Brynäs, till den grad att lagets medgång eller motgång påverkar deras vardag. Jag var fullständigt förstörd efter finalförlusten, och en förlust under säsongen kan sänka tillvaron i flera dagar efteråt.

Många här inne lägger ner så mycket tid, energi och även pengar på Brynäs och det är en stor mental påfrestning när föreningen år efter år tar felbeslut efter felbeslut. Det är inte alls konstigt att folks frustration yttras när det enda laget gjort de senaste åren är att ta flera kliv bakåt. Man förväntar sig något tillbaka men Brynäs fortsätter begå enkla misstag som inte borde ske.

Vissa använder morbid/grövre humor som en hanteringsmekanism och det kan vara i form av gliringar mot föreningen. Jag kan tycka det är rätt oskyldigt medan andra inte alls tycker det. Jag brukar själv undvika att rikta min kritik mot enskilda invidider för jag vet att hockey som sport är ett kollektiv. Och det kollektivet, allt från sportledingen till spelarna, gör inte jobbet (de senaste säsongerna iaf), och konstigt vore det om det inte förtjänar kritik.

Sv: A proposito de nada
Jeppe: En följdfråga på det är varför personer tycker att det är roligt när de själva och andra häcklar Brynäs spelare och ledare?

Jag tror att svaret på den frågan är densamma som på varför ungar mobbar varandra på skolgården. Det handlar om att må bättre själv genom att klanka ner på andra. Att man för stunden råkar vara på ett Brynäsforum gör att det uttrycker sig här just då.

Sedan tvivlar jag starkt på att det finns en överrepresentation bland f.d spelare när det kommer till vilka "supportrar" som häcklar de egna spelarna och ledarna. Alla som har spelat själva vet att även utfyllnadskillarna i Brynäs är riktigt bra hockeyspelare och så vidare.

Sv: A proposito de nada
Jeppe: Vet inte vad du menar här? Jag tycker också roliga inlägg är kul om de är skrivna med lite finess. Uttryck som "inavlad sektklubb", "Dumlöv" och att andra ska "hålla käften" är inte speciellt kul i min värld...

Munkas t ex, är väl rätt rolig ibland när han vaknat på rätt sida :-)

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Hellre roliga kommentarer
än långa utlägg av nötter som knappt
spelat själv o inte vet vad som är
upp o ner på klubban.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Blir spännande att se hur PA tänker i målvaktsfrågan. VA var direkt svag i början och släppte sjukt mycket returer matchen igenom. Sen hade han väldigt dålig hjälp av backarna att få fri sikt och rensa returer iofs. Tror han kör VA igen mot FBK av rent psykologiska skäl. Ingen idé att bränna ut bägge målvakterna direkt (givet att det mest handlar om att hålla siffrorna nere).

Sv: A proposito de nada
Zzz: Typ 50.000 kr i månaden. Bra på ett dygn. Det är ju jvligt märkligt. Allt vid sidan av isen faller på plats. Vi jobbar som en hockeyns stormakt. Men på isen ser vi fortfarande ut som en allsvensk prospect.

Sv: A proposito de nada
Zzz: 500 partnerskap tecknade än så länge.

Sv: A proposito de nada
Enaranger: Ja det borde han. Men han väntar väl på att skriva ett kontrakt i NHL.
Scott ska väl vara tillbaka rätt snart också. Sen var ska pengarna komma ifrån? Det borde inte bli några värvningar i SHL nu förrän man ökat publikgränsen.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Gävle energiavtalen är ju ingen snabb åtgärd då många sitter fast med bindningstid. Det är ju en kampanj som löper över ett par år om jag inte minns fel.
Enligt Campese hade 200 partnerskap tecknats första kvällen, det trots allt strul. Minst 5000 partnerskap bör vara möjligt.

Sv: A proposito de nada
Mattson: menade såklart stödbiljetterna då det är det intressanta

Sv: A proposito de nada
majk:

I teorin borde faktiskt Brynäs kunna ta in Johan Larsson
på ett kontrakt som gäller i typ 2 månader, som ersättare
för en skadad .Scott.

Vet dock inte hur livegna de spelare som haft kontrakt i NHL,
men saknar kontrakt inför kommande säsong, är.
Jag betraktar i alla fall honom som kontraktlös.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Det gjorde man. Eller menar du stödbiljetterna. Det skulle vara intressant. Liksom att veta hur många partnerskap och Gävle Energi-avtal som tecknats. Men det kanske är känsligt om det nu är färre än man hoppats.

Sv: A proposito de nada
Bara jag som tycker det vore kul om Brynäs redovisade publiksiffran från matchen?

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Det är inte tillåtet med korttidskontrakt i SHL(förutom vid skada och då får man ändå inte ta in SHL-spelare).

Sv: A proposito de nada
munkas: Vi är svaga nu och har varit svaga de flesta säsonger på 2000-talet förutom guldet och finalen...

Man kan lägga karbonpapper på inläggen härinne från föregående säsonger. Det säger en del om Brynäs lag som du skriver. Det säger också en del om oss härinne.

Jag gillar konstruktiv kritik, även negativ. Gillar inte när man bara kastar skit och kallar spelare och klubb för i princip vadsomhelst. Det är patetiskt och pinsamt.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: fast bryter man ner problemen/oron beror det väll allt som oftast på ca samma anledning. (Oftast där man bör börja med förändringsarbetet på något sätt) Så svårt att se att en negativitet är automatisk förlåten men den andra inte..
Att börja skylla på spelet, spelsystemet, enskilda spelare i spelartruppen, tränaren osv när de inte får verktygen att lyckas som kollektiv fast problemen identifierats år efter år - kan ju knappast vara logiskt korrekt och rätt att göra.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: ” Det som jag tycker blir jobbigt är när en del ältar samma sak om och om och om igen. Dag efter dag.”

Håller med.
Det blir lite som när en förening ställer ett svagt lag på isen om och om och om igen. Dag efter dag. År efter år.

;)

Sv: A proposito de nada
spolaisen: För att SHL inte tillåter sådana lån.

Sv: A proposito de nada
Ständig:
premiärmatchen mot frölunda förra säsongen vanns tack vare underskattningen från göteborgarna, det trodde inte att brynäs hade nåt att hämta,,,,,,,,,,fan va fel dem fick, en djävligt rolig match att se på plats.........allt gick in...

Kanske brynäs mot oskarshamn handlade liite om underskattning och när skadan första målet som såg billigt ut var skedd så kunde inte blandlaget hämta sig. Med blandlaget menas seniorer och juniorer. Junisarna räckte inte till, när de blev utsatta för en större press då viktiga kuggar befinner sig på skadelistan.

Någon som vet varför Viktor Söderström gick till AIK och inte till brynäs.??

Sv: A proposito de nada
dAVydov:
Fast bemötande är detsamma för ”gnäll och oro” beroende på vem som skriver.
Oro uttrycker gnäll, gnäll kommer från oro, hur vet du vad som är vad utifrån en formulering?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag tycker alla som vill får vara neggiga och klaga. Det stör inte mig i alla fall. Det som jag tycker blir jobbigt är när en del ältar samma sak om och om och om igen. Dag efter dag. Eller slänger in punchiga one-liners fyllda med sarkasm och ironi. Det kan vara kul det med, men inte i vareviga inlägg.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Njaaa, ok du har en liten poäng, men för mig är det rätt stor skillnad på att vara oroad mot att spy galla över klubben på det sättet som vissa gör (och då menar jag inte just dig). Men igår var det nån som skrev "inavlad klubb" till exempel. Det låter ju mer som nåt från en motståndarsupporter. Dit skulle jag aldrig sträcka mig - Men ja, jag är också besviken och oroad över spelet. Men jag försöker att inte bli destruktiv.

Kul att du gillade bilden, och bra att alla förstod att den var skämtsam och inget påhopp.

Kämpa Brynäs

Sv: A proposito de nada
munkas: Tror banne mig du kan ha rätt.. Färjestad - Brynäs 1 - 11 är mitt tips 😘

Sv: A proposito de nada
Huge: Nu har jag ju inte sett matchen men det är ju illavarslande att inleda med en förlust på hemmaplan mot Oskarshamn.
Det är bara att bryta ihop och komma igen.

Sv: A proposito de nada
Har för mig att nån här inne skrev vad Alcen fick i månaden på sitt nya kontrakt. Kan denne någon friska upp mitt minne igen?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: För att en urdålig premiärmatch har spelats emellan kanske? Dessutom är det stor skillnad på gnäll och oro.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
” Ang grafiska profilen. Läs tröjorna. Gör om, gör rätt. Bortaoken det enda som är bättre. Annars träningströja. Kanske därför de inte var redo för match igår?”

Jag tycker faktiskt den svarta byxan i bortastället förlåter mycket i designen som jag inte riktigt har vant mig vid ännu med i hemmastället.

« · 2082482 · »